Encyklopedie

Most na ostrov ostrov Kányavár, Kis Balaton, Maďarsko

Rezervace jezera Kis Balaton

Kis Balaton – neboli v překladu Malý Balaton lze nalézt u jižního konce Balatonu, nedaleko města Keszthely. Původní jezero bylo vypuštěno a přírodní rovnováha narušena. Až před třiceti lety se začalo se znovunapouštěním oblasti a spolu s bažinatou krajinou a jezerem se sem zase vrátil původní život. Dnes tak můžeme pozorovat ptactvo z vystavěných věží. Především z ostrova Kányavár, kam je pro turisty postavený krásný dřevěný mst a četné věže a rozhledny pro pozorování.

Vyhlídka z hradu Szigliget, Maďarsko

Hrad Szigliget

V obci Szigliget se nachází zřícenina stejnojmenného hradu. Kromě jeho středověké atmosféry nabízí i překrásný panoramatický výhled na okolní hory a především na Balaton, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází. Zřícenina hradu je neustále opravována a dostavována a je tedy poměrně zachovalá. Jde o zbytek původního strážního hradu na obchodních stezkách kolem Balatonu. Původní význam názvu obce vychází z její polohy na poloostrově na okraji jezera Balaton. V okolí hradu také najdeme množství původních domů se silnou rákosovou střechou a vinnými sklepy.

Buddhistická stůpa, Zalaszántó, Maďarsko

Buddhistická stúpa, Zalaszántó

Bělostnou stúpu, zářící do dáli na kopci u obce Zalaszántó určitě nepřehlédneme. Patří k zajímavostem u jezera Balaton v Maďarsku. Tříúrovňová stúpa na kopcim Kovácsi-hegy byla postavena z iniciativy mnicha Bop Jona, rodáka z Jižní Koreje. Pozemek a finance daly dohromady subjekty z Maďarska, Rakouska a Jižní Koreje a podporovali tibetští mniši. Stavba byla ukončena v září 1992. I dnes jde o největší středoevropskou stúpu. V okolí stúpy vlají modlitební vlaječky a každý návštěvník by ji měl po každdé úrovni v klidu obejít. Na vrcholu u nohou zlatě zářícího Buddhy pak zapíchneme zapálenou vonnou tyčinku. Pak ucítíme klid této stúpy Míru.

Palác Festetics Keszthely, Maďarsko

Palác Festetics Keszthely

Keszthely je perlou měst v okolí Balatonu. Nejen proto, že v tomto městě najdeme palác rodiny Festetics, který i se zahradami bývá přirovnáván k francouzskému Versailles, ale také pro samotné město Keszthely. Zde najdeme příjemnou pěší zónu s množstvím kaváren a restaurací i se zmrzlinou atd, živou atmosféru Balatonu s muzei či výletním vláčkem. Zámek zase nabízí prohlídkové okruhy s překrásnou knihovnou a zrcadlovým sálem, zámeckou kavárnu a park.

Termální lázně, Hevíz, Maďarsko

Hévíz

Termální lázeňské město s přírodním jezerem, kde je voda nejen termální, ale také léčivá – sirná a mírně radioaktivní lze navštívit v kterékoli roční době, protože voda proslulého jezera neklesá ani v zimě pod 23 stupňů. Jezero je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa. Lázeňské budovy na jezeře patří k jeho ikonám. Městečko Hévíz není velké, ale je zde promenáda s množstvím restaurací a příjemných kavárniček a cukráren a krásným kostelem.

Jedburgh

Jedburgh

Jedburgh – historická brána do Skotska, je město s malebnou architekturou položené na řece Jed Water, 16 km od anglických hranic. Jeho dominantou je impozantní zřícenina starého opatství Jedburgh Abbey. Opatství z červeného pískovce bylo založeno v roce 1138 Davidem I. a bylo mnohokrát drancováno a přestavováno.

Zachovalé kamenné domy, Orkneje

Orkneye

Orkneye je nezávislé skotské souostroví. Skládá se z více než 70 ostrovů, z nichž 20 je obydlených. Místní obyvatelé těchto ostrůvků mají svou vlastní vlajku, která se podobá norské. V minulosti byly ostrovy totiž spojeny se Skandinávií, doposud tak místní mluví řečí, která spíše připomíná jazyk seveřanů. Souostroví je známé především pro velkolepé pobřežní scenérie, fascinující nedotčené pláže, ptačí rezervace a megalitické památky.

Thurso

Thurso

Thurso je nejsevernější město ve Skotsku na pevnině, je skvělou základnou pro objevování okolní krajiny. Město je plné krásných tradičních obchodů, kaváren, barů a restaurací. Thurso má také díky hojným útesům a plážím skvělé podmínky pro surfování.

Inverness

Inverness

Inverness je skotské město ležící na řece Ness, u známého jezera Loch Ness. Město je důležitým centrem dudáků a milovníků dudácké hudby. Hlavní dominantou města je pískovcový hrad z 12. století, vypínající se nad řekou, historicky spojený s Jakobity. Město je základnou pro výlety k nedalekému jezeru Loch Ness nebo do hor na severu a severozápadě.

Urquhart Castle, Loch Ness, Skotsko

Loch Ness

Druhé největší jezero Skotska je položené v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland. Na západním pobřeží jezera se nachází zříceniny hradu Urquhart ze 13.-16. století. Nejvíce se proslavilo díky svému údajnému obyvateli lochnesské příšeře, tzv. Nessie. Údajně poprvé byla tato příšera v jezeře spatřena už v 6. století. V roce 1933 byla Nessie také poprvé zachycena kamerou Malcoma Irvina. Nejslavnější záběry Nessie pořídil Tim Dinsdale v roce 1960, po přezkoumání byly prohlášeny za autentické.

Hrad Eilean Donan, Skotsko

Eilean Donan Castle

Hrad Eilean Donan je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí Skotska. Je to nejvíce a nejčastěji fotografovaný hrad na světě vůbec. Středověký hrad je strategicky umístěn na svém vlastním malém ostrově, s výhledem na ostrov Skye, obklopen majestátní nádherou zalesněných hor Kintail. Původní hrad byl postaven na počátku 13. století na obranu proti Vikingům.

Ostrov Skye

Ostrov Skye

Je největší a nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Ostrov Skye je proslulý překrásnými scenériemi, památkami, divokými horami a mnoha chráněnými živočichy včetně orla, jelena a vydry. Pobřeží ostrova je skalnaté, v zátokách jsou písečné nebo oblázkové pláže.

Ben Nevis

Ben Nevis

Ben Nevis se nachází v západní části pohoří Grampiany ve Skotsku, nedaleko města Fort William. Se svou nadmořskou výškou 1 343 m je nejvyšší horou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Glencoe

Glencoe

Glen Coe je ledovcové údolí v oblasti Skotské Vysočiny. Údolí dlouhé okolo 16 km je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejdivočejších míst Skotska. Údolí je obehnané horami, skalními výběžky a neporušenou skotskou přírodou. Místo bylo svědkem krvavého masakru z roku 1692, kdy zde bylo povražděno 38 mužů, žen a dětí klanu MacDonald plukem vojáků jednajících jménem vlády. Tragédie masakru dodnes vyvolává silné emoce.

Tajemné vřesoviště Rannoch Moor, Skotsko

Rannoch Moor

Rannoch Moor je neobydlená, divoká horská oblast jižně od Glencoe. Tato unikátní část země je složena z bažin, jezer, řek a hor. Má bohatou faunu a floru, díky tomu bylo zařazeno na seznam chráněných míst.

Fort William

Fort William

Fort William je největším městem západní části vysočiny Highland, leží téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis. Město je konečnou zastávkou známé turistické trasy West Highland Way vedoucí z Glasgow. Město je výchozím bodem pro túry do jezernaté oblasti.

Loch Lomond

Loch Lomond

Je se svojí délkou 48 km a šířkou 8 km největším jezerem ve Skotsku. Leží severozápadně od Glasgow v tektonické dolině prohloubené starým ledovcem na úpatí Grampianských hor. Jezero se využívá k rybaření a lodní dopravě.

Stirling

Stirling

Historické město Stirling, v minulosti hlavní město Skotska, se nachází severozápadně od Edinburghu a severovýchodně od města Glasgow na řece Forth. Starému městu dominuje hrad obehnaný hradbami. Jedná se o jedny z nejlépe dochovaných ochranných hradeb v celém Skotsku. Ty měly za úkol ochránit Marii Stuartovnu před anglickým králem Jindřichem VIII., který si usmyslel, že se stane manželkou jeho syna.

Rosslyn Chapel

Rosslyn Chapel

Rosslyn Chapel je středověká kaple z 15. století s unikátním interiérem. Nachází se v blízkosti vesnice Roslin, 12 km jižně od centra Edinburghu. Kaple je opředená množstvím záhad a legend, vyniká pozdně gotickou architekturou a zejména bohatou sochařskou a kamenickou výzdobou ve stylu pozdní gotiky. Místo se proslavilo i díky filmu Šifra Mistra Leonarda, většina interiérových scén z filmu se natáčela právě zde.

St. Andrews

St. Andrews

St. Andrews leží na východě Skotska, v kraji zvaném Fife. Město bylo pojmenováno po jednom z Ježíšových apoštolů, svatém Ondřejovi. Historie i současnost je zde spojena hlavně s univerzitou a golfem. Místní golfový klub zde byl založen již roku 1754. Turisté sem jezdí obdivovat pozůstatky velkolepé katedrály z 12. století, kdysi největší budovy ve Skotsku.

Zeptejte se nás

Cestovní kancelář Nomád - katalog

Katalog 2020

Připravili jsme pro Vás katalog zájezdů 2020.

Katalog si můžete prohlédnout online nebo si stáhnout do počítače nebo Vám zašleme katalog poštou. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.