ZAKAVKAZSKO – ARMÉNIE, GRUZIE

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 15
Náročnost: lehká
Strava: Snídaně
Destinace: Arménie, Gruzie

Popis

Historické a tradiční křesťanské Arménie a Gruzie. Země orlů a vysokých hor, pastevců na koních a jejich stád. Země kamenných věží, opevněných vesnic a prastarých klášterů srostlých s krajinou. Země dračích kamenů, skalních kreseb pravěkého světa, kráterů vulkánů, bahenních sopek, ropných polí i tyrkysového jezera Sevan. Země bájných míst ze starých řeckých pověstí. Zde ležela Kolchida a právě zde bohové přikovali Prométhea k mohutnému Kazbeku. Ale hlavně země zvláštních, hrdých a neuvěřitelně pohostinných lidí…

Program zájezdu

1.-3.den: Praha – Jerevan a okolí.

Let do Jerevanu: obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, opera a bulváry, bývalé Leninovo náměstí s národní galerií a muzeem arménské historie, národní knihovna Matenadaran. Muzeum arménské genocidy Tsitsernakaberd. Exkurze ve výrobně slavného koňaku Ararat. Posvátný Ečmiadzin – „Vatikán“ arménské církve: hlavní katedrála Mayr Tachar, pokladnice. Starobylé kostely. Majestátní pevnost Amberd v pohoří Aragats, krátká túra. Kláštery Saghmosavank a Hovhannavank. Klášter Geghard (UNESCO) zčásti vytesaný do skály: místo, kde bylo uschováno svaté kopí. Garni – neuvěřitelně zachovalý antický chrám v nádherné horské scenérii.

4.-5.den: Sevan, Dilidžan.

Na jih k hranicím Turecka: čápi a tržnice s ovocem. Klášter Chor Virap – úchvatné výhledy na sopku Ararat (5137 m) a mezi skalami posazený klášter Noravank. Přes Selimův průsmyk (2410 m) a středověkou karavanseraj k jezeru Sevan. Noratus: pitoreskní hřbitov se starobylými kačkarovými kříži. Sevanavank s výhledy na jezero a prezidentskou vilu. Možnost koupele v průzračné vodě jezera téměř 2000 m nad mořem. Tunelem do horské dilidžanské přírodní rezervace. Dilidžan: tradiční kamenné domy s dřevěnými pavlačemi. Túra ke zříceninám zarostlých kostelů Juchtavank a na pravý arménský venkov s horskými loukami, lesy a zapomenutými vesničkami.

6.-8.den: Dilidžan – Tbilisi.

Od Sevanu přes etnické ruské vesnice Fioletovo a Lermontovo do kaňonu řeky Debed. Krátký výšlap k „arménskému Angkor Watu“ – ruinám kláštera Kobayr. Poslední arménský klášter – impozantní Haghpat (UNESCO). Cesta na hranice s Gruzií. Přejezd do Tbilisi. Prohlídka Tbilisi, asi nejkrásnějšího města Zakavkazska: staré město, Sameba – třetí největší pravoslavná katedrála světa, pevnost Narikala. Přejezd vojenskou silnicí do hor na sever se zastávkou u pevnosti Ananuri. Fotopauzy na horských vyhlídkách. Přes zimní lyžařská střediska do Kazbegi (1750 m). Výjezd terénními vozy ke kostelíku Nejsvětější Trojice do výšky 2200 m, za příznivých podmínek nádherné výhledy na pětitisícový Kazbek. Typická obranná věž, barevná travertinová skála.

9.-11.den: Kutaisi – Svanetie.

Bývalé hlavní město Gruzie Mtscheta (UNESCO) – památky na počátky gruzínského křesťanství: skalní klášter sv. Kříže, katedrála Svetischoveli, kostel sv. Avrama, starobylé uličky, vinárny. Cesta na západ země, do kraje bájné Kolchidy (cíl výpravy argonautů pro Zlaté rouno). Kutaisi: klášter Gelati s asi nekrásnějšími freskami na Kavkaze a hrobem krále Davida Stavitele, katedrála Bagrati (UNESCO). Přírodní rezervace Sataplia s dinosauřími stopami, jeskyní a futuristickou vyhlídkou. Náročný přejezd horami do rázovitého kraje Svanetie (UNESCO) s majestátními štíty Kavkazu, obrannými věžemi a kamennými vesničkami, kde se zastavil čas. Moderní muzeum svanetské historie a archeologie. Terénními auty srdcem Svanetie do Ušguli, asi nejkrásnější vesnice regionu. Vysoké horské štíty, svérázní lidé, vynikající kuchyně.

12.-14.den: Svanetie – Batumi – Tbilisi.

Přejezd k Černému moři. Přístav a hlavní letovisko gruzínské černomořské riviéry – Batumi: botanická zahrada, pláže a koupání. Přes hory zpět do centrální Gruzie. Unikátně dochovaný středověký hrad Chertvisi. Symbol Gruzie – jeskynní klášter Vardzia vyhloubený ve 13 patrech nad sebou se stovkami mnišských cel a s 25 vinnými sklepy. Lázně Bordžomi s minerální vodou vyhlášenou po celém bývalém SSSR. Gori: Stalinův rodný dům, muzeum a neprůstřelný vagón. Skalní město Uplistsiche. Návrat do Tbilisi: návštěva národního muzea či tradičních sirných lázní a masáží v Abanotubani.

15.den: Tbilisi – Praha.

Odlet domů.

Délka tras:
letecky 6000 km, místní dopravou 2300 km, pěšky 8x 4-8 km (volitelně)
Počasí:
20-35 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlety terénními vozy v Gruzii (Svanetie). Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minibus po trase zájezdu. Ubytování: 14x hotely *dle místních standardů. Arménie: 3*, Gruzie: 3-4* hotely - vždy 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 7300 Kč (14x). Strava: 14x snídaně. Láhev s vodou na osobu a den.
Doprava:
Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minibus po trase zájezdu
Ubytování:
14x hotely *dle místních standardů. Arménie: 3*, Gruzie: 3-4* hotely - vždy 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 7300 Kč (14x)
Strava:
14x snídaně. Láhev s vodou na osobu a den

Mapa

Mapa - 0634/ZAKAVKAZSKO – ARMÉNIE, GRUZIE

Encyklopedie

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.