MÉGHÁLAJ, NÁGSKO, ÁSÁM A BENGÁLSKO – (NEJEN) PRO FOTOGRAFY

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 19
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Bangladéš, Indie

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
23.11. - 11.12. 2022
752
62 490
Zájezd již proběhl

Popis

Návštěva čtyř svazových států nejvýchodnější části Indie. Západní Bengálsko – bývalé hlavní město Indie Kalkata. Malý stát Méghálaj, v překladu trefně Příbytek mraků, s nejdeštivějším místem na světě. Ásám s nekonečnými čajovými plantážemi, veletokem Brahmaputrou (říční delfíni) či národním parkem Kaziranga (největší koncentrace nosorožců na planetě, sloni, šance vidět tygry). Výprava za bývalými lovci lebek do tajemného Nágska a účast na výpravném festivalu Hornbill tradičních zvyků domorodých kmenů. Zájezd si vychutnají profesionální i amatérští fotografové (ti se zde mohou něco přiučit), a nejen oni. Možnost společného fotografování a hodnocení snímků s průvodcem zájezdu (a zkušeným amatérským fotografem – vítězem národního kola fotosoutěže National Geographic na téma reportáž).

Program zájezdu

1.-3.den: Praha – Dháka – Šrímangal.

Let do Dháky. Prohlídka města: říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček. Fotografování mumraje na řece, v docích a dílnách u řeky. Mughalská pevnost Lalbagh aj. Přejezd na severovýchod země.

4.-7.den: Šrímangal – Méghálaj.

Šrímangal – čajové centrum Bangladéše v nejmalebnější části země. Vesnice Džafl ong na hranici s Indií: primitivní těžba stavebních kamenů v hraniční řece. Přechod hranice do indického státu Méghálaj. Odjezd do „Skotska Východu“ – Šilaungu: muzeum Don Bosco, tržnice Iew Duh. Výlet do Čérápundží na nejdeštivější místo světa, jeskyně Mawsmai a vodopád Noh Kalikai.

8.-10.den: Assam.

Přejezd do Ásámu. Hlavní město Guváhátí: posvátné hinduistické chrámy Kamakhya a Uma Nanda, plavba po Brahmaputře s možností pozorovat říční delfíny, chrám Devíti planet – Naba Graha. Safari na slonech v národním parku Kaziranga (nosorožci, tygři, panteři, sloni, sambarové). Kdo udělá nejlepší fotku jednorohého nosorožce?

11.-15.den: Nagaland.

Cesta krajem orchidejí do Kohimy – metropole Nágska, izolovaného indického státu – oblasti bývalých lovců lebek. Zastávka u jezera Barapáni. Účast na setkání příslušníků různých kmenů Nágska – jedinečném festivalu Hornbill: válečné tance lovců lebek, tradiční písně, hry, tetování i místní speciality k jídlu. Atmosféru festivalu se pokusíme zachytit našimi fotoaparáty. Chonoma – místo posledních britsko-nágských bojů. Kulturní centrum kmene Konyak – Mon a nedaleké vesnice původních lovců lebek Longwa nebo Singha Chingnyu. Tetované obličeje i těla.

16.-19.den: Nagaland – Kalkata – Praha.

Přejezd do „Tea City of India“ Dibrugarhu, města obklopeného čajovými plantážemi na široké Brahmaputře s novým nejdelším silničním a železničním mostem Indie (délka 4940 m). Odlet do metropole Bengálska a nejdrsnějšího indického města – Kalkaty: památník královny Viktorie, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, Howrah – nejrušnější most světa, běhající rikšové. Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 17 000 km, po zemi 2500 km, po vodě 400 km, pěšky 9x 4-8 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 14-18 °C (hory), 22-30 °C (nížiny)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Sloní safari v N.P. Kaziranga - vstupní permit, jízda na slonu. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet z Ásámu do Kalkaty - vše včetně tax a poplatků, veřejná (komfortnější dálkové a místní busy, lodě, popř. vlaky) a nájemní (minivany s místním řidičem, taxi, rikšové). Ubytování: 14x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x vícelůžkové pokoje, 1x noční autobus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 6400 Kč (14x). Na festivalu Hornbill (2x) nelze zaručit. Strava: 16x snídaně. V ceně nejsou víza do Indie - osobně na ambasádě v Praze (2570 Kč).
Doprava:
Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet z Ásámu do Kalkaty - vše včetně tax a poplatků, veřejná (komfortnější dálkové a místní busy, lodě, popř. vlaky) a nájemní (minivany s místním řidičem, taxi, rikšové)
Ubytování:
14x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x vícelůžkové pokoje, 1x noční autobus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 6400 Kč (14x). Na festivalu Hornbill (2x) nelze zaručit
Strava:
16x snídaně

Možnost spojení tras 751 a 752 do zájezdu 753 s kompletním programem v termínu: 11.11. - 11.12. 2022, cena v Kč: 88 590,-.

Všeobecné informace

Pasy a víza: Ke vstupu do Indie a do Bangladéše je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým a bangladéšským vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců po skončení platnosti víz. Indická víza vyřizujeme za Vás (o všem Vás včas informujeme). V ceně nejsou víza do Bangladéše. Lze je vyřídit při příletu v Dháce (51 USD).
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Indie i Bangladéš, vzhledem ke své geografické poloze, civilizační úrovni i vysoké hustotě zalidnění náleží mezi zdravotně rizikovější oblasti. Proto doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10 letech). Neopomeňte antimalarika (Lariam). Otázky ohledně očkování a způsob aplikace antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.

Ubytování: Spát budete v hotelech a penzionech, ve dvoulůžkových pokojích s příslušentsvím, všechny jsou vesměs stejně vybaveny – jednoduché, ale čisté a příjemné pokoje. 2x budete spát ve vícelůžkových pokojích. Teplá voda není zdaleka pravidlem a ani sprchy nejsou úplně všude a nefungují s železnou pravidelností. Jednu noc strávíte v nočním autobusu. 1-lůžkový pokoj možný za příplatek – 6400 Kč (lze 14 nocí).

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. V Indii i v Bangladéši existuje přímá úměra mezi cenou jídla a prostředím, v němž se nabízí. Rychlé občerstvení „na ulici“ je velmi levné, může však být rizikové ze zdravotního hlediska. Jídlo ve slušnějších restauracích je přibližně na naší cenové úrovni nebo o něco málo vyšší. Proto je zbytečné vozit si potraviny s sebou, kromě některých dobrot v omezeném množství – tatranky, müsli tyčinky, čokoláda, suchý salám (navíc všude budete mít možnost nákupů čerstvého a levného exotického tropického ovoce). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca do 10-15 US dolarů na den, tzn. cca 200 – 300 USD na dobu pobytu. Indie patří mezi země s nejznečištěnějším životním prostředím na světě. Kontaminovány jsou potraviny i voda. V Bangladéši je strava převážně vegetariánská, často silně kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové, dále maso z ryb a mořských živočichů. Ve městech bývají chutné čínské restaurace. Z ovoce je velký výběr banánů, manga, papáji, melounů, ananasů, liči, mandarinek (pomeranče v Bangladéši nejsou). Turisté by měli pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat především veřejnými dopravními prostředky (autobusy, minibusy, vlaky), nájemní dopravou – od rikšů popř. až po mikrobusy – záleží na počtu účastníků a na okolnostech, lodičkami i historickou úzkokolejkou.

Klimatické poměry: V listopadu se denní teploty v Indii a Bangladéši ještě drží kolem 25 stupňů, noční ale už začínají klesat k 10 stupňům. Obloha bývá čistá, s dobrou viditelností. Zima vrcholí v prosinci a lednu, kdy v severnějších částech, např. v hlavním městě Dillí, se noční průměrné teploty pohybují okolo 7 stupňů a denní mírně přes 20 stupňů Celsia. Dále na sever, pod úpatím Himalájí, si dokonce můžete zalyžovat.

Jak se zabalit: S sebou lehký a skladný spacák, zároveň však i teplejší prádlo (pro noci v Himalájích), pláštěnku či nepromokavou větrovku, rychle schnoucí a nemačkavé oblečení (je vhodná i bunda, čepice, tenké rukavice, pláštěnka a další věci – v Himalájích bude mrznout), na převlečení, neklouzavé turistické boty nebo bytelnější botasky, baterku, dobré jsou kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy proti slunci…. Vše do 20 kg váhy. Zavazadel s sebou berte co nejméně, budeme vše celé 3 týdny tahat s sebou. Nejvhodnější je lehký batoh na denní cestování + další, prostorný batoh odkládací, ve kterém necháme uloženy věci, které nebudeme potřebovat. Osvědčila se ledvinka na drobné potřeby a skládací taška. Nezapomeňte fotopotřeby, včetně náhradní baterie a nabíječky, dostatečný počet filmů či paměťových karet, hygienické a mycí potřeby, ručník mycí ubrousky, toaletní papír, cyklistický (nebo visací) zámek. Nejlepší ochranou peněz je bederní pás či nátělní sáček na peníze – zavěšený na krku, nebo upevněný kolem pasu tak, aby nebyl vidět a menší, pohotovostní množství peněz mít v kapse u košile, peněžence apod.

Valutové vybavení: Kromě zmiňovaných cca 200 – 300 USD na jídlo počítejte pro tyto účely včetně některých dalších atrakcí s částkou celkem do 100 USD (dolar je pro tuto oblast nejvhodnější valutou). Výše vstupného i do těch nejvýznamnějších lokalit je poměrně nízká. V některých objektech požadují zvláštní vstupné za fotoaparát, popř. za kameru. Kromě všeho uvedeného počítejte s určitou částkou na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží. Počítejte také s určitou částkou na nosiče a spropitné (do 20 USD). Doporučujeme si s sebou vzít celkově asi 400 – 550 USD (včetně rezervy a kvůli vízům).

Personál: Průvodce zájezdu bývá Jan Košťál.


Praktické informace na cestu:

Indie:

Elektřina: Napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220-240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Telefon: Místní telefon – v Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD. Mobilní telefon – T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.

Internet: Internetové připojení je dostupné v každém městě. Ceny jsou mezi 15-60 Kč/hod. Ačkoli místní připojení opravdu nejsou příliš rychlá, internetových kaváren je zde celkem dostatek a jsou levné. Není špatné sledovat stránky www.iway.com a www.relianceinfo.com a zjistit si, kde mají svá internetová centra, poskytují totiž rychlejší připojení, než bývá v Indii zvykem. Některá dokonce nabízejí volání po internetu za asi Rs 3 za minutu. Můžete-li, vyhněte se business centrům v luxusních hotelech, ceny bývají přemrštěné a za rohem často sežente až desetkrát levnější připojení.

Pošta: Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.

Bangladéš:

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.

Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM-kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv prosím konzultujte se svým mobilním operátorem.

Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 15-20Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující.

Pošta: V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.