KEŇA, TANZANIE, ZANZIBAR – TO NEJLEPŠÍ Z AFRIKY

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 13
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Keňa, Tanzánie, Zanzibar

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
03.02. - 15.02. 2022
541
93 790
Zájezd již proběhl
30.06. - 12.07. 2022
544
95 790
Zájezd již proběhl
22.09. - 04.10. 2022
547
92 990
sleva 1 000
Zájezd již proběhl
26.12. - 07.01. 2023
5410
96 990
Zájezd již proběhl
02.02. - 14.02. 2023
5411
93 990
Zájezd právě probíhá

Popis

Tři země s ochutnávkami rozmanitých afrických kouzel. Nejlepší národní parky a rezervace Afriky. Místa, která patří mezi „povinnosti“ afrických safari. Džípy do nejzajímavějších končin i mimo turistické trasy. Lvi, sloni, nosorožci, žirafy, zebry. Kouzelný svět Masajů. Šamani, krasavice i bojovníci. Plná penze po dobu pětidenního safari v Tanzanii, odpočinek na ostrově Zanzibar.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Nairobi – Arusha.

Letecky do Keni – Nairobi. Podél Nairobského národního parku směrem na jih se rozprostírá nekonečná savana. S ubýváním „civilizace” narůstá počet červených postav Masajů. Tanzanie. Za magickou horou Longido se pochlubí ledovcovým vrcholem Kilimandžáro. Podél N.P. Arusha se sopečným vrcholem Mt. Meru do „hlavního města safari” Arushi.

3.-7.den: Pětidenní safari v nejhezčích národních parcích Afriky s plnou penzí.

Safari v N.P. Tarangire, plného atraktivních zvířat a ptáků. Mohutné baobaby, savana i pestrá džungle. Obrovská sloní stáda dosahují až stovek jedinců. Velká příkopová propadlina. Nocleh ve vesničce Mto-Wa-Mbu. Karatu – poslední vesnice před „africkou divočinou“. Cesta přes chráněnou rezervaci Ngorongoro. Mohyla obětem divočiny. Památník M. Grzimka, zakladatele nejslavnější rezervace. Safari v N.P. Serengeti (UNESCO) – vrchol divoké přírody. Nedozírná stáda zeber, pakoňů, antilop (údajně 9 000 žiraf, 5 000 slonů, 3 000 lvů). Naabi Hill – šance na gepardy. Celý den v NP Serengeti – nedozírná stáda zeber, pakoňů, antilop. Mimořádné ranní safari. Uvidíme hrochy vracející se z pastvy? Šance na krokodýly a lví rodiny. Východ slunce, na jaký se nezapomíná. Podaří se nalézt levharta? Ranní safari v N.P. Serengeti. Přejezd do N.P. Ngorongoro. Tradiční masajská boma. Šokující poznání masajských obydlí. Výjezd k okraji sopečného kráteru. Nocleh v kempu na hraně kaldery. Kráter Ngorongoro, zapsaný jako přírodní dědictví UNESCO. Výhled z vrcholového hřebene na „Zahrady ráje“. Z výšky 2 300 m sjedeme o 600 m níže na dno kaldery, kde uvidíme, jak asi vypadala Noemova archa plná zvířat. Dvacet kilometrů široký kráter Ngorongoro – největší koncentrace zvěře na světě. Uvidíme i nosorožce? Zpět do Arushi.

8.-11.den: Zanzibar.

Přelet na Zanzibar: pobyt na ostrově s koupáním, potápěním a historickými pamětihodnostmi. „Kamenné město“ (UNESCO). Rušná městská tržnice. Lodní výlet na ostrov Changu: romantická pláž „sněhobílého“ písku mizející v moři. Obrovské sloní želvy. Prales Jozani: tři odlišná vegetační pásma, visuté lávky nad mangrovníky, červenobílé endemické guerézy, spice tour – exkurze za odlišnými druhy koření. Vesnice Nungwi na severu ostrova: bělostné pláže, potápění, šnorchlování. Pro zájemce výlet na ostrov Mnemba či plavba za západem slunce na tradiční dřevěné plachetnici dhow.

12.-13.den: Zanzibar – Nairobi – Praha.

Poslední koupání. Odlet domů.

Pozn.

Termíny a ceny dalších možných variant zájezdů (Keňa s výstupem na Mt. Keňu, Tanzanie safari – 13 dní, popř. Keňa s výstupem na Mt. Keňu, Tanzanie safari a Zanzibar – 18 dní) – informace v CK nebo na www.nomad.cz.

Délka tras:
letadlem 17 000 km, auty 2600 km, lodí 100 km, pěšky 8x 5-15 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 10 °C (nad 4000 m) až 30 °C, voda 15 °C (Bílý Nil) až 26 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Lodní výlet na ostrov Changu. Lodní výlet mezi hrochy po kanálu Kazinga a po Viktoriině Nilu. Návštěvy nosorožčí farmy a masajské bomy. Exkurze za kořením. Vstupy do národních parků, permit na šimpanze. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Afriky, přelety Arusha - Zanzibar včetně tax. Terénní džípy na safari v Tanzánii, pronajatá vozidla v Keni, na Zanzibaru. Ubytování: 3x v hotýlcích, 3x v bungalovech na Zanzibaru, 4x v místních stanech na safari. 1-lůžkový pokoj za příplatek 4300 Kč. Strava: ubytování se snídaněmi, po dobu 5-denního safari v Tanzanii plná penze, servis kuchaře. V ceně není: víza Keňa (50 USD - e-víza při příletu), Tanzanie (50 USD - e-víza nebo na hranicích).
Doprava:
Letecká do Afriky, přelety Arusha - Zanzibar včetně tax. Terénní džípy na safari v Tanzánii, pronajatá vozidla v Keni, na Zanzibaru
Ubytování:
3x v hotýlcích, 3x v bungalovech na Zanzibaru, 4x v místních stanech na safari. 1-lůžkový pokoj za příplatek 4300 Kč
Strava:
ubytování se snídaněmi, po dobu 5-denního safari v Tanzanii plná penze, servis kuchaře

Všeobecné informace

Pasy a víza: K účasti na zájezdu budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 3 volnými stránkami (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 rezervní fotografie pasového formátu (př. pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud vlastníte dva pasy, doporučujeme si je oba vzít s sebou a každý uložit na jiné místo. Vízové podmínky jsou stejné pro občany ČR i SR: Keňa – vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Nairobi nebo jej lze nově vyřídit elektronicky před cestou (tzv. e-visa). Vízový poplatek činí 50 USD. Tanzanie – vízum zakoupíte po příjezdu na hranici. Vízový poplatek činí 50 USD. Občané ostatních zemí – pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. Níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem.
Hepatitida: A+B – doporučené
Břišní tyfus – doporučené
Antimalarika – doporučená
Žlutá zimnice – povinná*

* S platností od 01.02.2011 se země Východoafrického společenství (Burundi, Keňa, Tanzanie, Rwanda a Uganda) rozhodly pro plošné očkování proti žluté zimnici v důsledku jejího výskytu na jejich území. Aktuálně se toto očkování vyžaduje od všech přijíždějících cestovatelů, včetně Evropanů. Je tedy nutné mít s sebou certifikát o tomto očkování, aby se předešlo jakýmkoli administrativním nedopatřením. Tento certifikát bývá kontrolován na letištích při příletu i na pozemním přechodu mezi Kenou a Tanzánií! Se žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.). Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: 3x v hotýlcích, 3x v bungalovech na Zanzibaru, 4x v místních stanech na safari. 1-lůžkový pokoj za příplatek – 13 dní: 3900 Kč.

Strava: Většinou se stravujeme společně v restauracích a jídelnách. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu s výjimkou safari v Tanzanii, kdy je v ceně zájezdu plná penze. Během pobytu na Zanzibaru a v Arushi je zajištěno ubytování se snídaní. Snídaně má kontinentální charakter – čaj, káva, džus + chléb s džemem a vajíčka upravená na různé způsoby. Často bývá podáváno i čerstvé sezónní ovoce. S dalším stravováním během dne je nápomocen průvodce, a to výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Do Afriky zatím není restrikce dovozu potravin, proto je možné vézt částečně i jídlo z domova, pokud se tak rozhodnete (suché salámy, klobásky, sladkosti, vitamíny, müsli tyčinky apod.) Kuchyně států východní Afriky nemá žádné „národní jídlo“. Nejběžnější pochoutkou je nyama choma – velká porce pečeného masa. Základem většiny jídel je jako příloha rýže nebo ugali (hutná kaše z kukuřičné mouky), maso je nejčastěji kuřecí, hovězí příp. kozí nebo skopové se zeleninovou směsí. V pobřežních oblastech je nejlepší dát si čerstvou rybu nebo mořské plody. Pro vegetariány není problém dostat i bezmasou variantu jídla. Všude je k dostání čerstvé ovoce dle sezóny (banány, ananas, papája, avokádo, mango, citrusové plody, kokosy, guava, passion fruit….) na tržištích je možno zakoupit i zeleninu – okurky, rajčata. Nejlépe je kupovat plody, které se dají loupat nebo okrájet, v ostatních případech je potřeba před konzumací plody omýt balenou vodou. Během cesty je možné téměř všude zakoupit balenou vodu (výjimkou jsou pouze národní parky, pro tuto oblast se ale vodou předzásobíme v Arushi). Národním nápojem je zde čaj, většinou s mlékem a hodně sladký. Káva je nejčastěji instantní. Na většině míst je k dostání džus z čerstvého ovoce a další nealkoholické nápoje – Coca Cola, Fanta, Sprite. Z alkoholických nápojů je běžně k dostání poměrně dobré pivo (keňský Tusker nebo tanzanská piva Kilimanjaro, Safari nebo Serengeti), populární je tanzanské Konyagi nebo keňský bílý rum Kenya cane. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat ke konzumaci ani k čištění zubů. Nedoporučuje se konzumovat nápoje s ledem. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou doporučujeme přelít do plastikové láhve (menší hmotnost, nižší riziko rozbití).
Orientační ceny:
Jídlo v běžné turistické restauraci 15-25 USD, 1,5 l vody 1 USD, pivo 2-4 USD.

Doprava: Pro tento typ zájezdu využíváme kombinovanou dopravu (pronajatá vozidla, na safari džípy, dálkový autobus pro přesun Nairobi – Arusha).

Klimatické poměry: Africký kontinent svou rozlohou zasahuje téměř do všech známých klimatických zón. Území, které během našeho pobytu navštívíme, se nachází v blízkosti rovníku a má tropický charakter. Denní maxima jsou v našich teplejších oblastech kolem 30°C (Zanzibar), během safari se teploty pohybují v průměru kolem 25°C, v noci teploty klesnou v průměru na 17°C (na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 300m n.n. může být pokles teploty i výrazně vyšší). Zanzibar je klasickým příkladem tropů, teploty přes den se pohybují kolem 30°C, přes noc výrazněji neklesají. Typická je i vysoká vzdušná vlhkost až 75%.

Jak se zabalit: Jako hlavní zavazadlo si můžete vzít buď velký pohodlný batoh (ideálně s prodyšným zádovým systémem, bederním pásem a integrovanou pláštěnkou, např. značky Deuter. Pokud využijete služeb nosičů, tak vám hlavní zavazadlo ponesou, ale skořepinový kufr by jim na zádech nebyl pohodlný. Počítejte s tím, že se povrch zavazadel odře a může i ušpinit, nosiči budou klást zavazadla na zem. V případě deště nosiči zavazadla zakrývají igelitovými plachtami, může se ale stát, že vám přes trhliny voda zateče až dovnitř. Je vhodné opatřit si nepromokavý vak na batoh. Budete potřebovat i menší turistický batoh cca 20-30 litrů na věci potřebné přes den (pití, fotoaparát, doklady, náhradní oblečení). Pro odkládání nepotřebných věcí před trekem (depozit v káthmándském hotelu) doporučujeme přibalit si jednoduchý vak či tašku. Za zvážení stojí i dalekohled.

Valutové vybavení: Keňa: 1 USD = cca 100 KES (keňský šilink)
Tanzanie: 1 USD = cca 2220 TZS (tanzanský šilink)

Nejvýhodnější měnou jsou americké dolary. V současné době lze směnit i EUR. Výhodnější jsou však stále dolary, protože s nimi lze platit i bez směny na místní měnu (výhodnější je samozřejmě cena v místní měně). Lepší kurz je za bankovky vyšších hodnot (50, 100), každopádně je dobré mít s sebou i pár bankovek malé hodnoty. Ideální jsou dolarové bankovky vydané v roce 2006 a novější. Za starší dolary je v Africe horší kurs nebo je nechtějí vůbec! Velkým problémem je mít s sebou dolary falešné (což už se také stalo). Doporučujeme měnit valutu v bance s patřičným potvrzením. Cenová hladina ve východní Africe je zhruba srovnatelná s úrovní cen u nás. Vezená dolarová suma záleží na množství ochutnávek špičkové kuchyně a fakultativních aktivit: např. potápění na Zanzibaru (cena ponoru závisí na celkovém počtu ponorů), přibližná cena 90 – 120 USD/2 ponory, šnorchlovací výlet na ostrov Mnemba 25-40 USD (včetně obědu a vybavení). Určitě Vás také pohltí množství nabízených suvenýrů: zajímavých dřevořezeb makonde, bubnů, masek, batik…. Na nezbytné výdaje doporučujeme částku od 550 USD výše.
Platební karty: Platební karty VISA a MasterCard jsou akceptovány v drahých hotelích, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5% hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Nairobi, Arusha, Kamenné město – Zanzibar). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti.

Bezpečnost a kulturní pravidla: Země východní Afriky mají jako každá jiná africká země svá specifika. Je třeba vždy najít správnou rovnováhu mezi přehnaným riskováním a nevšímavostí. V zájmu bezpečí doporučujeme chodit ve větších městech ve skupinách, nechodit po setmění vylidněnými ulicemi a neupozorňovat na sebe nápadně nošenými šperky, fotoaparáty, kamerami. Během celého zájezdu je vhodné mít stále na paměti, že jsme zde na návštěvě. Život zde plyne jiným tempem. Na vše nepředvídatelné vás upozorní zkušený průvodce. Když cestujeme, jsme vždy v nebezpečí, že za sebou necháme negativní dojem na místní obyvatele. V Africe se nikdy nepospíchá. Než si začnete s někým povídat, všichni ocení váš pozdrav. Vyhrajeme to se stálým rozesmátým pozdravem JAMBO! Další důležitou součástí je oblečení, které by nemělo být provokativní. Fotografování je citlivou záležitostí, vždy požádejte o souhlas. Uvědomte si, že jste zemi jen hostem a proto byste se měli přizpůsobit způsobu života a místním zvykům a pravidlům.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Napětí je 220 – 240 V. Zásuvky odpovídají anglické normě a vyžadují adaptér. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz – OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Keňa: 240 V a 50 Hz (3 ploché kolíky) Tanzanie: 230 V a 50 Hz (3 ploché kolíky nebo 3 kulaté kolíky)

Telefon: Na většině míst fungují mobily s českou SIM kartou, signál a pokrytí však není tak kvalitní jako u nás. Pokud budete hodně psát či volat do EU vyplatí se koupit si kartu místního operátora (cca 30 Kč).

Internet: Ve většině hotelů, kde nocujete, je k dispozici Wi-Fi připojení. Počítejte však s tím, že často je spojení přetížené a kvalita signálu kolísá.

Pošta: Známky do Evropy stojí cca 0,70$. Psaní obvykle dorazí do Evropy do týdne.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.