KOSTARIKA – ZEMĚ SOPEK A DVOU OCEÁNŮ
07.03. - 20.03. 2022
26.11. - 09.12. 2022
06.03. - 19.03. 2023
Termín | Č. zájezdu | Cena | ||
---|---|---|---|---|
05.03. - 21.03. 2022 |
381 |
61 490 Kč
|
Zájezd již proběhl | |
04.11. - 20.11. 2022 |
382 |
68 990 Kč
|
Zájezd již proběhl |
Kuba – největší ostrov Velkých Antil, označovaný za šperk tohoto souostroví. Nedotčená příroda, divoká pohoří, zelená údolí, rozmanitá vegetace, malebná koloniální města, přetrvávající bohatá afrokubánská kultura, všudypřítomné památníky a muzea revoluce, chytlavé melodie tradiční hudby zvoucí k tanci salsy, rumby či cha-cha-chá. Písečné pláže Karibiku a Atlantiku, chuť pravého kubánského rumu a vůně doutníků habanos… Oslavte rok 2022 na Kubě!
Odlet do metropole Kuby. Prohlídka starého města (UNESCO): Capitolio – kubánský „Bílý dům“, náměstí Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, Plaza Vieja, Plaza de San Francisco, palác Generálních kapitánů, Hemingwayův hotel Ambos Mundos, bar Floridita, Bodeguita del Medio, muzeum rumu, proslulé nábřeží Malecón.
Finca la Vigía – poslední sídlo E. Hemingwaye v San Francisco de Paula. Cojímar – rybářská vesnice s pevností a malebnou zátokou, dějiště novely Stařec a moře. Havana: pevnost Tres Reyes del Morro, unikátní Kolumbův hřbitov s hrobkami velkými jak paláce, Náměstí revoluce a Memorial José Martí – místo proslovů Fidela Castra.
Továrna na výrobu doutníků (případně v Santiago de Cuba). Nejzápadnější část ostrova oblast Pinar del Río (nám známá z „chilských“ dílů Majora Zemana) s největšími tabákovými plantážemi na světě. Orchideárium v Soroa. Vesnička Vinales s vápencovými útvary mogoty (UNESCO). Krásná vyhlídka na okolní krajinu od hotelu Los Jazmines. Zelená údolí s královskými palmami, národním stromem Kuby. Severní pobřeží: Cayo Jutía: koupání na nádherné pláži s možností potápění z lodi. Údolím zpět do Vinales.
Prohlídka jeskyně Santo Tomás a indiánské jeskyně Cueva del Indio s plavbou po podzemní říčce, Stěna prehistorie. Návštěva tabákové plantáže a domu na sušení tabákových listů. Přejezd do vesničky Playa Girón, krokodýlí farma, zastávka na koupání u Karibského moře ve slavné Zátoce Sviní.
Neoklasická architektura „Perly jihu“ – Cienfuegos (UNESCO), prohlídka města. Koloniální městečko Trinidad (UNESCO) – procházka, Plaza Mayor, kostel St. Trinidad, muzea, večerní program v Trinidadu, poslech kubánské hudby s možností zatancovat si salsu.
Návštěva přírodního parku Topes de Collantes v pohoří Escambray nebo přírodního parku El Cubano nedaleko Trinidadu (dle zdatnosti klientů). Možnost koupání u vodopádu, poznávání kubánské fauny a flóry. Koupání na pláži Ancón u Trinidadu.
Historické plantáže cukrové třtiny, cukrovary, 44 m vysoká strážní věž Torre de Iznaga. Přejezd na východ do druhého největšího města ostrova – Santiaga de Cuba.
Výstup na horu Gran Piedra (1214 m) s možnými výhledy až na Jamajku a Haiti. Návštěva nádherné zahrady a haciendy Isabelica. Zbytky mlýna na kávu, koupání v Karibiku, večer možnost poslechu kubánské hudby v Casa de la Trova.
Poutní místo s největší bazilikou na Kubě, v okolí doly na měď, návrat do Santiaga – prohlídka hřbitova Santa Ifigenia s hroby kubánských hrdinů José Martího, Manuela Céspedese, podnikatele Emilia Bacardi aj., možnost návštěvy kasáren Moncada, prohlídka centra města, náměstí Parque Céspedes s radnicí, dům Diega Velázqueze (nejstarší na Kubě z r. 1522), katedrála, náměstí Plaza Dolores aj. Prohlídka opevnění El Morro San Pedro de la Roca (UNESCO).
Přejezd na západ ostrova. Bayamo: centrum s domem „otce vlasti“ M. Céspedese. Město bílých paláců a úzkých uliček – Camagüey (UNESCO), prohlídka města netypickým způsobem z bicytaxi. Město, v němž se rozhodlo o vítězství revoluce – Santa Clara: památník vykolejeného vlaku, velkolepý pomník, muzeum a mauzoleum Ernesta Che Guevary. Odjezd na Varadero.
Volný den, koupání a relaxace na nejdelší pláži Kuby s jemným bílým pískem a smaragdově tyrkysovou vodou. Možnost fakultativních výletů katamaránem na Cayo Blanco či vyhlídkovým busem po poloostrově Hicacos. Odjezd na letiště v Havaně se zastávkou na vyhlídce Bacuyanagua. Návrat domů.
Možnost spojení se zájezdem č. 39 Jamajka. Více informací o ceně a programu na www.nomad.cz.
Hlavní město Kuby, které se vyznačuje španělskou koloniální architekturou. Ještě nedávno byla Havana nespoutaným městem, a pyšnila se titulem Paříž Karibiku. Dnes bychom Havanu nejlépe definovali jako město se zašlou slávou. Vlivem času a nedostatku financí domy, paláce i celé čtvrti chátrají. I přesto má stále co nabídnout. Pýchou města je unikátní architektura historického jádra známého pod názvem Stará Havana (UNESCO). Americký spisovatel E. Hemingway zde strávil s přestávkami 20 let života.
Předměstí Havany vzdálené 12 km od centra města. Nachází se zde Hemingwayovo muzeum Finca la Vigía. Hemingway tento dům (dříve statek) koupil se svojí budoucí 3. manželkou, protože jim nevyhovoval pokoj v hotelu Ambos Mundos. Dům je nyní pečlivě zrekonstruován a můžete zde najít 9000 knih i původní Hemingwayův psací stroj.
Národní park se nachází v provincii Pinar del Río je jednou z nejkrásnějších oblastí Kuby. Národní park je tvořen několika dlouhými údolími, která jsou rozdělena vápencovými horami připomínajícími obří kupky sena (tzv. mogoty). Celá oblast je krasová, vyskytuje se zde velké množství převisů a jeskyní a je zapsána v UNESCO. Na okolních plantážích se pěstuje nejkvalitnější kubánský tabák. Mezi nejzajímavější místa patří jeskyně Cueva del Indio nebo skalní malba Mural de la Prehistoria.
Říká se, že nejkrásnějším městem Kuby je Cienfuegos („Perla jihu“), přímořské středisko se zachovalým historickým jádrem, z něhož dýchá francouzský šarm a kubánská příchuť. Díky zachovalé architektuře v jednotném stylu je zapsáno v UNESCO. Pravděpodobně vás překvapí velmi příjemnou atmosférou a na Kubu nezvyklou čistotou Uspořádání ulic je ve městě přísně pravoúhlé, nejstarší stavby jsou postaveny v neoklasicistním stylu. Byl zde postaven první cukrovar na Kubě.
Nejlépe zachovalé koloniální město Kuby (UNESCO) leží na západním pobřeží centrální části Kuby kousek od pohoří Escambray. Město je proslulé pěstováním a zpracováním cukrové třtiny. Je oblíbené pro svůj zachovalý historický a urbanistický vzhled, který se pyšní řadou zajímavých míst a uměleckých galerií. Výhodou Trinidadu je, že téměř všechny historické zajímavosti koloniálního města naleznete poblíž hlavního náměstí Plaza Mayor.
Vápencové pohoří v centrální části Kuby je zhruba 80 km dlouhé a 70 km široké. Je zde množství jeskyní, převisů a dalších krasových jevů. Nejvyšší hora San Juan je vysoká 1 140 m. Značná část pohoří je porostlá bujnou tropickou vegetací: různé druhy cedrů, borovice, eukalypty, kakaovníky, banánovníky, magnólie a domov tady má i národní květina Kuby – Mariposa (Motýlí květ). Na okraji se nacházejí rozsáhlé kávové plantáže. Součástí pohoří je také přírodní rezervace Topes de Collantes.
Ve volném překladu znamená „Údolí cukrovarů“. Zhruba od roku 1650 se zde začala rozvíjet produkce cukrové třtiny a navazující cukrovarský průmysl. Oblast měla dobré podmínky – úrodné půdy, dostatek vodných řek, ale i blízkost přístavů pro export. Již o 2 století později byly vyčerpány kapacity regionu (nedostatek volných pozemků, snížená úrodnost půdy). To způsobilo odliv kapitálu do jiných regionů Kuby. Další ránu pro zdejší cukrovarnictví bylo rozšíření cukru z řepy cukrovky na evropských trzích.
Druhé největší město na Kubě. Ze Santiaga se postupně stalo multikulturní město, v němž se prolíná afrokaribská, španělská i francouzská mentalita. Historické jádro města je zapsáno v UNESCO. Za vidění určitě stojí náměstí Parque Céspedes s nejstarší dochovanou budovou na Kubě z roku 1522, malebný park Céspedes, mohutná katedrála, radnice nebo fabrika na výrobu rumu. Na zdejším hřbitově je od r. 2016 pohřben mj. slavných osobností také bývalý kubánský prezident a revolucionář Fidel Castro.
Pohoří Sierra Maestra představuje největší a nejvýznamnější horský masiv na Kubě. Táhne se v délce zhruba 250 kilometrů podél jihovýchodního pobřeží. Najdete zde nejvyšší horu ostrova Pico Turquino (1 974 m n. m.) s bustou kubánského národního hrdiny José Martího. Sierra Maestra zahrnuje několik národních parků a město Santiago de Cuba (UNESCO). Parque Nacional Desembarco del Granma byl na seznam UNESCO zapsán jako první kubánská přírodní lokalita.
Nejznámější kubánská bazilika se nachází ve vesnici El Cobre asi 12 km západně od města Santiago de Cuba. Je zasvěcena černé Panně Marii, na Kubě zvané La Virgen de la Caridad. Bazilika byla vybudována v letech 1926 až 1927 a dnes patří mezi nejoblíbenější poutní místa na ostrově. V roce 1998 El Cobre navštívil papež Jan Pavel II.
Camagüey je největší provincií Kuby a rozprostírá se v její centrální části. Zdejší krajina je tvořena hlavně rovinatou savanou. Camagüey, coby koloniální město, může nabídnout velké množství historicky zajímavých budov, díky kterým je zapsáno v UNESCO. Obdivovat zde můžete hned 8 historických náměstí, na kterých stojí krásné stavby, jako např. bývalý klášter Iglesia San Juan de Dios, kostel Iglesia de Nuestra Señora del Carmen, katedrála Nuestra Señora de la Candelaria.
Nejvyhlášenější a nejrozsáhlejší kubánské letovisko se táhne u severního pobřeží Kuby po uzoučkém poloostrově Hicacos, uzavírajícím záliv Bahía de Cárdenas. Celková délka poloostrova je zhruba 20 km, v největší šířce dosahuje pouhých 1 200 metrů. Díky průzračným vodám a teplým paprskům tropického slunce je doslova rájem pro všechny milovníky koupání, opalování a mnoha dalších vodních radovánek. Lákadlem číslo jedna je 16 km dlouhá pláž pokrytá jemným korálovým pískem a lemovaná palmami.
Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.
Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.