EKVÁDOR A GALAPÁGY

Typ zájezdu: Exotický
Počet dnů: 18
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Ekvádor, Galapágy

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
14.02. - 03.03. 2022
443
129 890
Zájezd již proběhl
07.04. - 24.04. 2022
446
116 990
sleva 1 000
Zájezd již proběhl
07.10. - 24.10. 2022
448
128 890
sleva 1 000
Zájezd již proběhl
22.01. - 08.02. 2023
449
133 990
Zájezd právě probíhá

Popis

Země s pestrou a nádhernou krajinou ležící přímo na rovníku, po němž je i pojmenována. Zlaté kostely starého Quita, metropole Ekvádoru (UNESCO). Náhorní plošina s pěti i šestitisícovými sopkami, včetně známé Cotopaxi. Plavba na kánoích v nedotčeném Amazonském pralese, indiánské kmeny a exotická fauna i flóra. Galapágy (UNESCO) – neopakovatelný svět odlehlých vulkanických ostrovů v Pacifiku s civilizací nedotčenou a nesmírně bohatou endemickou faunou. Želvy sloní, lachtani, leguáni, rejnoci, žraloci či darwinovy pěnkavy. Jediné místo na severní polokouli s výskytem tučňáků! Svět vyhaslých i aktivních sopek, lávových polí a kaktusů. Nebojácná zvířata na souši i pod hladinou. Jedinečná přírodní laboratoř, kterou jinde na světě nenaleznete.

Program zájezdu

1.den: Praha – Quito.

Let do hlavního města Ekvádoru – Quita (2850 m).

2.den: Mindo, Nambillo.

Výlet do Mindo v oblasti mlžného pralesa. Návštěva Mariposaria, motýlí farmy i s množstvím kolibříků. Pro zájemce možnost kanopy, jedinečné jízdy v korunách stromů nebo návštěvy kakaové farmy s ochutnávkou skvělé organické čokolády.

3.-4.den: Quito – N.P. Cotopaxi – Banos.

Odjezd z Quita na jih. Jednodenní výlet do N.P. Cotopaxi. Výstup 300 výškových metrů k chatě José Rivas (4850 m) na úbočí jedné z nejvyšších sopek – Cotopaxi (5897 m). Uvidíme divoké koně? Pěšky podél laguny Limpiopungo s nádherným výhledem na zasněženého velikána. Působivá laguna Quilotoa: pěšky dolů k hladině jezera a zpět na okraj kráteru. Cesta přes andské vesničky „Alejí vulkánů“ do níže položeného městečka Banos.

5.-6.den: Banos – Lago Agrio.

Uvidíme soptit Tungurahuu (5023 m)? Horské lesy Amazonie, vodopády Manto de la Novia a Pailon del Diablo. Lanovkou přes divokou řeku Pastaza. Možnost raftingu, canyoningu, sjezdu na kolech či vyjížďky na koních. Termály v lázních Banos (de Agua Santa). Sjezd „Cestou vodopádů” z Andské náhorní plošiny Altiplana dolů do Amazonie. Lago Agrio: místní ZOO Arca.

7.-11.den: N.P. Cuyabeno – Quito.

Tři dny v amazonské džungli. Plavba s indiánským průvodcem na motorových kánoích po řekách a lagunách tropického deštného lesa s opicemi, kajmany, želvami, papoušky, tukany, anakondami, lenochody či sladkovodními delfíny. Místní indiánská komunita kmene Siona a místní šaman. Přelet z Laga Agria do Quita. Prohlídka Quita: koloniální architektura historického centra (UNESCO). Tradiční Calle La Ronda, kostel Compania, vyhlídka z vršku Panecillo (3016 m), muzeum Inti Nan. Výlet na rovník. Mitad del Mundo – opravdový i historický střed světa.

12.-16.den: Galapágy.

Přelet přes východní Pacifik na Galapágy. Přílet na ostrov Baltra. *Plavba mezi ostrovy. Ostrov Santa Cruz s největším městem souostroví – Puerto Ayora a výzkumná stanice Charlese Darwina (pouze jarní termín). Zpáteční let na kontinent do Quita.

*Únorový program: Vicente Roca Point: obří jeskyně, hnízdiště terejů modronohých, šnorchlování s želvami. Geologicky nejmladší a nejaktivnější ostrov Fernandina: endemičtí kormoráni, mořští leguáni. Největší z ostrovů – Isla Isabela: domov želv sloních, šnorchlování v Urbina Bay. Ostrov Santiago: lávové útvary plné života Egas Port. Ostrůvek Chinese Hat: šnorchlování v tyrkysových vodách. Šnorchlování s tučňáky a rejnoky (zahlédneme i karety a útesové žraloky?).

*Březnový a Dubnový program: Na Santa Cruz a rychlým člunem na Isabelu, návštěva laguny, mokřadů a záchranné stanice, výlet ke kaldeře Sierra Negra a na ostrůvek Tintoreras, šnorchlování Concha Perla. Ze Santa Cruz na pláž Tortuga Bay a na vysočinu, lávové tunely a pozorování želv sloních v přirozeném prostředí. Lodí na ostrov Plazas, Santa Fe či Bartolome s obědem a výletem po ostrově a šnorchlováním. Zpáteční let do Quita.

*Podzimní program: Na endemity bohatý ostrov Santa Fe a krásně barevný ostrůvek South Plazas se suchozemskými leguány a jednou z největších kolonií lachtanů mořských. Jeden z nejstarších ostrovů Espaňola a lokalita Gardner Bay či jedinečný Suarez Point s hnízdišti mořských ptáků. Ostrov Floreana: ptačí útesy a jedinečné lokality na šnorchlování.

17.-18.den: Quito – Praha.

Návštěva řemeslného trhu s tradičními ekvádorskými výrobky. Návrat domů.

Délka tras:
letadlem 29 000 km, po zemi 900 km, na kánoích 100 km, na lodi 500 km, pěšky 6x 3-12 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 14-30 °C (v horách chladněji, v Amazonii horko), voda 22-26 °C
Nástupní místo:
Praha
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Třídenní výlet do Amazonie v N.P. Cuyabeno. Vstupné do rezervací Quilotoa, Mindo a do N.P. Cotopaxi. Ubytování a strava. Český průvodce a místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Ekvádoru, na Galapágy včetně tax a přelet z Amazonie (Lago Agrio) do Quita včetně tax a poplatků, nájemní doprava, na Galapágách pronájem lodi. Ubytování: 9x turistické hotýlky, 3x v lodži (Amazonie), 4x 2-lůžkové kajuty (loď Galapágy). 1-lůžkový pokoj za příplatek 9200 Kč (pouze Ekvádor na Galapágách na vyžádání). Strava: 9x v hotýlcích snídaně, plná penze během 3-denního výletu v N.P. Cuyabeno, Na lodi (Galapágy) plná penze. V ceně není vstup do indiánských komunit v Amazonii (15 USD). V ceně není vstupné do N.P. Galapágy (120 USD, možná změna).
Doprava:
Letecká do Ekvádoru, na Galapágy včetně tax a přelet z Amazonie (Lago Agrio) do Quita včetně tax a poplatků, nájemní doprava, na Galapágách pronájem lodi
Ubytování:
9x turistické hotýlky, 3x v lodži (Amazonie), 4x 2-lůžkové kajuty (loď Galapágy). 1-lůžkový pokoj za příplatek 9200 Kč (pouze Ekvádor na Galapágách na vyžádání)
Strava:
9x v hotýlcích snídaně, plná penze během 3-denního výletu v N.P. Cuyabeno, Na lodi (Galapágy) plná penze

Všeobecné informace

Pasy a víza: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 2 čisté stránky (pozor, na stránce by nemělo být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopii dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 – 3 pasové fotografie (pro případné vyřizování vstupních permitů a pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Ekvádor má pro občany ČR, při pobytu do 30 dní, zaveden bezvízový styk. K účasti na zájezdu budete potřebovat cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, s minimálně 1 volnou stránku. Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 1 – 2 pasové fotografie (pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. V tabulce níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem. V oblasti Amazonie se budete nacházet v malarické oblasti, zkonzultujte proto s lékařem užívání antimalarik.
Hepatitida A+B- doporučené
Břišní tyfus – doporučené
Žlutá zimnice – doporučené
Pokud máte, vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.). Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: Během pobytu na pevnině budeme ubytováni v turistických hotýlcích a penzionech, dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Během výletu na Galapágy na lodi ve 2 lůžkových kajutách. V Amazonii je ubytování zajištěno v jednoduchých příbytcích. 1-lůžkový pokoj možný za příplatek 8 800 Kč, na Galapágách na vyžádání.

Strava: V ceně zájezdu je zahrnutá snídaně a výjimkou výletu na Galapágy a třídenního výletu na motorových kanoích na řece Cuyabeno, kdy je zajištěna plná penze. Na ostatních místech se většinou stravujeme společně v restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem. Vzhledem k tomu, že jídlo v Ekvádoru je přibližně na naší cenové úrovni, je zbytečné vozit s sebou potraviny (snad s výjimkou různých „kalorických bomb“). Na útratu za jídlo a nápoje, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 30 USD/den, tzn. cca 350 USD na dobu pobytu. Ekvádor má výbornou kuchyni. Nedílnou součástí každého jídla je kukuřice. Základ jídla tvoří maso (často kuře), pečené ryby s brambory a rýží a vynikající a hutné polévky. Vzhledem k přímořské poloze jsou součástí jídelníčku i mořské plody a ryby. Mezi speciality místní kuchyně patří například llapingachos (palačinky s bramborovou kaší a sýrem). Po celý rok je zde velký výběr tropického ovoce, mezi nejčastější nápoje proto patří kromě vody také čerstvé ovocné šťávy a džusy. Jeden z nejoblíbenějších nápojů je pivo (místní ekvádorské pivo) značky Pilsen v obchodě i restauraci v pevninské části Ekvádoru je za cca 2 USD (ceny na Galapágách jsou dvojnásobné i vyšší). K dostání zde jsou kromě místního piva i známé mezinárodní značky. Typickým místním tvrdým nápojem je rum z třtinového cukru. Národní nealkoholický nápoj se jmenuje naranjilla a je to výtečný čerstvý džus s chutí mezi citrusem a broskví. Běžně dostupné jsou také Coca Cola, Fanta a ostatní nealkoholické nápoje tohoto typu, 1,5 až 2 litrové plastové lahve koupíte za cca 1,5 – 3 USD. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje ke konzumaci. V obchodech i restauracích dostanete balenou vodu v umělohmotných láhvích a doporučujeme, abyste balenou vodu používali i na čištění zubů.

Doprava: Cena zájezdu zahrnuje zpáteční leteckou dopravu na Galapágy, včetně čtyřdenní plavby lodí. V kontinentálním Ekvádoru se budeme pohybovat mikrobusem, zpestřením bude výjezd do 4500 m.n.m. k horské chatě na úbočí Cotopaxi. Hlavním dopravním prostředkem v Amazonii bude motorová kánoe. Zpět z Amazonie využijeme leteckou dopravu.

Klimatické podmínky: Na Galapágách a na pobřeží Ekvádoru je od května až do prosince „zimní“ období, kdy průměrná denní maxima dosahují „jen“ cca 25-30 °C a srážky jsou vzácné. Moře na ekvádorském pobřeží a Galapágách je ovlivněno výrazně studeným Humboldtovým proudem, takže teplota moře je zde o 5-7 °C nižší než jinde na Zemi ve stejných zeměpisných šířkách. Teplota moře bude kolem 20 °C. Na náhorní plošině Altiplano se denní maxima pohybují v rozmezích 18-22 °C, a v noci počítejte s teplotami 6-8 °C. Klima je výrazně ovlivněno výškovou stupňovitostí (teplota v průměru klesá o 0,6 °C na 100 m nadmořské výšky). Období sucha zde trvá od června do září. V Amazonii na východě země prší jen s malými výkyvy téměř rovnoměrně celý rok, a proto je třeba se připravit na pravidelné prudké, ale krátké deště, zejména v časných odpoledních hodinách. Vzhledem k teplotám kolem 25°C a obrovskému dusnu způsobenému velmi vysokou vlhkostí vzduchu je déšť spíše osvěžením než překážkou.

Jak se zabalit: Jako hlavní zavazadlo doporučujeme sportovní tašku nebo kufr, případně batoh vzhledem k charakteru akce. Dále doporučujeme menší lehký batoh jako příruční zavazadlo, hodit se bude i do měst a na jednodenní výlety. Letní oblečení (krátké kalhoty, trička, plavky), vzhledem k výraznému poklesu teplot navečer v některých oblastech a k výletům do vysokých nadmořských výšek je potřeba přibalit i teplejší oblečení (triko s dlouhým rukávem, mikina, dlouhé kalhoty, teplejší bunda – typu Polartec či Windstopper, nepromokavá bunda). V hotelu v Quitu i na jiných místech je možnjost využít prádelny, která prádlo vypere, za 1 kg prádla zaplatíte 1-2 USD. Pohodlná turistická obuv (na kratší trek) a sandály či hybridní boty do vody vhodné hlavně na Galapágách. Doporučujeme také neoprenové triko na šnorchlování. Z dalšího vybavení na cestu doporučujeme pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krémy s vyšším UV filtrem, čepici a rukavice (pro výlet do výšek nad 4 000m), čelovku, repelent. Doporučujeme si vzít také nepromokavý vak na fotoaparát. Do Amazonie se také hodí vzít si dalekohled. Kdo máte, vezměte si vlastní masku a šnorchl. Pro ostatní jsou tyto za malý poplatek k půjčení, stejně jako neopren.

Valutové vybavení: Od zavedení dolarizace ekonomiky země v dubnu 2000 byla vyřazena z oběhu národní měna Sucre a veškeré platby jsou realizovány v amerických dolarech. Doporučenou měnou jsou tedy americké dolary. V bance si vyměňte, pokud možno NOVÉ (ideálně vydané v a po roce 2003) nepoškozené dolarové bankovky. Je třeba mít k dispozici bankovky nízkých nominálních hodnot (5-20 USD). Vezená suma záleží také na tom, zda vás pohltí nepřeberná nabídka suvenýrů – pletené zboží z vlny alpaky, svetry, čepice, klobouky, kůže s různými motivy, keramika, šperky, kuriozity. Ve větších městech lze koupit skoro všechno, co bývá k dostání i v Evropě. Ceny jsou o něco vyšší než v ČR. Na nezbytné výdaje (vstupy cca 200 USD, spropitné pro místní průvodce a řidiče, strava nad rámec programu, nápoje) doporučujeme částku od 750 USD. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelích, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5% hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Quito, Baňos). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti. Cestovní šeky je možné směnit v bankách, nejvhodnější jsou šeky American express.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: V Ekvádoru je potřeba síťový adaptér z napětí 110 V a redukci na americké zásuvky (nejčastěji dva svislé ploché kolíky blízko u sebe). Typy zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon a internet: Mobilní operátoři v jižní Americe fungují standardně na 850 MHz, což je jiná frekvence, než na které fungují GSM sítě v Evropě (900/1800 MHz). Musíte si tedy před cestou ověřit, na které frekvenci Váš telefon funguje. Pokrytí signálem v navštívených zemích má ale daleko k hustotě, na kterou jsme zvyklí v Evropě. Signál budete mít pouze ve větších městech. Bližší informace o možnostech telefonování z mobilních telefonů žádejte u svého operátora, při naší poslední návštěvě fungovalo z našich operátorů jen spojení v síti O2. Upozorněte své blízké, že i pár dnů, např, na Galapágách či při návštěvě NP Cuyabueno můžete být zcela mimo signál. V Ekvádoru fungují veřejné internetové kavárny. Za hodinu na internetu zaplatíte obvykle 1,30 – 5 USD.

Pošta: Známky jsou k dostání na poštách a v některých obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě. Doba doručení je cca dva týdny.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.