Kdysi jsem slyšel nebo četl docela pěkný bonmot, že zatímco krajina na Novém Zélandu na člověka zapůsobí jako úder, ta naše je jako pohlazení. Kdybych v něm měl nahradit Nový Zéland Islandem, snad bych použil slovo masáž. Obě země jsou si podobné dramatickou krásou, kterou okázale plýtvají. Člověk tak za chvíli přestane registrovat všechna ta fotogenická místa, u nichž by, být to jinde, jen lapal po dechu. Na Islandu třeba všechny možné vodopády, kterých jsou stovky, ne-li tisíce. 

ISLAND

Island často bývá, a zcela právem, označován jako ostrov ohně a ledu. Ale řekl bych, že ze všeho nejvíc je ostrovem vodopádů. Když jsem jezdíval jako průvodce okruh kolem ostrova, třikrát jsem mezi klienty uspořádal anketu o nejkrásnější vodopád ostrova. Aspoň z těch, které jsme navštívili. Vítěz byl pokaždé jiný. 

Sám nevím, který bych upřednostnil. Zda mohutný Dettifoss, „Niagaru Evropy“, kterou poznají i ti, kteří na Islandu nikdy nebyli, díky úvodu filmu Prométheus? Nebo Hraunfossar prodírající se lávovým příkrovem a připomínající mi vodopády na řece Krce? Impozantní „Božský“ Go?afoss a „Zlatý“ Gulfoss? Stylově dokonalý Skógafoss? Gljúfrafoss skrytý za skalní průrvou jak muslimka v burce? Respekt budící Glymur padající do bezedné hlubiny? Nebo nějaký úplně jiný? 

Svůj zatím poslední velký vodopád se mi podařilo objevit loni v zimě. Rozhodně nepatří mezi nejznámější, ačkoli průtokem vody ve svých peřejích a kaskádách jde o nejmohutnější vodopád Islandu. Je to o to pozoruhodnější, že leží na dohled od frekventované okružní silnice č. 1. Řeka ?jórsá, na níž vodopády Urri?afoss vytvářejí 6 m výškový stupeň, je nejdelší řekou Islandu a nedaleko odtud ústí do Atlantiku.ISLANDUrri?afoss určitě stojí za zajížďku na pár desítek minut, stěží ale na hlavní program dne. Zaujme šířkou a objemem vody, která se dravě valí dolů všemi existujícími přístupy. Neohromí svojí výškou, ale zvlášť v zimě to návštěvníkům vynahradí neobvyklými pohledy na rampouchy a další zmrzlé útvary přímo v peřejích. Přístup sem ale není snadný. V zimě je od spršky z vodopádů všude na zemi dokonalá ledovka, takže je na místě maximální opatrnost. Jinak hrozí nebezpečný pád. 

Každopádně za návštěvu stojí. A nejen to. Myslím, že v naprosté většině zemí světa by podobný vodopád byl turistickou atrakcí první kategorie. Jenže jsme na Islandu. 

A tady je to zase jen další takový vodopád… 

ISLAND

Karel Starý, CK Nomád

P.S. Na besedu o cestování po zimním Islandu se můžete vypravit v úterý 21.1. do Café u Tety Hany ve Žďáře nad Sázavou nebo v úterý 11.2. do Městské knihovny v Lovosicích. Případně se na zimní Island můžete vypravit osobně na našem zájezdu v březnu nebo říjnu 2020

(https://www.nomad.cz/…/364-island-cesta-za-polarni-zari.html)