Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 371, 372, 373 Z KATALOGU NA ROK 2020

KOSTARIKA - ZEMĚ SOPEK A DVOU OCEÁNŮ

„Středoamerické Švýcarsko“, zemička o velikosti samotných Čech s nejpestřejší faunou i flórou na jednotku území na celém světě. Výjezdy ke kráterům sopek Poás* a tři a půl tisíce metrů vysoké Irazú, magický kužel aktivního vulkánu Arenal. Procházky v tropických suchých, deštných i horských mlžných lesích s výkladem o rostlinách, stromech a zvířatech. Možnosti doplňkových aktivit - raftingu, canopy a dalších. Návštěva kávové i kakaové plantáže s ochutnávkami. Překrásné pláže Pacifiku a Karibiku, koupání a šnorchlování v tropickém moři, vesničky indiánů Bribri a pravá karibská atmosféra neskutečné pohody.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - San José - Cartago. Let do hlavního města Kostariky. Přejezd do N.P. Volcán Irazú (3432 m): vyhlídka do kráteru nejvyšší kostarické činné sopky, sirné jezírko, lávová poušť. Cartago: poutní bazilika se soškou patronky země La Negrity. Orchideje, tropické květy a bambusová džungle v Jardines Lankester. Horskou částí panamerické dálnice přes hřeben Kordillér kolem Hory smrti (3491 m). Od jednoho z nejvyšších vrcholů Kostariky strmě dolů k pobřeží Pacifiku.

3.den: Palmar Norte, M.P. Marino Ballena. Palmar Norte: tajemné kamenné koule předkolumbovských indiánů. Mořský park Marino Ballena: dlouhé pláže, možnost výletu lodí k ostrovu Velryba s ptačími koloniemi a leguány.

4.den: Uvita - Quepos. Podél pobřeží s palmovými háji do N.P. Manuel Antonio: pláže, ostrovy, flóra a fauna tropického suchého lesa (leguáni, krabi, hadi, krokodýli, opice, nosáli...).

5.-6.den: Quepos - Santa Elena. Přes řeku Tárcoles s vyhřívajícími se obřími krokodýly a dále do Santa Eleny v hornatém vnitrozemí: Monteverde - biorezervace mlžného lesa: 400 druhů ptactva včetně quetzalů, tukanů, papoušků a kolibříků, obří stromy, liány, orchideje, motýlí a hmyzí farmy. Procházka po zavěšených chodnících v horních patrech pralesa. Možnost Jungle Night Walk, večerní procházky džunglí.

7.den: Santa Elena - Fortuna. Tilaránskými Kordillerami a kolem jezera Arenal do Fortuny pod nejaktivnější z kostarických sopek - Volcán Arenal (1633 m): pěší výlet k vodopádu v tropické džungli - skvělé koupání! Večerní koupání v termálech s občasnými otřesy - „dechem“ sopky.

8.den: P.R. Cano Negro. Přejezd na sever k hranicím Nikaragui do Los Chiles. Možnost výletu na člunech po řece Rio Frío směrem k jezeru Cano Negro. Jedinečná přírodní rezervace s vegetací a zvířenou krajinného typu bažin a jezer tropických vnitrozemských nížin - Llanura de Los Guatusos: exotičtí ptáci, bazilišci, kajmani, želvy, opice, lenochodi. Alternativně celodenní rafting na řece Rio Toro.

9.den: Fortuna - Cahuita. Přejezd k pobřeží Karibiku pod N.P. Braulio Carillo. Hadí zahrada v La Virgen s více než 60 druhy plazů (včetně anakondy) a obojživelníků (pralesničky - jedovaté šípové žáby).

10.-11.den: Cahuita - San José. Odpočinek na plážích u městečka Cahuita. Procházka v N.P. Cahuita: opuštěné pláže s bílým pískem, šnorchlování na korálových útesech. Možnost návštěvy záchranné stanice divokých zvířat Jaguar Rescue Center nebo vesničky s původními obyvateli Bribri: směs černé a indiánské kultury, rukodělné výrobky, hudba reggae a calypso nebo na kole v přírodní rezervaci Gandoca-Manzanillo. Návštěva kakaové plantáže: pěstování kakaovníků a ukázka zpracování bobů, ochutnávka vlastnoručně vyrobené čokolády. Přejezd pod sopkou Barva (2906 m) zpět do San José.

12.den: *N.P. Volcán Poás (2704 m). Fantastické výhledy do dýmajícího kráteru (nebude-li v mracích), trpasličí horský mlžný les, návštěva kávové plantáže spojená s ochutnávkou a nákupem kávy. Volný program a nákupy suvenýrů v San José. *Návštěva Volcánu Poás je podmíněna přijatelnou vulkanickou aktivitou. Případný alternativní program dle dané situace.

13.-14.den: San José - Praha. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 21 000 km, mikrobusem 1600 km, pěšky 5x 3-8 km (volitelně)
Počasí: vzduch 23-30 °C (nad 2500 m 10-15 °C), voda 26-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (371): 9.3. - 22.3. 2020
cena v Kč: 70 290,-

Termín (372): 28.11. - 11.12. 2020
cena v Kč: 70 290,-

Termín (373): 8.3. - 21.3. 2021
cena v Kč: 70 690,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodce-řidič, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků s výjimkou případné odletové taxy ze San José (29 USD). Po trase pronajatým minibusem (vanem) s místním řidičem. Ubytování: 12x hotely, penziony a apartmány - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - Kostarika 10 300 Kč (12x). Strava: 12x snídaně.


Možnost spojení trasy 372 a trasy 40 (Jamajka) do zájezdu 374 v termínu: 15.11. - 11.12. 2020, cena v Kč: 135 490,-. V ceně je i přelet mezi San José (Kostarika) a Montego Bay (Jamajka).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: S Kostarikou máme bezvízový styk, proto do této země není nutné vyřizovat víza předem. Při vstupu na území Kostariky a transit přes USA je nutno předložit cestovní pas, s doporučenou platností nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu. Při odletu ze země ve většině latinskoamerických zemí (stejně jako v řadě jiných na celém světě) je třeba zaplatit tzv. odletovou taxu (nejedná se o letištní taxy - ty máte v ceně zájezdu). Na letišti v San José každý odlétající platí cca 29 USD.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.
Je také možné, že budete na Kostariku tranzitovat přes USA (záleží na dané letence). Pro tento případ bude potřeba vyřídit si registraci ESTA nebo mít biometrický pas s plattným americkým vízem. (veškerá upozornění na tuto skutečnost obdržíte v předstihu). „Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Kostarika není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečná země. Přesto je třeba si uvědomit, že jde o stát ležící ve zcela jiném klimatickém pásmu, se zcela jinými stravovacími i jinými návyky a že často budeme střídat horké oblasti nížin při pobřeží s chladnějším a vlhčím vysokohorským prostředím. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte. Pro vstup do Kostariky oficiálně žádné očkování povinné není. Nicméně byste se měli nechat naočkovat proti žloutence (hepatitida A). Je to dobrá a užitečná věc nejen pro cesty do zahraničí, ale i pro každodenní život. Proto byste neměli litovat oběti asi 3000 Kč (jde o dvě dávky přibližně po 1500 Kč), protože poskytuje ochranu na dalších minimálně 10 let. Doporučuje se též očkování proti břišnímu tyfu. Vhodnost očkování konzultujte s odborníky na hygienicko-epidemiologických stanicích (ve všech krajských městech), popř. v nemocnicích na odděleních cizokrajných nemocí nebo péče o naše pracovníky v zahraničí. Zároveň si nechte předepsat antimalarikum Delagil.
Dále si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu (případně i záškrtu a poliomyelitidě - tzn. dětské obrně) neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat.

Ubytování: Spát budete v penzionech, menších turistických hotelech, případně v samostatných bungalovech, ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstvím. Výjimečně se může jednat o apartmán s dvěma samostatnými pokoji a jedním příslušenstvím ve společné části apartmánu. Většina hotelů již dnes běžně nabízí Wi-Fi zdarma nebo počítač, který mohou využít i hosté.

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně. Další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Ceny potravin i jídel v restauracích jsou v Kostarice o něco vyšší než v ČR, ale je zbytečné vozit potraviny s sebou (snad s výjimkou lehkých a skladných "kalorických bomb" - sušené ovoce, müsli tyčinky apod.).
Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca 20 USD na den. Možná stejné množství peněz jako za jídlo totiž utratíte za nápoje. Zatímco na tržištích nakoupíte levné a osvěžující tropické ovoce a v tropech chuť k jídlu nebývá tak silná jako u nás doma, spotřeba tekutin v horkém a vlhkém klimatu bude enormní. Pitný režim je přitom zapotřebí dodržovat, jeho podcenění může vyvolat značné zdravotní potíže. Vodu v kohoutcích ke konzumaci nedoporučujeme, ve vlastním zájmu používejte vodu balenou, popř. převařenou. Vhodná může být malá varná konvice nebo ponorná spirála na přípravu čaje či kávy.
Ve většině míst, kde budeme ubytováni, se nachází supermarket nebo alespoň malá prodejna potravin, kde je možné si nakoupit jídlo na následující den. Nabídka je srovnatelná s tím, na co jsme zvyklí u nás, snad s výjimkou pečiva, které bývá z velké většiny jen sladké. Naopak není problém levně nakoupit výborné ovoce jako mango, ananasy, papáju a samozřejmě banány. Pokud se na tom shodne většina skupiny, při delších přejezdech se také obvykle stavujeme na jídlo v nějakém motorestu nebo bufetu po cestě. Typickou kostarickou snídaní jsou fazole s rýží, doplněné porcí čerstvého ovoce a hrnkem místní kávy, a k obědu si nejčastěji budeme užívat nespočetné variace na „casado,“ skládající se z hovězího, kuřecího nebo rybího masa a doplněné tím, „co dům dal,“,od rýže, těstovin, salátů, až po pečené banány nebo sladké brambory.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat najatým mikrobusem. V ceně zájezdu máte přepravu po trase zájezdu, z/na letiště, na místo ubytování při příjezdu do nového místa nebo při organizovaných prohlídkách. Při prohlídkách měst, půjde-li o kratší vzdálenosti, budeme chodit pěšky. Dopravu ve volném čase nebo při prohlídkách nad rámec programu si hradí každý sám.

Klimatické poměry: Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrná teplota v Kostarice je (stejně jako ve zbytku roku) tropická. Na pobřeží a v nížinách se denní teploty pohybují mezi 23-30oC, noční je kolem 20oC. S narůstající nadmořskou výškou teplota klesá (např. denní maxima v San José, 1150 m nad mořem, se pohybují kolem 20oC) a nad 2000 m bývá chladno nejen v noci, ale i přes den. Počítejte i s občasným deštěm, zvláště u celoročně vlhčího Karibiku, a především v horských mlžných lesích, v nichž je vlhko a prší tam téměř neustále.

Jak se zabalit: Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel maximálně 23 kg! Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit a nechat si raději místo na dovoz kvalitní kostarické kávy. Ve Střední Americe je teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva. Ideální jsou trička z rychleschnoucích materiálů, která můžete lehce přemáchnout v umyvadle. Nicméně počítejte s tím, že můžeme i pořádně zmoknout, a proto by ve Vašem zavazadle neměla chybět pláštěnka (do města si vezměte navíc i deštník), větrovka (nejlépe nepromokavá) eventuelně i nepromokavé kalhoty. Na turistiku v deštném pralese je nutná také neklouzavá uzavřená turistická obuv, opět nejlépe nepromokavá, a dlouhé kalhoty. Dále slabší flíska či svetr (kvůli zimě na vrcholu kostarických sopek), sandály, plavky… Pro pozorování zvířat se hodí dalekohled, na sledování podmořského života pak brýle a šnorchl. Praktický je také kapesní nůž, vlhčené ubrousky, lehká deka nebo ručník na pláž.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), opalovací krém s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku - hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, repelent, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. V poslední době došlo ke zvýšení vstupného do NP i na některé „atrakce“. Kromě zmiňovaných peněz na jídlo proto počítejte pro tyto účely s částkou celkem asi 250-300 dolarů (některé z nejvýznamnějších položek máte upřesněny v popisu programu zájezdu). Bohužel v Kostarice si za své přírodní krásy nechávají od turistů řádně zaplatit. Budete-li si chtít dopřát aktivity nad rámec základního programu (canopy tour – cca 50 USD, výlet loďkou za šnorchlováním – cca od 20 USD, rafting – cca od 80 USD) ap. počítejte s výrazně vyšší částkou.
Oběd v levnější restauraci se dá pořídit již od cca 7 USD (např. čtvrtka kuřete s rýží). Třetinka piva v restauraci stojí cca 35 Kč, drahý není ani tvrdý alkohol - alespoň vzhledem ke kvalitě místního rumu. Pohlednice stojí 10-15 Kč, známka do ČR 15 Kč. Na jídlo a pití tedy doporučujeme cca 250 - 300 USD (dle výběru restaurace).
Již jsme zmiňovali odletový poplatek na letišti v San José (cca 29 USD). Kromě výše uvedeného uvažujte o určité částce na suvenýry a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory („americký typ“). OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Pokrytí signálem má Kostarika dobré. Nejsnadnější způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je nákup telefonní karty (tarjeta telefónica). Karty jsou k dostání ve většině potravinových obchodů, v pouličních stáncích a v lékárnách. Je třeba si koupit kartu s číslem 199 (197 je pouze pro místní volání). Použití karty je velmi snadné, vložíte kartu do telefonního automatu, vyťukáte tel 199 a následně zvolíte klávesu 2 a tím se dostanete k instrukcím v angličtině.

Internet: Internet je v zemi rozšířený a z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Občas mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení. Některé hotely poskytují wifi připojení zdarma.

Pošta: V Kostarice funguje pošta velmi spolehlivě. Je privatizovaná. V odlehlých oblastech Kostariky samozřejmě můžete narazit na problémy. Pokud je možnost, je nejlépe poslat poštu z hlavního města San José, z hlavní pošty, Correo Central. V ostatních případech může trasu Kostarika - Evropa zdolat zásilka až za dva týdny. Otevírací doba je pondělí až pátek 7:30-17:00 někdy do 17:30. Někdy mají pošty krátce otevřeno i o sobotách a to v San José a Liberii.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.