MENORCA – TURISTIKA, POZNÁVÁNÍ A KOUPÁNÍ

Typ zájezdu: Poznávací, Turistický
Počet dnů: 11
Náročnost: lehká
Strava: Polopenze
Destinace: Menorca, Španělsko

Popis

Pojeďte s námi objevovat krásy dosud turisty málo navštěvovaného ostrova ve Středozemním moři. Menorcou se po celé délce jejího pobřeží vine Camí des Cavalls – „koňská stezka“ známá také jako GR 223. Vy projdete nejkrásnější a nejzajímavější úseky této stezky (část stezky a jejího okolí je biosférickou rezervací UNESCO). Vykoupete se na řadě pouze pěšky dostupných plážích s bílým pískem a tyrkysovou barvou moře s teplotou 25°. Navštívíte bývalé hlavní město ostrova – Ciutadellu, které Vás překvapí svou bohatou historii. Projedete se po jednom z největších přírodních přístavů Maó -Mahón. Podíváte se k prehistorickým památkám talayotského období. A konečně se můžete těšit, na ochutnávku místního sýra, vína a ginu.

Program zájezdu

1.den (středa 14.09.2022):

Odlet z Prahy (cca v 18.00h), přílet na Menorcu cca ve 21.30h; ubytování v hotelu na severním pobřeží (cca 1hod jízdy od letiště) na 5 nocí.

2.den (čtvrtek 15.09.2022):

Východní pobřeží: Cap de Favàritx – Es Grau – Sa Mesquida (↔ 17 km; ↑ 385m; ↓ 380m): od majáku na Cap de Favaritx vede cesta střídavě vnitrozemím a podél pobřeží přes mnoho malých liduprázdných pláží, které můžete využít k osvěžení, čekají Vás výhledy od Torre de Rambla a malé městečko Es Grau s pláží a bary; zájemci budou pokračovat dále přes divočejší, více zvlněný úsek až na pláž v Sa Mesquida; kratší varianta: (↔ 11 km; ↑ 210m; ↓ 210m).

3.den (pátek 16.09.2022):

Severní pobřeží: Binimel-La – věž Sanitja – Cala Tirant (↔ 12 km; ↑ 290m; ↓ 295m): z pláže Binimel-La se vydáte východním směrem a navážete tak na předchozí den, tady se severní pobřeží stává přívětivějším a má více písečných pláží vhodných ke koupání; kdo bude mít chuť odskočí si z GR 223 k věži Sanitja, odkud je pěkný pohled na maják a poloostrov Cavalleria; pěší výlet zakončíte na pláži Cala Tirant v letovisku Platja de Fornells, kde je více možností občerstvení; pojedete k majáku Cavalleria – nejsevernější místo na Menorce – uvidíte severní pobřeží „z druhé strany“; kratší varianta: (↔ 4 km; ↑110m; ↓ 100m).

4.den (sobota 17.09.2022):

Poznávací den: návštěva hlavního města Maó-Mahón: vyhlídky na jeden z nejdelších přístavů, obchůdky a restaurace; ochutnávka ginu a likérů firmy Xoriguer; komentovaná plavba lodí po maónské přístavní zátoce (12€) nebo možnost individ. návštěvy Museu de Menorca – museum historie ostrova (4€); návštěva rozsáhlé bývalé pevnosti La Mola z poč. 19. stol – vybudována na severní straně ústí maónského přístavu (individuální prohlídka trvá cca 2hod, 8€)

5.den (neděle 18.09.2022):

Severní pobřeží: Cala del Pilar – Binimel-La (↔ 12 km; ↑ 505m; ↓ 540m): užijete si divoké severní pobřeží v celé své kráse, projdete nejzvlněnější úsek koňské stezky plné zeleně a odkryté horniny hrající všemi barvami, v závěru se můžete zastavit na pláži Cala Pregonda, která přímo vybízí ke koupání – zde pískovcové útvary v moři chrání pláž před vlnami; za další 1,5km dojdete na pláž Binimel-La, kde výlet ukončíte dalším koupání nebo posezení v restauraci nad pláží; kratší varianta: z pláže Binimel-La jít směrem na západ přes pláž Cala Pregonda skupině naproti a pak se otočit a jít stejnou cestou zpět.

6.den (pondělí 19.09.2022):

Čeká vás poznávací den: dopoledne vyjedete na nejvyšší horu ostrova El Toro (362 m n.m.) s výhledem na celý ostrov; dále popojedete k Líthica – Pedreres de s´Hostal – návštěva bývalého lomu pískovce – ruční a strojová těžba po sobě zanechala nevšední barvy a tvary (6€); odpoledne navštívíte bývalé hlavní město ostrova Ciutadella – katedrála, klášter, náměstí Plaça des Born s výhledy na přístav, hrad (věž) Castell de Sant Nicolau s výhledem na maják a vjezd do přístavu, úzké uličky a náměstíčka starého města a hospůdkami a bary; přejezd na ubytování na jihozápadním pobřeží na 5 nocí.

7.den (úterý 20.09.2022):

Severozápadní část ostrova po Camí de Cavalls (GR 223) trasa: Cala Morell – Punta Nati – Cala en Blanes (↔14km; ↑175m;↓ 215m): v Cala Morell si prohlédnete jeskynní komplex z doby bronzové, který sloužil jako nekropole; následně se vydáte po Camí de Cavalls s výhledy na severní pobřeží přes polopouštní krajinu až k majáku Punta Nati, od majáku budete pokračovat k Pont d´en Gil – přírodnímu kamennému mostu na pobřeží, pak už to máte jen kousek do cíle; kratší varianta: (↔9km; ↑105m;↓ 120m).

8.den (středa 21.09.2022):

Jižní pobřeží – 3 varianty výletu: Cala Galdana – Sant Tomàs
A) (↔11km; ↑ 300 m; ↓ 300m) – po GR 223
B) (↔9,7km; ↑ 275 m; ↓ 275m) – stezka po pobřeží
C) (↔ 20km; ↑ 565 m; ↓ 565m) – TAM po GR 223, ZPĚT po pobřeží
A) půjdete po GR 223 – cesta Vás povede stínem borovicových hájů, kde téměř nikoho nepotkáte až na velkou pláž v Sant Tomàs, kde se můžete koupat a občerstvit v místní restauraci přímo u pláže; zvolíte -li pobřežní trasu B) čekají Vás výhledy na jižní pobřeží a moře na dosah ruky, během cesty se můžete mnohokrát vykoupat na malých plážích až nakonec také dojte na pláž v Sant Tomàs s možností občerstvení; na závěr k variantě A) i B) můžete přidat výlet k jeskyním Cova Polida a Cova dels Coloms (↔ 4km; ↑↓ 115m) – dvě nejnavštěvovanější jeskyně na Menorce; pro náročné je k dispozici varianta C), která spojuje A) a B) a z výletu se tak stává okruh Cala Galdana – Sant Tomas (začátek pláže) – Cala Galdana.

9.den (čtvrtek 22.09.2022):

Dopoledne prohlídka sýrárny s malým vinařstvím spojená s ochutnávkou místního vyhlášeného sýra a vína (8€); dále Vás čekají dva kratší výlety: vystoupáte k rozvalinám hradu Castell de Santa Àgueda s nádherným výhledem na celou severní část ostrova (↔ 3,1km; ↑↓ 172m); odpoledne výlet z Cala d´Algaiarens – Cala Morell (↔ 5,4km; ↑ 120; ↓ 125m): od pláže Cala d´Algaiarens po severním pobřeží dojdete do obce Cala Morell, kde den zakončíte mořskou koupelí a osvěžením v místní restauraci; kratší varianta= vynechat odpolední výlet.

10.den (pátek 23.09.2022):

Jihozápadní pobřeží: Cala Galdana – Cap d´Artrutx (↔ 17 km; ↑ 205m; ↓ 205m): ráno se zastavíte u Navete des Tudons – nejlépe zachovalá stavba z talayotského období (2€); z letoviska Cala Galdana se vydáte po pobřeží směrem na západ přes množství vyhlášených pláží Menorcy jako jsou Cala Macarella, Cala en Turqueta, Es Talaier a Son Saura, nakouknete do jeskyně Cova Dels Pardals a nakonec dojdete až na pláže v letoviscích Son Xoriguer a Cala en Bosch, kde výlet zakončíte na pláži nebo dojdete až k majáku na Cap d´Artrutx; během výletu se můžete mnohokrát vykoupat a užít si pláže (na většinu z nich se lze dostat jen pěšky nebo lodí); tento výlet není možné zkrátit, ale budete mít na něj dostatek času; případně je možné si udělat vlastní krátký výlet v okolí ubytování.

11.den (sobota 24.09.2022):

Koupání a relaxace; večerní odlet z Menorcy; přílet do Prahy cca ve 23h.

Délka tras:
letadlem 2000 km, po ostrově
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
zpáteční letenka, 10x ubytování v hotelu v blízkosti pláže ve 2lůžkových pokojích s vlastním soc. zař.; 10x snídaně; 9x večeře; doprava po ostrově, český průvodce, zdravotní připojištění, infomační materiály a DPH. Příplatek za jednolůžkový pokoj 5.980 Kč. V ceně není: ochutnávky a loď (cca 55 EUR).
Doprava:
doprava po ostrově
Ubytování:
5x hotel na pobřeží v oblasti Cala en Bosc, všechny pokoje mají vlastní koupelnu s wc a sprchovým koutem nebo vanou, 5min chůze na písčitou pláž, restaurace v hotelu nebo 5min chůze. 5x hotel na pobřeží v oblasti Platges de Fornells, všechny pokoje mají vlastní koupelnu s wc a sprchovým koutem nebo vanou, 5min chůze na písčitou pláž, restaurace v hotelu nebo 5min chůze.
Strava:
V ceně zájezdu je zahrnuta snídaně formou bufetu (pečivo, džem, máslo, šunka, sýr, káva, čaj, džus, slanina, vajíčka, ovoce, sladké pečivo). Přes den se stravujete z vlastních zásob - během programu budete dělat pauzy na odpočinek a svačinu - potraviny si nakoupíte vždy večer předem nebo ráno před začátkem programu. Ceny potravin v supermarketech jsou téměř stejné jako u nás a supermarkety jsou dobře zásobené. V ceně zájezdu je zahrnuta 9x večeře - formou bohatého bufetu (nezahrnuje nápoje). První den zájezdu není večeře zahrnuta z důvodu pozdního příletu a příjezdu do hotelu.

Mapa

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.