ETNICKÁ ETIOPIE – JIŽNÍ OKRUH
26.12. - 10.01. 2021
28.02. - 15.03. 2021
18.09. - 03.10. 2021
Termín | Č. zájezdu | Cena | ||
---|---|---|---|---|
02.08. - 23.08. 2021 |
564 |
85 890 Kč
|
Rezervovat |
Etnicky nejzajímavější a nejpůvodnější země černé Afriky. Rozesmátý svět krásných lidí. Maximum poznání nejzajímavějších etnik. V letním termínu možnost zúčastnit se tajemného festivalu Donga.
Let do Etiopie. Addis Abeba.
Putování do etnicky nejpestřejší oblasti Etiopie, kam díky časové náročnosti zavítá jen málo turistů. K národnímu parku Omo přes Jimu, Mizan Teferi do Kibishe ke kmeni Surma (Suri) –jediný další kmen v Etiopii, kromě, Mursi, který používá labreta – destičky ve spodním rtu žen. Čeká nás jedinečná příležitost zúčastnit se festivalu Donga (Tsagenay), při kterém mladí Surmové bojují tyčemi. Tyto slavnosti probíhají jen v jednom ročním období. Úžasná podívaná, kdy se sejdou často až stovky nahých a polonahých bojovníků k vzájemným soubojům. Úplně jiný svět dávných tradic. Možnost sledovat i jiné zajímavé rituály, jakými jsou např. rituální zjizvování, vzájemné zdobení těla malbami nebo nastřelování krav a pití jejich krve. Časový sled akce může být upraven podle aktuální situace. Stále platí, že chceme poznat a zažít co nejvíce z nahodilých rituálů a tradic.
Přesun podél hranice s Jižním Súdánem až k řece Omo a městečku Kangata, území kmene Nyangatom. Dále překročíme Omo na jeho levý břeh a pokračujeme dále do Turmi. Omo s krokodýly. Kmen Omorate. Desaneč – pastevci dolního toku řeky Omo (UNESCO). Nomádi s primitivními chýšemi z kůží. Hamarské tržiště. Hrdí a krásní Hamarové, ozdoba jihu. Ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl. Muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Šance na tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav. Budeme-li mít štěstí, poznáme na místním tržišti i kmeny Banna a Bashada. Třeba nám bude přát ještě více štěstí a uvidíme i známý rituál Ukule – přerod chlapce v muže, jehož součástí je i přebíhání přes hřbety krav. Pokud nám to umožní průjezd několika vádí řek, z Turmi se vydáme podél hřebene Hamarské vrchoviny a jezera Stephanie na území kmene Erbore. Zastávka ve vesnici na focení a návštěvu typických rákosových obydlí. Západní Konsové soupeřící s pasteveckým kmenem Tsamai na západě a Borana na jihovýchodě. Gesergio – „New York“ – přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho zajímavé „sídlo“. Strmé terasy jedinečné ve východní Africe s tajemnými sochami předků Waga. Přejezd do Arba Minch.
Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch – nejkrásnější Afrika (nejen dle knih), v okolí 40 minerálních pramenů. Chencha. Výjezd džípem vysoko do hor –„africký Nepál“. Kmen Dorze, obří bambusové chýše jedinečné konstrukce evokující sloní hlavy. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky, místní pálenka i tradiční chlebové placky s medem a chilli.
Podél jezera Abaya z Arba Minch do Sodo, oblasti kmene Wolayta a dále do Awassy správního centra kmene Sidama. Městečko na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), kočkodany a typickým africkým „mumrajem“. Šance spatřit a fotografovat guerézy pláštíkové.
„Volné” dny na konci zájezdu využijeme k návštěvě některé ze zajímavých oblasti Etiopie, např. pohoří Bale s endemickými antilopami a etiopským vlčkem – nejvzácnější šelmou Afriky či starého muslimského města Harar s krmením divokých hyen, Awashského národního parku, kde žijí přímorožci beisa, údolí řeky Awash pod patronátem UNESCO…Vše budeme řešit na místě domluvou s průvodcem a klienty. Putování zpět do Addis Abeby. Cestou zajímavé zastávky.
Letecký návrat domů.
Pořadí dní se může měnit.
*V srpnovém termínu (564) máte příležitost zúčastnit se jedinečného festivalu Donga, při němž Surmové bojují tyčemi (garance tohoto zážitku není možná). Proto v něm dochází ke změně programu a prodloužení zájezdu. Velikost skupiny je max. 7 osob a průvodce.
Hlavní město Etiopie leží v nadmořské výšce 2300 m na úpatí hory Entoto a patří mezi tři nejvýše položená hlavní města na světě. Ve městě a okolí bylo vysázeno množství blahovičníků, které díky rychlému růstu poskytují stín a jsou zdrojem palivového a stavebního dříví. Mezi lákadla patří centrální náměstí Meskel, katedrály sv. Jiří a Nejsvětější Trojice, Menelikův palác, divadlo Hager Fikir, národní muzeum a obrovské tržiště. Má také univerzitu a zoo. Velké množství přistěhovalců žije ve slumech.
Je jedním z etiopských národních parků. Rozkládá se na ploše 2162 km2 na východním břehu řeky Omo, v jihozápadní Etiopii. Žijí zde různé kmeny, z nichž nejzajímavější jsou Mursiové, Banové, Hamaři, Bodyové nebo Arborové. Kmen Mursi je známý pro piercing rtů a vkládání disků z hlíny. Travnatá savana, řeky, říční lesy a mokřiny poskytují útočiště 56 druhům savců (bůvoli, žirafy, sloni, lvi, gepardi, zebry, levharti atd.). Nejvyšším bodem je Mount Mago (2528 m).
Je město na jihozápadě Etiopie. Většinu populace tvoří Amharové a Hamarové, provozující tradiční tance a rituály včetně přeskoků přes kastrované býky. Konají se tu každotýdenní trhy. K obchodnímu artiklu se řadí rozříznuté plody – tykve, používané místními ženami jako nákupní koše.
Řeka v Etiopii dlouhá 800 km, která se vlévá do jezera Turkana na hranici s Keňou. Podél dolního toku řeky žije mnoho nepočetných domorodých kmenů, nejznámější jsou Mursiové, Surmové, Hamarové a Konsové. Jedná se o oblast s mimořádnou kulturní diverzitou, kde žili lidé už od nejstarších dob. Dolní tok řeky Omo lemují významné paleoantropologické lokality, a proto je prostor o rozloze více než 165 km² chráněn jako Světové dědictví UNESCO. Dolní tok je také bohatý na divokou zvěř.
Tento rituální souboj prožívají muži z kmene Suri velice vážně. Mladí ho berou jako možnost předvést se před potencionálními manželkami a získat prestiž ve své vesnici. Bojují spolu muži z několika vesnic, počet se pohybuje mezi 30 až 50 z každé vesnice. Pravidla jsou jednoduchá: jeden druhého nesmí zabít a vítězí ten, kdo vydrží stát déle na nohou. Bojují vždy úplně̌ nazí a jen někteří mají chrániče na loktech, kolenou a hlavě̌. Bojuje se asi dva metry dlouhými tyčemi donga a vlastní zápas se jmenuje saginey.
Patří k nejpůvodnějším etnickým skupinám v Etiopii. Žijí v těžko přístupné oblasti poblíž řeky Omo. Za symbol bohatství, urozenosti a společenského postavení jsou považovány krávy. Jsou známí velkými talířky, které ženy nosí ve spodním rtu, složitým dekorativním jizvením a muži pomalovanými po celém těle bílou hlinkou. Za své manželky jejich rodinám platí (tradičním platidlem jsou krávy a Kalašnikovy), a ty s největšími talířky jsou prý nejdražší.
Leží na západním břehu řeky Omo. Dosud nikdo přesně neví všechny druhy divokých zvířat, které zde žijí. Předpokládá se, že složení bude podobné jako v N.P. Mago, který leží na druhé straně řeky – bůvoli, žirafy, buvolci, gepardi, lvi, zebry a 312 dosud zaznamenaných druhů ptáků. Stejně jako v ostatních parcích v Etiopii se zde zvířata střetávají s domorodými kmeny, které zde žijí, např. Surmové. Ačkoli byla postavena přistávací plocha poblíž ředitelství parku, není park lehko přístupný.
Zde najdete katalog zájezdů 2021 ke stažení.
Katalog si můžete prohlédnout online nebo si stáhnout do počítače nebo Vám zašleme katalog poštou. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.