PATAGONIE A OHŇOVÁ ZEMĚ – ARGENTINA, CHILE

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 14
Náročnost: střední
Strava: Snídaně
Destinace: Argentina, Chile

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
23.03. - 05.04. 2022
491
85 890
Zájezd již proběhl
23.11. - 06.12. 2022
493
85 990
Zájezd právě probíhá
23.03. - 05.04. 2023
495
97 990
Rezervovat

Popis

Jihoamerická Patagonie – drsná krajina kousek od Jižního pólu, sen mnoha cestovatelů. Divukrásné národní parky Argentiny a Chile, ledová Ohňová země, obří argentinská metropole Buenos Aires v ústí Río de La Plata veletoků Paraná a Uruguay do Atlantiku. Kultura, exotické rostlinstvo i živočišstvo jižních horských a subpolárních oblastí, chilské tichomořské fjordy, nejkrásnější ledovec světa i panoramata nejvyššího pohoří Ameriky.

Program zájezdu

1.den: Praha – Buenos Aires.

Let do hlavního města Argentiny u ústí Rio de La Plata.

2.-3.den: Buenos Aires – El Calafate – El Chaltén.

Přelet hluboko na jih kontinentu do Patagonie. El Calafate na březích jezera Lago Argentino. Výlet k údajně nejkrásnějšímu ledovci světa Perito Moreno. Přejezd do El Chaltén.

4.-6.den: El Chaltén – Puerto Natales.

Dva dny v N.P. Los Glaciares: jeden z nejúchvatnějších horských masivů And – Fitzroy, vyhlídka na špici Cerro Torre (3128 m). Návrat do El Calafate a dále do Chile k fjordům Pacifiku.

7.den: Torres del Paine.

Pěší výlet ve světoznámém N.P. Torres del Paine: působivé výhledy na obří skalní věže (torres) a barevné vrcholy Los Cuernos. Návrat do Puerto Natales.

8.den: Puerto Natales – Punta Arenas.

Na jih do přístavu Punta Arenas na březích Magalhaesova průlivu. Prohlídka izolovaného města. V případě příznivých podmínek možnost plavby k ostrovu Isla Magdalena s kolonií tučňáků magellanských.

9.-11.den: Punta Arenas – Ushuaia – Buenos Aires.

Přes Magalhaesovu úžinu do Ohňové země. Návrat do Argentiny. Ushuaia – nejjižnější město Ameriky i celého světa. Výhledy od ledovce Martial. Tierra del Fuego – národní park „na konci světa“. Možnost projížďky vězeňským vláčkem nebo výletu lodí po průlivu Beagle. Přelet zpět do Buenos Aires.

12.den: Buenos Aires.

Prohlídka metropole Argentiny prezidentský palác, parlament, radnice, katedrála, bohémská čtvrť San Telmo aj.


13.-14.den: Buenos Aires – Praha.

Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 33 000 km, po zemi 1300 km (busy, minibusy), loděmi 100 km, pěšky 5x 5-24 km (volitelně)
Počasí:
od subpolárního či vysokohorského po tropické, velké rozdíly teplot (vzduch 6-32 °C)
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Vstupy do národních parků Los Glaciares, Torres del Paine a Tiera del Fuego. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Argentiny a přelety Buenos Aires - El Calafate, Ushuaia - Buenos Aires včetně tax a poplatků, veřejná (autobusy včetně komfortních dálkových, metro) a nájemní (minibusy, taxi), trajekty. Ubytování: 12x turistické hotely, apartmány a penziony (2-lůžkové pokoje). 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 900 Kč (12x). Strava: 12x snídaně.
Doprava:
Letecká do Argentiny a přelety Buenos Aires - El Calafate, Ushuaia - Buenos Aires včetně tax a poplatků, veřejná (autobusy včetně komfortních dálkových, metro) a nájemní (minibusy, taxi), trajekty
Ubytování:
12x turistické hotely, apartmány a penziony (2-lůžkové pokoje). 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 900 Kč (12x)
Strava:
12x snídaně

Všeobecné informace

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas s minimální platností minimálně 6 měsíců od doby plánovaného návratu ze zájezdu. U všech navštívených území platí bezvízový styk.

Chile: budete potřebovat platný cestovní pas ČR – doporučuje se platnost pasu minimálně 6 měsíců od předpokládaného data vstupu na území Chile (dohoda mezi ČR a Chile o bezvízovém styku umožňuje totiž pobyt v Chile bez víza v délce až 90 dní, Váš pas by měl tedy mít platnost delší). Každý cizinec musí při vstupu na území Chilské republiky vyplnit imigrační kartu, její první část je mu imigračními úřady odebrána při vstupu a druhou část (kopii) je návštěvník povinen odevzdat při opuštění chilského území. Kopii této karty pečlivě uschovejte, v případě ztráty se zbytečně vystavujete administrativním průtahům při opuštění země. Vrácení kopie imigrační karty je vyžadováno i v případě pouze krátkého a dočasného opuštění chilského území např. při pěších výstupech na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, která se nachází na argentinské straně hranice nebo při cestách do nejjižněji položených oblastí Chile, které jsou pozemní cestou přístupné pouze přes Argentinu (Národní park Torres del Paine, Punta Arenas, Puerto Natales apod.) Při vstupu na území Chile povinně každý cestující vyplní formulář chilské Zemědělské a veterinární služby (SAG), v němž deklaruje, že do země nedováží žádné rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky a další potraviny. Je nutné počítat s poměrně důkladnými prohlídkami zavazadel jak po příletu na mezinárodní letiště, tak i na pozemních hraničních přechodech. Restrikce na dovoz potravin nedoporučujeme podceňovat. V Chile platí na převážené předměty při příjezdu a odjezdu celní omezení, která se nijak výrazně neliší od standardu běžného jinde ve světě: bezcelně lze přivézt a vyvézt 2 láhve alkoholu a 200 cigaret, vše ostatní nutno – s výjimkou předmětů osobní potřeby – deklarovat v celním prohlášení a zaplatit clo ve výši 9 procent. Povinná směna valut v Chile neexistuje. Imigrační služba vyžaduje obvykle bezvadný stav cestovních dokladů: upozorňujeme zejména na časté problémy, které u starších cestovních dokladů ČR vznikají v souvislosti se stavem bezpečnostní fólie překrývající fotografii na datové stránce pasu.

Argentina: od 2. ledna 2000 je v platnosti Dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele národních pasů při cestách za účelem turistiky. Pobyt v Argentině bez nutnosti udělení víza je maximálně do 90 dnů. Občané ČR cestující do Argentiny za jiným účelem než turistickým (např. kulturní a studijní pobyty, či z jiných profesionálních důvodů) však víza potřebují. Argentina striktně zakazuje a přísně kontroluje dovoz jakýchkoliv živočišných a rostlinných produktů. Při vstupu do země může být pohraničním úředníkem požadováno prokázání se dostatečnými finančními prostředky na pobyt (cca 50 USD na den) nebo na argentinském území funkční platební kartou a zpáteční letenkou.

Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Chile a Argentina jsou nejvyspělejšími latinskoamerickými zeměmi, navíc ležícími z podstatné části v klimatickém pásmu, které je nám rozhodně bližší než například Amazonie. Proto nejsou z hlediska zdraví nijak nebezpečnými. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech).

Ubytování: Spávat budete v turistických hotelech, penzionech nebo apartmánech ve dvoulůžkových pokojích, 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 500 Kč.

Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně. Vzhledem k přísným předpisům na dovoz potravin není možné přivézt si větší množství potravin s sebou ani převážet je mezi Argentinou a Chile. Pokud si s sebou vezmete čerstvé potraviny (tj. např. i salámy) riskujete, že Vám budou na letišti zabaveny. Z jídla tedy postačí (ale není nutné – téměř vše koupíte i tam) vzít s sebou nějakou kalorickou bombu jako čokoládu či musli, kávu ev. čaj, cukr, sůl. Jinak si musíme zvyknout na stravu z domorodých zdrojů. Vzhledem k ještě přijatelné cenové úrovni stravy lze spoléhat na jídlo v jídelnách nebo v restauracích (ceny se velmi liší dle kvality cca od 150 do 600 Kč a více). Hodí se spirály na uvaření kávy či čaje. Na útratu za jídlo a pití (nealko nápoje), budete-li skromnější, počítejte s částkou alespoň kolem 20 – 25 USD na den, tzn. cca 400 – 500 USD na dobu pobytu.

Argentina: Argentina se do jisté míry liší od těch ostatních zemí Jižní Ameriky. Zejména co se týče složení obyvatel. V převážné míře zde totiž najdeme přistěhovalce z Evropy. Od toho se taky odvíjí tamější jídelníček. Nejvíce je patrný vliv španělský a italský, ale i třeba polský, na severozápadě země zasahují do jídelníčku země i domorodí Indiáni. Také návyky stolování jsou podobné jako ve středomoří. Snídaně se často sestává pouze z mléka a croissantů. Jako předkrm si Argentinci oblíbili malé plněné taštičky empanadas. K obědu a večeři bývá hlavním jídlem maso a k němu jako příloha zeleninový salát nebo těstoviny (paste). Ve spotřebě hovězího masa je Argentina druhá na světě. V průměru spořádá každý téměř 70 kg hovězího masa. Zdejší hovězí maso oplývá specifickou chutí a je po celém světě velmi vysoce ceněno. Nejčastější úpravou masa je grilování. V některých oblastech jím jsou téměř posedlí a grilují téměř vše, co grilovat lze. Tradiční argentinský gril se nazývá parrilla.

Chile: kořeny současné chilské kuchyně sahají až do poloviny 16. století, kdy se Chile stalo součástí španělského místokrálovství Peru. Španělé, Indiáni a kreolové žili tu pak vedle sebe a jejich kuchyně se navzájem ovlivňovaly. Pro kreolskou, tj. venkovskou kuchyni je charakteristické větší množství luštěnin a zeleniny na úkor masa. Tak vznikly mnohé chilské národní pokrmy, jako například fazolová polévka, bezmasé kukuřičné motýlky „humitas“, kukuřičný hrnec „pastel de choclo“ (zapečená kukuřičná kaše s mletým masem), nebo „čarkikán“ (směs fazolí a různé zeleniny s masem). Chilští kovbojové a ledkoví dělníci si brali do práce těstové placky plněné ostrou masovou směsí „empanadas. Obyvatelé sychravých patagonských končin přispěli hovězím a jehněčím, hustými masovými i zeleninovými polévkami, rybáři pak hliněným kotlíkem plným hovězího a rybího masa, mušlí, klobás a brambor zvaným kuranto. Ve fjordech studených jižních moří a v prudkých řekách chilských And se loví množství mořských i sladkovodních ryb. Jejich králem je losos, který se podává syrový v marinádě jako ceviche nebo jako carpaccio. Před jídlem málokdo odolá pálence z vylisovaných hroznových slupek „pisko“, o jejíž původ a název se pře Chile se sousedním Peru, smíchané s citrónem a trochou cukru. Vyhlášené je chilské víno, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a je chloubou chilského zemědělství. Zvláště proslulá je odrůda Cabernet Sauvignon, pro jejíž pěstování jsou v Chile snad nejlepší podmínky na světě. Vinná réva se v Chile začala pěstovat již v 16. století, dvě stě let předtím, než se objevila v Kalifornii. Od sedmdesátých let minulého století se v Chile začíná více uplatňovat také pivo. Od českého piva se však poněkud liší, neboť obsahuje více alkoholu a méně sladu. Asi nejprodávanější je pivo značky Cristal, podobné českému desetistupňovému pivu.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat veřejnými dopravními prostředky a nájemní dopravou. Velké vzdálenosti překonáme letadlem (2 vnitrostátní lety). V ceně zájezdu máte také přepravu trajekty a místní dopravou (autobusy, komfortní dálkové autobusy, metro, minibusy, taxi) při organizovaných prohlídkách. Při přepravě po městě na kratší vzdálenost budeme chodit pěšky. Dopravu ve volném čase nebo při individuálních prohlídkách si hradí každý sám.

Klimatické poměry: Nelze je popsat všeobecně několika slovy, protože během zájezdu zažijete řadu zcela odlišných klimatických zón. V části Patagonie, kterou navštívíme, a na Ohňové zemi panuje mírné podnebí, ale chladnější, vlhčí a větrnější než u nás. Je ovlivněno studeným mořským Humboldtovým proudem, arktickým prouděním a vane zde často velmi silný vítr. V Buenos Aires je klima subtropické, u vodopádů Iguazú subtropické a vlhké. Nejteplejším měsícem je leden, zatímco červen a červenec jsou nejchladnější.

Jak se zabalit: Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel (váhový limit bude upřesněn dle aktuálních informací od letecké společnosti v informačním dopise), nicméně pamatujte, že téměř celé 3 týdny budeme vše přenášet z hotelů do autobusů,… sami!! Proto to s množstvím věcí nepřehánějte! V jižní části Chile a Argentiny bývá velmi větrno, může být i chladno a musíme zde být připraveni také na déšť. Proto je třeba mít s sebou teplé, větru a dešti odolné oblečení. Je lepší více vrstev, které můžete kombinovat, než 1 teplá bunda. Nutná je kvalitní pláštěnka, doporučená pak čepice nebo šátek na hlavu. Na nohy pak kvalitní, nepromokavé (a rozchozené) trekové boty a též sandály. Mohou se hodit i návleky přes boty. Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle – pokud je potřebujete), plavky, pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku – hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Mobilní telefony – zda bude váš telefon či tarif v Chile a Argentině fungovat se informujte u svého operátora. Na peníze a doklady se nejlépe hodí ledvinka či kapsička na krk, které lze skrýt pod šaty (široký výběr najdete v “outdoorových“ prodejnách). Své šperky a drahé hodinky nechte raději doma. Je zbytečné vozit s sebou zásoby jídla, protože celníci jsou nemilosrdní a stravování v Argentině a Chile Vás nezruinuje (ani v restauracích, natož pak nákupy v obchodech) a argentinská kuchyně je jednou ze světově nejproslulejších. Proto by byla škoda se s ní lépe neseznámit.

Valutové vybavení: Vstupné nad rámec výše uvedených vstupů do národních parků není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Totéž platí o volitelných výletech či plavbách. Jednoznačně nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary. Kromě zmiňovaných cca 400-500 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely s částkou celkem cca 50-150 dolarů, dle množství volitelných výletů, plaveb. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.


Praktické informace na cestu – Argentina:

Elektřina: Elektrické napětí je 220 V, frekvence 50Hz. Jsou zde dva různé druhy zásuvek. Převažují zdířky na dva kulaté kolíčky ve stejném rozchodu jako ty české, ale menšího průměru. Do těchto zdířek bez problémů zasunete veškeré nabíječky, ale nikoliv tepelnou spirálu. Dalším druhem jsou dva ploché kolíky jako v USA, ale nejsou svisle rovnoběžné, nýbrž skloněné pod mírným úhlem. K této zásuvce budete potřebovat redukci.

Telefon: Telefonovat lze z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic (locutorio, cábinas telefónicas – bývá nepřetržitý provoz). Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční.

Internet: Argentina nabízí poměrně bezproblémový přístup k internetu, hlavně pak ve velkých městech. Internetové kavárny nazývané „Locuturios“ najdete na každém rohu jak v Buenos Aires, tak i v dalších městech. Ceny jsou rozumné, většinou pod dolar na hodinu a připojení je stabilní. Ve většině ubytovacích zařízení je k dispozici wifi.

Pošta: Pošta v Argentině funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Argentina – Evropa zdolá zásilka tak za 7 – 10 dnů. Pro zasílání mezinárodních zásilek doporučujeme používat pobočky pošty Correo Argentino (státní pošta).


Praktické informace na cestu – Chile:

Elektřina: 220 V, 50 Hz. V Chile mají zásuvky zdířky na 2-3 kulaté kolíky a není tedy třeba redukce. Nicméně pokud máte tepelnou spirálu, pro jistotu si redukci vezměte. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Prakticky „na každém rohu“ jsou tzv. „locutorios“, kde vám požadované telefonní číslo vytočí, a poté zaplatíte skutečnou délku hovoru. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Cille fungovat (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Přestože všichni čeští operátoři mají v Chile smluvního partnera, může být problémem s hustotou pokrytí signálu, která je zejména v horách sporadická nebo žádná.

Internet: Internetové kavárny jsou v Chile naprosto všude, i v těch nejmenších osadách. Cena je zhruba 1 USD/30 min. Ve většině ubytovacích zařízení je k dispozici wifi.

Pošta: Kvalitních pohlednic v ceně 300 – 500 CLP je slušný výběr, ale problémem bývá koupě známky, kterou lze získat výhradně na poště. Pohledy tak můžete poslat rovnou z pošty (otvírací doba 9.00 – 18.00, v sobotu 9.00/10.00 – 12.00). Do ČR jde pošta z Chile asi 10 dní a známka do EU stojí 470 CLP.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.