Byla by škoda nezmínit hlavní město Vilnius neboť večer ještě v ČR a ráno už v Litvě, ve Vilniusu! Na to že je hlavním městem, tak není přeplněné lidmi, ale památkami. V městě je na čtyři desítky kostelů. Potkávaly se zde různé kultury a víry tak byl Vilnius nazýván dříve Jeruzalémem severu. Vystoupáme-li až na Gediminasův hrad, odměnou pro nás bude báječný výhled na celé město a řeku Neris. Cestou přes Katedrální náměstí je takřka povinností najít dlaždici označující místo, kde stál v roce 1989 poslední člověk tvořící lidský řetěz z Tallinu do Vilniusu. Do řetězu proti sovětské okupaci se zapojilo odhadem dva milióny lidí. Naleznete-li dlaždici, otočíte se na ní, přinese vám to štěstí. Kulturní třešničkou na dortu je hrad a stejnojmenný národní park Trakai. Zadejte do internetového vyhledávače Litva a bude na takřka polovině obrázků. Výkladní skříň litevských knížat a dnes plně zrekonstruovaný vodní hrad. Mimořádně fotogenický!
Ve škole nás učili, že Litva je ve Východní Evropě, ovšem některé nadnárodní organizace ji zahrnují do Severní Evropy a sami Litevci se počítají do Evropy střední. Nuže přejme Litvě, ať zůstane pořád takovou jaká je, skvělou pro cyklotoulání.
Text a foto: Martin Bauer, průvodce CK Nomád
Na program cyklozájezdu po krásách Litvy se můžete podívat a jeden ze 2 termínů si vybrat zde: https://www.nomad.cz/…/zajezdy/725-narodni-parky-litvy-na-k…
#nomad #cyklo #litva #travel #nakole #pobaltí #trakai #vilnius