SAMOA A FIDŽI – OSTROVY ZÁPADNÍHO PACIFIKU

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 14
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Fidži, Samoa

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
22.05. - 04.06. 2024
1171
144 990
Rezervovat

Popis

Polynéské ostrovy Upolu, Savai´i a melanéské Viti Levu, Mamanuca a *Yasawa. Všechny krásné, přitom rozmanité – tropické ráje menších ostrovů mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha. Obřady pití omamné kavy, kanibalské tradice, selátka v podzemních pecích, všeobjímající láska alofa, zpěvy a tance těch nejmilejších lidí na světě.

Program zájezdu

1.-3.den: Praha – Nadi/Auckland – Apia. 

Oblet poloviny zeměkoule z Evropy přes Asii na Fidži (popř. na Nový Zéland) a dále na Samou (dříve známou jako Plavecké ostrovy), jedno z nejkrásnějších míst v Tichomoří.

4.-8.den: Samoa. Upolu, Savai´i. 

Hlavní město Apia: parlament, katedrála, rybí trh, mormonský chrám. Uvidíme i legendární Fiafi a show s tradičními zpěvy, tanci a hostinou v Aggie Grey, nejslavnějším hotelu Pacifiku? Ostrov Upolu: dům a muzeum R.L. Stevensona, chrám bahai. Hornaté vnitrozemí, 100 m vodopád Papapapa-tai. Koupání v oceánském příkopu To Sua – úžasné „modré díře uprostřed džungle“ a „velké jámě na koupání“, do níž se sestupuje po dlouhém žebříku (je mezi 10 nejlepšími místy na koupání na světě). Nádherné pláže v Lalomanu, jeskynní bazén v Piule, vodopád Fuipisia (55 m) ukrytý v džungli. Lodí na druhý ostrov Samoy – Savai´i, větší, hornatější (až 1866 m), divočejší, ale idyličtější. Desítky krásných kostelů, pýcha místních osad. Živá učebnice vulkanologie Tichomoří – obří lávové proudy, kostel zničený erupcí sopky Matavanu, podzemní lávový tunel Trpasličí jeskyně. Procházka v deštném pralese, po provazových chodnících na vyhlídku v koruně obřího stromu. Rozeklané pobřeží se Skokem milenců, skalní bránou a mořskými gejzíry Alofa´aga. Ponuře krásný mys Falealupo – donedávna nejzápadnější bod celé planety. Legendami opředená místa – brána do podsvětí, otisk obra Mosa. Koupání ve vodopádu Afu Aau nebo v laguně spolu s velkými mořskými želvami. Přelet do Nadi na Fidži.

9.-12.den: Fidži. Viti Levu, Mamanuca. 

Viti Levu – hlavní a největší z Kanibalských ostrovů (Cookův příhodný název Fidži). Nadi: hinduistický chrám Sri Siva, zahrady Spícího obra plné orchidejí, Viseisei – nejstarší vesnice na ostrově. Britské bunkry s děly z 2. světové války. Korálové pobřeží: N.P. Sigatoka s mohutnými písečnými dunami. Výlet do vnitrozemí: původní domorodé vesnice, návštěva primitivní keramické dílny se zpěvy a tanci, obřad pití kavy s náčelníkem, pěší výlet kolem políček s farmáři, na vorech přes řeku Sigatoku, brodění podzemního potoka do krasové „Jeskyně kanibalů“ Naihehe. Pevnost Tavuni s lidožroutskými tradicemi a širokým rozhledem do kraje, kratší trek džunglí k vodopádu Biausevu s osvěžující koupelí. Výlet lodí po souostroví Mamanuca s barbecue a drinky, šnorchlování mezi hejny barevných ryb, písečné ostrůvky, průzračné „modré díry“. Pobyt a koupání na „filmovém“ ostrově Monuriki, kde se natáčel Trosečník (Tom Hanks) nebo Kontakt (Jodie Foster).

13.-14.den: Nadi – Praha. 

Návrat domů.

Volitelný výlet: 6-denní plavba po ostrovech Yasawa a Mamanuca.

Prodloužení zájezdu 1171, 1172 či 1173 o týden. Šestidenní plavba z Nadi (Port Denarau) po ostrovech souostroví Yasawa a Mamanuca, plná penze na lodi.

1.-2.den: Nacula, Sawa-i-Lau, Blue Lagoon. 

Plavba katamaránem z Port Denarau na severní Yasawy. Ostrov Nacula: krásné bílé pláže, možnost návštěvy ostrova Sawa-i-Lau s plaváním v legendárních podmořských jeskyních nebo šnorchlování v Modré laguně, proslavené stejnojmenným romantickým filmem.

3.-4.den: Střední Yasawy. 

Ostrovy Naviti nebo Drawaqa, šnorchlování na útesech s nadějí na obří manty, návštěva domorodých vesnic a rodin, ukázky melanéského kulinářství.

5.-6.den: Ostrovy Mamanuca. 

Jízda na kajaku, šnorchlování nebo potápění u malých ostrůvků na některých z nejkrásnějších korálových útesů Fidži. Návrat do Port Denarau.

7.-8.den: Nadi – Praha. Návrat domů.

Termín: 5.6. – 12.6. 2022
Cena: 36 890,- Kč

V ceně je: 

6-denní plavba katamaránem s plnou penzí a ubytováním po 2 osobách na ostrovech v bungalovech (resp. v tradičních obydlích bure), 1x noc v hotelu v Nadi (se snídaní). Český průvodce, místní průvodci, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. 1-lůžkový pokoj za příplatek 10 900 Kč.

Délka tras:
letadlem 42 000 km, po zemi 600 km, loděmi 150 km, pěšky 3x 3-8 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 28-32 °C, voda 27-29 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet lodí po ostrovech Mamanuca se šnorchlováním, okružní celodenní výlety - Upolu, Savai´i a 3x Viti Levu, obřad pití kavy. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká včetně letištních tax a poplatků, pozemní (pronajaté vany/minibusy s místními řidiči, taxi), lodě mezi ostrovy Upolu a Savai´i. Ubytování: 10x, hotely, bungalovy (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, obvykle s bazény). 1-lůžkový pokoj za příplatek 19 900 Kč (10x). Strava: 10x snídaně, na Fidži na lodi 1x barbecue oběd, pivo, víno a nealko nápoje.
Doprava:
Kompletní letecká včetně letištních tax a poplatků, pozemní (pronajaté vany/minibusy s místními řidiči, taxi), lodě mezi ostrovy Upolu a Savai´i.
Ubytování:
10x, hotely, bungalovy (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, obvykle s bazény). 1-lůžkový pokoj za příplatek 19 900 Kč (10x).
Strava:
10x snídaně, na Fidži na lodi 1x barbecue oběd, pivo, víno a nealko nápoje.

Všeobecné informace

Pasy a víza: K účasti na zájezdu potřebujete cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců. Pro tento zájezd nejsou potřeba předem vyřizovat víza. Se Samoou má ČR bezvízový styk.
Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fiji, ale na místě po příletu obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je mít cestovní doklad platný ještě nejméně šest měsíců po plánovaném opuštění Fiji, zpáteční nebo pokračující letenku z Fiji a dostatek finančních prostředků na pobyt na Fiji. Toto vízum se uděluje s platností až 4 měsíců od příletu.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Polynésie není ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečnou oblastí. Vzhledem k její poloze v tropickém pásu je přesto třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost, především kvůli přechodu z téměř zimní Evropy do horkého léta. Obecně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Malárie se v Polynésii nevyskytuje, nepříjemní komáři však bohužel občas ano.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech či v bungalovech. Ať již v pokojích v hotelu nebo v bungalovech, spát budete ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, často s bazény. Bungalovy jsou prostorná a pohodlná obydlí postavená v tradičním polynéském stylu.

Strava: Součástí ubytování na Samoji a na Fidži jsou snídaně, při výletu lodí na Fidži i barbecue oběd, občerstvení a ochutnávka kavy. Ostatní strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Na Samoi počítejte s cenami se Západní Evropou nebo USA srovnatelnými. Na druhou stranu na Samoi žijí místní lidé a ne jen návštěvníci a ti nejsou schopni a ani ochotni platit turistické ceny. Budete-li se proto vyhýbat službám pro turisty a preferovat místní jídelny, tržnice, supermarkety apod., nakonec zjistíte, že se dá i v této oblasti vyžít docela slušně a přitom zase neutratit tak moc. Na Fidži je cenová hladina (hlavně díky početné indické komunitě) zcela srovnatelná s naší a v řadě případů je i nižší.
Navíc kolem silnic postávají prodavači s ananasy, melouny, kokosovými ořechy a dalšími druhy ovoce a zeleniny a jejich ceny bývají ještě nižší než v obchodech. Nemusíte se proto bát, že budete trpět nedostatkem vitamínů.
Ve většině míst kde budeme ubytováni budete mít možnost uvařit si kávu nebo čaj, někde i něco složitějšího, ale přesto doporučujeme vzít si s sebou malý ponorný vařič třeba pro přípravu polévek, kávy nebo čaje – nakoupených samozřejmě v místních supermarketech!
Vzhledem k mimořádně přísným ochranářským opatřením je na Nový Zéland (letíte přes Auckland) zakázáno dovážet jakékoliv potraviny!!! To se 100% vztahuje i na čaj a kávu, semena či cokoliv živočišného nebo rostlinného původu. Co tedy dovážet lze? Cukrovinky, sladkosti a v omezené míře i alkohol. l litr sl Vyplatí se v této záležitosti celní předpisy nepodceňovat a nezpůsobit si tak zbytečné a nepříjemné problémy! Porušení se trestá neuvěřitelně vysokými pokutami a většinou má za následek nevpuštění do země, tudíž deportaci zpět do ČR na vlastní náklady. To je myšleno vskutku vážně – celní/imigrační úředníci jsou nekompromisní !!!

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat pozemní dopravou (pronajatá auta, taxi, minibusy s místními řidiči), loděmi mezi ostrovy Upolu a Savai´i.

Klimatické poměry: Nejlepším obdobím pro návštěvu Samoi jsou měsíce květen – říjen, kdy klesá teplota a počet dešťových srážek. Samoa má typické tropické podnebí. Teploty jsou obvykle vysoké a panuje zde velká vlhkost. Průměrná roční teplota je 26.5°C při pobřeží, ve vnitrozemí klesá s rostoucí nadmořskou výškou. Na Fidži je mírné tropické přímořské podnebí s malými teplotními rozdíly během roku. Vysoké teploty jsou zmírňovány pasáty, které na ostrovy vanou celoročně. Průměrně se teploty pohybují okolo 26°C. Od května do listopadu, kdy je na Fidži zima, nejsou teploty o moc nižší, cca 28°C. Nejméně srážkovými měsíci jsou duben, květen, červen a říjen.

Jak se zabalit: Protože přesuny mezi ostrovy budete absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr či taška do ruky. Doporučujeme Vám kufr na kolečkách nebo velký batoh na záda, popř. na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla.
Zájezd není zase tak dlouhý a většinu dní bude teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva.
S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály, popř. i žabky a samozřejmě plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut.
Vhodná může být lehká deka (prostěradlo, přehoz…) – kromě přikrývání, i pro pobyt na pláži nebo jako ochrana před sluncem.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle), opalovací krém s vyšším UV filtrem, nůž (ale ne s sebou do letadla!) a další předměty (ponorný vařič), hygienické potřeby včetně ručníku, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Vzhledem k barevné nádheře korálů i pestrému životu pod hladinou by se určitě hodily potápěčské brýle a šnorchl (popř. i ploutve), je však jasné, že místo se pro ně bude hledat dost těžko a navíc se dají většinou půjčit na místě.
Vhodné jsou boty do vody. Poranění od korálů se totiž špatně hojí. Na všech navštívených ostrovech používají jiný typ zásuvek než je u nás, tzv. britský (kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y – můžete se s nimi setkat např. i v Číně nebo Argentině) ale při stejném napětí (230-240 V) – viz www.zasuvky.hw.cz, kde najdete i obrázky zástrček a zásuvek. Proto nezapomeňte na příslušné redukce (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Někde se můžete setkat i s „americkým“ (resp. „japonským)“ typem zásuvek na 110/120 V.
Ohledně použití mobilních telefonů – nejlépe uděláte, když se budete informovat u vašich operátorů, protože u každého nejsou roamingové služby totožné. Obecně platí, že bez problémů by vám mobily měly fungovat na Fidži, naopak na Samoi půjde o velkou otázku.
Řešení je nakoupit karty místních operátorů a nechat si nabít kredit. Prakticky všude vás volání i sms vyjde levněji než přes naše operátory.
Wifi připojení, popř. internetové kavárny s počítači jsou na řadě míst. Rozhodně ale nebývá zvykem aby bylo zdarma a musí se za něj platit poměrně dost peněz (v řádu několika dolarů za hodinu připojení).
Možná nebude od věci si připomenout doby (překvapivě ne až tak vzdálené!), kdy člověk dokázal docela dobře existovat i bez všudypřítomného mobilu a internetu.

Valutové vybavení: Na Samoi se platí tala (WST), na Fidži fidžijským dolarem (FJD). Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Na samotné památky nebudete potřebovat mnoho valut, bude ovšem záležet na vás kolik a které volitelné výlety a akce si vyberete. Nejlepší je samozřejmě, pokud si na cestu seženete přímo novozélandské dolary (alespoň z části), které jsou v této části Tichomoří respektovaným platidlem.
Univerzálně nejlepší měnou jsou americké dolary, všude akceptované, zároveň i vhodné pro drobné bakšišné (bankovky vždy působí důstojněji). Máte-li ale eura či jiné volně směnitelné měny, samozřejmě je bez problémů uplatníte také, pouze snad za mírně vyšší směnárenské poplatky.
Zároveň se na letišti v Apii při odletu platí odletové taxy, které si platíte sami – cca 20 WST. Pozor! – nezaměňujte je s mnohem vyššími letištními taxami, které máte v ceně zájezdu zahrnuty!
Pro základní program, skromnější stravu, drobné suvenýry a odletové taxy počítejte pro samotný zájezd s valutami celkem asi za 10 000 Kč, tj. cca 400 USD (cca 350 EUR).
Na většině míst uplatníte platební karty. Jak pro platbu nákupů tak pro výběr místní měny v bankomatech. Stejně však doporučujeme přivézt si alespoň část valut v hotovosti. Novozélandští celníci někdy mají potřebu přesvědčit se o vaší solventnosti a cash je pro takový případ lepším prostředkem než platební karta.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.