Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 291 Z KATALOGU NA ROK 2020

NAPŘÍČ USA - Z KALIFORNIE DO WASHINGTONU

Velká cesta přes celé Spojené státy, dávný sen mnohých z nás. Americká příroda nabízí divy, které jinde na světě neuvidíte. Tyto poklady přírody najdeme především na západě USA, ve státech, kterými pojedeme - Kalifornie, Nevada, Arizona, Utah, Wyoming, Montana či Idaho. Na východě lákají naopak města - Chicago, New York, Washington… a samozřejmě velkolepá Niagara.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - San Francisco. Přelet do Kalifornie. Návštěva San Franciska: most Golden Gate, Čínská čtvrť a North Beach, viktoriánské domy, Coit Tower, historická tramvaj-lanovka, přístav Fisherman´s Wharf aj.

3.-4.den: Yosemite N.P. - Sequoia N.P. Jeden z nejkrásnějších parků USA, třetí nejvyšší vodopád světa - Yosemite Falls, nejvyšší kolmá skalní stěna světa El Capitan, krásné, ledovcem vymodelované údolí. Největší stromy světa staré až 2500 let.

5.den: Los Angeles. Hollywood: Chodník slávy, Čínské divadlo - místo konání premiér hollywoodských filmů, slavná filmová studia Universal.

6.den: San Diego, Tijuana (Mexiko). San Diego: slavné oceanárium Sea World - velká show s kosatkami, delfíny a lvouny, popř. neméně slavná ZOO. Pláže Pacifiku. Muzeum letadlové lodi USS Midway. Podvečerní návštěva Mexika aneb „Welcome to Tijuana: Tequila, sex and marijuana...“, ochutnávka výborné místní kuchyně, ale také možnost nákupů v duty free zóně.

7.den: Las Vegas. Přejezd přes Mohavskou poušť s bizarními sukulenty Joshua Tree. Celý večer v městě hazardu a zábavy Las Vegas: kasina, ruleta, neony.

8.-9.den: Grand Canyon N.P. Možnost vyhlídkového letu nad jedním z největších zázraků přírody. Možnost sestupu na dno kaňonu, pěší výlet do až 2 miliardy let staré vrstvy, popř. prohlídka z místního vyhlídkového autobusu.

10.-11.den: Monument Valley T.P. - Natural Bridges N.M. - Arches N.P. Pohádkové skalní útvary známé z westernů a reklam, stánky s indiánskými výrobky. Osmý největší přírodní oblouk na světě, kaňon s pozůstatky indiánských puebel ve skalních stěnách. Více než 2000 skalních oken a oblouků od 1 m až po největší Landscape Arch s rozpětím 89 m.

12.den: Salt Lake City. Návštěva „Města mormonů“, metropole Utahu, dějiště ZOH v r. 2002. Koupání ve Velkém Solném jezeře (salinita až 27%).

13.-14.den: Grand Teton N.P. - Yellowstone N.P. Čtyřtisícové pohoří připomínající evropské velehory. Nejstarší národní park světa - bizoni, žluté skály, gejzíry, jezírka s vařící vodou.

15.-16.den: Little Bighorn N.M. - Badlands N.P. Památné bojiště Sedmé kavalérie generála Custera s indiány Siouxy. Devil´s Tower N.M. Black Hills, „Oltář demokracie“ Mount Rushmore s vytesanými hlavami čtyř prezidentů. Deadwood - zachovalé město z dob zlaté horečky v 70. letech 19. století. Badlands - barevně pruhovaná erozivní krajina Jižní Dakoty.

17.-18.den: Badlands N.P. - Chicago. Přejezdový den prériemi a pláněmi k Velkým jezerům, do Chicaga: v l. 1974 - 2013 nejvyšší mrakodrap USA - Sears Tower (443 m), Millenium Park...

19.-20.den: Chicago - Niagara Falls. Přejezd kolem Velkých jezer k dunící Niagaře. Procházka v nejstarším státním parku USA, plavba lodí pod kanadskou část vodopádů - Horseshoe, sestup pod světoznámé vodopády.

21.-22.den: New York. Pobyt v New Yorku: Manhattan, Times Square, Wall Street, Empire State Building, Central Park, Ground Zero, Broadway, Socha Svobody, Brooklyn aj.

23.den: Washington. Hlavní město USA: památníky Washingtona, Lincolna, Jeffersona. Capitol, Bílý dům, B. Smithsonian Institution - největší muzejní systém na světě, založený již r. 1829. Možnost návštěvy areálu Boeingu obsahující skvosty a milníky historie letectví a kosmonautiky, např. Discovery, poslední raketoplán ve vesmíru na jaře 2012, unikátní sbírku: nadzvukové dopravní letadlo Concord, bombardér B 29 Enola Gay, který svrhl první atomovou bombu na Hirošimu aj.

24.-25.den: Washington - Praha. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 17 000 km, minivanem 10 000 km, pěšky 3x 3-10 km (volitelně), lze i 1x 30 km
Počasí: proměnlivé, vzduch 12-30 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (291): 6.8. - 30.8. 2020
cena v Kč: 84 590,-

V ceně je: Doprava. Vstupy do národních parků (N.P.), kmenových parků (T.P.) a národních památníků (N.M.). Ubytování. Český průvodce (a řidič), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po trase pronajatý minivan řízený průvodcem, MHD ve velkých městech. Ubytování: 7x motely nebo hotely (pokoje s příslušenstvím, po 2-4 osobách), 16x vybavené kempy a placená tábořiště (ve vlastních stanech).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu s platným americkým vízem anebo platný biometrický pas a povolení ke vstupu do USA (tzv. registraci) udělené elektronickým systémem ESTA. Elektr. systém ESTA zpoplatněn (14 USD - bližší info obdržíte v CK). Registraci v systému ESTA je nutno provést výlučně na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA www.esta.cbp.dhs.gov
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občanem Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly za prokazatelně obchodním účelem.“
Před začátkem zájezdu od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste již zmiňované země nenavštívili, pokud ano museli byste si vyřizovat americká víza. Případně můžete vše potvrdit již při přihlášení na zájezd.
Registraci ESTA si každý klient vyřizuje sám - CK Vám poskytne detailný návod a postup k jejímu vyplnění.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii Vašeho pasu (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce) a vzít si 1 fotografii pasového formátu. !!! Také si vezměte vytištěné potvrzení o vyřízení ESTA (které předložíte společně s cestovním pase).

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Ubytování: Spát budeme 7x v motelech nebo hotelech v pokojích s příslušenstvím většinou po dvou osobách případně i po čtyřech osobách (v případě velkých hotelových místností, apartmánů apod.) a ostatní noci ve vybavených kempech a placených tábořištích ve vlastních stanech.
V kempech jsou k dispozici kromě společného sociálního zařízení a zdroje vody také sprchy i prádelna vybavená pračkami a sušičkami fungujícími na "čtvrťáky"- mince.

Strava: Strava není v ceně zájezdu. Je třeba hned na začátku upozornit na skutečnost, že do USA není povolen dovoz výrobků z masa, mléka, mouky, ovoce a zeleniny, a to z toho důvodu, že USA velmi přísně chrání svou zemi před nebezpečím mikrobiologické nákazy. Stravovat se proto budeme v podstatě pouze z místních zdrojů, a to tak, že v supermarketech na předměstích si budeme kupovat potraviny, které vyjdou cenově nastejno nebo o něco dráž než u nás. Podle časových možností se zastavíme i v restauracích – cena jídel je od 10 do 30 USD.
U benzínek nebo v rychlých občerstveních si můžeme dát snack, hamburger či hranolky k lehkému obědu nebo svačině – cena 3 až 13 USD (celé pečené kuře 8 až 10 USD). Pro ohřátí jídla večer jsou nejvhodnější benzínové (převážet letadlem samozřejmě bez benzínu!), lihové vařiče nebo plynové vařiče (náplně není možné letecky převážet a v USA vycházejí finančně podobně jako v ČR).
Vařiče lze případně zakoupit na místě. Ve většině kempů jsou ohniště nebo grilovací rošty.

Doprava: Po trase zájezdu v USA se budete pohybovat pronajatými minivany (mikrobusy). V každém z těchto vozidel bude jeden smluvní pracovník naší CK, který bude zároveň řidičem i průvodcem, a zbylých 7 míst bude obsazeno vámi, našimi zákazníky.

Klimatické poměry: Ty jsou v průběhu naší cesty rozmanité, počasí bývá většinou teplé až teplejší. Množství srážek v západní polovině země bývá touto dobou skoro zanedbatelné, o trochu více se dají očekávat ve Wyomingu a ve státech na východě.
Průměrné denní teploty v měsíci srpnu na území USA jsou následující: Los Angeles 25 °C, New York 27 °C, Washington 27 °C, San Francisco 18 °C, Yellowstone 12 °C, Grand Canyon 17 °C.

Jak se zabalit: Do USA míříme koncem léta, což znamená, že bude ještě teplo (v Kalifornii, Nevadě, Arizoně a Utahu.) Zde určitě využijeme trička a kraťasy. V Rocky Mountains, jmenovitě tedy v Yellowstone parku (Wyoming) může však být zvláště v noci chladněji - teploty mohou spadnout až k nule (Celsia). Proto se hodí triko s dlouhým rukávem, svetr, větrovka, košile a dlouhé kalhoty. Na výšlapy, které absolvujeme, postačí sportovní boty typu botasek, určitě si vezměte pohodlné sandály, nazouváky.
Dále si vezměte vlastní stan, spacák nebo deku.
Limitujícím faktorem zavazadla je velikost zavazadlového prostoru ve vozidle, a proto bychom vás chtěli požádat o co nejracionálnější způsob balení a důkladné zvážení otázky, co budete opravdu nutně potřebovat a co nikoli. Dbejte na to, aby zavazadlo bylo maximálně skladné! Příruční skládací taška je nejvhodnější, příp. batoh. Přesvědčíte se sami, jak šikovné je cestovat na lehko při denním vykládání, nakládání a balení. Ze zkušeností: když zabalíte moc, tak větší polovičku vůbec nepoužijete. Jedno zavazadlo a jeden příruční batůžek poberou vše nezbytné.
Pro sluníčko si vezměte tmavé brýle a opalovací krém s vyšším ochranným faktorem. Pokud máte potíže se vstáváním, vezměte si s sebou budík. Nezapomeňte si doma náhradní dioptrické brýle (pokud je potřebujete) a léky, které pravidelně užíváte. Foťáky i videokamery je možné nabíjet v ubytování - je potřeba adaptér na americkou zásuvku 110V, ale hlavně v autě, kde je potřeba mít nabíječku do zapalovače, popř. převodník.
Pokud si chcete vzít mobil, musí splňovat 2 náležitosti, aby Vám v USA fungoval: musíte mít přihlášený roaming a musí na něm fungovat frekvence 1900 MHz. V ČR tuto frekvenci obsahují tří frekvenční mobily. K nabíjení je třeba redukce jako u foťáků a videokamer. Pokud chcete telefonovat, při zakoupení tzv. Karty X se z USA dovoláte nebo je možné zakoupit podobné během cesty.

Valutové vybavení: Zdůrazňujeme, že vstupné do jednotlivých památek, budov, muzeí, zábavních parků apod. není v ceně zájezdu zahrnuto. V ceně zájezdu jsou vstupy do národních parků, kmenových parků a národních parků.Pokud se budete chtít podívat na vyhlídku Empire State Building v New Yorku uhradíte minimálně 32 USD na osobu, v San Diegu do oceanária Sea World zaplatíte cca 69 USD, nebo do studií v Hollywoodu 100 USD. Vstupy do ostatních zajímavých míst jsou nižší, takže celková částka na vstupné kolem 320 USD na osobu postačí. Ceny vyhlídkových letů nad Grand Canyonem se pohybují od 160 do 300 USD v závislosti na zvolené variantě. Jídlo a občerstvení denně cca 15 USD, plus 400 USD rezerva pro zdravotní nepředvídanosti, takže byste měli vstupovat do USA s valutovým vybavením zhruba tak 1200 až 1400 USD (na suvenýry extra), což je současně také minimální požadovaná částka v hotovosti pro turisty při vstupu do země na dobu vašeho pobytu (stavy vašich kreditních/ debitních karet nejsou vůbec rozhodující a celníky nezajímají).

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.

Telefon: Volat můžete z tel. automatu, kdy hovor do ČR stojí kolem 1,5$/min. Při častých hovorech doporučujeme používat telefonní kartu (10-150$).

Internet: Zadarmo se na internet dostanete v knihovnách. Internet je jinak dostupný všude a můžete se připojit například v kavárnách, na hotelu, ...

Pošta: Známka v rámci USA stojí cca 0,34$, do Evropy cca 0,70$.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.