Patřím k těm, pro něž je cesta stejně důležitá jako samotné místo určení. Srdeční záležitostí je pro mě Blochova povídka Vlak do pekla. Ale vím, že většina lidí to má jinak. Vydávají se do vybraných míst za jasným účelem, ať je to návštěva historických památek, horská turistika nebo pohodlný hotel na pláži. Přesun do nich berou jako nutné zlo, které chtějí mít co nejrychleji za sebou. A pak už si jen užívat toho, za čím do cílové země přijeli. 

Jsou ale na světě místa, kde je cesta vyhledávanou atrakcí a užije si ji každý. A nemusí jít zrovna o jizdu Orient Expresem nebo plavbu na obří výletní lodi. 

vodní dálnice Canal des Pangalanes

Jednu z nejzajímavějších výprav po Madagaskaru nabízí výlet člunem po kanálu Pangalanes. Byl vybudován ve střední části ostrova, u východního pobřeží mezi přístavy Toamasina a Farafangana, v celkové délce přibližně 650 km. Umělou vodní cestu mezi deltami řek a pobřežními lagunovými jezery v blízkosti Indického oceánu začali hloubit už od 16. století v dobách Merinského císařství. Rozhodující práce ale proběhly v době francouzské kolonizace od konce 19. do poloviny 20. století. 

Od té doby kanál slouží místním podobně jako silnice či železnice. Obchodníci, rybáři, farmáři i obyčejní cestující putují kanálem nejčastěji na tradičních pirogách, vydlabaných z jednoho kusu dřeva. 

Během plavby uvidíte vesnice a běžný život jejich obyvatel. Pojízdného pekaře a chatrč s rychlým občerstvením, venkovní přenosné kadeřnictví nebo školu s jedinou třídou, navštěvovanou všemi žáky společně, bez ohledu na věkové rozdíly. Břehy kanálu slouží ženám jako prádelna, zatímco muži zde provádějí důkladnou intimní očistu. Mělčinami se brodí dobytek táhnoucí povozy, rybáři kladou vrše na ryby, v korunách stromů lze občas zahlédnout lemury. 

na inspekci u kolegyně na hodině matematiky

Do bukolické idylky se vloudí disharmonie při pohledu na stříbrný tank kanadsko-japonské firmy Sherritt, která zde těží a zpracovává nikl a kobalt. Na pozadí primitivních bambusových chatrčí vypadá nepatřičně jak obří UFO za Zelenou Horou. 

kontrast epoch a civilizací

Plavba po kanálu umožní názornou představu o životě Malgašů, etniku s výraznou fyzickou krásou. Ti na Madagaskaru jednoznačně převažují a svým malajsko-indonéským původem se na první pohled odlišují od kontinentálních Afričanů. 

každá žena chce být krásná

Madagaskar je plný zajímavých a jedinečných míst. Kanál Pangalanes patří mezi ně. Až se někdy na ostrov vydáte, nezapomeňte na něj. A při plavbě po vodní dálnici si můžete prozpěvovat spolu s Oldřichem Janotou (nebo Mňágou a Žďorp, chcete-li), že „i cesta může být cíl.“ 

výlet na lodi

Karel Starý, CK Nomád