Dnes ráno jsem si na ni po čase vzpomněl. Na Jamajku. Na podmanivé reggae, všudypřítomnou vůni kayi ve vzduchu, úsměvy a nakažlivou pohodu, o kterou vás neobere žádný prudič. Takoví tam ani nejsou. Ya man.

Bylo to ale hlavně kvůli kávě. Kdo z nás někdy nepotřebuje dodatečně probudit a nastartovat mozek do provozních otáček? Kolik z nás by se bez kávy už neobešlo a nad voňavým šálkem usedají i několikrát denně?

Otázka je nad jakou kávou. Ti starší z nás ani dnes nedají dopustit na svého turka, který je za minulého režimu doprovázel jako jediný a věrný společník. Mnozí z nás ho po revoluci zradili a přešli na tzv. preso, jímž rozumí objemný hrnek rozpustné kávy obvykle s mlékem. Kávoví misionáři, zcestovalí světáci obvykle z velkých měst, postupem času začali šířit povědomí o pojmech jako macchiato, cappuccino, latte, lungo, ristretto a další i mezi zapadlé vlastence na venkov a ti je časem také přijali za své.

Díky tomu je dnes u nás rozšířen názor, že nejlepší káva je ta italská. Způsobem přípravy a servírování to může být pravda. Ale kam se vydat, pokud jde o samotnou plodinu? Kde roste ta nejlepší káva na světě?

Blue Mountain coffee - Jamajka
Blue Mountain coffee – Jamajka

Blue Mountain coffee – Jamajka
Co člověk, to jiný názor a žádné hodnocení nemůže být objektivní. Podle mnohých fajnšmekrů a odborníků je to právě Jamajka a Blue Mountains coffee. Na východní straně tohoto karibského ostrova, na svazích Modrých hor, v nadmořských výškách mezi tisíci až patnácti sty metry se pěstuje káva, která podle nich nemá na světě konkurenci.

Přinejmenším Japonci, velcí milovníci kávy, jsou ochotni za ni platit velké částky. A James Bond? Jistě, měl pro Jamajku slabost, vždyť zde byl i stvořen, ale stejně jako si nedokázal představit den bez sklenky martini s vodkou (protřepat, nemíchat), tak jeho jediným šálkem kávy byl právě ten z Modrých hor.

Co je na ní tak oceňováno? Je lehčí a sladší, přitom plnější než jiné kávy. Obsahuje méně kofeinu a má jedinečnou vůni i chuť ušlechtilých dřevin.

Potěšení z čerstvě upražené kávy na Whitfield Hall, Blue Mountains, Jamajka
Potěšení z čerstvě upražené kávy na Whitfield Hall, Blue Mountains, Jamajka

potěšení z čerstvě upražené kávy na Whitfield Hall, Blue Mountains, Jamajka
Můj laický jazyk by to takhle popsat nedokázal. Pravdou ovšem je, že pít čerstvě upraženou kávu na horské chatě přímo z jejich vlastní plantáže byl povznášející zážitek. Káva provoněla celou místnost, probudila nás a postavila na nohy před nočním výstupem na nejvyšší horu Jamajky.

V tu chvíli nikdo neřešil, zda pije opravdu tu nejchutnější kávu na světě. Každopádně nám tak tehdy připadala. Ale kategoricky to tvrdit nemůžu a nechci.

Zkuste zajet a udělat si názor sami. Tak je to stejně vždy nejlepší.

Karel Starý, CK Nomád