NILSKÁ ODYSEA – SÚDÁN A EGYPT

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 14
Náročnost: lehká-střední
Strava: Polopenze
Destinace: Egypt, Súdán

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
13.03. - 26.03. 2024
601
95 990
Rezervovat
20.11. - 03.12. 2024
602
96 588
Rezervovat
12.03. - 25.03. 2025
603
97 989
Rezervovat

Popis

Výjimečná cesta za památkami staroegyptských civilizací podél celého toku Nilu od splynutí jeho zdrojnic Bílého a Modrého Nilu v Núbii, přes katarakty a Násirovo jezero až do černé země Kemet, kde se větví do rozlehlé delty při ústí do Středozemního moře. Džípy, lodí i vlakem z tajemného a turisty téměř nedotčeného Súdánu a jeho metropole Chartúmu až do nejlidnatější megapole Afriky, dvacetimilionové Káhiry. Pyramidy, chrámy a hrobky starých Egypťanů od Meroe po Gízu, mešity, mauzolea i prastaré koptské kláštery, rušné bazary. Núbijská poušť s vyprahlými vádí a velbloudími karavanami, kontrasty muslimského a křesťanského světa, arabského obyvatelstva a řady černošských etnik.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Chartúm. Omdurmán.

Odlet do metropole Súdánu. Chartúm: Národní muzeum se zachráněnými chrámy z oblasti Asuánské přehrady a fresky z Farasu. etnografické muzeum. Přes slavný most nad soutokem Bílého a Modrého Nilu do nejposvátnějšího místa Súdánu – tradičního a konzervativního Omdurmánu. Mauzoleum Mahdího, vůdce nejkrvavějšího povstání proti Britskému impériu v Africe, Chalífův dům, omdurmánský bazar a další exotická tržiště.

3.den: Chartúm – Naga – Meroe.

Jízda terénními auty na sever kolem posledního, šestého nilského kataraktu. Ruiny merojského královského města a kultovního centra Naga: Amonův chrám, Lví chrám a římská kaple. Největší chrámový komplex merojského království Musawarat as-Sufra (UNESCO). Přejezd pouštním údolím Awatib do Meroe se zastávkou v Šendi: tržiště a tradiční výroba oděvů.

4.den: Meroe – Nuri – Karima.

Nejvýznamnější starověká lokalita Núbie – královské město Meroe (UNESCO) s největším počtem pyramid na světě. Nezapomenutelný výlet mezi desítkami černých pyramidových hrobek uprostřed písečných dun. Jízda do Atbary, přejezd na západní břeh Nilu do Umm Tuyuru. Přes poušť Bajúda do Nuri: pohřebiště založené faraonem Taharkou s pyramidami napatských vládců 26. dynastie. Přejezd do Karimy, nocleh v tradičním núbijském domě.

5.den: Karima, Džebel Barkal, El Kurru.

Výstup na červenou stolovou horu Džebel Barkal (UNESCO), posvátnou pro Núbijce i Egypťany. Úchvatné výhledy na Nil a pyramidy. Velký Amonův chrám, nejvýznamnější náboženské centrum říše Kuš. Přes Nil do Kurru, nekropole 25.dynastie: Podzemní hrobka faraóna Tanwetamaniho s dochovanými malbami. Návrat do centra napatské civilizace – Karimy.

6.den: Karima – Dongola – Kerma.

Přejezd přes Dongolu do Kermy, metropole Horní Núbie v časech egyptské Staré říše. „Diffufa“ – obří konstrukce z vepřovic, stará téměř jak pyramidy v Gíze. Další noc v núbijském domě, tentokrát v Kermě.

7.den: Kerma – Sesebi – Soleb.

Malebnou krajinou s krásnými výhledy na zelené břehy Nilu s políčky a palmériemi sevřenými pouští. Ostrůvky, kde dosud žijí krokodýli nilští. Granitová skaliska vytvářející peřeje na Nilu – katarakty. Barevné núbijské vesnice s originálně malovanými a zdobenými domy. Sesebi – předsunutá vojenská výspa faraona Achnatona. Soleb: Núbijská kopie luxorského Amonova chrámu s mohutným sloupořadím.

8.den: Soleb – Vádí Halfa.

Jízda na sever pouští po staré karavanní stezce Darb el-Arbain, Cestě čtyřiceti (dní), po níž byli ze Súdánu do Egypta dopravováni otroci. Pohraniční Vádí Halfa na březích Asuánské přehrady – „Núbijského moře“.

9.den: Vádí Halfa – Abu Simbel – Asuán.

Odjezd na hranice do Aškitu, překročení hranic Egypta. Lodí přes Násirovo jezero a dále do Abu Simbelu: Monumentální skalní chrám Ramesse II. a královny Nefertari, přemístěné před zatopením. Přejezd do Asuánu.

10.den: Asuán.

Posvátný ostrov Philae uprostřed staré Asuánské přehrady s ptolemaiovským chrámem bohyně Ísis, dle mnohých nejkrásnějším staroegyptským chrámem vůbec. Obří hráz nové (Vysoké) Násirovy přehrady. Plavba po Nilu domorodými felúkami mezi ostrovy (včetně Sloního a Kitchenerova) a pod mauzoleem Agy Chána prvním kataraktem v nejkrásnějším egyptském údolí Nilu.

11.den: Asuán – Kom Ombo – Edfu – Luxor.

Přes vesnice felláhů a rybářů do Kom Omba: Sobekův krokodýlí chrám a muzeum. Hórův chrám v Edfu, nejzachovalejší egyptský ptolemaiovský chrám s krásně zdobenými stěnami a kamennými hlavicemi. Přejezd do Luxoru, dávné metropole Střední a Nové říše známé jako Véset nebo Théby. Večerní návštěva Amonova chrámu v Luxoru.

12.den: Luxor – Káhira.

Přes Nil na jeho západní břeh. Údolí králů, pohřebiště faraonů Nové říše s jejich hrobkami. Zádušní chrám královny Hatšepsut, později koptský klášter Dér el-Bahrí. Memnonovy kolosy – 18 m sochy Amenhotepa III. Návrat na východní břeh Nilu. Velký Amonův chrám v Karnaku – nejrozsáhlejší a nejvýznamnější ze všech egyptských chrámů. Odjezd nočním vlakem do Káhiry.

13.-14.den: Gíza. Káhira – Praha.

Káhira: proslulé Egyptské archeologické muzeum, mj. s poklady Tutanchamonovy hrobky. Gíza: pyramidy faraonů Staré říše s Velkou sfingou – jeden ze sedmi divů starověkého světa. Zakončení cesty na obřím bazaru Chán al-Chalílí ve staré islámské Káhiře. Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 8000 km, auty a busy 2300 km, vlakem 700 km, loděmi 40 km
Počasí:
vzduch 26-36 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Plavba v tradiční felúce po Nilu v Asuánu. Vstupní permity. Veškeré vstupy do památek dle programu a poplatky za jejich focení. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodce po celé trase zájezdu, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Súdánu a z Egypta včetně letištních tax. Po trase pronajatým minibusem, v poušti terénními 4x4 džípy. Noční vlak (Luxor-Káhira), loď přes Asuánskou přehradu. Ubytování: 1x v 5* hotelu (Luxor) 3x v 4* hotelech (Asuán, Káhira), 2x v 3* hotelu (Chartúm) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x v jednoduchých penzionech (spol. příslušenství - Meroe, Vádí Halfa), 4x v núbijských domech (4-6 lůžkové pokoje, spol. příslušenství, kuchyňka - Karima, Kerma, Soleb), 1x lůžko v nočním vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 9600 Kč (8x - v hotelech a penzionech, 5x není možný - v núbijských domech a ve vlaku). Strava: 6x plná penze („safari styl“ v poušti v Súdánu, včetně minerální vody, čaje, kávy a kempingového zařízení), 5x polopenze (v Egyptě), 2x snídaně (Chartúm, Káhira). V ceně nejsou odjezdové a registrační poplatky v Súdánu (celkem 80 USD), spropitné cca 50 EUR, víza do Egypta a Súdánu - s vyřízením (Súdán hromadně ve Vídni) celkem za 3500 Kč.
Doprava:
Letecká do Súdánu a z Egypta včetně letištních tax. Po trase pronajatým minibusem, v poušti terénními 4x4 džípy. Noční vlak (Luxor-Káhira), loď přes Asuánskou přehradu.
Ubytování:
1x v 5* hotelu (Luxor) 3x v 4* hotelech (Asuán, Káhira), 2x v 3* hotelu (Chartúm) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x v jednoduchých penzionech (spol. příslušenství - Meroe, Vádí Halfa), 4x v núbijských domech (4-6 lůžkové pokoje, spol. příslušenství, kuchyňka - Karima, Kerma, Soleb), 1x lůžko v nočním vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 9600 Kč (8x - v hotelech a penzionech, 5x není možný - v núbijských domech a ve vlaku).
Strava:
6x plná penze („safari styl“ v poušti v Súdánu, včetně minerální vody, čaje, kávy a kempingového zařízení), 5x polopenze (v Egyptě), 2x snídaně (Chartúm, Káhira).

Mapa

Podobné zájezdy

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.