ETIOPIE – ETNICKÁ ETIOPIE – JIŽNÍ OKRUH A FESTIVAL DONGA

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 22
Náročnost: lehká-střední
Strava: Bez stravy
Destinace: Etiopie

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
02.08. - 23.08. 2021
564
85 890
Zájezd již proběhl

Popis

Etnicky nejzajímavější a nejpůvodnější země černé Afriky. Rozesmátý svět krásných lidí. Maximum poznání nejzajímavějších etnik. V letním termínu možnost zúčastnit se tajemného festivalu Donga.

Program zájezdu

1.den: Praha – Addis Abeba.

Let do Etiopie. Addis Abeba.

2.-10.den: Addis Abeba – N.P. Omo. Festival Donga.

Putování do etnicky nejpestřejší oblasti Etiopie, kam díky časové náročnosti zavítá jen málo turistů. K národnímu parku Omo přes Jimu, Mizan Teferi do Kibishe ke kmeni Surma (Suri) –jediný další kmen v Etiopii, kromě, Mursi, který používá labreta – destičky ve spodním rtu žen. Čeká nás jedinečná příležitost zúčastnit se festivalu Donga (Tsagenay), při kterém mladí Surmové bojují tyčemi. Tyto slavnosti probíhají jen v jednom ročním období. Úžasná podívaná, kdy se sejdou často až stovky nahých a polonahých bojovníků k vzájemným soubojům. Úplně jiný svět dávných tradic. Možnost sledovat i jiné zajímavé rituály, jakými jsou např. rituální zjizvování, vzájemné zdobení těla malbami nebo nastřelování krav a pití jejich krve. Časový sled akce může být upraven podle aktuální situace. Stále platí, že chceme poznat a zažít co nejvíce z nahodilých rituálů a tradic.

11.-15.den: Omo River. Turmi – Arba Minch.

Přesun podél hranice s Jižním Súdánem až k řece Omo a městečku Kangata, území kmene Nyangatom. Dále překročíme Omo na jeho levý břeh a pokračujeme dále do Turmi. Omo s krokodýly. Kmen Omorate. Desaneč – pastevci dolního toku řeky Omo (UNESCO). Nomádi s primitivními chýšemi z kůží. Hamarské tržiště. Hrdí a krásní Hamarové, ozdoba jihu. Ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl. Muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Šance na tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav. Budeme-li mít štěstí, poznáme na místním tržišti i kmeny Banna a Bashada. Třeba nám bude přát ještě více štěstí a uvidíme i známý rituál Ukule – přerod chlapce v muže, jehož součástí je i přebíhání přes hřbety krav. Pokud nám to umožní průjezd několika vádí řek, z Turmi se vydáme podél hřebene Hamarské vrchoviny a jezera Stephanie na území kmene Erbore. Zastávka ve vesnici na focení a návštěvu typických rákosových obydlí. Západní Konsové soupeřící s pasteveckým kmenem Tsamai na západě a Borana na jihovýchodě. Gesergio – „New York“ – přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho zajímavé „sídlo“. Strmé terasy jedinečné ve východní Africe s tajemnými sochami předků Waga. Přejezd do Arba Minch.

16.den: Arba Minch.

Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch – nejkrásnější Afrika (nejen dle knih), v okolí 40 minerálních pramenů. Chencha. Výjezd džípem vysoko do hor –„africký Nepál“. Kmen Dorze, obří bambusové chýše jedinečné konstrukce evokující sloní hlavy. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky, místní pálenka i tradiční chlebové placky s medem a chilli.

17.den: Arba Minch – Sodo.

Podél jezera Abaya z Arba Minch do Sodo, oblasti kmene Wolayta a dále do Awassy správního centra kmene Sidama. Městečko na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), kočkodany a typickým africkým „mumrajem“. Šance spatřit a fotografovat guerézy pláštíkové.

18.-21.den: N.P. Bale – Addis Abeba.

„Volné” dny na konci zájezdu využijeme k návštěvě některé ze zajímavých oblasti Etiopie, např. pohoří Bale s endemickými antilopami a etiopským vlčkem – nejvzácnější šelmou Afriky či starého muslimského města Harar s krmením divokých hyen, Awashského národního parku, kde žijí přímorožci beisa, údolí řeky Awash pod patronátem UNESCO…Vše budeme řešit na místě domluvou s průvodcem a klienty. Putování zpět do Addis Abeby. Cestou zajímavé zastávky.

22.den: Addis Abeba – Praha.

Letecký návrat domů.

Pozn.

Pořadí dní se může měnit.

Pozn.

*V srpnovém termínu (564) máte příležitost zúčastnit se jedinečného festivalu Donga, při němž Surmové bojují tyčemi (garance tohoto zážitku není možná). Proto v něm dochází ke změně programu a prodloužení zájezdu. Velikost skupiny je max. 7 osob a průvodce.

Délka tras:
letadlem 13 000 km, auty 5200 km, pěšky 5x 3-5 km
Počasí:
vzduch 20 °C (hornatý sever) až 33 °C (údolí Omo)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Vstupy do národních parků. Ubytování. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků. Po trase pronajatými vozidly džípy 4x4. Ubytování: 15x v jednoduchých hotýlcích, 4x nocleh ve vlastním stanu (možnost pronájmu na místě) u kmene Surma. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 5000 Kč (15x). V ceně není: vízum do Etiopie (50 USD - po příletu), poplatky za focení ve vesnicích (cca 150 USD), spropitné místním řidičům - 80 USD.
Doprava:
Letecká včetně tax a poplatků. Po trase pronajatými vozidly džípy 4x4
Ubytování:
15x v jednoduchých hotýlcích, 4x nocleh ve vlastním stanu (možnost pronájmu na místě) u kmene Surma. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 5000 Kč (15x)

Mapa

Mapa - 0564/ETIOPIE – ETNICKÁ ETIOPIE – JIŽNÍ OKRUH A FESTIVAL DONGA

Encyklopedie

Podobné zájezdy

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2021 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2021 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online nebo si stáhnout do počítače nebo Vám zašleme katalog poštou. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.