Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 401 Z KATALOGU NA ROK 2020

JAMAJKA - OSTROV SLUNCE, RUMU A REGGAE

„Etiopie Karibiku“ - podmanivá Jamajka s překrásnými plážemi, korálovými útesy, bujnou tropickou vegetací, horskými scenériemi, řekami a vodopády, ale i neobvyklými termálními lázněmi. Ostrov vůně vanilky, kávy a rumu, exotického ovoce, rastamanů s kayou, karibské hudby, atraktivních „černých gazel“ i „mimozemšťana“ Usaina Bolta. Ostrov, jejž sám Kryštof Kolumbus považoval za nejkrásnější ze všech, které objevil. Prostředí, v němž se natáčely desítky slavných filmů. Pravlast reggae, dredů a věčná inspirace pro nezávislé.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Montego Bay - Ocho Rios. Let do Karibiku na Jamajku do Montego Bay. Národní památka - koloniální Falmouth s georgiánskou architekturou (kulisy filmu Motýlek). Nejslavnější dům Jamajky - honosný ale strašidelný Rose Hall s temnou legendou bílé čarodějky voodoo, jamajské „Čachtické paní“ Annie Palmerové. Možnost návštěvy zahrady s kolibříky. „Niagara Jamajky“ a nejfotografovanější místo ostrova - kaskáda řeky Dunn´s River: koupání, neodolatelný výstup řekou na vodopád.

3.-4.den: Ocho Rios - Port Antonio. Zátoka Discovery - místo Kolumbova přistání: Kolumbův park. Ocho Rios: nádherné tropické zahrady a parky, Kapradinová soutěska. Koupání a šnorchlování, alternativně výlet do poutního Nine Miles, rodné vesnice Boba Marleyho: muzeum i mauzoleum, fosforující laguna. Muzeum Maroonů - uprchlých otroků. Přírodní skvost Modrá laguna: kontrast zelených útesů s modrou vodou. Možnost romantické plavby na bambusových raftech po řece Rio Grande za zpěvu vorařů.

5.den: Port Antonio - Bath. Soukromá pláž Frenchmens Cove. Vodopády Reach Falls v džungli: útesy fosílií, lehčí „kaňoning“ a plavání v křišťálové vodě tůněmi vodopádů k ponořené krápníkové jeskyni. Lázně Bath v národním parku John Crow Mountains: koupání v horké minerální vodě.

6.den: Bath - Blue Mountains - Retreat. Vzhůru do nejvyšších hor ostrova. Nocleh na romantické horské chatě s krbem, petrolejkami a před vašima očima upraženou nejlepší kávou na světě. Možnost nočního výstupu na nejvyšší vrchol Modrých hor i celé Jamajky (2256 m) s výhledy na noční Kingston pod námi. Východ slunce na vrcholu s rozhledem na třetinu ostrova. Elfí les, kávové plantáže, šípové žáby (používané indiány pro získání jedu kurare), bromélie, helikónie, areál vzácného papilia homerus, největšího motýla Ameriky.

7.-8.den: Retreat - Kingston - Milk River Bath. Návštěva vesničky rastafariánů v horách, luxusní Strawberry Hill. Hlavní město Jamajky - Kingston: Devon House, muzeum Boba Marleye s etiopskou restaurací, Hope: zahrady orchidejí, endemická fauna a flóra, ptáci, motýli aj. „Nejhříšnější město světa“, dnes z větší části potopený (Boží trest?) - Port Royal, metropole všech pirátů z Karibiku v čele s kapitánem Morganem: pevnost Fort Charles. Jedinečné lázně Milk River Bath: léčivé koupání v nejradioaktivnější vodě světa.

9.-10.den: Milk River Bath - Treasure Beach. Podél jižního pobřeží do rybářské vesničky Alligator Pond - Jamajka jaká bývala před padesáti lety. Koupání na Pláži pokladů, rybářské bary s rytmy reggae. Appleton: exkurze do palírny nejslavnějšího karibského rumu, který s oblibou popíjel už britský král Jiří III. i George Washington. Neomezená ochutnávka kompletní série produktů aneb „alkohol podávaný v malých dávkách...“ Možnost výletu lodí: plavba po moři z Treasure Beach do ústí nejdelší řeky Jamajky - Black River a dále po ní proti proudu do vnitrozemských močálů. Pozorování delfínů, obřích krokodýlů amerických, početného ptactva a života v bludišti mangrove. Ochutnávka delikátních krabů v říčním baru. Zastávka na západ slunce ve známém Pelican baru.

11.den: Treasure Beach - Negril. Skok milenců: vyhlídka z 500 m vysokého útesu. Výlet na okraji pusté vysočiny Cockpit Country, kraje krasových homolí a uprchlých otroků Maroonů. Bambusová avenue, vodopády Y.S.: koupání, skoky z liány do bazénku pod peřejemi. Možnost adrenalinové jízdy na kladce na lanové dráze nad kaskádou vodopádů. Starobylé městečko Black River, pláž v Bluefields. Azurová tůň Modrá díra, krápníkové jeskyně s koupáním v minerálních bazéncích.

12.-13.den: Negril. Nejzápadnější výspa Jamajky a její hlavní letovisko Negril: 10 km pláž s bílým pískem, korálové útesy. Celodenní koupání a slunění. Výhledy od majáku na prý nejkrásnější západ slunce v Karibiku. Taneční večery a koncerty reggae, party na pláži a houbové čaje.

14.-15.den: Negril - Montego Bay - Praha. Přejezd do turistické metropole ostrova - Montego Bay: pláž Doctor´s Cave s podmořskou korálovou zahradou. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 19 000 km, minibusem 1500 km, pěšky 3x 4-12 km (volitelně)
Počasí: vzduch 29-32 °C (v horách 15-20 °C), voda 26-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (401): 15.11. - 29.11. 2020
cena v Kč: 80 390,-

V ceně je: Doprava. Permit pro pobyt v N.P. a pro výstup na Blue Mountain Peak. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po Jamajce pronajatým minibusem s místním řidičem. Ubytování: 12x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x privátní lázeňský bazének v ceně, 1x horská chata - po 4-6 osobách. 1-lůžkový pokoj za příplatek 14 900 Kč (12x), 1x na horské chatě není možný. Strava: 12x snídaně.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Od 7.3.2013 byla zrušena vízová povinnost pro Českou Republiku.
Poznámka (v případě letu přes USA): Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do/přes USA využít ESTA (Visa Waiver Program), ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum.
Doporučujeme pořídit si před cestou na Jamajku fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Jamajka není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečná země. Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A), popř. i břišnímu tyfu či vzteklině (konzultujte s odborníky na hygienických stanicích). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Doporučujeme pít jen balenou vodu a vyvarovat se pít tu z vodovodních kohoutků.

Ubytování: Budete spávat především v penzionech a hotelích střední úrovně (na úrovni našich cca **/***) ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím na pokojích. Jednolůžkový pokoj si případně (bude-li volno) můžete dokoupit za příplatek 14 900 Kč. Výjimkou bude jedna noc v Blue Mountains, kde budete spát ve skromných podmínkách na typické horské chatě - ubytovně s cca 4-6 postelemi v místnosti.

Strava: V ceně jsou snídaně, jinak není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Jamajka patří v rámci Karibiku a celé Střední Ameriky mezi velmi drahé země (cenová hladina je srovnatelná s USA či Západní Evropou), proto doporučujeme vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli, tyčinky apod.), nápoje v prášku a instantní polévky. Užitečný může být hrníček či malý kastrůlek a ponorný vařič na přípravu polévek, kávy nebo čaje.
Nákupy v supermarketech či ovoce na tržištích jsou za sympatické ceny - např. kilogram banánů vyjde na necelý dolar. Na stejné peníze vyjde i kokosový ořech, resp. mléko z něj. Je velmi výživné a osvěžující a v jednom ořechu ho bývá kolem půl litru, takže jde o jeden z nejrozumnějších způsobů jak doplnit tekutiny po stránce zdravotní i cenové. Nezapomeňte ochutnat jamajské národní jídlo - ackee & salt fish, což jsou kousky nasolené tresky s dužinou plodů stromu ackee, chutnající jak smažená vajíčka. V levnějších jídelníčcích přijde na cca 5 USD.
Na útratu za jídlo, budete-li skromnější, počítejte tedy v průměru s částkou kolem 10-15 USD na den, a přibližně s 10 USD na pití. Ve vlhkém tropickém klimatu je spotřeba tekutin daleko vyšší než v mírném pásu u nás doma a podceňování pitného režimu může přivodit závažné zdravotní následky.
Celkem tedy na jídlo a pití počítejte s cca 400 USD - tato částka je pouze přibližná.

Doprava: Po trase zájezdu na ostrově se budete pohybovat pronajatým mikrobusem, který bude řídit místní řidič. V ceně zájezdu máte přepravu po trase zájezdu, z/na letiště, na místo ubytování při příjezdu do nového místa nebo při organizovaných prohlídkách. Při prohlídkách měst, půjde-li o kratší vzdálenosti, budete chodit pěšky.
Dopravu na vorech nebo na lodi po moři a po řece (viz program zájezdu), stejně jako pozemní dopravu ve volném čase nebo při individuálním programu si hradí každý sám.

Klimatické poměry: Nejlepší doba k návštěvě Jamajky je v lednu, únoru, březnu, listopadu či prosinci. Průměrná prosincová teplota na Jamajce je tropická, stejně jako ve zbytku roku. Nicméně jde o jeden ze dvou teplejších měsíců v roce, kdy denní maxima se pohybují kolem 30 °C a noční minima neklesají pod 25 °C. S narůstající nadmořskou výškou teplota klesá a nad 2000 m bývá chladno nejen v noci, ale někdy i přes den (teploty noc-den cca 10-20 °C). Tak vysoko však strávíte jen cca jeden den.

Jak se zabalit: Spacák sice většinou nepoužijete, ale přesto doporučujeme nějaký (lehký a skladný!) s sebou vzít, zvlášť jste-li citlivější na hygienu a raději spíte ve svém. Dále pláštěnku nebo větrovku, neklouzavé lehčí sportovní boty (pohorky se kvůli jedné túře nevyplatí brát). Vše do 20 kg váhy. Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly. Protože budete cestovat mikrobusy, vhodná zavazadla pro tento zájezd jsou batohy bez kovové konstrukce (ne krosny!), které se přehledně a snadno ukládají v autě a zabírají v něm co nejméně místa. Kromě velkých zavazadel si vezměte menší batoh na výlet v Modrých horách a na další kratší výlety a do letadla. Na Jamajce je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.) OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst kromě permitu pro pobyt v N.P. a pro výstup na Blue Mountain Peak, není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary, popř. i britské libry. Kromě zmiňovaných cca 400 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely se základní částkou celkem asi 500-600 dolarů. Na Jamajce se často platí i za přístup k přírodním zajímavostem - vodopády, pláže apod. Obecně platí, že vstupné je drahé - např. na slavnou kaskádu Dunn´s River Falls musíte zaplatit 15-20 USD (částka se může aktuálně měnit). Za pronájem brýlí a ploutví na šnorchlování můžete zaplatit několik dolarů, ale také třeba 30 USD za výlet lodí k nejkrásnějším místům pro tyto účely. Každá zajímavější atrakce stojí obvykle alespoň 20 USD, ale mnohdy i výrazně více (koupání s delfíny apod.), zvlášť v turisticky exponovaných oblastech. Do odlehlých a zajímavých míst obývaných původními Maroony se lze dostat jen taxíky (nebude-li zmiňovaný pronajatý minibus). Je možné tam podniknout extra výlety, schováte-li si pár desítek dolarů stranou i pro tyto účely. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Napětí a frekvence: 110V, 50Hz, zásuvky se dvěma plochými kolíky, je nutný adaptér. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Po celém ostrově Jamajka jsou k dispozici telefonní budky, ovšem ty přijímají pouze karty, které jsou k dostání v hotelích, na poštách a v prodejnách suvenýrů v hodnotách od 20 do 500 jamajských dolarů. Budky najdete především ve větších městech pod logem Telecommunications of Jamaica - TOJ. České mobily na Jamajce běžně fungují. Chcete-li ušetřit, doporučujeme zakoupení místní SIM karty a kreditu, díky nimž Vás komunikace s domovem přijde daleko levněji.

Internet: V každém větším městě najdete minimálně jednu veřejnou internetovou kavárnu. Např. v Kingstonu je to Innovative Superstore na Hope Rd. 30 minut surfování stojí asi 3 USD.

Pošta: Pošta je velmi pomalá, jak místní, tak i mezinárodní. Na trase Jamajka - Evropa jde dopis nejméně čtrnáct dnů. Ve většině měst a vesnic pošta je, otvírací doba je od pondělí do pátku: 9,00 - 17,00 hod. na venkově je pracovní doba kratší.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.