ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 16
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Írán

Popis

Udělejte si vlastní obrázek o zemi, kterou nám média obvykle líčí jako nebezpečí planety. Zjistíte, že nedůvěru a předsudky vystřídá poznání, že v Íránu žijí mimořádně vstřícní a přátelští lidé a je plný úžasných historických památek i přírodních krás. Poznáte exotiku a rozmanitost rozlehlé země. Svatá místa islámu, zoroastrismu, judaismu i pravoslaví. Mezopotámské, staroperské, biblické, židovské, arménské i safíovské perské památky. Pouště, oázy i ostrovy a horké pobřeží Kaspického moře.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Teherán – Qom.

Let do Teheránu – metropole Íránu: symbol města – monument Ázádí. Qom, posvátné město šíitů s největší šíitskou univerzitou na světě (možnost besedy o islámu) a kolébka islámské revoluce: hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

3.den: Kašan.

Pouštní oáza Kašan: honosné kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji.

4.den: Nušabad, Abjáne.

Návštěva jedinečného, 1500 let starého podzemního města Ouyi v Nušabadu. Překrásná horská vesnička Abjáne – jedna z nejstarších vesnic v Íránu, postavená z červeného jílu a s unikátní kulturou (květované kroje).

5.den: Isfahán.

Nejkrásnější íránské město Isfahán (UNESCO): obrovské náměstí Imáma (dřívější Šáhovo) s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, starobylé mosty včetně nejstaršího Pol-e Čúbí, starý bazar aj.

6.den: Nain, Mejbod.

Zdobný arménský kostel Vank s muzeem. Přejezd do Jazdu, cestou návštěva pouštního města duchů Naín s mešitou z 9.stol. Návštěva pevnosti, ledárny a karavanseráje v Mejbod.

7.-8.den: Jazd.

Srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry – Jazd (UNESCO): chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh-e Dolat. Středověké podzemní vodovody kanáty (nově v UNESCO) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo poetické pouštní vesničky Choranag. Večerní přejezd busem do Šírázu.

9.-10.den: Šíráz, Persepolis.

„Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína) – Šíráz: městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše – Persepolis (UNESCO): Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého – Pasargad (UNESCO).

11.den: Šíráz – Teherán – Kaspické moře.

Přelet do Teheránu. Přejezd panoramatickou horskou silnicí přes úchvatný masiv Alborzu ke Kaspickému moři.

12.den: Rámsar.

Návštěva rybího trhu, přejezd do Rámsaru. Možnost koupání v Kaspiku, výjezd lanovkou do pohoří Alborz, případně návštěva bývalého paláce posledních šáhů Páhlaví.

13.den: Rámsar – Masuleh.

Přejezd podél pobřeží a čajových plantáží do horské vesničky Masuleh, kde střechy spodních domků tvoří ulice těch nad nimi.

14.den: Masuleh – Kazvín – Teherán.

Přejezd do Tehránu. Cestou návštěva historické metropole perské říše Kazvínu: Palác 40 sloupů, barevná mešita a hrobka Šáhzade, starý bazar.

15.-16.den: Teherán – Praha.

Teherán: šáhovy paláce Golestán (UNESCO), jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa – 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost individuálního výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli, popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 10 000 km, po zemi 3300 km, pěšky 6x 5-8 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 30-36 °C (léto), voda 26-28 °C (léto - Kaspik)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu a přelet ze Šírázu do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD). Ubytování: 13x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x rodinná vila, 1x lůžkový vlak (s povlečením). 1-lůžkový pokoj za příplatek 6900 Kč (13x). Strava: 13x snídaně. V ceně není vízum do Íránu a jeho vyřízení (2200 Kč).
Doprava:
Letecká do Íránu a přelet ze Šírázu do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD)
Ubytování:
13x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x rodinná vila, 1x lůžkový vlak (s povlečením). 1-lůžkový pokoj za příplatek 6900 Kč (13x)
Strava:
13x snídaně

Mapa

Mapa - 0673/ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Podobné zájezdy

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.