ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 16
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Írán

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
07.05. - 22.05. 2022
671
49 990
sleva 1 000
Zájezd již proběhl
14.05. - 29.05. 2022
672
49 990
Zájezd právě probíhá
15.10. - 30.10. 2022
673
49 990
/ 1 000
Last minute sleva
Rezervovat
22.10. - 06.11. 2022
675
49 990
Rezervovat

Popis

Udělejte si vlastní obrázek o zemi, kterou nám média obvykle líčí jako nebezpečí planety. Zjistíte, že nedůvěru a předsudky vystřídá poznání, že v Íránu žijí mimořádně vstřícní a přátelští lidé a je plný úžasných historických památek i přírodních krás. Poznáte exotiku a rozmanitost rozlehlé země. Svatá místa islámu, zoroastrismu, judaismu i pravoslaví. Mezopotámské, staroperské, biblické, židovské, arménské i safíovské perské památky. Pouště, oázy i ostrovy a horké pobřeží Perského zálivu.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Teherán – Qom.

Let do Teheránu – metropole Íránu: symbol města – monument Ázádí. Qom, posvátné město šíitů s největší šíitskou univerzitou na světě (možnost besedy o islámu) a kolébka islámské revoluce: hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

3.-4.den: Kašan, Abjáne.

Pouštní oáza Kašan: honosné kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Překrásná horská vesnička Abjáne – jedna z nejstarších vesnic v Íránu, postavená z červeného jílu a s unikátní kulturou (květované kroje). Natanz: mešita a hrobka súfijského šejka Abd al-Samada z konce 13. století.

5.-6.den: Isfahán.

Nejkrásnější íránské město Isfahán (UNESCO): obrovské náměstí Imáma (dřívější Šáhovo) s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, starobylé mosty včetně nejstaršího Pol-e Čúbí, starý bazar, zdobný arménský kostel Vank s muzeem aj. Přejezd přes dramatické pohoří Zagros do provincie Chúzestán. Cestou zastávky s výhledy na horské velikány a jezera, poznávání poetiky íránského venkova.

7.den: Súsy.

Jedna z metropolí Elamské a Perské říše a údajně nejdéle osídlené město světa – Súsy (UNESCO): palác Ápádáná, mauzoleum proroka Daniela. Šuštar – přehrada a mosty postavené starými Římany (UNESCO). Nejzachovalejší pětistupňový zikkurat na světě – Čoga Zambil (UNESCO). Noční přejezd do Šírázu.

8.-9.den: Šíráz, Persepolis.

„Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína) – Šíráz: městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše – Persepolis (UNESCO): Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého – Pasargad (UNESCO).

10.-12.den: Šíráz – Jazd.

Přejezd do Jazdu (UNESCO) – srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh-e Dolat. Středověké podzemní vodovody (kanáty) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Mejbod. Noční přejezd lehátkovým vlakem na jih k moři do Bandar Abbásu.

13.-14.den: Bandar Abbás, ostrov Kešm.

Přístav Bandar Abbás ve strategickém Hormuzském průlivu, který odděluje Perský záliv od Indického oceánu a Írán od Arábie. Místo se silnými arabskými i africkými vlivy, jak v místních zvycích, kuchyni, hudbě i etnickém složení obyvatel. Místo, kde ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Rybí trh, mořská promenáda. Přejezd lodí na největší íránský ostrov Kešm v Perském zálivu: starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního „měsíčního“ kaňonu Padající hvězdy, obranným jeskyním Chorbas a k ostrůvku Naz. Pozorování delfínů během plavby Perským zálivem, návštěva ostrova Hengam s plážovým trhem. Přelet do Teheránu.

15.-16.den: Teherán – Praha.

Teherán: šáhovy paláce Golestán (UNESCO), jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa – 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost individuálního výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli, popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Volitelný výlet: Výstup na Damávand (5671 m)

Nejvyšší hora nejen Íránu, ale i celé západní půlky Eurasie od Portugalska až po Afghánistán a zároveň nejvyšší sopka Asie. Má důležité místo v perském folklóru a kultuře. V zoroastrijské mytologii byl tříhlavý drak Aži Dahaka připoután k hoře Damávand, aby zde zůstal až do konce světa. Výstup není technicky náročný, fyzicky ale poměrně ano. Měl by být ale v možnostech každého trochu fyzicky zdatnějšího účastníka, pokud se nedostaví problémy s nadmořskou výškou (horská nemoc).  

1.den:

Odjezd z Teheránu, výstup do 1. tábora, aklimatizace.

2.-3.den:

Výstup do 2. a 3. tábora, noc ve výšce 4200 m.

4.den:

Výstup na vrchol časně ráno. Sestup do 3. tábora.

5.den:

Sestup do 1. tábora, odjezd do Teheránu, příp. koupel v jednoduchých termálních lázních. Průzkum Teheránu, např. návštěva obřího mauzolea ájatolláha Chomejního.

6.den:

Odlet domů.

Termín: 30.5.-13.6.2021

Cena v Kč: 9 990,-

V ceně je: doprava z Teheránu pod Damávand a zpět (minibus, taxi), permit pro výstup, ubytování (horské hromadné ubytovny na treku, 1x hotel se snídaní v Teheránu), český a místní průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.

Délka tras:
letadlem 10 000 km, po zemi 3300 km, pěšky 6x 5-8 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 20-33 °C (jaro, podzim), voda 20-24 °C (jaro), 27-29 °C (podzim)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu a přelet z ostrova Kešm do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD). Ubytování: 13x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x lůžkový vlak (s povlečením), 1x VIP noční bus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč (12x). Strava: 13x snídaně. V ceně není vízum do Íránu a jeho vyřízení (2200 Kč).
Doprava:
Letecká do Íránu a přelet z ostrova Kešm do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD)
Ubytování:
13x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x lůžkový vlak (s povlečením), 1x VIP noční bus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč (12x)
Strava:
13x snídaně

Mapa

Mapa - 0671/ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Podobné zájezdy

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.