MAROKO – ZEMĚ HOR A BAREV

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 15
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Maroko

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
27.03. - 10.04. 2021
581
38 990
Rezervovat
03.07. - 17.07. 2021
582
39 990
Rezervovat
18.09. - 02.10. 2021
583
38 990
Rezervovat

Popis

Maroko – „studená země s horkým sluncem“. Žhavá Sahara i drsné velehory. Putování pod čtyřtisícovkami Vysokého Atlasu, berberských Alp, s možností výstupu na nejvyšší vrchol severní Afriky. Impozantní kaňony, cedrové háje s opicemi, filmové scenérie opevněných horských vesnic, obří duny i palmérie v oázách. Historická královská města s nádechem bájného Orientu, antické památky i nekonečné pláže Atlantiku.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Casablanca – Rabat.

Odlet do největšího města Maroka. Moderní Casablanca: Hassan II. – jedna z největších mešit světa. Hlavní město Rabat (UNESCO): královské mauzoleum Muhammada V., věž Hassan, středověká královská nekropole Chellah, nádherná kasba Oudaia aj.

3.-4.den: Volubilis – Meknés – Fés.

Marocká Mekka – posvátný Moulay Idriss. Ruiny antického Volubilis se slavnými mozaikami (UNESCO). Královský Meknés (UNESCO) – město vyhlášené svými branami: mauzoleum sultána Moulay Ismaila, Place Hedime, medina a řemeslnické dílny. Starý královský Fés (UNESCO) – esence pravého Maroka „v kostce“: živá medina z 9. stol., spleť úzkých uliček, barvírny kůží, madrasy a mešity.

5.-6.den: Fés – Rissani.

Vzhůru do hor Středního Atlasu, cedrové háje obklopené tlupami opic (makak berberský). Přes Tunel legionářů na okraj Sahary, údolím řeky Ziz k obřím písečným dunám Erg Chebbi. Návštěva kočovných Berberů, naleziště fosílií, pozorování západu a východu slunce na dunách, možnost projížďky na velbloudech (cca 20 EUR).

7.-8.den: Rissani – Todra.

Oáza Rissani: hrobka Alího Šarífa, kasba, dílna na zpracování fosílií. Odjezd do Vysokého Atlasu. Monumentální soutěska řeky Todra. Pěší výlet po okolí horského městečka Tamtetoucht s příjemným klimatem. Výjezd do sedla (2700 m) s výhledem na okolní třítisícové vrcholy.

9.-10.den: Todra – Warzazát – Imlil.

Pohádkové scenérie Údolí tisíce kaseb (hliněných pevností). Romantická oáza Skoura, „Marocký Hollywood“ Warzazát (Ouarzazate). Nejkrásnější ksar (opevněná vesnice) Ait Benhaddou. Cesta Vysokým Atlasem přes průsmyk Tizi-n-Tichka (2260 m) na úpatí Toubkalu.

11.-12.den: Jebel Toubkal.

Pěší výstup z horského Imlilu (1700 m) na vysokohorskou chatu Mouflon (3200 m). Možnost výstupu na nejvyšší horu severní poloviny Afriky – Jebel Toubkal (4167 m). Alternativně pobyt v Imlilu a individuální výlety s lehkou turistikou v malebném okolí (či náročnější 2-denní okruh tújovými lesy do údolí Azzadene, vodopády).

13.-15.den: Marrákeš – Casablanca – Praha.

Bájný Marrákeš: mešita Koutoubia se 70 m vysokým minaretem, palác Al Bahia, Majorellova zahrada, madrasa Ben Júsuf, medína, súky, náměstí Djemaa el-Fna se zaklínači hadů, kejklíři, saharskými nomády, lidovými vypravěči, pouličními zubaři a dalšími pitoreskními figurkami. Přejezd na letiště a odlet domů.

Délka tras:
letadlem 6000 km, minibusem 2400 km, pěšky 3x 5-18 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 25-35 °C (Sahara až 40 °C), voda 21-25 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet do pouště terénními auty. Ubytování a snídaně. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Maroka včetně tax a poplatků, po trase pronajatým minibusem, terénní auta do pouště. Ubytování: 13x turistické hotely - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x horská chata Mouflon (nebo noc v Imlilu, popř. na chatě v údolí Azzadene). 1-lůžkový pokoj za příplatek 6800Kč (13x). Strava: V ceně je 14x snídaně, 1x večeře v dunách.
Doprava:
Letecká do Maroka včetně tax a poplatků, po trase pronajatým minibusem, terénní auta do pouště.
Ubytování:
13x turistické hotely - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x horská chata Mouflon (nebo noc v Imlilu, popř. na chatě v údolí Azzadene). 1-lůžkový pokoj za příplatek 6800Kč (13x).
Strava:
V ceně je 14x snídaně, 1x večeře v dunách.

Všeobecné informace

Pasy a víza: Budete potřebovat cestovní pas s platností minimálně ještě půl roku po plánovaném skončení zájezdu. Držitelé cestovních pasů ČR nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt za účelem turistiky nepřesahující 90 dnů.
POZOR: V případě, že mladistvé osoby necestují se svými rodiči, ale například s prarodiči, příbuznými či přáteli, doporučujeme cestujícím předat souhlas rodičů nezletilého k cestě do zahraničí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a není vyžadován mezinárodní očkovací průkaz. Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A), proti břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě a antimalarika. Otázky ohledně očkování a antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti tetanu, záškrtu a poliomyelitidě (dětské obrně) – u obou přeočkování vždy po 10 letech. Preventivně si dohodněte prohlídku u svého zubního lékaře.

Ubytování: Ubytování je zajištěno v turistických hotelech (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x ve vysokohorské chatě Neltner (nebo noc v Imlilu, popř. na chatě v údolí Azzadene).

Strava: V ceně zájezdu je zahrnutá snídaně (v turistických hotelích a pouštním bivaku) a 1x večeře (v pouštním bivaku). Během pobytu v horách je možnost doplatit si snídaně i večeře.
Je zapotřebí dávat pozor na nebezpečí požití nedostatečně tepelně zpracovaných potravin. Ovoce a zeleninu, které jsou běžně ke koupi, doporučujeme důkladně omýt. Pečivo i sušenky jsou vždy k dostání, dále tavené sýry, konzervy se sardinkami a tuňákem. Vodovodní voda by měla být v hotelech pitná, ale přesto doporučujeme nakupovat nápoje v uzavřených plastových lahvích s neporušeným uzávěrem.
V rámci programu je někdy čas i na oběd s posezením v místní hospůdce. Někdy je však nutné řešit oběd jen nákupem potravin a rychlým piknikem nebo během cesty autem. Všechny, i průměrné restaurace, jsou vybaveny jídelními lístky psanými francouzsky, proto po krátkém výkladu marockých specialit a základních francouz-ských gastronomických pojmů ze strany průvodce není žádný problém navštěvovat restaurace i individuálně.
Protože Maroko je muslimskou zemí, nesetkáte se v restauracích s vepřovým masem. To však v plné míře nahrazuje skopové.

Doprava: Po celou dobu zájezdu je doprava zajištěna pronajatým minibusem s místním řidičem a terénní auta do pouště.

Klimatické poměry: Maroko patří do mírného subtropického pásma, jižní část má klima pouštní. Rozmanitosti krajiny od středomořských pláží přes čtyřtisícové hory až po saharské náhorní plošiny odpovídá i velká různorodost podnebí. Při severním pobřeží je mírné středomořské, s relativně malými rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, v létě a v zimě. Pro horské oblasti (Rif, Střední a Velký Atlas, Antiatlas) je typické podnebí kontinentální: léto je velmi horké a zima velmi studená, ve dne se zpotíte a za letní noci se budete oblékat. Ve vnitrozemí a na jihu převládá sucho a horko. Průměrné letní teploty v Casablance či Agadiru jsou 26–28°C, v Marakeši 37°C. Nejvíce srážek spadne v období listopad – březen, ale jsou rozloženy nerovnoměrně. Zatímco ve vysokých horách vydatně sněží, na jihu neprší i po několik let. Optimální doba k návštěvě země je časné jaro a podzim.
Průměrné teploty v (Rabat, Marakeš,Fes, Erg Chebbi) a Casablance se pohybují v rozmezí od 12°C v zimě (od prosince do března) do 25°C v létě (od června do září). Ve vnitrozemí, např. v Marrákeši, vystupují teploty v průměru až na 33°C (teploty se často vyšplhají přes 40°C).

Jak se zabalit: Vhodná zavazadla pro tuto cestu jsou větší batoh (typu Gemma apod.), cestovní taška či kufr a menší batůžek. Velké zavazadlo bude většinu času na hotelích nebo v zavazadlovém prostoru při přesunech, zatímco s malým batůžkem budete podnikat výlety.
Zmíněný větší batoh a batůžek pro výlety, spací pytel (nutný pro pobyt v horách), sandály, žabky (vhodné do sprch), oblečení do teplého počasí – trička / košile, kalhoty, 3/4 kalhoty, šátek, pokrývka hlavy, sluneční brýle, krém na opalování, plavky (pro případ možnosti se někde koupat), hygienické potřeby a léky (pokud pravidelně užíváte), baterku / čelovku, univerzální kapesní nůž, zapalovač, fotoaparát, repelent, mobilní telefon (pro případnou nouzovou komunikaci s průvodcem), průkazy na slevy (studenti ISIC, učitelé ITIC). Jako dárky místním za jejich ochotu nebo nadstandardní službu jsou vždy lepší drobné dárky z Česka nebo oblečení (propisky, trička, čepice s kšiltem, pro děti školní potřeby atd.). V Maroku jsou zásuvky stejné jako v ČR, takže redukce nejsou zapotřebí. Po celou dobu budeme v dosahu marockých mobilních sítí, jen v horách je pokrytí slabší a na vrcholu Jebel Toubkal se s ním již nesetkáte.
Při pobytu v horách a výstupu na Jebel Toubkal se budete setkávat s terénem kamenitým, suťovitým a prašným. Pro pobyt v horách je nutno mít spacák, kvalitní pevnou obuv, která zajistí kotník. Vzhledem k tomu, že počasí na horách je nevyzpytatelné, je nutné mít pro zářijový termín teplé oblečení jako: větrovka (lehčí zimní bunda), čepice, rukavice, svetr, pláštěnka (je vhodnější než deštník), vhodné mohou být i teleskopické hole. Na horské chatě Toubkal je po nocích rušno, proto se mohou hodit i špunty do uší. Z Imlilu na chatu Toubkal bude výšlap s batůžky, ostatní nutné vybavení, jako např. spací pytle, náhradní oblečení, vodu a jídlo nám na chatu Toubkal vynesou muly. Nadbytečné věci, které nebudeme na chatě Toubkal potřebovat, ponecháme v penzionu v Imlilu.

Valutové vybavení: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, jídla v restauracích, fakultativní akce, vstupné do památek a na případný nákup suvenýrů. Doporučená částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je přibližně 350 EUR (nebo ekvivalent v USD). Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu dle vlastní úvahy.
Pravděpodobně větší částku z vašeho rozpočtu použijete na nákup nesmírně zajímavých suvenýrů a řemeslných předmětů. Proto raději počítejte s nějakou rezervou.
Ceny vstupů (v MAD):
Cassablanca – mešita Hassana II 120
Rabat – Chellah 10
Meknes – medresa 10
Volubilis – vykopávky 10
Erg Chebbi – projížďka na velbloudu 200
Marrákeš – Saadské hrobky 10
Marrákeš – palác El Bahia 10
Marrákeš – medresa Ben Joussef 20
Marrákeš – muzeum 50
Marrákeš – Majorelliho zahrady 70
Spropitné pro řidiče v závěru zájezdu 250 Služby v horách (jídlo, případně mula na vynesení batohu ) 150

Ceny vstupů jsou přibližné. Celkem tedy asi 960 MAD (90 EUR) při využití všech možností.
Pokud je fotografování v muzeích, památek či mešit zakázáno, jsou na to návštěvníci upozorněni mezinárodně srozumitelnými piktogramy. Nesmí se fotografovat žádné vojenské objekty či prostory ani stavby strategického významu a už vůbec ne vojáci a policisté. Výjimkou je hradní stráž u královských paláců a v mauzoleích. V případě pochybností se nejprve zeptejte místního průvodce.
Místní obyvatele fotografujte s citem a zcela jistě až po dovolení, ne každému musí být váš zájem příjemný. Někdy je za pořízení snímku vyžadován „bakšiš“.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Běžně se setkáte s napětím 220 V. V některých starších budovách však můžete narazit na 127 V. V ubytovacích zařízeních jsou zásuvky shodného typu jako v ČR, adaptér není třeba. Napětí: 127 / 220 V Frekvence: 50 Hz

Telefon: Telekomunikační infrastruktura je v Maroku velmi rozvinutá, zejména co se týká mobilních telefonů. Signál je prakticky všude, včetně hor a pouští. Frekvence 900 / 1800 MHz je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor.

Internet: Na internet se lze běžně dostat v každém větším městě. Poplatky se pohybují kolem 10-20 MAD za hodinu. Spojení samozřejmě není nejrychlejší, ale na běžnou komunikaci pomocí emailu stačí. Přístup k internetu je možný také v hotelech.

Pošta: Pošty mají otevřeno obvykle pondělí – čtvrtek od 8.30 do 12.00 a od 14.30 do 18.30 hodin, v pátek od 8.30 do 11.30 a od 15.00 do 18.30, v sobotu a neděli je zavřeno. Známky je nejlépe koupit vždy zároveň s pohledy. Dále je lze koupit na poště, hotelové recepci nebo v obchodech se suvenýry. Známka na pohled do zemí EU stojí 7,50 MAD. Pohlednice stojí 2–3 MAD. Doručení dopisu z Maroka do ČR trvá týden až deset dnů.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2021 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2021 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online nebo si stáhnout do počítače nebo Vám zašleme katalog poštou. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.