Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 242 Z KATALOGU NA ROK 2020

ALJAŠKA A KANADA - PRODLOUŽENÍ O BRITSKOU KOLUMBII

Po stopách zlatokopů z doby Zlaté horečky 1898. Hlavní centrum a magnet všech prospektorů Dawson City, Klondike - legendární oblast rýžování zlata. Jízda k nejvyšší hoře Severní Ameriky, národní parky Aljašky a Kanady (Denali, Wrangell, Kluane, Jasper, Banff), slavná Alaska Highway. Olympijská velkoměsta Calgary a Vancouver. Ledovce, jezera, termální prameny, divoká zvěř, indiánské totemy... K tomu možnost výletu historickou železnicí k Bennettovu jezeru.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-3.den: Praha - Calgary. Banff N.P., Jasper N.P. Let do kanadské Alberty. Druhé největší město provincie - Calgary: prohlídka města a olympijského areálu z r. 1988. Panorama Skalistých hor. Nádhernými Rockies pod nejvyšší horou kanadských Skalistých hor - Mt. Robson (3954 m). Sobi, jeleni, horské kozy... Historické město Banff, Lake Louise - jedno z nejznámějších lyžařských středisek Kanady. Pěšky nebo terénním autobusem po slavném ledovci Athabasca.

4.-5.den: Dawson Creek, Watson Lake. Mohutné řeky Athabasca a Saskatchewan, jezera, vodopády. Nultá míle Alaska Highway - slavné silnice postavené za 2. světové války. Koupání v termálních pramenech. „Les cedulí“. Brána Yukonu - Watson Lake na 60. rovnoběžce.

6.-9.den: *Chilkootský průsmyk. Skagway a okolí. *Fakultativně třídenní přechod přes Chilkoot Pass (nejvyšší bod 1122 m) z Aljašky do Kanady (celkem cca 60 km). Překonání jednoho z nejobtížnějších míst při cestě dobrodruhů za zlatem na Klondike. Pro ostatní výlety v okolí Skagway: pěší túra pod Chilkoot, možnost jízdy historickou železnicí ze Skagway nahoru na White Pass aj.

10.-13.den: Kluane N.P., North Pole, Fairbanks, Denali N.P. Kolem pobřežního pásu hor s nejvyšší horou Kanady - Mt. Logan (5950 m). Zastávka „na Severním pólu“, kde žije Santa Claus. Fairbanks: zlatokopecké město se skanzenem z dob zlaté horečky, Transaljašský ropovod. Koupání v horkých pramenech. Celodenní projížďka divokou přírodou národního parku Denali (medvědi, karibu, vlci, lišky) s nejvyšší horou USA i celé Severní Ameriky - Denali (Mt. McKinley, 6194 m).

14.-16.den: Anchorage, Seward. Prohlídka Anchorage - největšího města Aljašky. Přejezd na poloostrov Kenai, pěší výlet na ledovec Exit N.P. Fakultativně pozorování velryb, ledovců a fjordů z výletní lodi v Prince William Sound.

17.-18.den: Wrangell N.P., Dawson City. Kolem mohutného, ledovci pokrytého pohoří sopečného původu, dosahujícího nadmořské výšky až 5000 m. Po silnici Top of the World Highway. Trajektem přes Yukon River do Dawson City - srdce Yukonu z dob Zlaté horečky, ležícího na soutoku řek Yukon a Klondike: srub Jacka Londona, obří dredge rypadla. Rýžování zlata na Bonanza Creek, bývalém Králičím potoku, kde to v r. 1896 všechno začalo.

19.-20.den: Tombstone Mountains, Whitehorse. Vycházka v divočině pohoří Tombstone Mountains. Whitehorse - dnešní hlavní město Yukonu. Koupání v termálních bazénech Takhini Hot Springs, návštěva přehradní hráze s kanálem pro tah lososů.

21.-23.den: New Hazelton, Prince George. Medvědi na silnici č. 37, ledovce, indiánské totemy, potoky, kterými táhnou lososi. Přívětivou scenérií Britské Kolumbie do jejího středu. Po Cariboo Highway podél řeky Fraser na jihozápad.

24.-26.den: British Columbia, Vancouver. Přes Pobřežní hory do olympijského Whistleru. 70 m vysoký vodopád Brandyfwine Falls. Příjezd k pobřeží Pacifiku a jízda podél něj do dějiště ZOH 2010 - kosmopolitního Vancouveru, dle mnohých nejkrásnějšího města Severní Ameriky. Prohlídka města: Stanley Park, Canada Place připomínající Operu v Sydney, Muzeum antropologie… Možnost výjezdu lanovkou na dechberoucí vyhlídku z Tetřeví hory.

27.-28.den: Vancouver - Praha. Návrat z Vancouveru domů.


*VOLITELNÝ VÝLET: CHILKOOTSKÝ PRŮSMYK: 10 890 Kč

V ceně je: Permit na přechod průsmyku a na ubytování po trase pochodu, místní průvodce, vlak po historické yukonské trati Bennett - Fraser (případně Bennett - Carcross). Výlet je organizovaný a zajištěný kanadskou cestovní agenturou.


Délka tras: letadlem 18 000 km, minivanem 9800 km, volitelné pěší výlety 3-6x 4-12 km
Počasí: vzduch 12-25 °C, proměnlivé
Nástupní místo: Praha

Termín (242): 13.6. - 10.7. 2020
cena v Kč: 93 590,-

V ceně je: Doprava. Vstupy do národních parků Jasper a Banff . Ubytování. Český průvodce (a řidič), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po trase pronajatý minivan řízený průvodcem. Ubytování: 10x motely, hotely nebo vybavené sruby - pokoje s vlastním či společným příslušenstvím, po 2-4 osobách dle obsazenosti, 16x vybavené kempy a placená tábořiště (vlastní stany). Garantovaný 2-lůžkový pokoj za příplatek 18 300 Kč/osobu (10x). V ceně není registrace eTA (7 CAD) a ESTA (14 USD).

Všeobecné informace:

Pasy a víza:
USA: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu s platným americkým vízem anebo platný biometrický pas a povolení ke vstupu do USA (tzv. registraci) udělené elektronickým systémem ESTA. Elektr. systém ESTA zpoplatněn (14 USD - bližší info obdržíte v CK). Registraci v systému ESTA je nutno provést výlučně na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA www.esta.cbp.dhs.gov
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum (např. obchodní B1 nebo turistické B2). Stejné omezení se týká i občanů ČR, kteří jsou zároveň občanem Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu. Výše uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly za prokazatelně obchodním účelem.“
Před začátkem zájezdu od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste již zmiňované země nenavštívili, pokud ano museli byste si vyřizovat americká víza. Případně můžete vše potvrdit již při přihlášení na zájezd.
Registraci ESTA si každý klient vyřizuje sám - CK Vám poskytne detailný návod a postup k jejímu vyplnění.

Kanada: Kanada při cestách do země vyžaduje platný cestovní pas vybavený datovou stránkou se strojově čitelnou zónou a zpáteční letenku. Doba platnosti českého pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady. V zájmu zvýšení bezpečnosti zavedla Kanada systém elektronického povolování cest „eTA Electronic Travel Authorization – eTA“ obdobný systému ESTA používanému v USA. Úkolem systému je prověření těch cestujících v letecké dopravě, kteří přijíždějí do Kanady (včetně tranzitu) v rámci bezvízového styku. Žádost o povolení cesty je podávána prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada: www.canada.ca/eTA
Povolení eTA je pro bezvízové cestující v letecké dopravě od 10. 11. 2016 povinné, nesplnění této povinnosti bude mít za následek nevpuštění cestujícího na palubu letadla směřujícího do Kanady. Povolení eTA (7 CAD - bližší info obdržíte v CK).
Registraci eTA si každý klient vyřizuje sám - CK Vám poskytne detailný návod a postup k jejímu vyplnění.
Držitelé dvojího občanství, tj. kanadského a českého, musejí od 10. 11. 2016 k cestě do Kanady použít kanadský cestovní pas - více na: http://www.cic.gc.ca/english/visit/dual-canadian-citizens.asp.

!!! Důležité upozornění: Při vyřizování eTA je třeba použít pouze oficiální webovou stránku kanadské vlády a vyhnout se tak "zprostředkovatelům", kteří za vyřízení eTA vybírají až několikanásobky administrativního poplatku. Stejně tak si dávejte pozor při vyplňování registrace ESTA - již bylo zaznamenáno několik falešných stránek, které vypadaly podobně jako ty oficiální.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Ubytování: Ubytováni budete v motelech, hotelech nebo vybavených srubech v pokojích s příslušenstvím po 2-4 osobách. Ostatní noci strávíte ve vybavených kempech a placených tábořištích ve vlastních stanech.

Strava: Není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Vzhledem k přísným americkým a kanadským celním předpisům na dovoz potravin není možné přivézt si (až na výjimky) jídlo s sebou. Na útratu za jídlo, budete-li skromnější, počítejte s částkou 30 - 35 USD na den, tzn. cca 800 - 950 USD na dobu pobytu. Průvodce zájezdu vám poskytne informace o možnostech stravování (restaurace či levnější jídelny, supermarkety...) a o pokrmech vhodných pro nákup a tepelné zpracování. Nechcete-li se stravovat veřejně, je vhodné vzít si s sebou vařič (lihový, benzinový) nebo alespoň ponornou spirálu. Kanada je velmi rozmanitá ve všem a platí to i o její kuchyni. Promítají se sem vlivy zejména z Evropy - hlavně z Británie ze Skotska a Irska, ale také z Francie. V poslední době má na kanadskou kuchyni i kulturu obecně vliv také kultura USA. Typ jídla závisí hodně na regionu. Mezi tradiční pokrmy jednotlivých provincií patří hlavně to, co se v té provincii sbírá nebo loví. Ze specialit se konzumují také sobi nebo zubři. Javorový sirup - kanadská specialita (maple syrup). Sladký sirup, který se získává z mízy javorů. V Kanadě ho užívají hlavně jako polevu na palačinky, vafle, toasty nebo zmrzlinu. Vyrábí se z něj i další sladkosti a dokonce se přidává i do některých druhů piv.

Doprava: Po trase zájezdu v Kanadě a USA se budeme pohybovat pronajatým 6-8 místným minivanem. Průvodce zájezdu bude zároveň i řidičem, zbylá místa budou obsazena vámi, našimi zákazníky.

Klimatické poměry: Zájezd se koná na přelomu června a července. Touto dobou bývá na Aljašce stálé, poměrně teplé (i nad 20°C) a suché počasí (rozhodně sušší než na stejných zeměpisných šířkách v Evropě). Výrazně chladněji je v horách a při pobřeží Severního ledového oceánu. Ačkoli na zájezdu možná využijete i krátké kalhoty, zároveň se připravte na noční mrazíky a na občasné deště.

Jak se zabalit: Do Kanady míříte v létě, přesto cestou na severozápad Kanady a Aljašky je nutné vždy počítat s výkyvy, kdy se noční teploty mohou dostat i pod nulu a zároveň se přes den třeba vyhoupnou i přes +25°C.
V noci může / bude teplota klouzat někdy až pod nulu (Celsia), proto spacák kvalitní = patřičný k očekávaným nočním teplotám a hlavně dobrý stan, do nějž nezatéká. Pokud by vám bylo ve spacáku někdy příliš teplo (moc nehrozí), můžete si na něj lehnout - bude to rozhodně lepší varianta, než kdybyste v lehkém spacáku občas proklepali celou noc zimou. Stany si účastníci převážejí do Kanady / USA a zpět sami.
Jeden z nejdůležitějších bodů balení: limitujícím faktorem zavazadla je velikost zavazadlového prostoru ve vozidle, ve kterém budeme cestovat. A proto vás chceme požádat o co nejracionálnější způsob balení a důkladné zvážení otázky, co budete opravdu nutně potřebovat a co nikoli. Dbejte také, aby zavazadlo bylo maximálně skladné! Jeden vhodný / kvalitní batoh a jeden příruční batůžek pro drobnosti všedního používání poberou (dle předešlých zkušeností) vše nezbytné (plus ideálně 1 stan pro dva spolucestující).
Oblečení: čekejte náhlé změny počasí (cokoliv od 0 °C do + 25 °C), takže určitě praktické - být připraven se oblékat ve vrstvách: triko s dlouhým rukávem, košile nebo rolák, něco na způsob fleecové bundy a větrovky, pláštěnku, též se bude hodit čapka, rukavice, ale také šortky a letní tričko… Pro případ slunečného počasí si přibalte brýle a opalovací krém, 10 metrů prádelní šňůry (stačí jedna pro 2 spolucestující), nezapomeňte náhradní dioptrické brýle (pokud je potřebujete) a opět připomeneme: léky, které pravidelně užíváte.
Asi vám nemusíme připomínat dobře fungující foťák / videokameru, avšak nabíječky: radíme, nejlépe do napájení ve vozidle, jelikož v kempech ve většině případů zásuvky nebudou (!) a navíc proud je 110V/60 Hz, popřípadě ve vozidle máme 1 zásuvku na americkou koncovku, doporučujeme sebou vzít převodník z Americké na Evropskou koncovku. Pokud budete chtít zanechat svoji tabulku - značku v „Lese cedulí“ ve Watson Lake, zabalte si ji na cestu. Na severu a hlavně na území Britské Kolumbie se můžeme setkat s větším množstvím komárů, takže vhodný repelent a příp. síťku na hlavu (obojí lze zakoupit i na místě).
V USA i Kanadě fungují telefony na jiných frekvencích. To znamená, že nestačí mít jen roaming, ale je potřeba mít mobil s minimálně se třemi frekvencemi (900,1800,1900)! S duálním mobilem (900,1800) se bohužel nelze dovolat.

Valutové vybavení: Zdůrazňujeme, že vstupné do jednotlivých památek, muzeí, zábavních parků, vyjížďky lodí nebo busem apod. není v ceně zahrnuto. V ceně jsou hrazeny vstupy do národních parků Jasper a Banff.

U fakultativních výletů počítejte např:
šestihodinový výlet lodí ze Sewardu (Kenai Fjord NP) včetně oběda cca 200 USD
vyhlídkový let nad Denali s přistáním na ledovci cca 335 USD
celodenní autobusový výlet v Denali cca 40 USD
vyhlídková jízda železnicí White Pass Yukon Route cca 150 USD
vstupné lázně Chena Hot Springs 15 USD

Na jídlo a nápoje bychom měli počítat s min. 30 - 35 USD/ den, tzn. celkem asi již zmiňovaných 800 - 950 USD na celou cestu, plus extra aktivity. Určitě nezapomenout na rezervu pro nepředvídané (zdravotní i jiné) situace cca 500 USD, plus nějaké peníze na suvenýry. Na výměnu valut z USD na CAD a naopak není během cesty příliš mnoho příležitostí, takže si přivezte obě měny s sebou: doporučené minimum 700 až 800 CAD a 600 až 700 USD; v některých případech akceptují Kanaďané USD v nevýhodném kurzu 1:1, případná směna je možná sporadicky v bankách; používání kreditních i platebních karet je celkem rozšířené, též je možný výběr peněz z bankomatů, ale radši se informujte o výši poplatků za používání. Ale jako vždy a všude: hotovost (už kvůli vstupním formalitám) je potřebná a praktická. Na závěr staré cestovatelské pravidlo: zabal polovinu věcí a přibal dvakrát tolik financí….

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 120V, 60Hz zásuvky amerického typu. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Na většině míst má Kanada dobré pokrytí a fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. Bližší informace o tarifech žádejte u svého operátora.

Internet: Kanada nemá s internetem žádný problém a Internetové kavárny jsou k dispozici ve všech velkých městech od 2 do 5 CND za hodinu. Možné je také připojit se na wifi přímo v hotelu (za poplatek).

Pošta: Poštovní známky lze zakoupit v hotelích, železničních stanicích nebo v prodejních automatech z vnější strany pošt a nákupních center.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.