Roztroušené barevné dřevěné domky v krajině doplňuje futuristické Etnokosmologické centrum, tedy hvězdárna a vyhlídková věž v jednom, místo, kde se prolíná věda a umění. Milovníci skanzenů si přijdou na své, jedna etnografická vesnička střídá druhou, i když během dne nepotkáváme ani živáčka. Prohlédnout si můžeme i nejstarší dřevěný kostel v Litvě či trochu nostalgicky působící muzeum v Reškuténai, která je v podstatě sbírkou místního učitele nadšence. Velmi ráda se s návštěvníky zapovídá také místní průvodkyně, která toho již hodně pamatuje. Poví vám o meteoritu, knihách, obrazech i zbraních a na vše si můžete klidně osahat.
Občerstvovny nám na trasách nechybí a tak můžeme obdivovat kupříkladu vodní mlýn v Ginučiai, který je místní technickou památkou. Nejlepší pohled na něj je při koupání za náhonem mlýnského kola a nebo ještě lépe z místních dvou hospůdek, kde doplníme pitný režim a především ochutnáme místní speciality. Byl by hřích nezmínit národní kuchyni, zvláště když je tak sytá a vydatná jako je ta naše. V létě osvěží studený litevský boršč a zasytí plněné knedlíky se sympatickým názvem cepelíny a žízeň zaženou silná litevská piva.
Text a foto: Martin Bauer, průvodce CK Nomád
(pokračování příště)
Na program cyklozájezdu po krásách Litvy se můžete podívat a jeden ze 2 termínů si vybrat zde: https://www.nomad.cz/…/zajezdy/725-narodni-parky-litvy-na-k…
#nomad #cyklo #litva #travel #nakole #pobaltí