BAM A AJAM – NA SEVER SEVEROVÝCHODNÍ LINKOU

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 18
Náročnost: střední
Strava: Bez stravy
Destinace: Rusko, Rusko

Popis

Cesta pro nadšené a zasvěcené dobrodruhy, milovníky Sibiře i velkých železničních tratí. Z „Paříže“ Sibiře Irkutsku do nejchladnějšího velkoměsta světa Jakutsku. Lodí napříč celým Bajkalem a po Bajkalsko-amurské a zcela čerstvé Amursko-jakutské magistrále snad až k samotnému Jakutsku na protějším břehu veletoku Leny. Přes odlehlé kraje vzdálené našemu pojetí civilizace, zato však nesmírné přírodní krásy. Cesta pro ty, kteří jsou ochotni omezit vlastní komfort v zájmu autenticity a síly zážitků a poznání.    

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Irkutsk.

Odlet přes Moskvu na Sibiř, do jejího historického i kulturního centra Irkutsku na řece Angaře: starobylé kláštery a kostely, kozácké dřevěné domy i usedlosti carských vyhnanců – Děkabristů, dům a ulice J. Haška, trhy s tradičními produkty sibiřské přírody.

3.-5.den: Jezero Bajkal – Listvjanka.

Přejezd k Bajkalu (UNESCO). Skanzen Talcy s původní sibiřskou architekturou ruských osadníků i jurtami Burjatů či Evenků. Výlet lodí po jezeře do zlatokopecké osady Boľšije Koty s procházkou po okolí (vesnice, hřbitov, rododendronová tajga). Pobyt v ruské bani (sauně) s metličkami i koupel v Bajkalu, tradiční sibiřský oběd (nebo večeře) na lodi. Letovisko Listvjanka: limnografické muzeum Bajkalu, Něrpinárium s představením tuleňů bajkalských, rybí trhy, vynikající pečení i uzení omulové. Lanovkou na Čerského kámen s vyhlídkou na Angaru vytékající z Bajkalu i na bájemi opředený Šamanský kámen. Volný den u Bajkalu s *možnostmi výletů (např. lodí po Bajkalu s procházkou tunely legendární trati Krugobajkalka, na jižní břeh Bajkalu do oblasti Teplých jezer v pohoří Chamar-Daban s možným výstupem na vrch Monomachova čapka a koupáním, popř. i do Aršanu a Tunkské kotliny ve Východním Sajanu s burjatským osídlením, buddhistickým chrámem, mongolskými trhy, vodopády a horkými prameny).

6.-7.den: Jezero Bajkal – ostrov Olchon.

Přejezd na největší z 27 ostrovů Bajkalu – Olchon s živými tradicemi šamanismu. Hlavní středisko Chužir: muzeum ostrova a sousední kavárna Nomád. Strmé útesy, písečné pláže, symbol celého Bajkalu – legendární Šamanská skála s jeskyní vládce ostrova Ežina, posvátný mys Burchan. Skalisko Tři bratři, nejodlehlejší i nejkrásnější místo ostrova – mys Choboj s vysokým útesem a nádhernou vyhlídkou na jezero. Uvidíme něrpy, v přírodě vzácné endemické sladkovodní tuleně? Rychlolodí “raketou“ přes půl Bajkalu až na úplný sever do Burjatské republiky.

8.-9.den: Jezero Bajkal – Severobajkalsk.

Centrum severního Bajkalu Severobajkalsk: Pravoslavné kostely, nádraží, muzeum BAM, písečná pláž a koupání v teplejším Malém moři nebo možnost bani. Pěší výlet po písečné kose ostrova Jarki k památníku nejsevernějšího bodu Bajkalu s prý nejkrásnějšími výhledy na jezero na celém Bajkalu. Možnost výletu do okolí – návštěva ruin gulagu Akokan na těžbu slídy a vesnice původních obyvatel Evenků Cholodnaja, nebo do typických ruských termálů Gudžekit v malebném prostředí Bajkalského pohoří.

10.-11.den: Severobajkalsk – Čarské písky – Tynda.

Po Bajkalsko-amurské magistrále na východ přes Severomujský hřbet stejnojmenným tunelem (15 343 m – nejdelší na celé BAM) směrem k pohoří Kodar. Přes řeku Vitim do Zabajkalska a kolem krásného jezera Velké Leprindo do Nové Čary. Za příznivých podmínek (nebude-li hrozit rozvodnění řek bez možnosti návratu) výlet na „sibiřskou Saharu“ do přírodní rezervace Čarské písky, „kapesní“ pouště se zlatými písečnými dunami vysokými 20-45 m. Přejezd do Amurské oblasti.

12.-14.den: Tynda – Něrjungri – Jakutsk.

Kdysi zlatokopecká Tynda, dnes hlavní železniční křižovatka BAM s Amursko-jakutskou magistrálou (AJAM): Muzeum BAM, památník stavitelům BAM. Po AJAM, nejnovější velké světové trati, na sever. Překročení hranic Jakutska (Sacha), největší republiky v rámci Ruska, která by sama o sobě byla osmou největší zemí světa. Přes města a osady Berkakit, Něrjungi, Čulman, Aldan a Tommot, jízda tajgou, tundrou a přes řeky Aldan a Amga do Nižného Besťachu u Jakutsku na protilehlém břehu Leny (úsek z Tommotu je v provozu teprve rok) – podle aktuální situace a administrativních opatření, popř. část trasy po silnici minivany. Přejezd trajektem přes Lenu do Jakutsku.

15.-16.den: Ledovec Buluus. P.P. Lenské sloupy.

Celodenní výlety terénními vozy k ledovci Buluus, na útes Turuk-Chaja nad neprostupnou tajgou a ke kaskádám Kurulur. Auty a motorovým člunem po Leně k jednomu z divů Sibiře – přírodnímu parku Lenské sloupy (UNESCO), impozantní hradbě vápencových věží (až 220 m vysokých), tyčících se nad veletokem. Jeskyně, petroglyfy, výstup na vyhlídku nad Lenou.

17.-18.den: Jakutsk – Moskva – Praha.

„Eldorádo Sibiře“ Jakutsk, vyrostlý na zlatě a diamantech, největší město na permafrostu a nejchladnější velkoměsto světa: Staré město s dřevěnými domy a katedrálou proměny Páně. Slavné muzeum mamuta i další – historie, kultury či umění „lidu Severu“ Sacha. Království permafrostu – unikátní systém tunelů ve zmrzlé půdě s pozoruhodnými sochami z ledu a extravagantním mrazivým barem. Odlet zpět domů.

Pozn.

Posloupnost dnů i program zájezdu se může mírně měnit dle aktuálních podmínek (jízdních řádů aj.). Bližší info na www.nomad.cz nebo v CK.

Délka tras:
letadly 17 000 km, vlaky 2200 km, auty a minibusy 1200 km, loděmi 700 km, pěšky (volitelně) 8x 4-12 km
Počasí:
velmi různorodé, 5-25 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet pronajatou lodí po Bajkalu včetně oběda/večeře a bani (sauny), lanovka na Čerského kámen, výlet 4W vozem po Olchonu, výlet 4W vozem na ledovec Buluus, výlet auty a lodí po Leně k Lenským sloupům. Vstupní vízum do Ruska a jeho vyřízení včetně pozvání od partnerské CK. Vstup do přírodního parku Lenské sloupy. Ubytování. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně letištních tax a poplatků. Rychloloď po Bajkalu do Severobajkalsku. Trajekty přes Lenu do/z Jakutsku. Vlaky ze Severobajkalsku do Tyndy a z Tyndy do Nižného Besťachu (popř. částečně auty či vanem). Po trase nájemní (mikrobusy, vany, taxi), výjimečně i veřejná (busy, MHD). Ubytování: 12x turistické hotely (ve městech 2*-3*, v přírodě jednodušší) - 2-lůžkové pokoje většinou s vlastním, někdy společným příslušenstvím, někde i se snídaní. 4 noci ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy), popř. 1x na lodi nebo v autě. 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 800 Kč (8x).
Doprava:
Letecká včetně letištních tax a poplatků. Rychloloď po Bajkalu do Severobajkalsku. Trajekty přes Lenu do/z Jakutsku. Vlaky ze Severobajkalsku do Tyndy a z Tyndy do Nižného Besťachu (popř. částečně auty či vanem). Po trase nájemní (mikrobusy, vany, taxi), výjimečně i veřejná (busy, MHD).
Ubytování:
12x turistické hotely (ve městech 2*-3*, v přírodě jednodušší) - 2-lůžkové pokoje většinou s vlastním, někdy společným příslušenstvím, někde i se snídaní. 4 noci ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy), popř. 1x na lodi nebo v autě. 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 800 Kč (8x).
Strava:
Na některých místech ubytování snídaně. Na Bajkalu oběd/večeře.
Poznámka:
Posloupnost dnů i program zájezdu se může mírně měnit dle aktuálních podmínek (jízdních řádů aj.). Bližší info na www.nomad.cz nebo v CK.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.