Všichni ji znáte. Málokterou fotku jste v životě viděli častěji. Mořskou jeskyni na přihlašovací obrazovce windows 10. 

Pro připomenutí ji máte třeba zde: https://www.mobiles24.co/downloads/s/618750-331-beach_cave_windows_10 

Přesto když jsem navštívil jeskyni Katedrála na poloostrově Coromandel, zůstal jsem na pochybách: Je to ona? Nebo ne? Na jednu stranu jsem sice zaznamenal jisté odlišnosti, na druhou jsem si uvědomoval, co dokáže s identifikací výběr místa, roční období nebo výška přílivu. A také jaká náhoda by byla, aby existovaly dvě pobřežní jeskyně tolik si podobné. 

V době, kdy lze skoro vše vygůglit, nedalo příliš práce najít na tuto hádanku odpověď. Není to ona. Ta pravá jeskyně a pláž sice také leží na Novém Zélandu, ale na tom druhém, tedy Jižním ostrově. I když na jeho nejsevernější výspě. Pro pořádek, jde o ostrůvek Archway na pláži Wharariki. 

To ale nic nemění na tom, že Cathedral Cove a její okolí je přinejmenším stejně krásné (uvádí se, že jde o nejkrásnější pláž Severního ostrova) a také ona se dostala do širokého povědomí jako jedna z filmových lokací Letopisů Narnie. 

Coromandel - Cathedral Cove

Několik kilometrů od Katedrály navíc najdete Hot Water Beach. Pozoruhodné místo, kde přímo pod písečnou pláží vyvěrají 65 oC horké prameny. Můžete si půjčit lopatku, kterou si v písku vykopete vlastní tůňku s vyhřívanou vodou. A pak už si jen lebedit bez ohledu na počasí. 

Hot Water Beach - komu se nelení, tomu se koupání…

Hornatý poloostrov Coromandel leží relativně blízko největšího města Nového Zélandu Aucklandu, na protilehlém pobřeží zálivu Hauraki. Přesto zůstává jednou z nejzachovalejších oblastí obou ostrovů. Zde máte ještě šanci narazit na rozložité velikány kauri (česky damaroně). 

Posvátné stromy Maorů patří mezi nejmohutnější a nejstarší na světě. Bohužel, během 19. a 20.století byly tito obří enti, z nichž každý obsahuje 200 i více m3 zpracovatelného dřeva, zmasakrovány přičinlivými příchozími evropskými Sarumánky, takže z původních rozlehlých porostů zůstala už jen osamocená torza. 

Dnes je každý kauri pečlivě chráněn. Když se k němu chcete přiblížit, musíte dodržovat hygienu jak v nemocnici a chodit výhradně po chodníčcích. Takový strach mají ochránci ze zavlečení zhoubných bakterií, které by způsobily uhynutí stromu. 

Snad kauri přežijí… 

jeden z přeživších damaroňů (kauri)

Za damaroni, pláží s horkou vodou i Katedrálou na poloostrov Coromandel (a zdaleka nejen na něj) se můžete vypravit s CK Nomád na zájezdech č. 113 Austrálie a Oceánie nebo 115 Cookovy ostrovy a Nový Zéland. 

Karel Starý, CK Nomád