Litva, země, kterou masová cykloturistika ještě neobjevila. Možná proto, že si ji mnozí nechávají ,,na jindy“ až projedou světoznámé trasy. Přitom tato pobaltská země má co nabídnout. Mnozí z nás znají Litvu jen ze školního atlasu, ti šťastnější, tam byli třeba u moře, brr trochu studené, ale pořád moře. Litva, ale láká i něčím jiným. Máte rádi klidné toulání na kole čistou přírodou bez nekonečných davů? Pak se do Litvy zamilujete a především do jejích národních parků. Těch je celkem pět, a největším je Aukštaitios. Ten s naším zájezdem projezdíme podrobněji. Minimální osídlení a všude jen lesy a jezera kam až oko dohlédne. Terén tvoří mírně zvlněná krajina a tak doplňuje cyklistiku o to krásné slovo, příjemně pohodlná, proto nečekejte žádná velká převýšení, vždyť nejvyšší horou Litvy je Aukštojas s pouhými 294 m n.m. Vyhlídkovou horou v parku je například „Hora“ Ladakalnis, ledová hora, slovo hora musíme dát do uvozovek neboť 176 m n.m. připadá našinci jako hora pro děti, ale je z ní příjemný výhled na nekonečné lesy kolem. Když chce Litevec říct, že je někde hezky, řekne ,,tady je krásně jako v lese“. A ví proč. Lesy se navíc pyšní obrovským množství borůvek a brusinek, až člověk neví, jestli má šlapat nebo sbírat do pusy a co hub je v místních lesích!
Povrchu cest dominuje přírodní charakter a asfalt je jen na hlavních tazích mezi městy. Proto se nejlépe jezdí na horském či trekovém kole. Když jsem byl v Litvě poprvé, nejvíc mě ale překvapila teplota vody v jezerech. Považte, příjemně teplá voda na koupání v jezerech, kterým nechybí mnoho do zeměpisné šířky Kodaně. Dobrodruhy, ale i romantiky nadchne plavba na člunech po místních jezerech, kde našince potěší průzračně čistá voda.
Text a foto: Martin Bauer, průvodce CK Nomád
(pokračování příště)
Na program cyklozájezdu po krásách Litvy se můžete podívat a jeden ze 2 termínů si vybrat zde: https://www.nomad.cz/cs/zajezdy/725-narodni-parky-litvy-na-kole.html
#nomad #cyklo #litva #travel #nakole #pobaltí