V severovýchodní části severního ostrova Nového Zélandu se nachází posvátná maorská hora a zároveň nejvyšší hora severního ostrova nesopečného původu – Mount Hikurangi, jež sahá do výšky 1 752 metrů. 

MOUNT HIKURANGI

Má se za to, že ten, kdo pozoruje východ slunce z vrcholku Mount Hikurangi, „vítá nový den“ a jako první člověk na světě spatřuje toho dne sluneční paprsky. Podle maorské mytologie Maui, předek místního kmene Ngati Porou, vylovil severní ostrov Nového Zélandu ze dna oceánu a Mount Hikurangi byla prvním místem, které se ocitlo nad hladinou moře. Jestliže chce člověk z vrcholku Mount Hikurangi pozorovat východ slunce, zažije při výstupu skutečné dobrodružství. Na začátku léta je třeba vyrazit z horské chaty asi v polovině cesty na vrchol Mount Hikurangi kolem třetí hodiny ráno, vybavit se baterkami a hlavně čokoládou, jelikož tříhodinový výstup do prudkého kopce v naprosté tmě v brzkých ranních hodinách není žádná legrace. Na úspěšné odvážlivce, kteří se po sotva viditelné stezce dostanou na místo včas, však nahoře čekají úchvatné výhledy a téměř až mystická atmosféra a podívaná. Posuďte sami. 

MOUNT HIKURANGIMOUNT HIKURANGI

autorkou textu je Marie Šindelářová,

průvodkyně CK Nomád, lektorka a překladatelka z francouzštiny, italštiny a angličtiny, v současné době žijící na Novém Zélandě. 

preklady.sindelarova@gmail.com