Katalog 2022 - KE STAŽENÍ
Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.
Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.
Termín | Č. zájezdu | Cena | ||
---|---|---|---|---|
01.07. - 10.07. 2022 |
1491 |
12 490 Kč
|
Zájezd již proběhl |
Zapomenutý nejvýchodnější cíp bývalého Československa – Zakarpatská Ukrajina. Po vedlejších silničkách vedoucích přes vesnice s dřevěnými domky a kostelíky, po dřevařských cestách podél průzračných a divokých bystřin v hlubokých zalesněných údolích se vrátíme jakoby o několik desetiletí zpět. Jednodenní výlety z jednoho místa „nalehko“ s možností voleb různých variant, včetně pěší.
Busem na Ukrajinu. Prohlídka hlavního města „Zakarpatí“ Užhorodu: hrad, skanzen, historické centrum, původní synagoga, tržnice. Ubytování Pilipec pod poloninou Boržava. Odpoledne k vodopádu Šipot uprostřed lesů.
Na kolech k Mežhorje a nejmalebnějším pohořím Podkarpatí Verchovina, podél říčky Holjatyn do Rekyty s nádherným dřevěným kostelíkem a přes sedlo do Nižného Studeného a zpět. Další den údolím říčky Ripinka do Mežhorje a do Siněvirského sedla s výhledy na okolní kopce. Sjezd do vesnice Siněvir a podél řeky Těrebla až do Koločavy – návštěva dřevěného kostelíku s hroby čsl. četníků zastřelených Nikolou Šuhajem, muzeum Ivana Olbrachta, hroby Nikoly Šuhaje a Eržiky, skanzen, bývalá četnická stanice.
Busem do Siněvirského sedla a na kolech sjezd do Siněviru a do Siněvirského N.P. Přes vesničku Siněvirskaja Poljana až k legendou opředenému Siněvirskému jezeru s možností výjezdu do dřevařské osady Svoboda. Podél Těrebly plné přírodních „vířivek“ lákajících ke koupání dále do Siněviru s možnostmi ochutnávek místních specialit v kolibě.
Na kolech přes vesničky Nižnij a Věrchnij Studenyj do Lvovské oblasti do sedla Beskid na bývalé československo-polské hranici. Přes Skotarske do Volovce a zpět (lehčí varianta s Ozero Vita, koupání).
Náročnější trasa sedačkovou lanovkou i s kolem téměř na hřeben poloniny Boržava a přes hlavní hřeben do Ričky. Lehčí varianta do vesničky Bukovec a podhůřím poloniny Boržava přes Rička a Lozjanskij do Mežhorje. Lze i pěší varianta lanovkou na hřeben poloniny Boržava, přechod hlavního hřebene a sestup do Ričky.
Busem do Volovce a na kole přes vesničky Nižné Vorota a Zavadka a přes Seredněverecký průsmyk do bývalé Haliče (Lvovská oblast). Možnost zajet až do zapadlé vesničky Verchnjačka.
Busem do vesnice Iza (trh) a do Mukačeva se starobylým centrem s radnicí a hradem Palanok. Noční přesun zpět do ČR.
Polonina Boržava je jednou z nejkrásnějších polonin na Zakarpatské Ukrajině. Nejvyšším vrcholem celého pohoří je Stoj 1 681 m. Horské svahy jsou pokryty hustými lesy, které jsou převážně bukové. Vrcholové partie jsou holé a využívají se jako pastviny.
Koločava je vesnice na západní Ukrajině. Koločava je vesnice na levém břehu řeky Terebla. Pro české turisty je zajímavá především díky příběhu Nikoly Šuhaje, popsanému v Olbrachtově románu. Na místním hřbitově se nachází Nikolův hrob, náležitě oddělený od ostatních (slušných) nebožtíků, včetně jeho ženy Eržiky. V místní škole je umístěna výstava s exponáty, připomínajícími příslušnost bývalé Podkarpatské Rusi k Československu, literární dílo Ivana Olbrachta a dřívější život obyvatel Koločavy. Do starých časů přenese návštěvníky muzeum Česká a sovětská škola s dobovými učebními pomůckami a lavicemi.
Mukačevo je druhé největší město Zakarpatské oblasti, průmyslové a obchodní centrum. Mukačevský hrad Palanok stojí na 68 m vysoké skále zhruba 2 km jižně od města. Byl postaven ve 13. století, ale už ve století 9. bylo na jeho místě opevněné slovanské hradiště. Prožil bohatou historii, a za první republiky zde pak byla kasárna čs. armády. V poslední době byl téměř celý zrekonstruován.
Siněvirské jezero: největší jezero Zakarpatské Ukrajiny. K jeho vzniku se váže pověst, symbolizovaná mohutnou, vyřezávanou dřevěnou stavbou na břehu řeky. Pověst praví, že chudý mladík Vir miloval bohatou Sini. Té rodiče zakázali se s Virem vdát a nechali ho zabít. Sini plakala nad jeho hrobem, až nakonec vzniklo jezero. Ostrůvek uprostřed symbolizuje hrob Vira.
Užhorod leží jen pár kilometrů od slovenské hranice. Město má dobře rozvinutý průmysl. Hlavní dominantou je Užhorodský hrad – první sídlo si na 30 m vysokém sopečném kopečku vybudoval v 9. století slovanský kníže Laborec. V 15. století získal hrad podobu pevnosti s mohutnými hradbami a bastiony, aby lépe odolal tureckým nájezdníkům. Dnes se tu nalézá Zakarpatské krajské muzeum s řadou rozmanitých expozic včetně ukázky zakarpatského lidového umění (typické kroje a hudební nástroje), expozice sakrální kultury, fauny, flóry a minerálů, zbraní nebo třeba bronzových předmětů.
Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.
Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.