PERU A BOLÍVIE – OKRUH PO PERU S VÝLETEM DO BOLÍVIE

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 20
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Bolívie, Peru

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
04.10. - 23.10. 2022
481
86 990
Zájezd již proběhl

Popis

Výprava pro milovníky romantiky a dobrodružství do minulosti i současnosti andských indiánů, ke sněhobílým velikánům a horským jezerům Kordiller, od pobřeží Tichého oceánu k mystickému jezeru Titicaca, největšímu jihoamerickému nevysychajícímu jezeru i nejvýše položenému splavnému jezeru světa. Ideální cesta ke studiu dávných inckých a předinckých kultur Jižní Ameriky.

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Lima.

Let do hlavního města Peru. Prohlídka Limy (UNESCO): muzeum zlata, prezidentský palác, katedrála ostatky dobyvatele Pizarra, moderní Miraflores aj.

3.-4.den: Lima – Nazca – Arequipa.

Přejezd do Nazcy (UNESCO): světoznámé kultovní obrazce, které svými teoriemi zpopularizoval Erich von Däniken. Přejezd do Arequipy.

5.-6.den: Arequipa – Colca.

„Bílé město“ Arequipa (UNESCO) s klášterem Santa Catalina a slavnou chrámovou architekturou. Výlet do „jihoamerického Grand Canyonu“, jednoho nejhlubších na světě (4160 m) – kaňonu Colca. Scénická jízda pod šestitisícovými sopkami a přes průsmyk Patapampa (4910 m). Impozantní výhledy na útesy, andští kondoři, kaktusy San Pedro, indiánská muzika, termální lázně.

7.-8.den: Colca – Titicaca.

Jízda k magickému jezeru Titicaca. Puno: výlet lodí na rákosové ostrovy indiánů Uros. Pohřebiště Sillustani na březích jezera Umayo: pohřební věže (čulpy) šlechty preincké kultury Colla.

9.-10.den: Titicaca – La Paz.

Přes hranice do Bolívie. Tajemné Tiwanaku (UNESCO) – ruiny honosného města prastaré prekolumbovské civilizace: proslulá Brána slunce. Největší město Bolívie – La Paz: trh zázračných medicín. Výlet do kaňonu Palca: procházka mezi vyerodovanými, až 200 m vysokými skalními věžemi. Alternativně na kole po „silnici smrti“ z And do tropického Coroica (volitelný výlet s místní CK).

11.-13.den: La Paz – Titicaca – Cuzco.

Jízda nově otevřeným nejdelším a nejvyšším metropolitním systémem lanovek na světě Teleférico z La Pazu do druhého největšího města země a nejvýše položeného velkoměsta na světě El Alta (4150 m). Výhledy na La Paz z ptačí perspektivy. Výlet do Měsíčního údolí u La Pazu. Návrat k Lago de Titicaca. Hraniční Copacabana na jezeře: výlet lodí na posvátný Isla del Sol (Ostrov slunce), pěší procházka. Zpět do Peru. Noční přejezd do Cuzca.

14.-15.den: Cuzco a okolí – Ollantaytambo – Aguas Calientes.

Incký „Pupek světa“ Cuzco (UNESCO) – snad nejkrásnější město Jižní Ameriky. Velkolepá incká pevnost Sacsayhuaman. Posvátná místa Inků – nekropole Quenko a údolí Valle Sagrado. Kruhové terasy Moray, odparky na sůl Salineras. Výletním vlakem po úzkokolejce do Aguas Calientes pod Machu Picchu.

16.-18.den: Aguas Calientes – Machu Picchu – Cuzco.

Machu Picchu (UNESCO, vstupné není v ceně zájezdu), jeden z novodobých sedmi divů světa. Celodenní prohlídka zapomenutého města v džungli. Incká pevnost Ollantaytambo. „Rodiště duhy“ Chinchero. Koloniální i incký Pisac v Posvátném údolí řeky Urubamby, jedné ze zdrojnic Amazonky. Cuzco: legendární chrám Slunce Coricancha, tržnice.

19.-20.den: Cuzco – Lima – Praha.

Přelet do Limy, návrat domů.

Délka tras:
letadlem 25 000 km, po zemi 4800 km, pěšky 6x 5-12 km (volitelně)
Počasí:
velké rozdíly den - noc, pobřeží - Andy, 4-26 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Výlet do kaňonu Colca včetně vstupu, loď po jezeře Titicaca na Los Uros a na Isla del Sol včetně vstupů na ostrovy, výletní vlak na Machu Picchu, lanovky v La Paz. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Peru, přelety Cuzco - Lima včetně tax a poplatků. Veřejná (autobusy, pro dlouhé a noční přejezdy komfortní dálkové, výletní vlak, lodě) a nájemní (mikrobusy, taxi). Ubytování: 17x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1x noční přejezd v pololůžkovém dálkovém busu. 1-lůžkový pokoj za příplatek 10 900 Kč (17x). Strava: 17x snídaně. V ceně není vstup na Machu Picchu od 1600 Kč.
Doprava:
Letecká do Peru, přelety Cuzco - Lima včetně tax a poplatků. Veřejná (autobusy, pro dlouhé a noční přejezdy komfortní dálkové, výletní vlak, lodě) a nájemní (mikrobusy, taxi)
Ubytování:
17x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1x noční přejezd v pololůžkovém dálkovém busu. 1-lůžkový pokoj za příplatek 10 900 Kč (17x)
Strava:
17x snídaně

Všeobecné informace

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Pro vstup do Peru a Bolívie platí bezvízový styk. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty. Při vstupu do země (buď na hraničním přechodu nebo na letišti) obdrží každý cizí státní příslušník tzv. migrační kartu TAM (Tarjeta Andina de Migraciones), jejíž dvě části je nutno vyplnit před pasovou kontrolou. Úředník pasové kontroly obě části potvrdí a druhou část tzv. výstupní lístek vrátí cestovateli, který ji musí odevzdat při výjezdu ze země. Ztráta tohoto dokladu znamená administrativní problémy a povinnost uhradit správní poplatek. Při vstupu do země se vyplňuje také celní prohlášení. Zároveň si vezměte s sebou 1 kopii titulní stránky pasu navíc pro průvodce.
V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu v Peru vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě (Peru). Po vystavení nového dokladu si musí občan ČR obstarat na místním migračním úřadě (má pobočku také na letišti v Limě) kopii vstupního razítka.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Důrazně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A) a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte, zda vaše očkování proti tetanu není starší 10 let. Všechny očkování si nechte zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu, který si vezmete s sebou. Samotné očkování probíhá na hygienicko-epidemiologických stanicích („Zdravotní ústav“) v krajských městech (popř. v nemocnicích na odděleních cizokrajných nemocí nebo péče o naše pracovníky v zahraničí).
Vzhledem k tomu, že se nebudeme pohybovat v malarické oblasti, není nákaza malárií pravděpodobná. Doporučujeme také nechat se před cestou vyšetřit Vaším obvodním lékařem.

Ubytování: Spát budete v turistických hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím (jednolůžkový pokoj je někdy možný za příplatek 9 500 Kč do rozdílu mezi cenou 1-lůžkového pokoje a cenou bydlení pro zbytek skupiny). 1x noční přejezd v pololůžkovém dálkovém busu. V hotelech se běžně netopí a ve vyšších nadmořských výškách bývá v pokojích chladněji, než jsme zvyklí. K dispozici je ale dostatek přikrývek.

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu. Další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Vzhledem k tomu, že jídlo v Peru a Bolívii je přibližně na naší cenové úrovni, je zbytečné vozit si potraviny s sebou. Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 15-20 USD na den, tzn. cca 300-400 USD na celou dobu pobytu. Vhodný může být ponorný vařič na uvaření kávy, čaje, polévky… Jídlo je v Peru a Bolívii na srovnatelné cenové úrovni jako u nás. Trochu dražší jsou nápoje, ale pokud budete skromní, vyjdete s cca 15 – 20 USD/den. Tato částka však nezahrnuje výdaje na pivo či jiné alkoholické nápoje. Cenové relace v restauracích vhodných i pro turisty (tj. splňujících základní hygienické požadavky): polévka a hlavní jídlo od 100 – 250 Kč. V malých domorodých jídelničkách, ale menu dostanete v přepočtu i za 50 – 70 Kč.

Doprava: Po trase zájezdu se v Peru a Bolívii budete pohybovat veřejnými(autobusy, pro dlouhé a noční přejezdy komfortní dálkové, výletní vlak, lodě) a najatými dopravními prostředky (mikrobusy a taxi).

Klimatické poměry: Během zájezdu zažijete několik odlišných klimatických zón. V pouštním pásu při pobřeží bývá mlha, tzv. garúa, s denními teplotami okolo 20 °C, při vyjasnění do 25 °C. Téměř zde neprší. Na Machu Picchu mohou být teploty vyšší (až do 30°C) a je nutno počítat i s deštěm. V horách a náhorních rovinách (3000 – 4000 m/m), kde se budeme pohybovat nejvíce, bývá v této roční době přes den vcelku příjemně, slunečně s teplotou cca mezi 15 a 20 °C. V noci však mohou teploty klesat až k 5 stupňům nad nulou. Déšt není častý, nicméně je nutno s ním počítat.

Jak se zabalit: Kufr je pro tuto cestu nevhodný. Kromě kletru či krosny na záda (rozhodně ne kufr nebo tašku na ramena!) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na kratší túry).
Oblečení: S množstvím to nepřehánějte. Nicméně do nadmořských výšek okolo 4000 m bude třeba středně teplé oblečení (tj. tričko + středně teplá flíska nebo svetr + větrovka), dále pláštěnka, čepice nebo šátek na hlavu. Teploty zde mohou brzy ráno poklesnout i k cca 5 až 10 °C, ale během dne se rychle otepluje. Obecně lze říci; neočekávejte tropická vedra, po většinu cesty využijete spíše dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy než šortky a tílko. Veškeré oblečení (kromě speciálních „outdoorových“ věcí) je též možno během cesty levně dokoupit, popřípadě si oblečení nechat v prádelnách vyprat. Obuv: Pokud nemáte problémy s kotníky, bude Vám na nohy stačit kvalitní nízká treková obuv s neklouzavou podrážkou. Dále doporučujeme vzít si také sandále.
Další potřeby: Spacák není nutný. Mezi potřebné věci patří plavky… pro otužilce a do termálů, šitíčko, malá baterka (čelovka), fotopotřeby, nabíječka baterií. Nezapomeňte si vzít pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle! a opalovací krém s vysokým faktorem!
Další podrobní informace obdržíte v informačním dopise.

Zde jsou uvedené orientační částky vstupů, které však neberte závazně: Boleto turistico pro návštěvu památek v okolí Cuzka a v Posvátném údolí stojí cca 40 USD, klášter Santa Catalina v Arequipě 13 USD, vyhlídkový let na Nazca linie cca 90 USD, ostatní vstupy většinou od 2 do 10 USD. Vstupné se v posledních letech razantně zvýšilo a raději počítejme, že tento trend bude pokračovat i letos. Na druhé straně by byla velká škoda zdejší architektonické a přírodní skvosty nenavštívit.

V některých zemích Jižní Ameriky vyžadují při odletu z jakéhokoliv letiště zaplacení tzv. odletového poplatku. V uplynulých třech letech sice již nebyl vyžadován, nicméně není vyloučeno jeho znovuzavedení. V Cuzcu byl ve výši cca okolo 7 USD, v Limě pak ve výši cca 31 USD. Tento poplatek nemá nic společného s klasickými letištními taxami, které se platí rovněž, a které máte v ceně zájezdu. Raději proto počítejte, že po vás budou úředníci vyžadovat tuto částku při odletu. Studentům doporučujeme si vzít své studentské karty, které občas můžou využít ke slevám na vstupném. Jídlo je v Peru a Bolívii na srovnatelné cenové úrovni jako u nás. Trochu dražší jsou nápoje, ale pokud budete skromní, vyjdete s cca 15 – 20 USD/den. Tato částka však nezahrnuje výdaje na pivo či jiné alkoholické nápoje.
Cenové relace v restauracích vhodných i pro turisty (tj. splňujících základní hygienické požadavky): polévka a hlavní jídlo od 100 – 250 Kč. V malých domorodých jídelničkách, ale menu dostanete v přepočtu i za 50 – 70 Kč.
Suvenýry se nejlépe nakupují v Cuzku, La Pazu a v okolí jezera Titicaca vlněná horská ponča, pletené „alpakové“ svetry a drobné ozdůbky z totorového rákosu, rostoucího na břehu Titicaca, incké přikrývky atd. Počítejte denně na jídlo cca 10 – 20 USD (bez piva a jiných alkoholických nápojů). Celkem by vám na výdaje během zájezdu mělo stačit zhruba tak 400-600 USD (pokud si ovšem nechcete z Peru a Bolívie přivézt nějaký hodnotný, finančně nákladný suvenýr).
Mějte však v záloze finanční rezervu navíc pro případ zdravotních potíží! Na cestu doporučujeme brát dolary a eura. Jiné měny se těžko a nevýhodně směňují! Šeky jsou sice bezpečnější, ale často se při jejich inkasu účtují poplatky. Nejběžnějšími zde jsou šeky American Express. V městech je možnost výběru hotovosti z bankomatů systémů Plus (Visa) nebo Cirrus (MasterCard). !!! POZOR: Ověřte si, zda nemáte kartu v Peru či Bolívii ze strany Vaší banky automaticky blokovánu pro výběr z bankomatu. Toto opatření zavedly v minulosti některé české banky. Platby kartou jsou možné jen v dražších obchodech, popř. supermarketech.

Personál: Průvodcem zájezdu bývá Dana Simonová.


Praktické informace na cestu – Peru:

Elektřina: Soustava 220 V/60 Hz. Převažují dvoukolíkové zásuvky s menším průměrem kolíků. Tzn. nabíječky lze zasunout, tepelné spotřebiče (spirála apod.) nikoliv. Na některých místech jsou jen zásuvky na dva ploché kolíky, proto je lepší, přibalíte-li si na cestu do Peru adaptér.

Telefon: V Peru i Bolívii jsou široce rozšířené telefonní hovorny, odkud lze volat do ČR za přijatelné ceny. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít aktivován u svého operátora roaming do tzv. 3. pásma. Pokud máte starý telefon, též se u operátora informujte, zda bude váš přístroj fungovat. Hustota pokrytí signálem je v obydlených částech Peru a Bolívie vysoká.

Internet: Ve většině ubytovacích zařízení funguje síť wifi, pro klienty zdarma. V důsledku toho však počítačů přímo v hotelích ubývá. Nicméně ve městech najdete četné veřejné internetové kavárny.

Pošta: Pošty i poštovní schránky v Peru existují, ale pohodlné, rychlé a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta obvykle 14 dní. Pošta v Peru je dostatečně kvalitní, zvlášť od doby co je provozována soukromou společností.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

 

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.