ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 16
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Írán

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
29.04. - 14.05. 2024
671
54 990
Rezervovat
07.10. - 22.10. 2024
672
55 990
Rezervovat
28.10. - 12.11. 2024
673
55 990
Rezervovat

Popis

Udělejte si vlastní obrázek o zemi, kterou nám média obvykle líčí jako nebezpečí planety. Zjistíte, že nedůvěru a předsudky vystřídá poznání, že v Íránu žijí mimořádně vstřícní a přátelští lidé a je plný úžasných historických památek i přírodních krás. Poznáte exotiku a rozmanitost rozlehlé země. Svatá místa islámu, zoroastrismu, judaismu i pravoslaví. Mezopotámské, staroperské, biblické, židovské, arménské i safíovské perské památky. Pouště, oázy i ostrovy a horké pobřeží Perského zálivu.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Teherán – Qom.

Letecky do hlavního města Íránu, výměna peněz, návštěva symbolu Teheránu-věže Azadi. Přejezd do Qomu, kolébky islámské revoluce. Návštěva největší šíitské univerzity na světě (možnost besedy o islámu): hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rezy. Dovnitř samotné hrobky může být turistům odepřen přístup.

3.den: Kašan.

Pouštní oáza Kašan: nádherné luxusní kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji.

4.den: Abyaneh – Natanz – Esfahán.

Překrásná horská vesnička Abyaneh – jedna z nejstarších vesnic v Iránu, postavená z červeného jílu, kde ženy nosí pestrobarevné kroje. Cestou do Esfahánu zastávka v Natanzu u mešity a hrobky sufijce Abd al-Samad z konce 13.stol.

5.den: Nejkrásnější město Íránu – Esfahán – UNESCO.

Esfahán. Nejkrásnější město Íránu – Esfahán Světové dědictví UNESCO: obrovské šáhovo náměstí Naqš-e Džahan s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, letohrádek Čehel Sotun,starobylé mosty např. Si-o- Se Pol, Khaju, Pol-e Čúbí. Přes slavný bazar k nejstarší mešitě Mashed-eJameh, zdobný arménský kostel Vank s bohatým muzeem, atd. Přejezd přes dramatické pohoří Zagros, cestou zastávky s výhledy na horské velikány, jezera a poznání poetického íránského venkova.

6.den: Esfahán – pouštní oáza Varzaneh.

Dokončení prohlídky Esfahánu, přejezd do romantické pouštní oázy Varzaneh, obydlené již přes 5 tisíc let. Cestou prozkoumáme též slané pouštní jezero podobné Salaru v Bolívii. Ubytování v klasickém vesnickém ubydlí ve Varzaneh. Ženy zde nosí bílé čádory a lidé doposud mluví staroperštinou. Procházky po písečných dunách.

7.den: Nain – Yazd.

Pouštní město duchů Náin, kde navštívíme mešitu ze 14. stol., zbytky starého hradu, opuštěný bazar mezi pistáciovými sady. Přejezd do Yazdu, večerní toulky romantickými uličkami.

8.den: Yazd.

Prohlídka Yazdu – centra vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky starého hliněného města, zahrada Bagh-e Dolat Světové dědictví UNESCO. Oceníte moudrost středověkých stavitelů podzemních vodovodů (kanátů Světové dědictví UNESCO) i domů s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry).

9.den: Čak Čak – Choranag – Meybod.

Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak a do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Meybod. Noční přejezd lehátkovým vlakem do Bandar Abbasu.

10.-11.den: Perský záliv, Bandar Abbas, ostrov Qešm.

Perský záliv, Bandar Abbas – místo, kde se mísí Afrika s Íránem, jak poznáme na místních lidech, zvycích, hudbě i jídelníčku. Některé ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Prohlídka rybího trhu, mořské promenády, přejezd lodí na ostrov Qešm v Perském zálivu. Starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního měsíčního kaňonu „spadlé hvězdy“ a obranným jeskyním Chorbas nad mořem. Pozorování delfínů během plavby k ostrůvkům Naz a Hengam, kde navštívíme autentický trh. Přelet do Šírázu.

12.den: Šíráz, Pasargad, Naqš-e Rostam, Persepolis Světové dědictví UNESCO.

Šíráz – „město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína): městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze, příp. Sádího, Rajská zahrada Eram Světové dědictví UNESCO,hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlovýchmešit Šáh Čerák, příp. starý vstup do města – Brána Koránu.

13.den: Persepolis – Pasargad – Naqš-e Rostam.

Výlet do Naqš-e Rostam: hrobky achajmenovských vládců, skalní reliéfy. Ceremoniální město Perské říše – Persepolis Světové dědictví UNESCO -síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého v původním achajmenovském hlavním městě – Pasargad Světové dědictví UNESCO. Odjezd nočním lehátkovým vlakem do Teheránu.

14.den: Teherán.

Teherán – šáhovy paláce Golestan, slavný teheránský bazar, muzeum klenotů mj. s Mořem světla „Darya-e- Noor“, (největší růžový diamant světa se 182 karáty). Návštěva paláce Niavaran, kde pobýval i poslední šáh Pahlaví.

15.den: Teheran – Tochal.

Výjezd lanovkou na horu Tochal (3957m) s výhledy na celou obří metropoli a pohoří Alborz, v případě problémů s výškou jen do nižší mezistanice. Návštěva palácového komplexu Sa’dabad. Nákup suvenýrů.

16.den: Hrobka Imam Chomejního, odlet domů.

Podle zájmu návštěva hrobky Ajatoláha Chomeiního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 10 000 km, po zemi 3300 km, pěšky 6x 5-8 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 20-33 °C (jaro, podzim), voda 20-24 °C (jaro), 27-29 °C (podzim)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu a přelet z ostrova Kešm do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD). Ubytování: 11x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x jednodušší vesnické ubytování, 2x lůžkový vlak (s povlečením) 1-lůžkový pokoj za příplatek 6800 Kč (13x). Strava: 11x snídaně. V ceně není vízum do Íránu a jeho vyřízení (řešíme cca 1,5 měsíce předem, cena: 2200 Kč).
Doprava:
Letecká do Íránu a vnitrostátní přelet do Šírázu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD)
Ubytování:
11x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x jednodušší vesnické ubytování, 2x lůžkový vlak (s povlečením) 1-lůžkový pokoj za příplatek 6800 Kč (13x).
Strava:
11x snídaně

Mapa

Mapa - 0671/ÍRÁN – KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Podobné zájezdy

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.