ISLAND – CESTA ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Typ zájezdu: Exotický, Turistický
Počet dnů: 6
Náročnost: lehká-střední
Strava: Snídaně
Destinace: Island

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
01.03. - 06.03. 2022
211
43 690
Zájezd již proběhl
04.10. - 09.10. 2022
213
43 990
Rezervovat
11.10. - 16.10. 2022
214
43 990
Rezervovat
07.03. - 12.03. 2023
215
44 290
Rezervovat

Popis

Letecky na Island v menší skupince a auty v termínu, který byste nečekali. Cesta na sever v období, kdy noc už (nebo ještě stále) vládne nade dnem a podtrhuje tak úchvatnou romantickou krásu islandské přírody. V době s největší nadějí na spatření magické polární záře – stačí jen trocha štěstí, aby si člověk odvezl celoživotní zážitek. Ale i když se nepodaří, z návštěvy zimního Islandu nemůžete být zklamáni. Mohutné vodopády pod ledovými příkrovy i jezero Jökulsárlón s ledovými krami jak u Severního pólu mají neopakovatelné kouzlo a koupel v horké vodě Modré laguny není nikdy tak příjemná jako právě v zimě. Překonejte stereotypy, že na Island jedině v létě a přesvědčte se sami!

Program zájezdu

1.-2.den: Praha – Keflavík. Jižní pobřeží.

Let na Island. Jízda na východ po jižním pobřeží s výhledy na zasněžený vrcholek sopky Hekla (1491 m), na ledovec sopky Eyafjallajökull (obří erupce v r. 2010 výrazně poznamenala letecký provoz v Evropě) a na ledovec Mýrdalsjökull další aktivní sopky Katla. Vodopády Seljalandsfoss, Glúfrafoss a Skógafoss – každý úplně jiný a všechny krásné. Vík: skalní brána a rozeklané útesy Dyrhólaey na nejjižnějším mysu ostrova – skalní jehly tyčící se z oceánu. Nedotčené černé lávové pláže řazené mezi deset nejkrásnějších na světě.

3.den: Jökulsárlón, N.P. Skaftafell.

Jízda na východ k jedinečnému ledovcovému jezeru Jökulsárlón s plovoucími krami evokujícími drsnou Arktidu. Pozorování tuleňů. N.P. Skaftafell pod nejvyšší horou Islandu Hvannadalshnúkur (2119 m): pěší výlet k okraji největšího evropského ledovce Vatnajökull, splazy, laguny, náplavové sandury. Kirkjubaejarklaustur: čedičová „kostelní dlažba“. Bezútěšná krajina lávových polí.

4.den: Zlatý trojúhelník.

Peřeje nejmohutnějšího vodopádu Islandu Urridafoss na řece Thjórsá. Procházka po obvodu kráteru nad jezírkem Keriđ uvnitř vulkánu. Sídlo islandských biskupů Skálholt. Gejzíry Strokkur a nejslavnější Geysir. Snad nejkrásnější z nesčetných islandských vodopádů – impozantní „Zlatý“ Gullfoss. Největší jezero Islandu – Thingvallavatn. Národní park Thingvellir: aktivní rift – stále se rozšiřující hlavní atlantický zlom aneb „z Evropy do Ameriky a zpět“ za pár vteřin. Althing – nejstarší evropský parlament. *Alternativně možnost unikátního šnorchlování (v neoprenu) v průzračné vodě zatopené pukliny Silfra ve zlomu mezi Evropou a Amerikou – dle TripAdvisoru jedna z pěti nejskvělejších aktivit na světě.

5.-6.den: Reykjavík, Reykjanes – Praha.

Hveragerđi – metropole skleníků s teplomilnou květenou, ovocem a zeleninou. Hlavní město Reykjavík: centrum s budovou parlamentu a novou radnicí s obří plastickou mapou Islandu, dominanta města – katedrála Hallgrímskirkja. Dle zájmu a časových možností návštěva pravděpodobně nejvýstavnější a nejzajímavější vodárny na světě, muzeí (včetně světově unikátního muzea penisů), moderního kulturního centra Harpa aj. Poloostrov Reykjanes: farma Bessastađir – sídlo islandských prezidentů. *Návštěva Modré laguny, koupání v islandském „Mrtvém moři“, podobně léčivém i slaném. Návrat domů.

Pozn.

Na oba volitelné výlety (*) nutná rezervace předem, bližší informace v CK.

Pozn.

Změna programu v případě změn časů letů, nepříznivého počasí nebo nesjízdnosti některých cest pro auto vyhrazena. Případný alternativní program dle dané situace. Pozorování polární záře (za příznivého počasí) proběhne formou večerních výjezdů. Ideální doba na pozorování je večer mezi 22. až 2. hodinou v noci.

Pozn.

Zájezd lze uspořádat na objednávku kdykoliv cca od konce září do začátku dubna.

Délka tras:
letadlem 5600 km, autem 1200 km, pěšky 3x 2-5 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 0-7 °C, proměnlivé, v noci i výrazně pod nulou
Nástupní místo:
Praha (případně Vídeň)
V ceně je zahrnuto:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce (a řidič), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká na Island včetně tax a poplatků, doprava pronajatými auty (minivany) po trase. Ubytování: 5x (turistické, 2-3*) hotely - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 7800 Kč (5x). Strava: 5x snídaně.
Doprava:
Letecká na Island včetně tax a poplatků, doprava pronajatými auty (minivany) po trase
Ubytování:
5x (turistické) hotely - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 7800 Kč (5x)
Strava:
5x snídaně

Všeobecné informace

Pasy a víza: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního pasu (s dobou platnosti nejméně 3 měsíce po návratu) nebo platného občanského průkazu. Od 1. 1. 2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě na Island jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů – cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění – trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) – nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Při cestě na Island se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění mít uzavřeno i cestovní připojištění, které pokryje případné další náklady.

Ubytování: Spát budete v turistických hotelech ve dvoulůžkových pokojích. Možnost jednolůžkového pokoje za příplatek 7200 Kč (5x).

Strava: V ceně zájezdu jsou pouze snídaně. Snídaně je většinou formou „samoobsluhy“ z připravených táců (máslo, vejce, vločky, sýry, ryby, marmelády, salámy, paštiky, ovoce, zelenina apod.). Skladba stolů se místně liší. Součástí je čaj, káva, mléko, džus apod. Dle místních zvyklostí se z prostoru snídaní nesmí vynášet žádné potraviny (pod pokutou)! Typickými potravinami pro Island jsou samozřejmě ryby a další jiné plody moře. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry.
Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Na Islandu se z brambor a anděliky vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Dovoz salámů, másla a mléka je zakázán. Pokud si připlatíte večeře, tak vám na útratu za jídlo na den bude stačit 10 EUR, tj. na celou dobu pobytu 50 EUR.
Celní omezení: Při vstupu do země smí jedinec přivážet 1 litr lihovin+6 litrů piva nebo 3 litry vína + 6 litrů piva nebo 1,5 litru vína + 9 litrů piva nebo 12 litrů piva (na osobu starší 20 let), 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku (na osobu starší 18 let). Lihovina obsahuje více než 21% alkoholu. Je možno dovézt max. 3 kg potravin v ceně nepřesahující 18 500,- ISK (cca 120 EUR). Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Doprava: Letecká doprava na Island včetně tax a poplatků, po trase minibusem řízený průvodcem.

Klimatické poměry: Island má podnebí ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 °C a v červenci 10 °C. Díky Golfskému proudu a převládajícímu jihozápadnímu proudění z tropického Atlantiku má západní pobřeží ostrova velmi mírné klima. Severní pobřeží je chladnější. Celkem je podnebí oceánské s mírnou zimou a chladným létem. Léto někdy trvá jen dva měsíce. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma. Sluneční svit pomalu slábne a pak se najednou zase zesílí. V tuto dobu spí místní lidé minimálně. V zimě je zase s výjimkou několika hodin stále tma. Nejkratší den trvá 4, nejdelší 20-21 hodin. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2 °C do -1 °C, na severu -5 °C až -15 °C. Magická hra barev na obloze, stále se měnící, pulzující a střídající se barvy, hra, která bere dech… Polární záře. Jedná se o jev, ke kterému nejčastěji dochází v polárních oblastech zhruba v prstencích 23 °C níže pod severním a jižním magnetickým pólem. Na severní polokouli jí nazýváme Aurora Borealis. Stejný jev odehrávající se na opačné straně zeměkoule, nad jižním magnetickým pólem, je nazýván Aurora Australis. Aurora Borealis na Islandu bývá často viděna od září do dubna za jasných a mrazivých nocí.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nelze zapomenout doma, je cestovní pas. Jeho platnost musí trvat minimálně 3 další měsíce po skončení zájezdu. Vzhledem k poloze Islandu na severu Evropy a vzhledem k zimnímu termínu zájezdu je nezbytností vzít si s sebou kompletní teplé oblečení proti zimě, ať již mrazu nebo sněhovým plískanicím. Tzn. teplou a nepromokavou zimní bundu, rukavice a čepici, svetr nebo flísovou mikinu, teplé ponožky aj. Také pohodlné a sněhu odolné zimní boty s protiskluzovou podrážkou. Nezapomeňte ale ani na plavky, ručník a koupací čepici. Nejen kvůli Modré Laguně, možnost k vykoupání v termálech bude i jinde. Geotermální energie je požehnáním Islandu jak kvůli vytápění zdarma, tak kvůli horké vodě z útrob země a termálních koupališť je na celém ostrově dostatek. Vzhledem ke snaze pozorovat polární záři pochopitelně nezapomeňte na kvalitní fotoaparáty s dobrou světelností (zrcadlovky), nejlépe i se stativem. Pro aktuální informace o počasí na Islandu: www.yr.no/place/Iceland/. Podrobný popis co si vzít s sebou obdržíte v informačním dopise.

Valutové vybavení: Vezměte si s sebou EUR nebo platební kartu, islandské koruny u nás nejsou k sehnání. Celková výše vstupného záleží na vašich zájmech a preferencích. Nechcete-li však vynechat nic podstatného, počítejte pro vstupy s částkou cca 3000 Kč (100-120 EUR), z toho 48 EUR za koupání v termálních lázních Modrá laguna. Na tento vstup mějte přichystané EUR.
Další drobné výdaje (suvenýry, pohlednice, občerstvení, atd.) cca 5 000 ISK (cca 42 EUR). Doporučujeme vzít si s sebou rezervu v konvertibilní měně (např. 70 EUR) pro nenadálé okolnosti. Výměnu EUR či USD na islandské koruny (ISK) je možno provést až na Islandu! Na letišti jsou bankomaty, kde si můžete potřebné ISK vybrat z Vaší platební karty. Většinu nákupů lze rovněž zaplatit platební kartou. Platné mince jsou na Islandu v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 ISK, bankovky 500, 1000, 2000 a 5000 ISK. Výměna je možná na letišti, v bankách či směnárnách. Směnné kurzy odpovídají křížovým kursům hlavních světových měn, jak je známe u nás.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky na Islandu jsou shodné s těmi u nás. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Telefonovat je možné z telefonních automatů (pošty, čerpací stanice). Volací číslo z Islandu do ČR je: 00/ 420 /číslo, hovor se spojovatelkou: č. 115, telegramy se posílají přes číslo 146. Volací číslo z ČR na Island: 00-354 a 7 digitálních čísel.

Internet: Základní informační servery jsou www.icelandreview.comwww.icenews.is. V češtině naleznete informace na www.island.cz. Na hotelu se můžete připojit přes Wi-fi, které je zdarma.

Pošta: Pošta je ve všech větších městech. Doba doručení dopisu do ČR je cca 1 týden.


Poznámky: 
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.