Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 661, 662, 664, 665, 666 Z KATALOGU NA ROK 2020

ÍRÁN - KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Udělejte si vlastní obrázek o zemi, kterou nám média obvykle líčí jako nebezpečí planety. Zjistíte, že nedůvěru a předsudky vystřídá poznání, že v Íránu žijí mimořádně vstřícní a přátelští lidé a je plný úžasných historických památek i přírodních krás. Poznáte exotiku a rozmanitost rozlehlé země. Svatá místa islámu, zoroastrismu, judaismu i pravoslaví. Mezopotámské, staroperské, biblické, židovské, arménské i safíovské perské památky. Pouště, oázy i ostrovy a horké pobřeží Perského zálivu.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Teherán - Qom. Let do Teheránu - metropole Íránu: symbol města - monument Ázádí. Qom, posvátné město šíitů s největší šíitskou univerzitou na světě (možnost besedy o islámu) a kolébka islámské revoluce: hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

3.-4.den: Kašan, Abjáne. Pouštní oáza Kašan: honosné kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Překrásná horská vesnička Abjáne - jedna z nejstarších vesnic v Íránu, postavená z červeného jílu a s unikátní kulturou (květované kroje). Natanz: mešita a hrobka súfijského šejka Abd al-Samada z konce 13. století.

5.-6.den: Isfahán. Nejkrásnější íránské město Isfahán (UNESCO): obrovské náměstí Imáma (dřívější Šáhovo) s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, starobylé mosty včetně nejstaršího Pol-e Čúbí, starý bazar, zdobný arménský kostel Vank s muzeem aj. Přejezd přes dramatické pohoří Zagros do provincie Chúzestán. Cestou zastávky s výhledy na horské velikány a jezera, poznávání poetiky íránského venkova.

7.den: Súsy. Jedna z metropolí Elamské a Perské říše a údajně nejdéle osídlené město světa - Súsy (UNESCO): palác Ápádáná, mauzoleum proroka Daniela. Šuštar - přehrada a mosty postavené starými Římany (UNESCO). Nejzachovalejší pětistupňový zikkurat na světě - Čoga Zambil (UNESCO). Noční přejezd do Šírázu.

8.-9.den: Šíráz, Persepolis. „Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína) - Šíráz: městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis (UNESCO): Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého - Pasargad (UNESCO).

10.-12.den: Šíráz - Jazd. Přejezd do Jazdu (UNESCO) - srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh-e Dolat. Středověké podzemní vodovody (kanáty) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Mejbod. Noční přejezd lehátkovým vlakem na jih k moři do Bandar Abbásu.

13.-14.den: Bandar Abbás, ostrov Kešm. Přístav Bandar Abbás ve strategickém Hormuzském průlivu, který odděluje Perský záliv od Indického oceánu a Írán od Arábie. Místo se silnými arabskými i africkými vlivy, jak v místních zvycích, kuchyni, hudbě i etnickém složení obyvatel. Místo, kde ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Rybí trh, mořská promenáda. Přejezd lodí na největší íránský ostrov Kešm v Perském zálivu: starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního „měsíčního“ kaňonu Padající hvězdy, obranným jeskyním Chorbas a k ostrůvku Naz. Pozorování delfínů během plavby Perským zálivem, návštěva ostrova Hengam s plážovým trhem. Přelet do Teheránu.

15.-16.den: Teherán - Praha. Teherán: šáhovy paláce Golestán (UNESCO), jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa - 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost individuálního výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli, popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

ÍRÁN - KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Délka tras: letadlem 10 000 km, po zemi 3300 km, pěšky 6x 5-8 km (volitelně)
Počasí: vzduch 20-33 °C (jaro, podzim), 30-36 °C (léto), voda 20-24 °C (jaro), 26-28 °C (léto - Kaspik), 27-29 °C (podzim)
Nástupní místo: Praha

Termín (661): 22.2. - 8.3. 2020
cena v Kč: 48 990,-

Termín (662): 4.4. - 19.4. 2020
cena v Kč: 48 990,-

Termín (664): 19.9. - 4.10. 2020
cena v Kč: 48 990,-

Termín (665): 7.11. - 22.11. 2020
cena v Kč: 48 990,-

Termín (666): 10.4. - 25.4. 2021
cena v Kč: 48 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu a přelet z ostrova Kešm do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD). Ubytování: 13x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x lůžkový vlak (s povlečením), 1x VIP noční bus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč (12x). Strava: 13x snídaně. V ceně není vízum do Íránu a jeho vyřízení (2200 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je třeba biometrický cestovní pas s alespoň dvěma volnými stránkami, platný nejméně dalších šest měsíců po skončení zájezdu a platné íránské vízum. K vyřízení víza je nutná spolupráce s partnerskou cestovní kanceláří v Íránu. Důležitá informace: Pozor, Váš pas se kterým budete cestovat, nesmí obsahovat vízum do Izraele (ani razítko hraničního přechodu s tímto státem, např. z Egypta)!!! Před vyřizováním íránských víz je nutné abyste nám potvrdili, že zmiňované razítko z Izraele v pase nemáte. Vízum není v ceně zájezdu, cena víza je cca 2200 Kč. Po společném podání pasů na iránské ambasádě v Praze tam Váš pas vyzvedneme a přineseme Vám jej na letiště.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Írán není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečnou zemí. Přesto je třeba si uvědomit, že leží ve zcela jiném klimatickém pásu, s jinými stravovacími i hygienickými návyky. Proto otázky zdraví nepodceňujte.
Očkování proti infekčním chorobám není při vstupu do Íránu požadováno. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu (což bývá doporučeno i v mnoha dalších zemích, a nakonec i u nás). Voda z vodovodu může být nekvalitní a je lepší se vyvarovat její konzumace, na čištění zubů je dostačující. Rovněž konzumace syrové zeleniny, ovoce a různých salátů a džusů může být riziková. Vodu je třeba pít jen z kupovaných lahví. Nezapomeňte si vzít své léky, které užíváte doma a základní cestovní léky.

Ubytování: Ubytováni budete v turistických hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích obvykle s příslušenstvím. Jeden noční přesun autobusem, jedna noc v lůžkovém vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč.

Strava: Kromě většiny snídaní není strava v ceně zájezdu a každý účastník si jídlo zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Chodíváme většinou společně do nějaké levnější restaurace okusit něco z místní kuchyně. Ve většině ubytování na tomto zájezdu máme snídani. Na útratu za jídlo a pití počítejte zhruba ceny jako v ČR, spíše budou nižší. 150 - 200 USD by mělo na celou cestu na jídlo a pití stačit.

Doprava: Bude řešena na místě místními autobusy, taxíky, najatými minibusy, vlakem, městskou hromadnou dopravou, prohlídky měst a kratší přesuny pěšky. Někdy budou přejezdy velmi dlouhé, mohou se hodit kyselé bonbony do autobusu. Máme i jeden přelet a jeden noční přejezd lůžkovým vlakem, kde dostanete i povlečení.

Klimatické poměry: Írán je rozlehlá země a při velkém poznávacím okruhu se návštěvník setkává s rozdílným klimatem. V době našeho pobytu počítejte s tím, že teploty budou cca jako u nás na podzim, leč proměnlivé. Přes den bude většinu dní kolem 20-28 °C, po západu slunce teploty citelně poklesnou. Na jihu země lze očekávat větší horko (možná až ke 33 °C ve stínu) než v ostatních částech, při průjezdu horama bude chladno, u Kaspického moře bude celkově vlhko a větrno. V horách budeme projíždět oblastmi, kde již možná bude ležet sníh. Na zimu by měla stačit flíska, větrovka, lehká čepice nebo šátek. V některých autobusech také může být velká zima od klimatizace.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nezapomeňte doma, je Váš cestovní pas s vízem. V Íránu si velice potrpí na slušné oblečení, tak bychom neměli dělat ostudu. Nechte doma českými turisty oblíbené kostičkované kalhoty, kraťasy případně „oblečení na dotrhání a vyhození“. Muži v Íránu chodí v dlouhých kalhotách, což je nejlepší i pro nás jako turisty. Košile nebo trika by neměly mít přehnaně krátké rukávy. Kraťasy jsou nevhodné, max. na ostrově Qeshm bude možné si ohrnout nohavice. Ženy musí mít ze zákona na hlavě šátek, třeba i barevný, ale dostatečně velký, dlouhé kalhoty až po kotníky a na nejposvátnějších místech i lehké ponožky, blůzu s dlouhými rukávy. Blůza může být klidně lehká do tepla, ale bez výstřihu, s dlouhými rukávy a dlouhá do půlky stehen. Místní moderní ženy chodí také v kalhotách v kombinaci s kabátkem - paletem (můžete si dokoupit až na místě) dlouhým alespoň do půlky stehen. Přes dlouhou sukni nebo kalhoty musí být tedy nějaký svršek (kabátek nebo dlouhá košile) zakrývající vaše křivky. Sukně je možná, ale i dlouhé sukně mají atribut spíše lehčích mravů. Místní mladé ženy používají klipsu do vlasů s jakousi nakrabacenou látkou, na které šátek dobře drží a nesklouzává. Šátek nosí více méně kvůli předpisům a jako pěkný módní doplněk, takže se nemusíte bát žádných čádorů s mřížkou na oči. Na uchycení šátku se také hodí nějaké sponky, ale vše se dá na místě dokoupit, místní přátelské ženy Vám rády poradí. Na posvátných místech a do mešit Vám na místě půjčí a provedou náležité zahalení.
Zavazadlo na cestování je nejlepší batoh, protože nic moc těžkého asi vozit nebudete. Malý kufr na kolečkách je také možný, i když rovnost povrchů pro tento druh zavazadel není vždy zcela příznivý, chodníky a silnice mají díry nebo jsou bez asfaltu. S velkým zavazadlem nebudeme chodit daleko, ale budeme je vždy nakládat do dopravních prostředků, takže raději něco ne moc velikého. Na denní chození si vezměte menší batoh, který se bere i do letadla.
Jako případné dárky pro lidi, které potkáme, můžete vzít např. pár pohledů z Vašeho města nebo obecně ČR/SR. Několik drobných mincí děti potěší a českou ekonomiku snad nezruinuje. Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle, opalovací krém s vyšším a lůj s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku - hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, repelent, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Baterka by se také mohla hodit pro případ výpadku proudu a nočních příjezdů. Pokud neberete telefon, vezměte si malý budík. České mobily by v Íránu měly normálně fungovat, v některých případech bývá problém s připojením Vodafone a O2. Přístup k internetu bude omezený, i když bude na recepcích některých hotelů . V Íránu je hodně stránek blokováno, takže se nemusíte dostat na email (centrum.cz, seznam.cz, FB). Problém může vyřešit použití aplikací pro připojení přes VPN. Zásuvky jsou použitelné pro naše spotřebiče. Výše uvedené jsou jen návrhy a doporučení. Konečné rozhodnutí, co s sebou, bude na vás. Dobře zvažujte a řiďte se zásadou, že méně bývá více. Na místě se případně dá skoro vše levně koupit.

Valutové vybavení: Nejvhodnější valutou jsou Eura a USD. Přepočet na íránské riály je zhruba 1 USD = 42.500 IRR, ale každým dnem se cena riálu kvůli sankcím a mezinárodní situaci mění. V Íránu je stále nemožné (nebo jen obtížně a s velkými poplatky) používat platební karty ani na výběr peněz a stejně tak cestovní šeky. Je třeba mít hotovost a nosit ji spolu s pasem stále na těle. Mimo již výše zmiňovaných 200 USD na jídlo počítejte ještě s částkou asi 200 USD na vstupy, pohledy, suvenýry a případnou návštěvu lékaře. Celkem si tedy vezměte cca 400 USD nebo EUR. Vstupy v poslední době v Íránu dost podražily a podražují stále dále, ale kurz je pro nás nyní příznivý. Část valut je dobré mít v menších bankovkách, protože na závěr nebudete již asi chtít měnit větší obnosy. Vezměte novější bankovky, nezohýbané, čisté. Staré dolary s velkými hlavami se mění za horší kurz nebo vůbec. Mince nemění, bankovky 10-50 mívají horší kurz. Valuty budeme měnit v Teheránu hned první den, poté cestou bude ve větších městech také možno vyměnit. Také je dobré mít několik drobných dolarů nebo eur pro každý případ.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Napětí 220 V/50 Hz. Zástrčky jsou na evropské dvouvidlice.

Telefon: Ve větších městech lze do zahraničí volat za nízké ceny. Co se týče mobilních telefonů, signálem nejsou pokryta veškerá místa a roaming je drahý.

Internet: Na internet se lze dostat ve větších městech za příznivé ceny.

Pošta: Na poštu není příliš spolehnutí. Dopis může do ČR dorazit za týden, ale také za pár měsíců.


Poznámky:
a) Írán je šíitská země značně přísná na dodržování všech pravidel islámu. Proto dbejte na to, abyste byli příhodně oblečeni, nefotografovali lidi bez dovolení, v žádném případě nekonzumovali alkohol!!!, vyvarovali se fyzických kontaktů na veřejnosti (byť s vlastní manželkou), při koupání jsou muži a ženy zvlášť aj. Chováte-li se v Íránu s respektem k daným pravidlům, nebudete mít žádné potíže. Naopak – místní obyvatelé patří mezi nejpřívětivější a nejpřátelštější lidi na celém světě. Celkově se situace v Íránu rok od roku mírně uvolňuje a pro Evropany už je daleko snesitelnější než třeba před 10-15 lety. Loni jsme absolvovali okruh celou zemí bez nejmenších problémů s místními úřady i obyvateli.
b) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
c) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
d) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.