Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1041 Z KATALOGU NA ROK 2020

JAPONSKO PRO MILOVNÍKY ŽELEZNIC, TECHNIKY A BIZARNOSTÍ

Zájezd pro všechny, kteří mají rádi vláčky, techniku, architekturu, ale i další aspekty japonské civilizace, včetně kulinářství a zábavy. Kontrasty nejvyspělejších technologií a nejnovějších trendů se staletými zvyky a tradicemi, upjatého a seriózního běžného chování s někdy až bláznivými a úletovými formami trávení volného času vás v této zemi nikdy nepřestanou překvapovat… Japonsko křížem krážem po všech hlavních ostrovech od severu k jihu a po obou pobřežích. Z devíti linek šinkansenu jich projedete sedm. Odvážná a velkorysá moderní architektura i některé z nejnavštěvovanějších historických památek, temné připomínky 2. světové války i blyštivá robotí show a mnoho, mnoho dalšího.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-3.den: Praha - Tokio - Hakodate. Let do Tokia. První jízda šinkansenem Tóhoku z Tokia přes severní polovinu ostrova Honšú do Aomori a dále po nejnovější trati (Hokkaidó šinkansen - od jara 2016) dříve nejdelším tunelem na světě - Seikan (53 850 m) - pod mořem až na ostrov Hokkaidó. „Brána ostrova“ Hakodate: lanovkou na vyhlídku nad městem považovanou za jednu ze tří nejkrásnějších v Japonsku, rybí trhy s ochutnávkou syrových mořských ježků a dalších laskomin.

4.-5.den: Hakodate - Akita - Nagano. Šinkansenem pod Cugarským průlivem zpět na Honšú do Aomori. Odtud do Akity linkou Gono, tratí s údajně nejkrásnějšími výhledy v Japonsku, po pobřeží Japonského moře a pod horským pásmem Širakami (UNESCO). Koupání v termálech Furofuši na mořském pobřeží. Další pobřežní tratí pod horami do Akity. Odtud stejnojmennou linkou šinkansenu (Akita) do Morioky a dalšími šinkanseny tratí Tóhoku a Hokuriku do Japonských Alp. Dějiště ZOH 1998 Nagano: poutní chrám Zenkódži, hala Big Hat, kde naši hokejisté získali zlato (vzpomínáte?).

6.-7.den: Nagano - Kanazawa - Ósaka. Jedinečný horský park Džigokudani jaenkóen, kde se opice koupou v termálních bazéncích pod tisíci obřích japonských cedrů. Po čerstvě prodloužené lince šinkansenu Hokuriku (otevřené v březnu 2015) z Japonských Alp do malebné Kanazawy: vyhlášená zahrada Kenrokuen - jedna ze tří nejkrásnějších v Japonsku, hrad s parkem, historická čtvrť Nagamači se samurajskými domy a zahradami, zábavní čtvrť s domem gejš Šimy. Přejezd na jižní pobřeží do Ósaky.

8.-9.den: Ósaka, Kjóto. Velkoměsto byznysu a jídla - Ósaka: neobvyklý mrakodrap Sky Building, neonový bulvár Dótombori. Kaijúkan - jedno z největších a nejkrásnějších mořských akvárií na světě. Návštěva infocentra a vyhlídka z mostu Akaši-Kaikjó, nejdelšího visutého mostu na světě (vzdálenost 1991 m mezi pylony). Historická metropole Kjóto: Zlatý pavilon, magická svatyně tisíců torií Fušimi Inari, muzeum parních lokomotiv, muzeum komiksů manga aj.

10.den: Ósaka - Kagošima. Šinkansenem Sanyó přes západní Honšú a celý ostrov Kjúšú na úplný jih souostroví. Město „posledního samuraje“ Saigó Takamoriho a „Japonská Neapol“ - Kagošima. Lodí na (polo)ostrov Sakuradžimu s nejaktivnější sopkou Japonska. Procházka po lávou pohřbeném ostrově Torišima, vyhlídka na vulkány, sopečné muzeum, koupání.

11.den: Kagošima - Kitakjúšú - Šimonoseki. Přejezd šinkansenem na sever Kjúšú do konurbace Kitakjúšú, složené mj. z Kokury - původního cíle atomové bomby na Nagasaki, historického přístavu Modžikó aj. Přechod podmořským pěším tunelem Kanmon (780 m dlouhý) mezi Kjúšú a Honšú. Rybářský přístav Šimonoseki na nejzápadnější výspě Honšú - po celém Japonsku proslavený jako „hlavní město“ legendárních čtverzubců fugu. Možnost ochutnávky této delikatesy pro odvážné v rybích jídelnách v okolí přístavu.

12.-13.den: Šimonoseki - Hirošima - Kure - Kóbe. Rychlolodí zpět přes Kanmonskou úžinu na Kjúšú. Šinkansenem Sanyó do Hirošimy: Muzeum a dóm A-bomby, Mírový park. Přístav Kure, kde byly spuštěny na vodu největší a nejlépe vyzbrojené bitevní lodě v historii lidstva: muzea ponorky Akišio a bitevní lodě Jamato v měřítku 1:10. Zázrak moderní techniky - 13,1 km dlouhý systém mostů Seto-Ohaši spojující ostrovy Honšú a Šikoku.

14.den: Kóbe - Nagoja - Tokio. Přes Ósaku (přestup na první vysokorychlostní trať na světě - Tókaidó, od r. 1964) do Nagoji: unikátní muzeum vlaků s vystavenými exponáty japonských lokomotiv a souprav od počátku až po budoucnost včetně šinkansenů a maglevu, trenažér jízdy maglevem v 500 km/h. Přejezd šinkansenem Hikari zpět do Tokia.

15.den: Mišima, Jamanaši. Přejezd pod sopku Fudži (3776 m). Mišima: Za příhodného počasí procházka na místo, odkud se fotí slavné obrázky jedoucího šinkansenu pod kuželem Fudži, ikonický symbol Japonska. Jamanaši: návštěvnické centrum zkušebního okruhu maglevu.

16.-18.den: Jokohama, Tokio - Praha. Přístav Jokohama: vyhlídka z Landmark Tower (296 m), druhého nejvyššího mrakodrapu Japonska, Čtvrť 21. století se zábavním parkem, obří modelové železniční kolejiště (1200 m2). Největší megapole světa Tokio (cca 40 mil. obyvatel): Asakusa - chrám Sensódži, Nebeský strom - nejvyšší věž a druhá nejvyšší stavba světa - (634 m) z r. 2012. Vyhlídka z budovy WTC na centrum Tokia a šinkanseny pod ní. Monorailem na Odaibu - ostrov oddechu, zábavy a nákupů: Socha svobody nad Tokijským zálivem, možnost návštěvy Miraikanu - muzea nově vznikající vědy s humanoidními roboty, Toyota Mega Web se simulátory nejnovějších aut aj. „Elektrické město” Akihabara. Mrakodrapy v Šindžuku, vyhlídka na Tokio z Metropolitní radnice (243 m), neustále živá čtvrť barů, jídelen, divadel a „červených luceren“ Kabuki-čó. Možnost návštěvy Robotí restaurace s nezapomenutelnou bláznivou show. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 20 000 km, po zemi (téměř výhradně vlaky) 7800 km, pěšky 8x 4-6 km (volitelně)
Počasí: vzduch 25-30 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (1011): 31.5. - 17.6. 2019
cena v Kč: 81 890,-

V ceně je: Doprava. Lanovka na vyhlídku nad Hakodate. Ubytování a snídaně. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po trase vlaky (převážně vysokorychlostními expresy šinkansen), autobusy a MHD, monorail na Odaibu, trajekt na Sakuradžimu, rychloloď z Honšú na Kjúšú. Ubytování: 16x tzv. business hotely (cca 2-3*) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím a klimatizací - evropský styl. 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 000 Kč (16x). Strava: 16x snídaně (na japonský způsob).

Všeobecné informace:

Pasy a víza: Mezi ČR a Japonskem existuje bezvízový styk. Jediné, co pro cestu potřebujete, je cestovní pas s platností minimálně šest měsíců po skončení zájezdu tj. alespoň do 17. 12. 2018.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: V Japonsku je mimořádně dbáno na hygienu a čistotu, proto není třeba se obávat pro nás nebezpečných bakterií. Jelikož se však epidemie nevyhýbají žádné zemi, ve vlastním zájmu před odjezdem kontaktujte hygienické stanice nebo nemocnice, oddělení cizokrajných nemocí, a informujte se o cestě do Japonska ze zdravotního a hygienického hlediska. Pro cesty do Japonska není požadováno žádné očkování.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech klasického evropského stylu, ve dvoulůžkových pokojích (1-lůžkový pokoj za příplatek 11 900 Kč). Dvoulůžkové pokoje jsou buď s oddělenými postelemi (twin) nebo spojenými dvoulůžky (double). Pokoje mívají komfortní vybavení, ale na naše zvyklosti jsou malé svými rozměry. To je však pro přelidněné Japonsko typické a je to jen otázkou zvyku. Součástí pokoje je vždy sprcha, WC, klimatizace, TV, lednička, rychlovarné konvice + čaj, noční jukaty (lehká kimona), ručníky, zubní kartáčky s pastou, mýdla, šampóny, holicí strojky, fény na vlasy, bačkory. Ve většině hotelů je také k dispozici za mírný poplatek pračka a sušička.

Strava: V ceně jsou zahrnuty snídaně. Většinou půjde o jednoduché snídaně na japonský způsob (zelený čaj, polévka miso, rýže, mořské řasy, nakládané švestky ume, zázvor gari aj.). Ostatní strava není zahrnuta v ceně zájezdu. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Pokud si chcete s sebou brát některé potraviny z domova, tak spíše lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli tyčinky apod.), nápoje v prášku a instantní polévky. Jejich množství ale nepřehánějte a dobře si rozmyslete, jaké to budou. Kromě zbytečné zátěže v zavazadle je dalším důvodem pro rozumné limity i omezení dovozu potravin při příletu do Japonska. Celní kontroly jsou sice spíše sporadické, ale zrovna Vaše zavazadlo může být podrobeno důkladné kontrole. Zcela zakázáno je dovážet rostlinné výrobky a problémy mohou být i s potravinami krátkodobé trvanlivosti či masnými výrobky.
Ohledně obědů či večeří: Nejčastěji asi budete využívat možnosti nákupů celých připravených jídel i s přílohami v supermarketech. U pokladen si je můžete nechat ohřát v mikrovlnkách. Výhodou je jak (obvykle) slušný výběr, tak velmi rozumné ceny v řádu cca 400-1000 jenů za kompletní sytou večeři.
Kromě toho můžete jíst v nějaké klasické restauraci čí jídelničce. Nejlevnější jsou lidové jídelny a bistra (jejich největší koncentrace bývá buď na nádražích nebo v jejich těsném okolí) a v nich nudle (rámen, soba) s různými přílohami a ochucením. Ceny tohoto typického japonského pokrmu začínají již od 300 jenů.
Chcete-li ochutnat něco opravdu japonského, neměli byste vynechat vyhlášené syrové ryby, ať již suši (syrová ryba smíchaná se studenou rýží do kuličky zabalené v mořských řasách) či sašimi (syrová ryba rozkrájená na malé kousky v ostré omáčce z mořských ředkví) a zapít je rýžovým vínem saké. To se pije v létě chladné a v zimě horké. Upřímně řečeno, málokterý český turista (alespoň jak jsem zatím měl možnost pozorovat) mu však přijde na chuť a omezí se pouze na první (a většinou i poslední) ochutnávku. Naproti tomu je Japonsko (trochu překvapivě) pivní velmocí a místní piva jako např. Kirin, Asahi či Sapporo jsou kvalitní a většinou zachutnají i v tomto směru rozmazleným Čechům. Zatímco v supermarketech je nakoupíte za přijatelných 200-350 jenů, v restauracích vás přijde půllitr piva v průměru na 600 jenů (ale může to být až dvojnásobek).

Doprava: Budeme se pohybovat převážně vlaky, a to od lokálek přes rychlíky až po superexpresy šinkansen. V rámci měst budeme využívat také místní dopravu – autobus, tramvaj, metro. V šinkansenu je podobné uspořádání sedadel jako v letadle, nabízí se také prodej občerstvení. Nejdelší přejezdy budou okolo 4-5 hodin.
Ve vlacích není příliš místa na uložení zavazadel, volte proto prosím na cestu raději menší zavazadlo (řadu věcí poskytují v hotelech automaticky a není třeba je vozit s sebou – viz oddíly 9. a 13.). Přestože hotely vybíráme tak, aby byly zhruba do 5 minut chůze od stanice, na velkých a rušných nádražích to znamená také nutnost překonat určitou vzdálenost z nástupiště přes eskalátory a podzemní chodby v davu ostatních cestujících: i z tohoto důvodu oceníte spíše skladnější zavazadlo. Občas budeme také využívat skříňky na nádražích pro uložení zavazadel (platí se cca 300-500 jenů za kus).

Klimatické poměry: Podnebí Japonska je oceánické, vlhké a monzunové. Jednotlivé oblasti však mají díky značně protáhlému severojižnímu tvaru země výrazně odlišné klimatické podmínky. Čtyři roční období jsou od sebe zřetelně odlišena. Horké a vlhké léto trvá od konce června do srpna, přičemž jeho první měsíc je období silných dešťů (cuju).
Zimy jsou - s výjimkou ostrova Hokkaidó - spíše mírné se značnými sněhovými (sever, hory a pobřeží Japonského moře) srážkami.
Teplotně nejpříjemnější je jaro od března do poloviny června a podzim od září do listopadu. Od konce srpna a v průběhu září však zemi ohrožují poměrně četné tajfuny.

denní maximum/denní minimum
Tokio 25 °C/ 20 °C
Kjóto 25 °C/18 °C
Fukuoka 26 °C/19 °C

Můžeme očekávat příjemné jasné počasí s nízkou vlhkostí vzduchu, ke konci zájezdu se může začít projevovat nadcházející deštivé období a může občas zapršet. Nejvhodnějším oblečením je tričko, lehké kalhoty a tenká bunda nebo mikina.

Jak se zabalit: Protože některé přesuny bude nutné absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr do ruky. Doporučujeme proto buď kufr na kolečkách, nebo velký batoh (krosnu) na záda na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla.
S sebou si vezměte pláštěnku (do měst deštník) a pohodlné sportovní boty s neklouzavou podrážkou a sandály (pevná turistická obuv je zbytečná). Množství oblečení nepřehánějte, především lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. K tomu jeden svetr nebo mikinu a větrovku pro případ nečekaně studeného počasí.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), základní předměty pro stravování - lžíci (příbor), nůž, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Máte-li potíže se vstáváním, vezměte si s sebou budík. V Japonsku je jiný typ zásuvek (americký na 110 V - viz www.zasuvky.hw.cz), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.).
Navzdory faktu, že Japonsko je technologickou supervelmocí, připravte se na to, že mobilní telefony, pokud nemáte 3G, Vám budou v této zemi k ničemu - informace by Vám měl poskytnout Váš operátor).
Mobilní telefony si v Japonsku (nejlépe hned na letišti) sice můžete zapůjčit, vzhledem k délce zájezdu by Vás to ale přišlo dráž než koupě samotného mobilu s předplacenou kartou. To je však v Japonsku pro cizince bez trvalého či přechodného pobytu zakázané. Proto se radši spolehněte na volání z pevné linky (nejlépe s předplacenou kartou) nebo na internet (skype).
V hotelech mají vždy k dispozici několik počítačů s internetem zdarma a v ceně ubytování bývá i internetové připojení na váš notebook na pokoji, pokud si ho vezmete s sebou, ať již kabelem nebo (pro majitele mobilů s internetem) i wi-fi. To, pokud není přímo na pokoji, bývá dostupné v přízemí u recepce.

Valutové vybavení: Počítejte s celkovou útratou včetně hlavních vstupů, jídla a drobných suvenýrů (bez větších nákupů) asi 70-80 tisíc jenů, tj. cca 16-18 tisíc korun. Chcete-li si přivézt hodnotnější upomínkový předmět, budete potřebovat více. Jste-li zvyklí žít skromně, můžete i ušetřit. Raději však s sebou mějte určitou finanční rezervu (třeba pro případ zdravotních komplikací).
Na cestu je výhodné nakoupit již v naší bance (po předchozí objednávce) přímo japonské jeny. Ušetříte si tak shánění banky v Japonsku (které mají poměrně omezenou otevírací dobu a nenachází se obvykle v turistických centrech, kde se budeme přes den pohybovat) a dvojí směnárenské poplatky. V některých obchodech je možné platit kartou, ale zdaleka ne v takové míře, jako jsme zvyklí u nás. Možný je i výběr z bankomatu, jejich rozšíření je však překvapivě omezeno a výběr leckdy přináší komplikace (bankomaty často nepřijímají karty vydané mimo Japonsko, přestože se jedná o mezinárodní Visa nebo Mastercard). Proto není dobré se na ni stoprocentně spoléhat. V současné době je středový kurs japonského jenu (JPY) 100 JPY = cca 19 Kč. Do doby konání zájezdu se však může jeho kurz ještě vydat oběma směry a výrazněji se změnit.

Personál: Průvodcem zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Zásuvky ("amerického" typu) fungují na 100 voltů (frekvence je buď 50 Hz nebo 60Hz, Japonsko používá obou frekvencí v různých částech země). Je tedy třeba si s sebou přivézt příslušný adaptér nebo jej zakoupit na letišti.

Telefon: Starší mobilní telefony evropské výroby obvykle nelze Japonsku použít - japonský systém mobilních telefonů je jiný než kdekoliv jinde na světě (i multifrekvenční moderní mobilní telefony označované někdy jako "světové" nebo "globální" v Japonsku nefungují). Na velkých letištích (Tokio, Osaka) je možné při příletu si na místě pronajmout (zapůjčit) místní mobilní telefon.

Internet: Internet v Japonsku funguje velmi dobře. Počítače jsou zdarma k dispozici na recepci v hotelech, a stejně tak na pokoji funguje wifi připojení.

Pošta: Pošty mají otevřeno od pondělí do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:30 hod. Obyčejné pohledy a dopisy nemusíte nosit jenom na poštu. Můžete využít nepřehlédnutelných poštovních schránek - bytelných červených krabic s typickým symbolem, jakýmsi písmenem T s dvojitou stříškou. Známka do Evropy stojí 70 jenů a pohlednice dorazí domů asi za týden.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2020, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.