PODKARPATSKÁ RUS, MOLDAVSKO A RUMUNSKO

Typ zájezdu: Poznávací, Turistický
Počet dnů: 15
Náročnost: střední
Strava: Polopenze

Termíny zájezdu

Termín Č. zájezdu Cena
30.07. - 13.08. 2022
141
21 190
Zájezd již proběhl
29.07. - 12.08. 2023
142
21 990
Rezervovat

Popis

Okruh po třech zemích, které nepatří mezi obvyklé turistické cíle. Divoká a krásná krajina rozlehlých lučnatých plání Polonin, hlubokých lesů i krajina Nikoly Šuhaje a Eržiky. Toulání s kratšími pěšími výlety a koupáním v Černém moři. Muzea, památky, opevněné horské kláštery, rázovitý folklor, historická transylvánská města. Česká komunita v Moldavsku. Hlavní město Moldavska – Kišiněv. V Evropě zcela unikátní vinné sklepy v Cricově, ochutnávky vín. Evropské unikum – delta Dunaje. Nejznámější rumunský hrad Bran a Sighişoara, rodné město hraběte Drakuly.

Program zájezdu

1.-2.den: Žďár nad Sázavou – Volovec.

Odjezd přes Slovensko na Ukrajinu. Prohlídka hlavního města bývalé Podkarpatské Rusi a dnešního „Zakarpatí“ – Užhorodu: historické centrum s hradem, původní synagoga, budova županátu, bývalá budova zemského sněmu a skanzen rusínské kultury. Přejezd do okolí Volovce pod poloninu Boržava. Procházka k nádhernému, stupňovitému vodopádu Šipot.

3.den: Koločava.

Přejezd do Koločavy: muzeum Ivana Olbrachta, hroby Nikoly Šuhaje a Eržiky, starý řeckokatolický dřevěný kostel sv. Ducha s hroby českých četníků. Možnost občerstvení v místní Četnické stanici. Výstup kolem salaší do lučnatého sedla Prislop pod horu Strimba (1719 m). Panoramatické výhledy na celou kotlinu a sousední poloniny.

4.-5.den: Černivci – Jižní Bukovina – Iaşi.

Přejezd na úpatí Karpat do historické metropole Bukoviny Černivci: komplex Černovické univerzity (UNESCO, dříve sídlo biskupů), Rynek s radnicí, Opilý kostel sv. Mikuláše. Hranice Rumunska. Velkolepý malovaný klášter Sucevita (UNESCO) harmonicky zasazený do okolní přírodní scenérie, kde je zobrazen jedinečný výjev Žebřík ctnosti a nádherný Rodokmen Kristův. Sixtinská kaple východu – Voronet (UNESCO): jeden z nejstarších malovaných kláštěrů v oblasti s působivými freskami z 16. století. Hospodářské a kulturní centrum Rumunska – Iaşi: prohlídka centra, náměstí Sjednocení, Národní divadlo, kostel Tří hierarchů aj.

6.den: Iaşi – Căpriana – Kišiněv.

Dokončení prohlídky města Iaşi a přejezd do Moldávie. Pravoslavný klášter a bývalé sídlo moldavského biskupa – Căpriana. Busem do hlavního města Moldávie – Kišiněv: Vítězný oblouk ve tvaru pěti opřených pušek, katedrála Zrození páně se zvonicí na náměstí Vítězství, široké bulváry, městské parky, muzea.

7.den: Cricova, Orhei Vechi, Curchi Monastery.

Cricova: prohlídka vyhlášených vinných sklepů vytesaných ve skalách do délky 60 km. Jedna z nejpůsobivějších moldavských památek – Orhei Vechi: skalní klášter vybudovaný nad řekou Răut. Klášterní areál Curchi s nejvyšší katedrálou na území Moldavska.

8.den: Tiraspol, Bender.

Výlet do samozvané Podněsterské republiky. Hlavní město Tiraspol ležící na východním břehu Dněstru: „skanzen“ Sovětského svazu, Suvorovovo náměstí se sochou zakladatele města, katedrála Narození Páně, Památník slávy aj. Město spojené s Podněsteřím jen širokým mostem – Bender: stará turecká pevnost, Leninova třída aj.

9.den: Kišiněv – Holubinka – Tulcea.

Huluboaia (Holubinka) – jediná vesnice v Moldavsku s českým obyvatelstvem, kde prožijete pravý návrat do minulosti. Místo aut zde potkáte povozy s koňmi či dobytek přecházející silnici, místní pěstují vlastní víno a udržují české zvyky. Přesun do Rumunska.

10.-11.den: Tulcea – Histria.

Výlet lodí do delty Dunaje, jedinečné biosférické rezervace (UNESCO) a ráje ornitologů: 300 druhů ptáků, 100 druhů ryb, krásná flóra, rybářské vesnice… Antické město Histria: návštěva vykopávek, bazilika i římské lázně. Odpočinek a relaxace na plážích Černého moře. Noční přejezd do Karpat.

12.-13.den: Tulcea – Busteni – Brašov.

„Drakulův“ Bran – nejproslulejší hrad Transylvánie. Starobylý horský Brašov (Kronstadt). Pěší výlet v jednom z nejnavštěvovanějších pohoří Rumunska – Bucegi. Lanovkou na Babele, nádherný skalní útvar – Babelská sfinga (2216 m) i památník 1. světové války.

14.-15.den: Brašov – Kluž – Žďár nad Sázavou.

Drakulovo rodiště – Sighişoara: opevněný středověký hrad s městským jádrem (UNESCO). Kluž s neporušeným historickým centrem. Nocleh v hotelu, brzy ráno odjezd, přes Maďarsko domů.

Délka tras:
autobusem 4600 km, lodí 50-100 km, pěšky 5x 5-15 km (volitelně)
Počasí:
vzduch 25-30 °C, voda 21-23 °C
Nástupní místo:
Praha, Žďár n. S., Brno, Přerov, Žilina, Prešov
V ceně je zahrnuto:
Doprava klimatizovaným autobusem, výletní loď do delty Dunaje, trajekt přes Dunaj, 12x ubytování v hotelech s místní polopenzí (turistické hotely, dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím, 1-lůžko za příplatek 5100 Kč), vstup do Moldávie, průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.
Doprava:
Doprava klimatizovaným autobusem, výletní loď do delty Dunaje, trajekt přes Dunaj
Ubytování:
12x ubytování v hotelech s místní polopenzí (turistické hotely, dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím, 1-lůžko za příplatek 5100 Kč)
Strava:
12x polopenze
Poznámka:
Příjezdy: Bratislava, Brno, Žďár n. S., Praha

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.