BARMA – ZLATÁ ZEMĚ

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 19
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Barma

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
02.02. - 20.02. 2024
841
65 990
Zájezd již proběhl
16.11. - 04.12. 2024
842
65 990
Rezervovat
01.02. - 19.02. 2025
843
66 990
Rezervovat

Popis

Barma (Myanmar) je komplikovaná země plná kontrastů. Země dávných bohatých říší, nedotčené uchvacující přírody a přežívajících folklórních tradic. Uvidíte velké množství pagod ze zlata, hor rubínů, ale i prostých chýší z palmových větví. Desítky rozmanitých etnických skupin milých a přátelských obyvatel, krajinu nebetyčných hor i rozlehlých planin. Myanmar je pro návštěvníky oázou klidu, bezpečí a buddhistické tolerance. Je snad právě Barma tou zaslíbenou zemí, o níž mluvil sám Buddha přede dvěma a půl tisíci lety? Poznejte ji a odpovězte si sami. Ale pospěšte si! Ač byla dlouhodobě ostrovem sama pro sebe, odtržena od Jihovýchodní Asie a jejího ekonomického rozvoje, vše nyní rychle dohání a probíhající změny společnosti jsou velmi radikální. A jedno je jisté – za pár let bude Barma úplně jiná a čas už se zpátky nevrátí…

Program zájezdu

1.-3.den: Praha – Yangon (Rangún) – Kyaikto (Kyaiktiyo).

Let do Yangonu. Prohlídka barmské metropole: 2000 let stará pagoda Sule obklopená koloniální architekturou. Fascinující zlatá pagoda Shwedagon (98 m), obsahující prý více zlata než je v britských bankách. Neopakovatelná atmosféra večerních obřadů, pokorné zástupy věřících, dým vonných tyčinek. Válečný hřbitov Taukkyan – místo pietní vzpomínky na hrůzy druhé světové války. Přejezd do města Bago. Nejvyšší stúpa v zemi – Shwemawdaw (114 m), socha obřího ležícího Buddhy (55 m), vedle níž věřící postavili ještě jednu, úplně novou a delší. Rekonstruovaný zlatý královský palác. Přejezd pod poutní Zlatou skálu.

4.-6.den: Kyaikto – Hpa An – Taungoo.

Pralesem do hor na korbě terénního náklaďáku. Poutní Kyaikto: Zlatá skála s pozlaceným viklanem – Buddhovým vlasem „popírající gravitaci“. Hpa An: buddhistické jeskyně s mračny netopýrů, fascinující klášter Kyauk Kalat se svatyní na štíhlé skalní jehle. Nocleh v někdejším královském městě Taungoo.

7.-8.den: Taungoo – Neipyijto – Kalaw.

Přejezd se zastávkou v novém (od r. 2005) hlavním městě Neipyijto, vystavěném na „zelené louce“: muzeum drahokamů, dle benevolence ostrahy průjezd až 20-ti proudou příjezdovou silnicí k monstróznímu sjezdovému paláci. Úchvatná jízda scénickou krajinou do městečka Kalaw. Jednodenní trek v Šánských horách borovými lesy, rýžovými a čajovými plantážemi za horským kmenem Palaungů.

9.den: Kalaw – Inle.

Přejezd k jezeru Inle se zastávkou v krasových jeskyních Pindaya, významném poutním místě s více než 6 tisíci sochami Buddhy. Dílničky s ruční výrobou mnišských deštníků, lampionů a papíru, náštěva vinice u jezera Inle.

10.den: Jezero Inle.

Celodenní výlet na člunu po exotickém horském jezeře, přírodním skvostu Inle: dílničky a zahrady, sedmnáct vesniček na pylonech obklopených komplexy svatyň a stúp, zdejší kultura Intha proslulá zručností, návštěva některých manufaktur, tkalcovské dílny „žirafích žen“. Tajemství výroby „lotosového hedvábí“ a tradičních barmských cigár, mistrovství kovářů, stříbrotepců a šperkářů. Rybáři pádlující vestoje nohou, „zahradníci“ pěstující květiny na plovoucích zahradách.

11.-13.den: Inle – Mandalay.

Přejezd do teplého, úrodného údolí veletoku Iravádí. Dle časových možností zastávka v Palei: „Pagoda tří hadů“. Mandalay – kulturní a náboženské centrum Barmy: královský palác obklopený vodními příkopy, „největší kniha na světě“ – Kuthodaw Paya, pagoda Mahamuni se slavnou sochou Buddhy a zázračnými sochami, ukořistěnými v kambodžském Angkoru, proslulá ulička kameníků a sochařů, stovky mnichů proudících z ranní žebroty na oběd do kláštera Mahagandhayon. Královská Amarapura: přes jezero po nejdelším týkovém mostu na světě k pagodě Kyauktawgyi Paya s nádhernými freskami. Výstup k pagodám na Mandalay Hill na místa, kde prý pobýval sám Buddha. Plavba lodí po široké Iravádí do Mingunu: největší nepoškozený zvon světa, obří pagoda, která měla být největší stavbou světa. Opuštěné královské město Sagaing: vrchy poseté pagodami, nezapomenutelné pohledy do údolí Iravádí.

14.den: Pyin U Lwin.

Okolí někdejšího britského horského střediska Pyin U Lwin. Pěší výlet v rozsáhlém jeskynním systému Peik Chin Hmyaung. Podél podzemní řeky s vodopády, přes dómy s krápníkovou výzdobou i pitoreskními sochami draků z barmské mytologie až k buddhistické svatyni uprostřed hory a ke kaskádám Pwe Kauk. Trek k divokým a impozantním vodopádům Anisakan. Pokud čas dovolí, večer v malebných koloniálních botanických zahradách Kandawgyi: ptačí voliéra, orchideje, muzeum motýlů, jezírka aj.

15.-16.den: Pyin U Lwin – Bagan (Pagan).

Nejpůsobivější místo Barmy – Bagan (UNESCO): tisíce chrámů a pagod různého stáří a stylů zaplňujících velkou planinu podél Iravádí. Možnost vypůjčení kola, popř. vyhlídkového letu balonem. „Myanmarský Olymp“ – mystická sopka Popa. „Hora květin“, kde se střetává buddhismus s animismem. Klášter vystavěný na vrcholové plošině vysokého sopouchu, sídlo bůžků natů opředené legendami. Výstup po stovkách strmých schodů s tlupami dotěrných opic v okolí.

17.-19.den: Pagan – Yangon – Praha.

Scenérie barmského venkova, prodavači palmového vína. Za příznivých podmínek návštěva bahenních sopek Jezera dračího dechu. Cesta přes Pyay (Prome) s obří sochou sedícího Buddhy a slavnou pagodou Shwesandaw. Vykopávky starověkého města Sri Ksetra, zastávka v Shwedaungu u svatyně „Buddhy zlatých brýlí“. Návrat do Yangonu. Volný program, nákupy suvenýrů. Odlet zpět domů.

Délka tras:
letadlem 17 000 km, minivanem 2300 km, pěšky 3x 5-12 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 26-33 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet člunem po jezeře Inle. Plavba lodí po Iravádí do Mingunu. 1-denní trek v Šánských horách. Ubytování. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků (limit 19 000 Kč), po trase pronajatý mikrobus s místním řidičem, loď a člun. Ubytování: 16x turistické hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 6900 Kč (16x). Strava: Na většině míst snídaně. V ceně není vízum do Barmy a jeho vyřízení (1400 Kč).
Doprava:
Letecká včetně tax a poplatků (limit 19 000 Kč), po trase pronajatý mikrobus s místním řidičem, loď a člun
Ubytování:
16x turistické hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 6900 Kč (16x)
Strava:
Na většině míst snídaně

Všeobecné informace

Pasy a víza: Pro vstup do Barmy je nutný cestovní pas platný alespoň dalších 6 měsíců po datu plánovaného návratu. S Barmou máme vízovou povinnost. Z tohoto důvodu vás včas požádáme (cca o 2 měsíce předem) o zaslání: Váš pas (musí mít minim. 6 volných stránek za sebou – nový požadavek ze strany ambasády), 2x vyplněný vízový formulář (formuláře se vzory předem zašleme) a 2 barevné originální fotografie pasového formátu s bílým pozadím, nalepené na formuláři. S sebou na zájezd vezměte kopii pasové stránky + 1 náhradní fotografii.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Při cestách do Barmy není v současné době určeno povinné očkování. Doporučuje se však provést očkování proti hepatitidě typu A(B) a tyfu. Pro případné očkování kontaktujte nejbližší centrum cestovní medicíny či krajskou nebo okresní hygienickou stanici. Je dobré si také ověřit datum posledního přeočkování proti tetanu (nemá být starší 15ti let). Z našeho hlediska nedoporučujeme profylaxi malárie. Braní antimalarik zatěžuje organismus (ovlivňují psychiku, zatěžují játra). Malárie se vyskytuje jen ostrůvkovitě. V zimním suchém období je méně komárů. Při vhodné ochraně oděvem a s pomocí repelentů lze cestu absolvovat i bez použití antimalarik.

Ubytování: V turistických hotelech a penzionech (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, většinou se snídaní). Na některém místě nemusí téct teplá voda. Z hygienických důvodů doporučujeme citlivějším cestovatelům mít s sebou slabou vložku do spacáku, kvalita hotýlků se ovšem ve většině oblastí Barmy zlepšuje.

Strava: Na většině míst u ubytování jsou snídaně. Stejně jako v Thajsku relativně levné, pokud snesete pikantnější pokrmy, není nutné vozit žádné zásoby. Hlavní stravou jsou rýžové nudle nebo rýže smíšená s kuřecím, vepřovým, hovězím masem a plody moře. Chutné polévky a množství zeleniny a druhů tropického ovoce. Všude k dostání balená pitná voda, cola, sprite, fanta, pivo.

Doprava: Na zájezdu se budete dopravovat pronajatým mikrobusem s místním řidičem, nákladním autem s lavicemi na Kyaktiyo, člunem a lodí. Kratší vzdálenosti budeme překonávat pěšky.

Klimatické podmínky: Nejvhodnějším obdobím pro cesty do Barmy je zimní období. Je zde tzv. suchá zima, prší jen málokdy. Teploty přes den dosahují 30-35 °C, přes noc se mírně ochladí. Chladněji (cca 10-15 stupňů, občas i méně) může být v noci v horských oblastech – Kalaw, Pyin-Oo-Lwyn.

Jak se zabalit: Doporučené vybavení: Batoh (60-80 l) nebo menší kufr na kolečkách (povolená váha do letadla je 20 kg), nejsou povoleny objemné skořepinové kufry. Dále budete potřebovat menší batůžek do terénu, botasky, sandály, větrovku, flísku či lehčí svetr, dlouhé kalhoty, kraťasy, trička, klobouk nebo jinou čepici proti slunci, ručník, opalovací krém s vyšším faktorem (30), brýle proti slunci, svítilnu, hygienické potřeby, mapu, fotoaparát (ev. kamera), zavírací nůž, kopii pasové stránky, náhradní fotografie, repelent, vhodnou „dezinfekci“ (slivovice ap., na místě lze koupit místní třtinový rum nebo whisky).

Valutové vybavení: Měna: Barma – kyat (MMK), 1 USD = cca 1270 MMK k placení vstupů se většinou používají přímo USD, kyaty při platbě v restauracích, na trzích apod. V Barmě je celkem lacino, většinu potravin a jídlo zakoupíte za české ceny. Za dostačující považujeme vzít s sebou cca 400-450 USD na stravování, vstupné a nákupy suvenýrů. Vhodná finanční rezerva. Kdo uvažuje o letu balónem v Baganu, musí ovšem počítat s vyššími výdaji a hlásit se hned na začátku zájezdu, ceny však už překročily 300 USD za osobu a krátký let a stále rostou. Berte s sebou co nejnovější USD a naprosto nepoškozené bankovky, jinak dělají potíže s výměnou nebo dávají horší kurs.

Orientační ceny vstupného:
Yangon – pagoda Sule 2 USD
Yangon – pagoda Shwedagon 10 000 MMK
Yangon – pagoda Botataoung 6 000 MMK
Bago Archeological zone 10 000 MMK
Kyaiktyio – areál, pagoda 10 000 MMK
Hpa An – různé lokality zdarma až 3 000 MMK
Muzeum drahokamů 10 USD
Inle – vstup do oblasti jezera 13 500 MMK
Pindaya – vstup do jeskyní 3 000 MMK + 5 USD
Mandalay Archeological zone 10 000 MMK
Mandalay Hill 1 000 MMK
Sagaing, Mingun 5 000 MMK
Pyin U Lwin – botanická zahrada 5 USD
Bagan – areál 25 000 MMK
Mt. Popa – klášter zdarma
Pyay – pagoda Shwesandaw 3000 MMK

+ na některých místech poplatky za fotoaparát či videokameru od 300 do 5 000 MMK.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Elektrické napětí v Barmě se většinou pohybuje kolem 220 V. Zásuvky jsou tří typů – stejné jako u nás se dvěma nebo třemi kulatými zdířkami nebo se třemi plochými. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz – OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích.

Telefon a internet: Starší telefony v Barmě nefungují. Moderní jsou již přizpůsobeny různým frekvencím a celkem fungují. Problém byl zatím s operátorem O2, který zde neměl pokrytí. Lze zavolat do ČR i s použitím zakoupené místní sim karty a kreditu (cca 1 000 + 5 000 MMK). Na většině hotýlků se lze již připojit k internetu přes síť Wi-Fi, ale signál bývá často velmi slabý a připojení pomalé.

Pošta: Pošty jsou otevřeny v pracovní dny. Pohledy lze zakoupit ve stáncích se suvenýry, známky na poště. Pohled dojde k nám domů do 3-4 týdnů.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.