Encyklopedie

Popisy jednotlivých míst v Encyklopedii jsou řazeny podle zájezdů a v zájezdech podle abecedy. Vyhledat místo také můžete ve vyhledávacím okně.

LISABON, KRÁLOVSKÁ SÍDLA A KRÁSY POBŘEŽÍ ATLANTIKU

Lisabon a Castelo de Sao Jorge

Lisabon

Hlavní město Portugalska a zároveň nejzápadnější hlavní město Evropy. Město vás okouzlí budovami z bílého vápence, labyrintem starých úzkých uliček a pohodovou atmosférou. Rozkládá se na břehu řeky Tejo, jenž ústí do Atlantského oceánu. V Lisabonu naleznete i druhý nejdelší most Evropy, který nese jméno po slavném mořeplavci – most Vasco de Gama. Měří 17 345 metrů. Díky rozložení města v kopcích zde najdete spoustu vyhlídkových teras, tzv. miradouros. K návštěvě doporučujeme hrad svatého Jiří, fotogenickou věž Torre de Belém, starou čtvrť Alfama či starobylý belémský klášter svatého Jeronýma z 16. století. Lisabon je známý také pro své krémové zákusky pastéis de Belém.

Porto - staré město, Lisabon

Porto

Porto je po Lisabonu druhé největší město Portugalska a je nejvíce známé pro své portské víno, které se vyváží do celého světa. Staré město, jehož centrem je Ribeira, bylo postaveno na kopcích nad řekou Douro a je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Za zhlédnutí určitě stojí věž Clérigos, románská katedrála Sé ze 12. století nebo dvoupatrový most Ludvíka I., odkud jsou krásné výhledy na město. Fanoušci Harryho Pottera by měli zavítat do prodejny knih Lello & Irmao, v interiéru knihovny se nachází fascinující dřevěné stěny a schodiště, kterými se nechala inspirovat J. K. Rowling při psaní svých knih.

Estoril

Estoril

Estoril je stylové a sofistikované letovisko ležící na krásném pobřeží Costa do Estoril. Město dokonale vyvažuje portugalským šarm se zázemím pro turisty a vytváří ideální destinaci pro dovolenou. V Estorilu se nacházejí výborné restaurace, špičková golfová hřiště, lázně s termálními prameny a největší kasino Pyrenejského poloostrova.

Skalní útvar, Ústa pekla

Cascais

Cascais se nachází cca 25 km západně od Lisabonu na pobřeží Costa do Sol. Původně rybářská vesnička se rozrostla do kosmopolitního a prosperujícího města. O rybářské minulosti svědčí desítky různobarevných lodiček houpajících se v otevřené zátoce a rušný rybí trh, který se tu koná vždy ve středu. Cascais má nádherné centrum s tradičními rybářskými domy, které dnes fungují jako módní obchůdky, bary a restaurace. Zhruba 2 km od Cascais je zajímavý skalnatý útvar Boca do Inferno (Pekelný chřtán), 20 m vysoký útes s vymletými tvary, o který se silně tříští mořské vlny.

Most Vasco de Gama, Lisabon

Évora

Hradbami obehnaná Évora leží na jihu Portugalska. Město je zapsané na seznamu UNESCO, pyšní se pozůstatky antického chrámu, maurskými uličkami a středověkými hradbami. Obchůdky s portugalskou keramikou nalezneme téměř všude. Zajímavá je určitě kostnice uvnitř františkánského kláštera s poněkud morbidní výzdobou. Osm pilířů i celé stěny od podlahy po strop lemují desetitisíce lidských lebek a kostí.

Palacio Nacional De Sintra

Sintra

Sintra je považována za jednu z nejvýznamnějších památkových oblastí Portugalska. Město bylo po léta pravidelnou letní rezidencí portugalské královské rodiny a šlechty. Přímo v centru stojí působivý Palácio Nacional de Sintra s nádherným vnitřním zařízením. V okolních uličkách se rozprostírají muzea, galerie, kavárny a obchůdky. Nejnavštěvovanější památkou je bezpochyby extravagantní Palácio da Pena z roku 1840. Palác byl postaven s bizarní směsicí gotiky, renesance, manuelského slohu a maurských prvků. Nejstarší architektonickou památkou Sintry je pak Maurský hrad Castelo dos Mouros z 8. století.

Cabo da Roca

Cabo da Roca

Je nejzápadnější pevninský výběžek Portugalska a kontinentální Evropy. Mys se tyčí na vysokých útesech, ze kterých se při procházkách odkrývá úžasný výhled na okolní přírodu a nekonečný oceán.

ANDALUSIE – PAMÁTKY UNESCO A PŘÍRODNÍ PARKY

Malaga, Andalusie, Španělsko

Malaga

Malaga je přístavní město na jihu Španělska, po Seville je druhým největším městem v Andalusii. Město je rodiště Pabla Picassa či Antonia Banderase. Pro své malebné uličky, muzea světového významu a neopakovatelnou španělskou atmosféru je vyhledávaným turistickým cílem.

El Torcal

El Torcal

Přírodní rezervace El Torcal se nachází cca 30 km severně od Malagy. Rezervace je známá neobvyklými skalními formacemi. Tyto přírodní fenomény a památky na megalitickou kulturu jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Žijí zde vzácné druhy živočichů a rostou desítky druhů květin.

Laguna Fuente de Piedra

Laguna Fuente de Piedra

Na severu provincie Malaga 19 km od Antequery se nachází Laguna de Fuente de Piedra. Největší přírodní jezero na Pyrenejském poloostrově v šířce 2,5 km a délce 6,5 km je útočištěm pro ptáky s více než 170 různými druhy. Kromě toho je místo také známé druhou největší kolonií plameňáků v Evropě (po francouzské oblasti Camargue) a jediné vnitrozemské místo na kontinentu, kde se tito ptáci rozmnožují.

Zdobené zábradlí v Seville

Sevilla

Sevilla je ukázkou typické andaluské kultury se zajímavými historickými architektonickými památkami, z nichž většina je zapsána na seznamu UNESCO. Nejvíce jich najdeme ve staré části. Město je domovem flamenca i krvavých býčích zápasů, má ale také pověst města nespoutané zábavy.

Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera

Město je známé pro své skvělé víno, o kterém se tvrdí, že nemá ve světě konkurenci, koně a flamenco. Jeho historické centrum bylo prohlášeno za kulturní památku. Mezi nejznámější památky se řadí katedrála a maurská pevnost Alcazar. Město je plné klikatých a okouzlujících uliček, lemovaných nespočetnými bary.

Cádiz

Cádiz

Je patrně nejstarším městem v jihozápadní Evropě. Z přístavu podnikl svou druhou a čtvrtou objevnou plavbu Kryštof Kolumbus. Historické jádro i pobřežní hotely mají unikátní polohu na ostrůvku, který je s pevninou spojen silnicemi. Město jako takové oplývá zvláštní atmosférou a dýchne na vás svěžím mořským vánkem. Z historického hlediska jsou zajímavé nejstarší čtvrtě Santa María, La Viña nebo El Pópulo, výrazně kontrastující s nedalekými moderními částmi města.

Gibraltar

Gibraltar

Gibraltar (přezdívaný The Rock neboli Skála) se nachází na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Je považován za nejjižnější bod Evropy, který odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře. Díky jeho strategické poloze (vysoká skála vybíhající do moře) umožňuje kontrolovat Gibraltarskou úžinu, tedy spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Na skále sídlí jedinečná kolonie opic magota bezocasého.

Ronda

Ronda

Ronda je situovaná v romantické krajině na severní straně pohoří Sierra de Ronda a je považována za jedno z nejkrásnějších španělských měst. Postavené na okraji 100 m vysoké rokle nad řekou Guadalevín, činí toto město jedinečné. Přes rokli se klene most Puente Nuevo, který spojuje starou a novou část. Najdeme tu také jednu z nejstarších toreadorských arén v celém Španělsku. Zdejší oblast často navštěvoval (a popsal ve svém románu Komu zvoní hrana) americký spisovatel Ernest Hemingway.

Garganta del Chorro

Garganta del Chorro

Garganta del Chorro (El Chorro) je jedním z přírodních divů Andalusie. Jde o 5 km dlouhou soutěsku po jejíž celé délce se vine adrenalinová stezka Camino del Re (Královská cesta), přezdívaná chodník smrti, jež si v minulosti vyžádala několik lidských životů.

Římský most přes Guadalquivir, Cordoba, Španělsko

Córdoba

Město s osobitým kouzlem a množstvím cenných historických památek, položené na březích řeky Guadalquivir. Dominantou starého města je Mezquita, jedna z největších mešit na světě, která se dochovala z dob španělského středověku. Ve svém interiéru ukrývá katolickou katedrálu což ji činí velmi zajímavou. Nedaleko mešity se nachází Alcázar de los Reyes Cristianos – Pevnost křesťanských králů z roku 1328. Významná je také původní židovská čtvrť, která patří k největším ve Španělsku.

Palmové háje v Torremolinos

Torremolinos

Torremolinos je velmi oblíbené a vyhledávané přímořské letovisko. Z původně malé rybářské vesničky s rozvojem turistického ruchu vyrostlo živé středisko na pobřeží Costa del Sol. Pro oblast jsou typické stálé teploty, téměř žádné srážky a příjemný vánek. Oblast se pyšní až 300 slunečnými dny v roce.

Dolmen de Menga

Dolmen de Menga

Je dolmen pocházející z cca 2500 př. n. l. Je to jedna z největších známých starověkých megalitických struktur v Evropě. Je dlouhý 27,5 metrů, široký 6 metrů a vysoký 3,5 metrů. Vnitřní prostor je tvořen ohromnými kamennými kvádry a deskami dosahujícími váhy až 200 tun.

Granada, Andalusie, Španělsko

Granada

Granada je skutečnou pokladnicí historických památek. Leží na území provincie Andalusie a rozkládá se na úpatí pohoří Sierra Nevada. Největším turistickým lákadlem Granady je středověký palácový komplex Alhambra ze 14. století. Dalšími významnými památkami jsou klášter La Cartuja, granadská katedrála a královská kaple. Fascinující je také medina Albaicin. Symbolem Granady je granátové jablko.

Sierra Nevada

Sierra Nevada

Sierra Nevada je po Alpách nejvyšší pohoří v západní Evropě. Rozkládá se z části v provincii Granada a z části zasahuje i do provincie Almería. Leží zde nejvyšší hora na Pyrenejském poloostrově Mulhacén (3480 m.n.m.).

Okouzlující bílé uličky ve Frigilianě

Frigiliana

Vesnička Frigiliana se nachází jen něco málo přes padesát kilometrů od Malagy a je opravdu jedinečná. Okouzlující bílé domy s červenými střechami v labyrintu strmých uliček ostře kontrastují s azurovým nebem. Historicky zajímavá je starobylá fontána, kostel svatého Antonína, kaple Santo Cristo de la Caña nebo renesanční palác hraběte Frigiliana. Vesnice je vyhlášená svým bílým vínem, tradiční keramikou a výrobky z trávy Espartogras.

Nerja

Nerja

Původně malá rybářská ves obklopená pohořím Sierra de Almijara, dnes jedno z nejnavštěvovanějších míst Malagy. Ve staré části najdeme klikaté dlážděné uličky s butiky a restauraci. Dechberoucí výhled na moře a hory je z vyhlídky Balcón de Europa.

Cueva de Nerja

Cueva de Nerja

Jeskynní komplex ve španělské Andalusii s celkovou délkou systému chodeb dosahuje pěti kilometrů. Komplex je zapsán na seznamu španělského kulturního dědictví, nachází se zde 32 metrů vysoký stalagnát, který je podle Guinessovy knihy rekordů největší na světě.

ANDORRA, SRDCE PYRENEJÍ (4 *HOTEL)

Kostel Sant Esteve, Andorra la Vella, Andorra

Andorra la Vella

Andorra la Vella je hlavní město státu Andorra a zároveň nejvýše položené hlavní město Evropy. Je výchozím bodem k vysokohorským túrám v majestátních Pyrenejích. Historické centrum s úzkými uličkami Centro Histórico má své osobité kouzlo. Město disponuje velkým množstvím obchodních domů a duty-free obchodů. Proslulé jsou městské termální lázně Caldea (Caldea Thermal Spa) v zajímavé futuristické skleněné budově.

Pic de Casamanya

Pic de Casamanya

Magická hora Pic de Casamanya má tři vrcholy oddělené sedly. Hlavní vrchol Pic Oest de Casamanya má nadmořskou výšku 2 746 m, nejvyšší vrchol Casamanya Nord je vysoký 2 757 m a nejnižší vrchol ležící uprostřed je Casamanya Mig s výškou 2 731 m.

Pessons

Pessons

Pessons je hora vysoká 2 864 m. Stezka na horu vede údolím plném ledovcových jezer, což z výstupu činí výjimečný zážitek.

Nedotčená příroda v parku Comapedrosa, Andorra

Comapedrosa

Coma Pedrosa je s výškou 2942 m n. m. nejvyšší horou knížectví Andorra.

Séte

Séte

Středomořské přístavní město Séte je obklopené zlatým pískem, lagunami plnými ústřic, malebné kanály jsou lemovány rybářskými čluny. V Séte najdeme jednu z nejkrásnějších pláží Francie. Romantická atmosféra města inspirovala mnoho umělců, natáčelo se zde několik slavných filmů. Každý rok se tu koná festival historických lodí, na který se sjíždějí návštěvníci z celého světa.

ANDORRA, SRDCE PYRENEJÍ (4 *HOTEL) – LETECKY

Kostel Sant Esteve, Andorra la Vella, Andorra

Andorra la Vella

Andorra la Vella je hlavní město státu Andorra a zároveň nejvýše položené hlavní město Evropy. Je výchozím bodem k vysokohorským túrám v majestátních Pyrenejích. Historické centrum s úzkými uličkami Centro Histórico má své osobité kouzlo. Město disponuje velkým množstvím obchodních domů a duty-free obchodů. Proslulé jsou městské termální lázně Caldea (Caldea Thermal Spa) v zajímavé futuristické skleněné budově.

Pic de Casamanya

Pic de Casamanya

Magická hora Pic de Casamanya má tři vrcholy oddělené sedly. Hlavní vrchol Pic Oest de Casamanya má nadmořskou výšku 2 746 m, nejvyšší vrchol Casamanya Nord je vysoký 2 757 m a nejnižší vrchol ležící uprostřed je Casamanya Mig s výškou 2 731 m.

Pessons

Pessons

Pessons je hora vysoká 2 864 m. Stezka na horu vede údolím plném ledovcových jezer, což z výstupu činí výjimečný zážitek.

Nedotčená příroda v parku Comapedrosa, Andorra

Comapedrosa

Coma Pedrosa je s výškou 2942 m n. m. nejvyšší horou knížectví Andorra.

Séte

Séte

Středomořské přístavní město Séte je obklopené zlatým pískem, lagunami plnými ústřic, malebné kanály jsou lemovány rybářskými čluny. V Séte najdeme jednu z nejkrásnějších pláží Francie. Romantická atmosféra města inspirovala mnoho umělců, natáčelo se zde několik slavných filmů. Každý rok se tu koná festival historických lodí, na který se sjíždějí návštěvníci z celého světa.

IRSKO – CESTA NA SEVEROZÁPAD LETECKY

Dublin - ulice v historické části města

Dublin

Hlavní město Irska, ve kterém se nachází velká spousta zajímavých a historicky cenných památek. Najdeme zde největší sakrální kostel v celé zemi zasvěcený patronovi města, svatému Patrikovi, nejstarší irskou univerzitu Trinity College, kterou založila Alžběta I., světově známé puby s nezaměnitelnou atmosférou, či hrad s luxusně zdobenými interiéry. Oblíbeným turistickým cílem je i pivovar Guiness.

Powerscourt Gardens

Powerscourt Gardens

Světoznámé zahrady se nachází v irském hrabství Wicklow, na úpatí pohoří Wicklow Mountains 20 km jižně od Dublinu. Na území o rozloze 19 ha najdeme nádherné kombinace terasových zahrad se sochami, okrasnými jezírky s fontánami a lesními partiemi s více než 200 druhy dřevin.

Kostel Svatého Kevina, Glendalough, Irsko

Glendalough

„Gleannn dá Loch“ v překladu znamená údolí dvou jezer. Leží v srdci Wiclow Mountains jižně od Dublinu. Mimo jiné tu najdete pozůstatky klášterního komplexu, který založil v 6. století poustevník svatý Kevin, jenž je druhým nejpopulárnějším světcem Irska po svatém Patrikovi. Největší dominantou Glendalough je okrouhlá věž sahající do výšky 30 metrů.

Středověká skalní pevnost v Cashelu

Cashel

Pevnost Rock of Cashel se nachází v hrabství Tipperary na jihu Irska na vápencovém pahorku. Jde o jedno z nejpozoruhodnějších archeologických nalezišť v Irsku. Nejstarší a nejvyšší částí hradního komplexu je Kruhová věž přibližně z roku 1100, vysoká 28 metrů. Nejcennější částí hradu je Cormacova kaple, vystavěná a vyzdobená v letech 1127–1134 v románském stylu.

Killarney N.P., Irsko

N.P. Killarney

Národní park Killarney je nejstarší irský národní park. V roce 1981 byl díky vysoké ekologické rozmanitosti vyhlášen organizací (UNESCO) jako biosférická rezervace. V parku jsou tři jezera Lough Leane (největší), Muckross Lake (nejhlubší) a Upper Lake (nejmenší), která jsou vzájemně propojena a zaujímají zhruba čtvrtinu rozlohy parku. Nacházejí se zde i archeologické pozůstatky z počátku křesťanského období. Vyhledávanou atrakcí je osmnáct metrů vysoký kaskádový vodopád Torc.

Barevné domky, poloostrov Dingle, Irsko

Dingle

Poloostrov Dingle neboli Corca Dhuibhne je 50 km dlouhý výběžek v hrabství Kerry na jihozápadě Irska. Jde o oblast s dramatickými útesy, vysokými holými horami a romantickými osadami s neobvyklým množstvím archeologických lokalit. Mezi hlavní turistické atrakce poloostrova bezesporu patří i kamenná modlitebna Gallarus Oratory, která se dochovala v dokonalém stavu. Srdcem poloostrova je malebný přístav Dingle. V okolních vodách žije další hlavní atrakce a to delfín skákavý Fungie, který vyprovází lodě plující z přístavu a do přístavu.

Bunratty Castle

Bunratty Castle

Hrad Bunratty leží na břehu řeky Shannon v hrabství Clare. V jeho interiéru najdeme rozsáhlé sbírky tapisérií, obrazů a ozdobných plastik z celé Evropy. Z věží je nádherný výhled na řeku Shannon a široké okolí. K hradu patří i areál parku Bunratty Folk Park, který slouží jako skanzen irské vesnice a městečka v 19. století.

Moherské útesy, Irsko

Moherské útesy

Jsou jednou z největších přírodních atrakcí v Irsku. Tyto břidlično-pískovcové útesy (anglicky Cliffs of Moher, irsky Aillte an Mhothair) se nachází v hrabství Clare. Útesy jsou v nejvyšším bodě vysoké 201 metrů. Za jasného dne je možné odtud vidět Aranské ostrovy, Galwayský záliv a vrcholky Connemary. V roce 2009 se tu točily i scény do filmu Harry Potter a princ dvojí krve.

Katedrála v Galway, Galway, Irsko

Galway

Páté největší irské město bylo založeno na počátku 12. století. Rozkládá se na březích řeky Corrib na západním pobřeží Irska. Příjemné město s úzkými uličkami a dřevěnými a kamennými průčelími je pověstné svým nočním životem. Konají zde se četné festivaly. V centru největšího náměstí Eyre se rozkládá Kennedyho park pojmenovaný po americkém prezidentovi, který město v roce 1963 navštívil. Nedaleko se nachází Lynch Memorial Window – upomínající na místní legendu o starostovi Lynchovi, jenž na svém synovi vlastnoručně vykonal rozsudek oběšením.

Megalitické pohřebiště Carrowmore, Irsko

Carrowmore

Patří mezi největší v Irsku a nejstarší megalitické pohřebiště v Evropě. Nachází se tu více než 60 hrobek starých přes 6000 let, z nichž 30 je možné si prohlédnout. Hrobky na tomto místě poskytly archeologům cenné informace o pohřebních praktikách prehistorických obyvatel oblasti.

Knocknarea

Knocknarea

Vysoký vápencový kopec o výšce 327 metrů má monolitický vzhled a stojí na poloostrově Cúil Irra mezi zálivy Sligo a Ballysadare. Na vrcholku se údajně nachází pohřební komora bájné královny Maeve z Connaughtu.

Dominikánský klášter, Sligo, Irsko

Sligo

Leží na řece Garavogue nedaleko jejího ústí do zálivu Sligo Bay. Severně od města se nachází turisty hojně navštěvovaná skalní formace Ben Bulben. Významnými památkami jsou katedrála sv. Jana Křtitele a zřícenina dominikánského opatství Sligo Abbey založeného v roce 1253. V době britsko-irské války město proslulo kvůli obávané věznici Sligo Gaol.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2022 - KE STAŽENÍ

Zde najdete katalog zájezdů 2022 ke stažení.

Katalog si můžete prohlédnout online zde nebo si stáhnout do počítače. Pro rok 2022 nezasíláme katalogy poštou - výše uvedené elektronické možnosti nezatíží životní prostředí.