O čem jiném dnes psát než o Filipínách? Dýmající sopka Taal na jihu hlavního ostrova Luzon je v centru všech zpráv a nejen to. Kvůli nebezpečí erupce a popílku, který pokryl šedavou vrstvou široké okolí, neodletěla naše skupina z Manily domů, ačkoli už byla odbavena. Takže na Filipíny opravdu nelze nemyslet. 

Bohužel, moje fotky z klidných dob nemohou konkurovat všude publikovaným apokalyptickým výjevům s křižujícími se blesky nad kouřícím kráterem. Proto jsem si pro úvahu nad touto pozoruhodnou zemi tisíce ostrovů i tisíce tváří vybral téma ze zcela jiného soudku. 

Populární (hazardní) zábavou, snad až národním „sportem“ místních jsou kohoutí zápasy. Nepoznal jsem na světě destinaci, která by se v jejich uctívání mohla s Filipínami rovnat. Tato, vzhledem k osudům poražených zvířat, poněkud zvrácená zábava je oblíbená i v jiných zemích Asie či středoamerické a karibské oblasti. Kultu, kterému se těší na Filipínách, se ale rovnat nemůže. 

Zápasy se odehrávají v neděli odpoledne po návštěvě kostela a aréna je vždy plná do posledního místa. Měl jsem velké štěstí, že jsem se na jedno takové odpoledne v městečku na středofilipínském ostrově Cebu dostal. Místní o turistické vetřelce obvykle příliš nestojí. 

Oťukávání před soubojem v ringu
Oťukávání před soubojem v ringu

Asi mi pomohla znalost zásadního výrazu utang v místním jazyce filipino a rčení puede utang. Ten první znamená dluh, to druhé dáš mi na dluh? Nebo půjčíš mi? Jak jsem se dověděl od kamaráda, který na Filipínách už skoro dvacet let žije, kolem dluhů se točí celá místní ekonomika všedního života. Když jsem tedy oslovil člověka u vstupu, zda mě pustí na dluh, rozesmál se a blahosklonně mě nechal jít. 

Součástí (možná dokonce tou nejdůležitější) celého kohoutího byznysu zvaného sabong jsou sázky. Systému jejich podávání, kurzů, placení i výher laický návštěvník těžko pochopí, zvlášť v ohlušujícím řevu, připomínajícím aukce tuňáků v tokijském Cukidži. Nezbývá než obdivovat sloní paměť výběrčího sázek, který reaguje na každou výzvu a peníze přijímá i vydává bez jediné účtenky. 

tabule s kurzy na kohouty - obdoba našich sázkovek

Vzpomínám na Kohoutího George v Kořenech Alexe Haileyho. Snad nikdo jiný nepopsal úchvatněji dynamiku a napětí soubojů i dění kolem. Speciálně vycvičení kohouti spolu svádí nelítostné boje na život a na smrt a publikum je dychtivě povzbuzuje. Takhle nějak asi probíhaly souboje gladiátorů v koloseu. My už jsme dál, místo nás to odnášejí „jen“ kohouti, jinde býci. Pozoruji jak se z hrdých a dravých drůbežích samců stávají bezvládné uzlíčky peří s povislou hlavou a zatímco se vítězný kohout naparuje a jeho majitel a úspěšní sázkaři se radují z výhry, pociťuji smutek a lítost nad zbytečně zmařeným životem jen pro něčí zábavu. 

Prohra znamená pro majitele poraženého kohouta značnou ekonomickou i citovou ztrátu. Říká se, že když bude hořet dům, bojového kohouta chovatel vytáhne ještě před manželkou a dětmi. Jiný kraj, jiný mrav. Někde mají před členy rodiny přednost obrazy velkých vůdců, na Filipínách jsou to (prý) kohouti. 

Mentální koučink před turnajem - kdo přežije
Mentální koučink před turnajem – kdo přežije

A zaplatil jsem nakonec to vstupné? Při odchodu jsem měl „dlužnou“ částku nachystanou, ale zkusil jsem použít další oblíbené rčení, které místní milují. V poetickém jazyce filipino znamená: Můj dluh se rozplynul jako kruhy na vodě. Řečeno hezky česky: Pan feldkurát vám nic nedá. Opět jsem u pořadatelů slavil úspěch, kohoutí zápasy jsem měl definitivně zadarmo. 

Nešlo o tu vcelku zanedbatelnou částku za vstupné. Potěšilo mě, že jsem pobavil místní a byl jimi přijat. Ale co já? Přijal jsem i já kohoutí zápasy za své? Myslím, že ne. Podruhé už bych tuto atrakci vidět nemusel. Na druhou stranu jsem rád, že jsem měl možnost okusit bláznivou atmosféru a vše ostatní se sabongem spojené. Na takový zážitek se nezapomíná. 

P.S. Dobrá zpráva na závěr. Naši klienti, kterým sopka Taal znemožnila návrat v původním termínu, už jsou na cestě domů. 

Karel Starý, CK Nomád