RUSKO – VELKÁ SIBIŘSKÁ CESTA – JENISEJ, BAJKAL, KAMČATKA A VLADIVOSTOK

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 17
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Rusko, Rusko

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
06.08. - 22.08. 2022
951
114 990
Rezervovat

Popis

Nezapomenutelné putování ruskou Sibiří od impozantních skalních věží nad Jenisejem přes zcela výjimečné „sladkovodní moře“ Bajkal až k sopkám divukrásné Kamčatky a břehům Tichého oceánu v Přímořském kraji, v nejvýchodnějších a nejvzdálenějších končinách Ruska. Cesta po nejslavnější velké železnici světa, divu techniky a lidské nezlomnosti – Transsibiřské magistrále.

Program zájezdu

1.-4.den: Praha – Krasnojarsk. Krasnojarskije stolby. 

Odlet přes Moskvu do Krasnojarsku, milionového velkoměsta uprostřed Sibiře nad veletokem Jenisej: vyhlídka na město z vrchu Karaulnaja, říční promenáda s parníkem-muzeem sv. Mikuláš, který převážel po Jeniseji careviče i Lenina. Lyžařské středisko Bobrový Log: lanovkou na vyhlídku na dominantu kraje – skalisko Takmak. Turistika ve skalním městě Stolby, jednom z přírodních skvostů Sibiře. Vyhlídka Car ryba na údolí Jeniseje, Divnogorsk: hráz Krasnojarské přehrady s druhou největší ruskou vodní elektrárnou. 1100 km přejezd centrální Sibiří z Krasnojarsku do Irkutska vlakem po Transsibiřské magistrále.

5.-8.den: Irkutsk, Bajkal. 

Prohlídka Irkutska, „Paříže Sibiře“ na řece Angaře: starobylé kláštery a kostely, kozácké dřevěné domy i usedlosti carských vyhnanců – Děkabristů, dům a ulice J. Haška, trhy s tradičními produkty sibiřské přírody. Přejezd k Bajkalu. Výlet lodí po jezeře do zlatokopecké osady Boľšije Koty s procházkou po okolí (vesnice, hřbitov, rododendronová tajga). Pobyt v ruské bani (sauně) s metličkami i koupel v Bajkalu, tradiční sibiřský oběd (nebo večeře) na lodi. Letovisko Listvjanka: limnografické muzeum Bajkalu, Něrpinárium s představením tuleňů bajkalských, rybí trhy, vynikající pečení i uzení omulové. Volný den u Bajkalu s *možnostmi výletů (např. lodí po Bajkalu s procházkou tunely legendární trati Krugobajkalka, na jižní břeh Bajkalu do oblasti Teplých jezer v pohoří Chamar-Daban s možným výstupem na vrch Monomachova čapka a koupáním, popř. i do Aršanu a Tunkské kotliny ve Východním Sajanu s burjatským osídlením, buddhistickým chrámem, mongolskými trhy, vodopády a horkými prameny). Lanovkou na Čerského kámen s vyhlídkou na Angaru vytékající z Bajkalu i na bájemi opředený Šamanský kámen. Skanzen Talcy s původní sibiřskou architekturou ruských osadníků i jurtami Burjatů či Evenků.

9.den: Irkutsk – Petropavlovsk-Kamčatskij. 

Přelet nad východní Sibiří do tektonicky nejaktivnější oblasti Ruska, na poloostrov Kamčatku. Hlavní centrum a jediné velkoměsto v širokém okolí – Petropavlovsk-Kamčatskij. Panorama „domácích“ vulkánů, jemuž dominuje nejvyšší sopka Korjacká (3456 m).

10.-11.den: Vulkány Gorelyj a Mutnovskij. 

Přejezd terénním autem do sopečné divočiny. Výstup na vulkán Gorelyj (1828 m), fantastické výhledy do aktivního kráteru, subalpinská flóra. Výstup do aktivního kráteru sopky Mutnovka (2322 m): solfatary, fumaroly, vroucí bahno, vařící potoky – barevná učebnice geologie. Výhledy na sopky Viljučinská (2173 m), Gorelaja (1828 m) a Opala (1776 m). Vodopády Mutnoj a Viljučinskij. Koupání v termálech ve Sněžné dolině či v Paratunce.

12.den: Petropavlovsk-Kamčatskij. *Plavba Tichým oceánem. 

Prohlídka města, v němž se zastavil čas: Leninovo náměstí s jeho obří sochou, památníky objevných plaveb a obrany města, historická děla, regionální muzeum aj., volný program. *Možnost půldenní či celodenní plavby motorovou jachtou Avačinským zálivem s výhledem na pobřeží a vulkány. Skaliska Tři bratři, ostrov Staričkov, u celodenní verze i Ruský záliv s pozorováním kosatek. Ptačí kolonie na útesech, papuchalkové, mořští mořští orli, lachtani. Rybolov a konzumace úlovků přímo na jachtě (rybí polévka ucha, krabi, syroví mořští ježci aj.).

13.-14.den: Dolina Vačkažec, vulkán Avačinskij. *Dolina Gejzírů, *Kurilské jezero. 

Celodenní výlety s horskou turistikou. Vačkažec – výstup do kráteru vyhaslé sopky, tajgou a tundrou s jezery, vodopády a četnými syslíky. Sopka Avačinskaja (2741 m) – možnost výstupu s fantastickými výhledy (za příznivého počasí) na dýmající vulkán Korjackij (3456 m) a celou dlouhou vulkanickou řadu až ke vzdálené sopce Ključevskaja (4750 m), nejvyšší hoře Kamčatky. *Alternativně možnosti fakultativních celodenních výletů helikoptérou. Národní park Kronockij – termály Nalyčevo, kaldera sopky Uzon (1617 m) a především světoznámá Dolina Gejzírů, jedno z největších gejzírových a geotermálních polí na světě (UNESCO) s teplými prameny, vodopády, horkou řekou a přibližně 200 gejzíry. Kurilské jezero – světově jedinečné místo, kde se shromažďují medvědi (kolem 200 kusů) na lov lososů. Neopakovatelné chvíle při jejich pozorování v krásné krajině pod vulkánem Iljinskij (1578 m).

15.-16.den: Petropavlovsk-Kamčatskij – Vladivostok. Ruský ostrov. 

Přelet z Petropavlovska do kosmopolitního tichomořského přístavu Vladivostok. Prohlídka „ruského San Franciska“: Orlí hnízdo – vyhlídka na město a most nad zálivem Zlatý roh, nádraží s milníkem 9288 km od Moskvy – konečná Transsibiřské magistrály, centrum s nejstaršími ulicemi a rodným domem Yula Brynnera, muzeum ponorky S-56 „Stalinec“. Nejjižnější mys Egersheld s majákem na „konci země“. Přes nejdelší zavěšený a druhý nejvyšší most světa (pylon 321 m) na dříve zapovězený Ruský ostrov: nové impozantní mořské akvárium i kampus univerzity Dálného východu, obranné pevnosti, pláže aj.

17.den: Vladivostok – Praha. 

Odlet přes Moskvu domů.

Pozn. 

Podklady pro víza nutno dodat nejméně 8 týdnů před odjezdem, později na ověření s příplatkem.

Délka tras:
letadlem 21 000 km, vlakem 1100 km, auty a minibusy 1000 km, lodí 100 km, pěšky 6x 5-14 km (volitelně)
Počasí:
velmi různorodé, 5-30 °C, ve vyšších polohách chladno
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet pronajatou lodí po Bajkalu včetně pohoštění a bani (sauny), lanovky ve Stolbách a na Čerského kámen, vstup do oceanária na Ruském ostrově včetně vyhlášené show s delfíny, mroži a běluhami. Vstupní vízum do Ruska a jeho vyřízení včetně pozvání od partnerské CK. Vstup do národních parků na Kamčatce. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci v navštívených destinacích, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká včetně letištních tax a poplatků. Vlak (po Transsibiřské magistrále) z Krasnojarsku do Irkutska. Nájemní (mikrobusy, vany) po trase, na Kamčatce i terénní vozy/busy s místními řidiči. Ubytování: 12x hotely (cca 2-3*) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x - 4-lůžková chata (na Kamčatce), 1 noc ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy). 1-lůžkový pokoj za příplatek 16 900 Kč (12x, v chatě nelze). Strava: 13x snídaně, 1x oběd/ večeře při plavbě po Bajkalu. V ceně nejsou volitelné výlety označené *. Bližší informace o těchto akcích poskytne CK, nutná závazná přihláška a platba předem.
Doprava:
Kompletní letecká včetně letištních tax a poplatků. Vlak (po Transsibiřské magistrále) z Krasnojarsku do Irkutska. Nájemní (mikrobusy, vany) po trase, na Kamčatce i terénní vozy/busy s místními řidiči.
Ubytování:
12x hotely (cca 2-3*) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x - 4-lůžková chata (na Kamčatce), 1 noc ve vlaku (lůžkový vlak 2. třídy). 1-lůžkový pokoj za příplatek: 16 900 Kč (12x, v chatě nelze).
Strava:
13x snídaně, 1x oběd/ večeře při plavbě po Bajkalu.
Poznámka:
V ceně nejsou volitelné výlety označené *. Bližší informace o těchto akcích poskytne CK, nutná závazná přihláška a platba předem.

Podklady pro víza je třeba dodat nejpozději 8 týdnů před odjezdem, poté na ověření s příplatkem.

Možnost spojení tras 951 a 97 (KLDR) do zájezdu 972 v termínu: 7.8. - 31.8. 2021, cena v Kč: 165 890 Kč.

Všeobecné informace

Pasy a víza: Platnost Vašeho cestovního pasu musí trvat alespoň 6 dalších měsíců po skončení zájezdu. K cestovnání do Ruska je zapotřebí mít vyřízené vízum. Vízum máte v ceně zájezdu a o jeho vyřízení Vás detailně v předstihu informujeme (víza do Ruska jsou jedny ze složitějších, proto od Vás budeme potřebovat určité podklady a dokumenty). Počítejte s tím, že od Vás budeme potřebovat Váš cestovní pas cca 2 měsíce předem a znovu se s ním setkáte až v den odjezdu na letišti, kde vám je spolu s letenkami a kartičkami pojištění předá náš zástupce.
Před cestou doporučujeme zhotovit si kopie všech důležitých dokumentů pro případ ztráty či odcizení – titulní strany pasu (pokud ji už nemáte zkopírovanou sami, zařídíme to v CK), příp. pojistky či kreditní karty či dalších průkazů, které si s sebou berete (ISIC, ITIC). Rovněž s sebou vezměte několik barevných fotek pasového formátu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Před cestou doporučujeme celkovou zdravotní prohlídku a kdo ho ještě nemá, tak očkování proti žloutence (hepatitida A a lépe i B). Další případné vakcíny (proti břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině) konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.
Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10 letech). V případě prošlého očkování se nechte na tyto nemoci přeočkovat, podobně jako v případě záškrtu. Pokud se k očkování rozhodnete, doporučujeme nejlépe vše konzultovat na hygienických stanicích.
Riziko bodavého hmyzu: V nadbytečné míře se s nimi budeme setkávat po celou dobu pobytu v Rusku, nejvíce ale na Kamčatce. Důležitá poznámka: Rádi bychom Vás informovali o vyzkoušené a účinné prevenci, jíž je dlouhodobá konzumace Pangaminu (pivovarských kvasnic) až 2 měsíce před odjezdem na zájezd. Samozřejmě pomůže i kvalitní repelent (můžete vzít z ČR nebo zakoupit na místě), vhodný oděv a moskytiéra.
Při toulkách po Krasnojarských Stolbách kromě komárů hrozí i množství klíšťat, které se tam v tomto období vyskytují. Je třeba tedy být obezřetný i v tomto ohledu a po túrách se důkladně prohlédnout.
Z preventivních důvodů se v Rusku nedoporučuje pít vodu z vodovodu; kontrolujte pečlivě dobu trvanlivosti potravin a kvalitu vodky a dalšího domácího alkoholu rozlévaného v kioscích (musí být opatřena kolkem). Ve velkých městech v Rusku je vysoká koncentrace lékáren nabízející standardní západní výrobky. Mohou se objevit případy padělaných léků, proto doporučujeme návštěvníkům Ruska vybavit se na cestu základními léky již doma, zejména těmi, které cestovatel dlouhodobě a standardně užívá.

Ubytování: V průběhu zájezdu budete spát ve 2*-3* hotelech ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstívm. Na Kamčatce budete spát 1-2x ve 4-lůžkové chatě a 1x také ve vlaku v lůžkovém vlaku 2. třídy. 1-lůžkový pokoj je možný na vlastní přání nebo při nemožnosti doobsadit 2-lůžkový pokoj jiným účastníkem za příplatek 16 900 Kč.

Strava: V ceně zájezdu máte snídaně (v místech ubytování), pokud je časy odjezdu z hotelů umožní, resp. bude-li možnost nahradit je v takových případech studenými balíčky na cestu. Kromě nich máte i hlavní jídlo (oběd resp. večeři) při výletu lodí po Bajkalu.
Ostatní stravu si účastníci zajišťují sami. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
V některých hotelech bude restaurace a budete mít možnost povečeřet přímo tam nebo někde jinde ve městech, popř. zvolit levnější variantu nakoupit si v supermarketech nebo na tržnicích. Na oběd většinou nebude čas ani příležitost, proto si raději vždy připravte nějaké jídlo přes den s sebou. Základní potraviny jsou v Rusku běžně ke koupi, doporučujeme však kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce. Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje a kuřivo. Nejlevnější jsou konzervy rybiček a jablka z trhu.
Největší pochoutka, kterou lze v Rusku ochutnat, je čeburek, což je hodně velký piroh s výborně kořeněným masem (ev. bramborami nebo zelím).
Pro představu uvádíme některé aktuální ceny potravin na Kamčatce (1 rubl je cca 0,40-0,45 Kč):
chleba 40-70 R
kaviár 1 kg 2500-3500 R
koláček, rohlík 40-50 R
čokoláda 120-250 R
máslo 140-200 R
polévka v sáčku (3 porce) 120-150 R
mléko 100-140 R
jablka (1 kg) 300-500 R
tvaroh 120-180 R
rajčata (1 kg) 600 R
jogurt 120-140 R
okurky (1 kg) 300-500 R
minerálka (1,5 l) 40-60 R
müsli, snickers 50-70 R
džus (1 l) 160-200 R
džem 100 R
pivo (0,5 l) 120-500 R
paštika 50-70 R
vodka (0,5 l) 400-600 R
salám (1 kg) 400-800 R
točené pivo (0,5 l) 200-350 R
uzené (1 kg) 500-800 R
česká piva (Budvar, Krušovice…) 250-300 R
sýr tvrdý (1 kg) 500-1000 R
ryba losos (1 kg) 250-500 R
vepřové (1 kg) 700-1000 R
ryba uzená (1 kg) 600-900 R
kuřecí (1 kg) 400-600 R
krab (1 kg) 2500-3000 R
plynové bomby 250-800 R

V ostatních oblastech (Krasnojarsk, Irkutsk, Vladivostok) je o něco levněji, zvlášť na tržnicích.
Na útratu za jídlo a pití, budete-li se stravovat přiměřeně a nebudete-li zrovna mít zájem o každodenní degustační hostiny, počítejte s částkou kolem 15 EUR na den, tzn. cca 200-250 EUR na dobu pobytu v Rusku.

Doprava: Kompletní letecká doprava včetně letištních tax a poplatků. Vlak (po Transsibiřské magistrále) z Krasnojarsku do Irkutska. Nájemní doprava (mikrobusy, vany) po trase, na Kamčatce i terénní vozy s místními řidiči. Absolvujete také výlet pronajatou lodí po Bajkalu včetně pohoštění a bani (sauny), lanovky ve Stolbách a na Čerského kámen.

Klimatické poměry: Rusko je vůbec nejstudenější zemí na světě, průměrná roční teplota zde činí -5,5 ° C. Klima je z drtivé většiny kontinentální, protože většina území je velmi daleko od moří a oceánů. To znamená velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou a relativně nízké srážky. Na jihu země brání průniku teplejšího vzduchu od Indického oceánu vysoká pohoří, naopak průniku studeného vzduchu ze Severního ledového oceánu v podstatě nic nebrání. Rusko má v podstatě jen dvě roční období – léto a zimu, období přechodu mezi nimi je velmi krátké. Rozsáhlé oblasti Ruska pokrývá trvale zmrzlá půda (permafrost). Dlouhá a studená zima ovlivňuje mnoho oblastí života, např. znamená vyšší výdaje na energie, oblečení i zdravotní péči, nepochybně se podepisuje i na vysoké míře alkoholismu. Popsané klima samozřejmě není stejné na celém obrovském území Ruské federace, nejvýrazněji se odlišuje úzký pás podél Černého moře, kde panuje subtropické podnebí a které je oblíbeným cílem letních rekreací.
Z navštívených čtyř oblastí Ruska je nejchladnější Kamčatka, navzdory tomu, že srpen je tam nejteplejším měsícem v roce. Průměrná srpnová teplota v Petropavlovsku je 12,4 °C, denní teploty se pohybují mezi 10-20 °C (noční minima – denní maxima). Je třeba si však uvědomit, že leží v zálivu u moře, v nulové nadmořské výšce. V kamčatském vnitrozemí (tzn. i při výletech) je klima drsnější a může být výrazně chladněji (ve vyšších nadmořských výškách se teplota může blížit nule). Srpen patří mezi srážkově průměrné měsíce.
Krasnojarsk, Irkutsk a Bajkal mají typické kontinentální klima. Srpen je druhý nejteplejší měsíc a patří k nejvlhčím v roce. Průměrná srpnová denní teplota je 17 °C v Krasnojarsku, resp. 15 °C v Irkutsku. Noční minima se v obou oblastech pohybují cca na 9-10 °C, denní maxima cca 20-22 °C.
Vladivostok se svým pacifickým podnebím je z daných oblastí nejteplejší i nejvlhčí. Srpen je nejteplejší měsíc v roce a má i nejvyšší srážky. Průměrné denní teploty dosahují 19,5 °C (noční minima cca 17,5 °C, denní maxima kolem 23 °C).

Jak se zabalit: Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více. Zvlášť na tento zájezd, kdy je nutné s sebou vzít řadu opravdu důležitých věcí nebude na zbytečnosti místo. Je vcelku jedno, zda si vezmete batoh na záda či kufr na kolečkách, protože žádné větší přesuny se zavazadly nebudete nuceni absolvovat. Snad jen kufr do ruky je nevhodný.
Kromě velkého zavazadla si vezměte i menší batoh jako příruční zavazadlo do letadla a především na celodenní turistické výlety.
S sebou si vezměte především rychleschnoucí, nemačkavé lehké letní oděvy, sandály, ale rozhodně nepodceňte ani kvalitní turistické vybavení, které neprofoukne ani neproprší. To platí i pro batoh – nejvhodnější jsou tedy ty s pláštěnkou. Nutností jsou trekové boty s kvalitní neklouzavou podrážkou, větrovka, teplejší svetr nebo mikina. Vhodné doplňky pak návleky, rukavice, trekové hůlky, víceúčelový šátek resp. nákrčník, čelenka, čepice nebo klobouk s moskytiérou, do měst pláštěnka či deštník.
Nejlepší ochranou před zloději je bederní pás či nátělní sáček na peníze. Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle – pokud je potřebujete), repelent, opalovací krém s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku – hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, základní léky (viz bod 8. ZDRAVÍ A POJISTENI) nebo léky, které pravidelně užíváte. Dále plavky, nůž, otvírák, kapesní zámek, lepicí pásku a šití, provaz, baterku a budík. Pro případ ztráty nebo na odrazení medvědů si vezměte s sebou píšťalku, popř. i na batoh zvoneček.
Vhodné je vzít s sebou pár drobných suvenýrů pro případné kontakty s dětmi a s místními (propisky, žvýkačky, bonbóny, odznaky ale také třeba cigarety apod.). V Rusku převažují zásuvky shodné s našimi, tedy evropského typu.
Napětí 220V/ 50Hz nebývá vždy realitou, v síti bývá okolo 180-200V, dávejte proto pozor při připojování citlivé techniky.
Pamatujte, že velikost zážitku je nepřímo úměrná tíze batohu. Maximální váhový limit Vašich zavazadel pro leteckou přepravu s Aeroflotem je 23 kg. S sebou na palubu si můžete vzít jedno příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 55 x 40 x 20 cm (žádné ostré předměty!) a celkové váze do 8 kg, ostatní bagáž poletí v zavazadlovém prostoru.
Do kabiny letadla smíte vzít pouze malé balení tekutin a gelů do max. objemu 100 mililitrů (prakticky to ale nedoporučujeme) – všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o obsahu do 1 litru na osobu.

Valutové vybavení: V ceně máte vstup do tradiční ruské bani (sauny) na lodi po Bajkale, na lanovky v Bobrovém Logu a na Čerskogo kámen nad Bajkalem, vstupy do národních parků na Kamčatce a do mořského akvária (oceanária) na Ruském ostrově. Ostatní atrakce a vstupy si platíte sami. Kromě zmiňovaných cca 200-250 EUR na jídlo a pití počítejte pro tyto účely s dalšími asi 100-150 EUR. K tomu ještě něco na na případné spropitné nebo drobné dárky pro pro místní průvodce (celkově tak v hodnotě 10-20 EUR, ale záleží samozřejmě na Vás), na drobné suvenýry a pro nečekaný případ nouze (návštěva lékaře a ošetření aj. – obvykle se platí okamžitě bez ohledu na pojištění.
V Rusku je vcelku jedno, zda budete mít s sebou eura či dolary, v bance budou akceptovat jakoukoli z obou měn. Obecně však platí, že čím blíže Evropě, tím jsou běžnější zahraniční měnou eura, zatímco v pacifické zóně (Kamčatka, Vladivostok) jsou měnou č. 1 spíše americké dolary. Pro směnu v bankách je však bezpodmínečně důležité, aby Vaše bankovky byly nepoškozené! Stačí jen několikamilimetrové natržení a banka už valuty nepřijme.
Kromě výměny valut v bance můžete na řadě míst platit kartou nebo si kartou vybrat rubly z bankomatu. Pozor přitom ale na možnost zneužití karet! V Rusku k němu dochází častěji než u nás.
Aktuální kurz ruského rublu:
1 EUR = cca 79 RUB
1 USD = cca 69 RUB
1 Kč = cca 3 RUB
Kurz ruského rublu je v posledních tří letech v důsledku sankcí po událostech na Krymu a Ukrajině i turbulencí s cenami ropy velmi nejistý a nevypočitatelný. Zdá se však, že to nejhorší má již za sebou a ačkoli za poslední dva měsíce opět oslabil, v dlouhodobějším trendu (např. od loňského roku) je tomu naopak.
Obecně lze konstatovat, že bude-li růst cena ropy, bude zřejmě posilovat i rubl a naopak.

Důležitá poznámka: Zájezd je fyzicky náročný (zvlášť jeho kamčatská část) a je možné, že pro některé účastníky by v dané podobě mohl přinést spíš utrpení než povznášející zážitek. Proto se budeme snažit o přizpůsobení programu možnostem účastníků, samozřejmě za podmínky souhlasu celé skupiny.
Program ovšem může být měněn i z důvodů jiných. Poslední dobou Rusko zvýšilo ostrahu míst, která považuje za strategická z hlediska obrany země a toto kritérium splňuje jak Kamčatka (raketová střelnice – testy balistických raket), tak i Vladivostok (Tichomořská flotila – dříve zakázané město). Po letech uvolňování a otevírání míst a možností pro zahraniční návštěvníky dříve nedostupných, nyní pozvolna dochází k opačnému procesu. Je proto možné, že návštěvu některých plánovaných míst ruské úřady nepovolí. Je třeba to respektovat, protože to nebudeme schopni ovlivnit. Řečeno slovy největšího z klasiků: Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi všechno co se proti tomu dá dělat…
Navzdory uvedenému však pevně věříme, že se nám podaří program nejen dodržet, ale případně i obohatit o další zajímavá místa.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V/380V. Zásuvka Typ C – dvojice kulatých kolíků, průměr kolíků 4,8 mm. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz– OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílové zemi.

Telefon: Mezinárodní hovory – nejdříve je potřeba vytočit 8 a vyčkat na druhý vyzváněcí tón. Pak vytočte 10 a potom vytočte kód státu, kód města a číslo volaného. Hotelové ceny za telefon jsou většinou poněkud nadsazené. Je možné si zakoupit speciální telefonní kartu a podle návodu prostřednictvím moskevského čísla volat výrazně levněji. V Rusku funguje většinou automatický roaming mobilních telefonů, je však poměrně drahý. Nejlepší je nabitá ruská SIM karta do mobilního telefonu za pět dolarů, platí se za odchozí i příchozí volání.

Internet: Internet je dostupný v mnoha internetových kavárnách. Nejlevnější bývá na poštách.

Pošta: Hlavní pošty jsou otevřeny po – pá od 8 – 20 hodin a kratší dobu v soboty a neděle. Letecká pošta dojde z Moskvy za dva až tři týdny, z ostatních měst to trvá déle.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2021 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2021 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online nebo si stáhnout do počítače nebo Vám zašleme katalog poštou. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.