Kempy v Evropě i ve světě – v JAR musíte za sebou zavírat dveře !

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou s nocováním v kempech, pak ani v Evropě a většinou ani v exotičtějších zemích neprohloupíte a je dosti pravděpodobné že se vám tento styl cestování zalíbí a budete se ho už držet. Důvodem je především povětšinou velmi dobrá úroveň kempů. Ve valné většině narazíte v Evropě na výborně vybavený kemp, který vaše očekávání vrchovatě naplní a často budete i příjemně překvapeni. 
Úroveň kempů, jejich vybavení a organizace má v Evropě již určitou jednotnost a rozdíly jsou nepodstatné. Výborně vybavené kempy najdete v celé Evropě, ale zvláště ve Skandinávii je dbáno na čistotu a perfektní vybavení. Kempy se sdružují a zvláště v rekreačních oblastech obsahuje kemp nejen plochu pro postavení stanů, ale i možnost ubytování v bungalovech a karavanech. Plochy pro stany bývají buď vyznačené barevnými kolíky, nebo naznačené jako parcely. Vždy najdete poblíž sprchy a záchody. Téměř všude je dnes již teplá voda samozřejmostí a často jsou v kempech společné kuchyňky, možnost menšího nákupu potravin, dětský koutek či možnost dodatečných večerních programů a sledování společné televize či telefon a připojení na internet. Většinou je použití sociálního zařízení v ceně ubytování, ale např. v Anglii a na Islandu najdete systém „tokenů“ – žetonů , které si zakoupíte v kempu a vhazujete je do sprch atd. Jednodušší kempy jsou v Anglii na farmách. Jde o malé kempy, a proto je zde třeba počítat s možným menším komfortem – někde najdeme suché záchody a jednoduché umývárny, někde ani není teplá voda. I na Islandu najdeme některé kempy s jednodušším vybavením. Na druhé straně je zde výborné informační zázemí. Jsou zde speciální automaty, které vás informují o aktuálním stavu počasí v jednotlivých místech a oblastech země, sjízdnosti silnic atd. Najdete zde mnoho letáků propagující akce v okolí, kontakty na cestovní kanceláře, volně k dispozici jsou tu mapy. 
Placení v kempech je různé, např. ve Španělsku platíte za parcelu a nezáleží na počtu stanů, které na parcelu umístíte, například v Itálii zase platíte za člověka i za stan. V Británii se obvykle platí za osobu. Je třeba zvážit, jakou oblast se rozhodnete navštívit a podle toho rezervovat kemp dopředu. Zvláště ve velkých rekreačních přímořských oblastech. Na jihu Francie, v Itálii, ve Španělsku ale i v zemích Beneluxu je třeba v sezoně kemp rezervovat dopředu, protože bývají přeplněné. Některé vyloženě rekreační oblasti a země potlačují stanování a soustřeďují se výhradně na hotely. Příkladem může být Tunisko, kam se bez rezervace v hotelu těžko dostanete a kemp byste tam asi marně hledali. Například na Mallorce je problém podobný, ale je zde možnost ubytovat se v klášterech, s výborně vybavenými pokoji i se sociálním zařízením. 
Podíváme-li se dál do světa, není problém přespat v kempu ani v Turecku, na Blízkém východě, či v Egyptě. V Turecku jsou kempy prakticky stejné jako jinde v Evropě. Ani často zmiňované záchody, skládající se jen z vyznačených šlapek a díry v zemi již v Turecku v kempech prakticky nenajdete. V Sýrii, Jordánsku a Egyptě je často možnost přespání pod stanem na parcele hotelu , hostelu či ubytovny s využitím jejich sociálních zařízení. Kempy znají i v Maroku, ale jejich úroveň je proměnlivá. Lze najít slušně vybavený kemp, ale také kemp špinavý a se studenou vodou. Vůbec nejsou kempy například v Lybii. I zde se ale lze vyspat na pozemcích hostelů, nebo využít místní speciality: piknikové plochy se sociálním zařízením. Tyto piknikové oblasti jsou na plážích za velkými městy a slouží k rekreaci lidí z měst. Bohužel je z tohoto důvodu potřeba počítat s tím, že zde bývají noci nikoliv tiché. 
O kempech v exotických zemích platí, že není špatné, když člověk má dostatek informací od někoho kdo oblast zná. Například v kempech v Egyptě, které jsou v oázách pouště lze počítat s tím, že voda láká z pouště hady, kteří vás mohou nachytat ve sprše “ v nedbalkách“. Jedny z nejkrásnějších kempů najdete asi v Jihoafrické republice. Každý kemp bez výjimky zde stojí na krásném“anglickém“ trávníku, dokonale sestříhaném „na ježka“. Kemp je ohrazený a kromě veškerého klasického vybavení zde najdete i kuchyňku nejen s vařičem, ale i s topinkovačem a dalšími přístroji, které často ani nevyužijete. V kempech (nejen v poušti Kalahari) jsou prakticky vždy bazény. V národních parcích, kde je safari, projedete před vstupem do kempu několika ohrazenými plochami a branami, uvnitř kterých je kemp zapuštěn a je tak chráněn před divokou zvěří. Nic ale nebrání tomu, abyste v noci slyšeli (zdánlivě metr od vás) řev lva a troubení slonů.

MUSÍTE TADY DŮSLEDNĚ ZAVÍRAT DVEŘE.