S HDP téměř 135 tisíci na hlavu je Katar na prvním místě na světě, a to se slušným náskokem. Ve srovnání s tímto samostatným emirátem působí i ty Spojené v čele s Dubají nebo sousední Saúdská Arábie málem jako chudáci s produktem na osobu ani ne polovičním. Na rozdíl od nich není pro Katar zdrojem bohatství ani tak ropa, ale především zemní plyn. Vyváží ho ze všech zemí nejvíc, což je na tak malou zemičku úctyhodný výkon. 

tato budova je ústředím společnosti, přinášející Kataru jeho bohatství

Jak na návštěvníka působí země, jejíž extrémní bohatství je patrné na každém kroku? 

Nepříjemné je především omračující vedro. Od jara do podzimu dosahuje každodenně 40o C ve stínu i víc. Život zde začíná až po západu slunce, a to zdaleka ne jen o ramadánu. Ani večer teploty dlouho neklesají pod třicítku. 

Další nepříjemností je zákaz nákupu i konzumace alkoholu, s výjimkou barů v těch nejdražších hotelech. Takže palčivou vyprahlost ze sebe člověk nedostane oroseným pivem, jak je zvyklý jinde ve světě. 

Naopak, kromě očekávané kvality infrastruktury i služeb, člověka příjemně překvapí pocit, že je zde vítán, vstřícnost a přátelskost místních. 

Ono jich tu, pravda, zase už tolik nežije a místo pobytu ve městě tráví čas dováděním na vodních skútrech v Doha Bay, výlety do pouště, vzrušením na dostizích a dalšími kratochvílemi. Na práci zde mají gastarbeitery, na tu sofistikovanější ze Západu, na tu manuální převážně z Asie. 

záliv Dauhá s tradičními bárkami dhow a panoramatem downtownu v pozadí

Zatímco moderní část metropole Dauhá vás omráčí neony a okázalostí, stará medina v sobě skrývá kouzlo původního Orientu s vůněmi koření a vyřezávanými loděmi. Při procházkách po (pochopitelně večerní) Dauhá někdo preferuje šopování a zábavu v obřích centrech, jiný zase atmosféru zapadlých uliček, čajoven a súků. 

původní stará Dauhá (medina)

Ve staré části města nad mořem podle návrhu architekta Ieoh Ming Peie (toho samého, co projektoval pyramidu u pařížského Louvre) byla vybudována chlouba Kataru – Muzeum islámského umění. Vystavené artefakty pocházejí ze zemí tří kontinentů. Jde o největší sbírku islámského umění na světě. 

Muzeum islámského umění

Katařané jsou milovníky zvířat. Především těch, kteří jim pomáhají při lovu a dopravě a s nimiž jsou historicky spjati. Jak praví jeden místní bonmot, v žebříčku nejcennějších tvorů jsou na třetím místě sokoli, společně se ženami. Přičemž na druhém místě, hned za muži, se nalézají jejich koně. 

sokolí trhy jsou významnou součástí místního bazaru

Před 2-3 lety došlo k hluboké roztržce mezi Katarem a státy Arabského poloostrova, včetně několika dalších (např. Egypta). Kataru byla vyčítána především spolupráce s Íránem (formálně podpora terorismu). Na Katar bylo uvaleno přísné obchodní embargo. Vzhledem k tomu, že jedinými sousedy jsou na východě Perský záliv a na západě jen „nepřátelská“ Saúdská Arábie, dalo se předpokládat, že soustředěné embargo všech okolních arabských zemí bude pro tak malý stát likvidační. 

Ne však pro bohatý Katar, pro nějž nebylo problémem nechat si i potraviny denní potřeby posílat letecky. Katar embargo přežívá bez viditelné újmy a zdá se, že jeho pozice mostu mezi sunity a ší´ity zůstane neotřesena. 

Katar nejenže odolává embargu, ale může si dovolit i úplně jiné věci. Řadu posledních let věnuje úsilí zviditelnit se ve světovém sportu. Nakupuje do svých řad nejen jednotlivé sportovce, ale vytváří z nich celé reprezentační týmy. A také úspěšně lobuje (uplácí) ve funkcionářských kruzích. V posledních letech se zde konalo například mistrovství světa v házené, loni v atletice a za dva roky i samotný fotbalový světový šampionát. 

Věřím tomu, že když si Katar zamane, vyloučena není ani olympiáda. A možná i zimní. 

Co na tom, že atleti z vedra kolabují, co na tom, že volba tohoto dějiště fotbalového mistrovství světa je brutálním zásahem do tradic, kdy pořadatelem mohla být jen země s vhodnými klimatickými podmínkami a především s bohatou fotbalovou historií a diváckou základnou? 

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit… vždyť víme jak je to dál. Vysvětlením může být věta z amerického filmu Harpuna (co na tom, že fiktivního), resp. z naší Vesničky střediskové (abych se dále držel české klasiky): „Dolary, šéfe, dolary… Jak nemáte dolary, tak jste namydlenej…“ 


Karel Starý, CK Nomád

večer v moderním centru Dauhá