Nedávno jsme slavili nový rok. Půlnoční bouchání sektů a slavnostní ohňostroje se stěhují po zeměkouli v souvislosti s časovými pásmy. Jako každý rok, první, kdo slaví, jsou obyvatelé tichomořských souostroví Kiribati a Samoy, kde ke změně letopočtu dochází již na Silvestra v 11 hodin dopoledne našeho času.

Geograficky nejvýchodnější částí ostrova Upolu i celé Samoy, a tedy místem, kde mají na oslavu nového roku skutečně prioritní právo, je nádherná pláž Lalomanu. Ta bývá řazená mezi nejkrásnější na celé planetě (např. https://www.azureazure.com/travel/destinations/top-5-most-beautiful-beaches-in-the-world/). Taková oslava nového roku někde v lehátku na verandě fale se sněhobílou pláží a prohřátým Pacifikem před sebou… Těžko si představit něco lákavějšího.

Upolu, Lalomalu Beach
Upolu, Lalomalu Beach

Upolu – Lalomanu Beach
Nebývalo tomu ale tak vždy. Ještě před 10 lety ležela Samoa naopak na západní polokouli a byla místem, kde na celé planetě dohasínal den, tedy i starý rok.

Symbolicky to bylo na nejzápadnějším místě souostroví, na ponurém mysu Mulinuu na ostrově Savai´i. Tam, podle polynéských legend, odchází i duše zemřelých do záhrobí, takže slunce, dny i roky se nemusely bát samoty.

Savai´i - Cape Mulinuu
Savai´i – Cape Mulinuu

Savai´i – Cape Mulinuu
Někde tam, na obzoru, pár kilometrů od západního Savai´i probíhala datová hranice a začínal nový den.

Důvodem ke změně byl pocit, že Samoa je odříznuta od dění v oblasti, protože všichni její blízcí sousedi a nejdůležitější obchodní partneři leží na východní polokouli a den u nich začíná, zatímco k nim se dostává až s 20 a více hodinovým zpožděním. Těžko soudit, do jaké míry šlo o dojem ekonomicky opodstatněný a nakolik jen o obsesi osamoceného jedince vyloučeného z kolektivu. Každopádně byl tento pocit natolik zásadní, že v roce 2011 se úřady odhodlaly k radikálnímu kroku a přesunuly Samou ze západní polokoule na východní.

Samozřejmě nešlo o žádný silácký výkon hodný polynéského poloboha Mauiho, ale o čistě administrativní rozhodnutí. To ale nic nemění na tom, že šlo o bezprecedentní krok. V praxi to znamenalo, že po čtvrtku 29. prosince 2011 přišla hned silvestrovská sobota.

Pátek 30.12. 2011 se tak stal dnem, který prostě nikdy neexistoval.

Karel Starý, CK Nomád