STAROBYLÝ ÍRÁN

Typ zájezdu: Exotický, Poznávací
Počet dnů: 14
Náročnost: lehká
Strava: Snídaně
Destinace: Írán

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
02.10. - 15.10. 2022
678
74 990
sleva 1 000
Zájezd již proběhl

Popis

Zemí poetických básníků se vydáme po stopách Alexandra Velikého až do dějin starověkých říší Elamitů, Médů, Achajmenovců a Sasánovců. Vyschlá poušť ostře kontrastující se zelení perských zahrad a s modří mozaikami vykládaných mešit. Pradávné náboženství zoroastristů. To vše doplněné lahůdkami místní kuchyně a posezením v příjemných čajovnách, třeba i s vodní dýmkou. Pozoruhodná země s bohatou kulturou a rozmanitou přírodou. Cesta za kouzlem Orientu a starověké Persie je určena především milovníkům kultury, památek a náboženství. Ekonomika současného Íránu je založená na ropě, ale život celé společnosti se stále řídí pravidly islámu. Každého návštěvníka jistě překvapí přívětivost a pohostinnost místních lidí. Během cesty bude dostatek času poznat to NEJ z této zajímavé země.

Program zájezdu

1.den:

Letecky do ÍRÁNU. Hlavní město Teherán.

2.den:

Prohlídka Teheránu. Dvanáctimiliónové hlavní město. Luxusní obytné čtvrti na úpatí Alborzu. Vyhlídka na celé město. Šáhův palác Saad Ábád, památník svobody Ázadí a palác Golestán (UNESCO). Muzeum šperků s největším diamantem na světě. Moderní palác Mohammada Rezy Šáha. Temné uličky rozsáhlých bazarů plných zboží. Odpolední přesun do Qazvínu, města pod horami.

3.den:

Celodenní výlet do legendárního tajůplného údolí Alamút, odkud sekta Hašášínů terorizovala Blízký východ. Ohromí nás impozantní hory s tisícovými vrcholy i hluboká údolí s rýžovými poli a třešňovými sady.

4.den:

Přesuneme se do Kášánu, živoucího muzea architektury, kde si bohaté obchodnické rodiny stavěly luxusní příbytky a trhy byly zdobeny nejkrásnějšími kopulemi. Navštívíme domy Borúdžerdí a Tabatabáí, slavné lázně a pojíme v místech, kde kdysi obědvala i íránská honorace. Nocleh v Kášánu.

5.den:

Budeme obdivovat zahrady Finn (UNESCO), které patří k nejkrásnější ukázce perských zahrad. Na cestě do Esfahánu se zastavíme ve vesnici Abjáne na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas, která je vystavěná z červených cihel a hlíny a jejíž obyvatelé stále chodí v místních krojích. Nocleh v Esfahánu.

6.-7.den:

Esfáhán, zvaný „polovina světa“. Bývalé hlavní město safíjovské říše patří k nejkrásnějším městům Orientu. Široké bulváry lemované vzrostlými stromy. Druhé největší náměstí světa (UNESCO), které bylo kdysi středem Safíjovské říše. Návštěva prodejny perských koberců. Klenot islámské architektury, Imámova mešita i mešita Šejka Lotfolláha. Nádherně vykládané fasády. Paláce Álí Qapu a Čehel Sotúm. Taje místních bazarů. Nezapomenutelný zážitek v kavárně pod oblouky mostu Sí-o-se pol ze 17. století přes řeku Zajande. Páteční mešita (UNESCO) a okolní bazary. Arménské čtvrti Nová Jolfa – kostel Vank a muzeum. Noclehy v Esfáhánu.

8.den:

Přes město Na´ín s jednou z nejstarších mešit Íránu zamíříme přes divokou pouštní krajinu do Jazdu. Nocleh v Jazdu (UNESCO), ležícího na rozhraní solné a písečné pouště. Jedno z nejstarších měst, kde lidé stále ještě žijí v původních kopulovitých hliněných obydlích s větracími věžemi zvanými bádgír. Prohlídka starého centra města. Působivý komplex Amír Čakhmáq na stejnojmenném náměstí. Nocleh v Jazdu.

9.den:

Věže mlčení uprostřed pouště, pohřebiště zoroastriánů, staré více než 3 000 let. Zoroastriánský chrám s věčným ohněm, který hoří nepřetržitě již od roku 470. Páteční mešita. Zahrada Dowlat Abad s guvernérovým palácem a systémem větracích věží.

10.den:

Celodenní výlet do opuštěné vesnice Charanaq s mohutnými hradbami. Návštěva pouštního města Meybod. Jedna z nejstarších pevností v zemi, karavanseraj, historické poštovní muzeum, ledárny i větrací věže. Nocleh v Jazdu.

11.den:

Přesun do Šírázu. Po cestě nás čeká návštěva achajmenovské metropole Pásárgád. Hrobka Kýra Velikého (UNESCO). Šalamounovo vězení a vznešené paláce. Podvečerní procházka Šírázem, městem slavíků a růží. Nocleh Šíráz.

12.den:

Výlet do Persepolis (UNESCO), založeného Dáreiem Velikým v roce 522. Prohlídka rozsáhlého komplexu byzantských i řeckých památek. Ve skalách vytesané hrobky achajmenovských králů Naqš-e-Rostam. Prohlídka nejkrásnějších pamětihodností Šírazu. Mešita Násir-ol-Molka. Úzké uličky místních bazarů. Přejezd nočním lůžkovým vlakem ze Šírazu do Teheránu.

13.den:

Teherán, dokončení prohlídky města.

14.den:

Návštěva hrobky Ájatolláha Chomejního. Letecký návrat domů.

Délka tras:
letadlem 10 000 km,
Počasí:
vzduch 20-33 °C (jaro, podzim), voda 20-24 °C (jaro), 27-29 °C (podzim)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu včetně tax a poplatků, doprava minibusem, noční lůžkový vlak na trase Šíraz - Teherán. Ubytování: 11x v komfortních 3* hotelech se snídaní, 1x nocleh v lůžkovém vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 300 Kč (11x). Strava: 11x snídaně. V ceně není vízum do Íránu po příletu na místě (75 EUR).
Doprava:
Letecká do Íránu včetně tax a poplatků, doprava minibusem, noční lůžkový vlak na trase Šíraz - Teherán.
Ubytování:
11x v komfortních 3* hotelech se snídaní, 1x nocleh v lůžkovém vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 300 Kč (11x).
Strava:
11x snídaně

Mapa

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.