BAJKALSKO-AMURSKÁ MAGISTRÁLA

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 17
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Rusko, Rusko

Popis

Železniční odysea pro opravdové dobrodruhy ruskou Sibiří po mladší, divočejší a mnohem méně známé sestře Transsibiřské magistrály. Veletoky Jenisej, Angara, Lena a Amur. Bajkalské pohoří a severní, panenštější pobřeží „sibiřského moře“ Bajkalu. Připomínky temné doby gulagů, termální prameny, písečné duny pod horskými pustinami Kodaru. Velkoměsta Krasnojarsk a Chabarovsk na Transsibiřské magistrále.

Program zájezdu

1.-3.den: Praha – Krasnojarsk. Krasnojarskije stolby. 

Odlet přes Moskvu do Krasnojarsku, milionového velkoměsta uprostřed Sibiře nad veletokem Jenisej: vyhlídka na město z vrchu Karaulnaja, říční promenáda s parníkem-muzeem sv. Mikuláš, který převážel po Jeniseji careviče i Lenina. Lyžařské středisko Bobrový Log: lanovkou na vyhlídku na dominantu kraje – skalisko Takmak. Turistika ve skalním městě Stolby, jednom z přírodních skvostů Sibiře. Vyhlídka Car ryba na údolí Jeniseje, Divnogorsk: hráz Krasnojarské přehrady s druhou největší ruskou vodní elektrárnou.

4.-6.den: Krasnojarsk – Bratsk – Severobajkalsk. 

Přejezd po Transsibiřské magistrále z Krasnojarsku do Tajšetu, kde je nultý kilometr Bajkalsko-amurské magistrály (a dále po ní 3819 km a 3 časová pásma), a do Bratsku. Skansen Angarské vesnice na břehu Bratské přehrady s dřevěnými ruskými domy a týpími Evenků. Vlakem po gigantické hrázi Bratské přehrady, ve své době největší hydroelektrárny na světě. Na východ kolem výběžku Usť-Ilimské nádrže, podél soutoku Leny a Kuty v Usť-Kutu, po dlouhém mostě přes Lenu. Dabanským tunelem (6686 m) pod dvoutisícovým Bajkalským pohořím překrásným úsekem cesty do Burjatska k severním břehům Bajkalu.

7.-10.den: Bajkal. 

Centrum severního Bajkalu Severobajkalsk: Pravoslavné kostely, nádraží, písečná pláž. Koupání v Bajkalu (pro otužilé). Možnost ruské bani (sauny) s metličkami. Pěší výlet po písečné kose ostrova Jarki k památníku nejsevernějšího bodu Bajkalu s údajně nejkrásnějšími výhledy na jezero na celém Bajkalu. Návštěva ruin gulagu Akokan na těžbu slídy a vesnice původních obyvatel Evenků Cholodnaja. Typické ruské termály Gudžekit v malebném prostředí Bajkalského pohoří.

11.-12.den: Severobajkalsk – Čarské písky – Tynda. 

Na východ přes Severomujský hřbet stejnojmenným tunelem (15 343 m – nejdelší na celé BAM) k pohoří Kodar. Kolem krásného jezera Velké Leprindo do Nové Čary. Za příznivých podmínek (nebude-li hrozit rozvodnění řek bez možnosti návratu) výlet na „sibiřskou Saharu“ do přírodní rezervace Čarské písky, „kapesní“ pouště se zlatými písečnými dunami vysokými 20-45 m. Překročení hranic Jakutska (Sacha), největší republiky v rámci Ruska, která by sama o sobě byla osmou největší zemí světa.

13.-14.den: Tynda – Komsomolsk. 

Kdysi zlatokopecká Tynda, dnes hlavní železniční uzel na BAM, kde se trať kříží s Amursko-jakutskou magistrálou: Muzeum BAM, památník stavitelům BAM. Poslední a nejdelší úsek cesty po BAM na východ přes přehradu na řece Zeje, kolem Norské a horské Badžalské přírodní rezervace a velkého jezera Evolon do Komsomolska na Amuru: mozaiky, památníky, muzeum historie města.

15.-17.den: Komsomolsk – Chabarovsk – Praha. 

Centrum Dálného Východu, horký Chabarovsk u hranic s Čínou: projížďka výletní lodí po veletoku Amuru při soutoku s Ussuri, městská pláž s možností koupání, centrální Leninovo náměstí s vládním „Bílým domem“, muzea, nová monumentální katedrála Proměny Páně, třetí největší v Rusku, procházka v parku na březích Amuru, živý večerní a noční život. Návrat domů.

Pozn.

Posloupnost dnů i program zájezdu se může lehce měnit dle aktuálních jízdních řádů. Bližší info na www.nomad.cz nebo v CK.

Délka tras:
letadlem 16 000 km, vlakem 4600 km, auty a minibusy 500 km, pěšky 6x 4-15 km (volitelně)
Počasí:
velmi různorodé, 5-30 °C, ve vyšších polohách chladno
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Plavba výletní lodí po Amuru. Vstupní vízum do Ruska a jeho vyřízení včetně pozvání od partnerské CK. Ubytování. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně letištních tax a poplatků. Vlak z Krasnojarsku přes Komsomolsk do Chabarovska. Po trase nájemní (mikrobusy, vany, taxi), částečně i veřejná (busy, MHD). Ubytování: 11x turistické hotely (někde i 3*) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, většinou se snídaní. 4 noci ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy). 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 500 Kč (9x). Strava: 9x snídaně.
Doprava:
Letecká včetně letištních tax a poplatků. Vlak z Krasnojarsku přes Komsomolsk do Chabarovska. Po trase nájemní (mikrobusy, vany, taxi), částečně i veřejná (busy, MHD).
Ubytování:
11x turistické hotely (někde i 3*) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, většinou se snídaní. 4 noci ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy). 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 500 Kč (9x).
Strava:
9x snídaně.
Poznámka:
Posloupnost dnů i program zájezdu se může lehce měnit dle aktuálních jízdních řádů. Bližší info na www.nomad. cz nebo v CK.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.