NEWSLETTER 15.5.2014

TIPY NA NAŠE ZÁJEZDY

1) IRSKO - CESTA NA SEVEROZÁPAD (BUSEM A LETECKY)

Skotskem do země Keltů, druidů, menhirů, dolmenů a kromlechů, mohyl, kaplí, klášterů a hradů, zelených pastvin, hor, vodopádů, jezer, útesů, umělců, písní, pubů s Guinnessem a whiskey.

Termín: 2.8.-9.8.2014
cena v Kč: 19 990,-

Více informací o zájezdu

2) ISLAND A VESTMANNAEYJAR - OSTROVY OHNĚ A LEDU

Lodí přes Faerské ostrovy nebo přímo letecky na Island. Fascinující krajina gejzírů, činných vulkánů, bahenních sopek, termálních pramenů, lávových polí a pouští, mořských útesů, kaňonů řek a především - vodopádů! Největší ledovec Evropy Vatnajökull, jedinečné turistické atrakce - termální Modrá laguna či jezero s ledovými krami Jökulsárlón. Souostroví Západních mužů, nejmladší ostrovy Evropy.

Termín č.231: 8.8.-31.8.2014
cena v Kč: 36 990,-

Více informací o zájezdu

3) HOLANDSKO NA KOLE (CHATIČKY)

Pohodové hvězdicové výlety v zemi cyklostezek, větrných mlýnů, polderů, písečných dun, dřeváků, sýra a krav. Země protkaná stovkami kilometrů vodních kanálů a svým rovinným charakterem přímo stvořená pro lehčí cyklistiku. ATRAKCE: návštěva proslulých sýrových trhů!

Termín: 29.6.-6.7.2014
cena v Kč/*dvoulůžko: 9 890,-/*11 590,-

Více informací o zájezdu


Článek - POLYNÉSIE

Země, kam naše kancelář jezdí. Skutečná exotika, ve spojení s Velikonočním ostrovem opravdové dobrodružství mezi ostrovy - Návětrné (Tahiti a Moorea) a Závětrné (Huahine, Raiatea, Maupiti a Bora Bora) Společenské ostrovy Francouzské Polynésie. Dva týdny pohádky u protinožců na „ostrovech lásky“, obdivovaných P. Gauguinem, R.L. Stevensonem a dalšími umělci. Tradiční polynéská kultura a obyvatelé, slavné černé perly, korálové atoly s bělostnými plážemi a mořem neuvěřitelných barevných odstínů...

- ČÍST CELÝ ČLÁNEK
- ZÁJEZD: FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE A VELIKONOČNÍ OSTROV http://nomad.itporadenstvi.cz/cs/zajezdy/191-francouzska-polynesie-a-velikonocni-ostrov-z-tahiti-na-bora-bora.html

Začal s tím Bougainville.
Legendární francouzský šlechtic a mořeplavec ale nebyl prvním Evropanem, který připlul na Tahiti. Tato čest náleží Britovi Wallisovi, který ostrov objevil v roce 1767, tedy o necelý rok dříve. Byl však prvním, kdo přivezl do Evropy barvité líčení Tahiti jako zahrady rajských potěšení.
Není divu. Zkuste se vcítit do kůže námořníků, kteří po dlouhých týdnech celkového fyzického půstu a psychického strádání náhle přistanou na ostrově oplývajícím tropickou vegetací s lahodnými plody a čerstvou vodou. A když ještě místní obnažené krasavice tančí smyslné, erotikou nabité slavnostní tance a z pobavení s natěšenou posádkou lodi nedělají žádnou vědu? Kdo by nebyl nadšen i dnes? Natož pak v 18. století, kdy se jim v puritánskou morálkou upjaté Evropě o něčem podobném ani nesnilo. Tehdejší polynéské ženy považovaly nahotu, sex a erotiku za zcela přirozenou věc. Za potěšení, které zpříjemňuje život stejně jako dobré jídlo a nestojí za dlouhé řeči a mimořádnou pozornost. Až teprve námořníci, kteří začali odměňovat jejich příchylnost dárečky, především nesmírně žádanými hřebíky, je naučili, že sex může přinášet i materiální výhody. Prvním ze zlořádů, které sem Evropané přinesli, byla do té doby zcela neznámá prostituce.
Legenda přetrvává.
Následné výpravy potvrdily dosud neslýchané legendy, takže zakrátko se celou Evropou šířily zkazky o ostrově lásky, slastí a opravdovém zemském ráji.
Pověst zaslíbených ostrovů se táhla napříč staletími. Přiživil ji Paul Gaugain svými obrazy Tahiťanek i slavní spisovatelé jako Herman Melville, R. L. Stevenson či Jack London. Stejně jako Gaugain zde našel svůj posmrtný klid i belgický bard Jacques Brel. Přírodní krásy především ostrova Moorea zpopularizovaly hollywoodské velkofilmy o vzpouře na lodi Bounty. A díky jejich hvězdám, které si oblíbily polynéské svatby či dokonce zakoupily vlastní ostrůvek (Marlon Brando) se sem od šedesátých let valí davy amerických či japonských turistů. O Francouzích ani nemluvě, ti jsou zde přece doma.
V očích celého světa je Francouzská Polynésie vnímána jako symbol té nejpohodovější a nejluxusnější dovolené jakou si jen lze dopřát. "Jestli někde existuje ráj na Zemi, je to zde." Reklamní slogany cestovních kanceláří umějí využít skvostné pověsti budované po staletí. Jaká je však skutečnost?
Pravdy a omyly.
Když přistanete v Papeete na letišti, očekává vás velkolepé přivítání. Tradičně odění hudebníci s kytarami a ukulele hrají jenom pro vás a lepé Tahiťanky vás krášlí bílými kvítky tiaré a zdraví vás ia orana, maeva (dobrý den, buďte vítáni)! Snad nikde na světě byste nezažili příjemnější. Další dojmy však už nejsou tak jednoznačně pozitivní.
Především vás zarazí místní drahota. Francouzská Polynésie patří mezi nejnákladnější končiny světa. Její návštěva je do značné míry snobskou záležitostí a zdejší ceny jsou určeny pro ty, kdo si její návštěvu mohou dovolit. Navzdory tomu existují způsoby jak jí čelit. Po ostrovech se přepravujte veřejnou dopravou le truck, což jsou mikrobusy s dlouhými dřevěnými lavicemi u oken a často i uprostřed vozidla. Nakupujte v supermarketech a na večeře zajděte do roulottes, venkovních pojízdných jídelniček, kde za snesitelné peníze můžete ochutnat některou z místních specialit. Polynéská kuchyně je zcela logicky založena na darech moře, občas pro nás dosti exotických. Za největší lahůdku (a zcela oprávněně) je považována poisson cru, syrová ryba v kokosovém mléce.
Brzy ztratíte ideály o vnadných Polynésankách a pojmete podezření, že všechny atraktivní dívky jsou soustředěny do folklorních souborů a institucí zabývajících se turistikou. Běžné ženy na ulici jsou obvykle kyprých, korpulentních tvarů. Jejich vztah k sexu a erotice již není ve světovém měřítku nikterak vyjímečný. Na druhou stranu oceníte, že zcela běžný je i přístup k soukromému majetku. To nebývalo vždy zvykem. Vždyť také jednou z hlavních postav polynéského panteonu je Hiro, bůh zlodějů. Zatímco první výpravy Evropanů těžce bojovaly s nutkáním místních obyvatel přivlastnit si vše, co není na řetězu, v dnešní době jsou krádeže určitě menším problémem než u nás doma.
Mylná je i představa, že všude naleznete ty nejfotogeničtější scenérie pláží s bílým pískem, palmami a smaragdovým mořem. Za nimi obvykle musíte na motu. Zatímco vlastní ostrovy bývají pozvolna se potápějící sopky, motu jsou nízké a úzké pásy písku s palmovými háji. Jsou mladší, vznikají postupně činností korálů. Prsteny motu obkružující ostrovy tak vytvářejí chráněné laguny, klidné, mělké a vyhřáté. Ideálním příkladem kombinace vlastního ostrova s výraznou horskou siluetou a dokonale vytvořených motu je Bora Bora, považovaná za nejkrásnější ostrov na světě vůbec.
Přece jen ráj.
Je možné, že Francouzská Polynésie v lecčems nesplní až přehnaná očekávání návštěvníků. Přesto odtud jen málokdo odjíždí zklamán. Kdo shlédne představení polynéských tanců, ochutná ovocné džusy přímo z ananasových plantáží, nechá se omámit vůní čerstvé vanilky či krásou černých perel, zažije projížďku po laguně spojenou s krmením žraloků, vodními hrátkami s roztomile přítulnými rejnoky či opulentní hostinu na motu podbarvenou tradičními polynéskými zpěvy - ten odjíždí plný sentimentu a touhy po návratu. Vždyť kdo by nechtěl žít v ráji?
RECEPT PRO VÁS:
Recept na přípravu polynéské speciality Poisson Cru (pro 4 osoby):
1 kg červeného tuňáka, česnek, limety (citróny), dvě mrkve, strouhaný čerstvý kokos (nebo kokosové mléko), dvě rajčata, sladkou papriku, zelené cibulky, vinný ocet (z eerveného vína), tabasko.
1 kg červeného tuňáka, česnek, limety (citróny), dvě mrkve, strouhaný čerstvý kokos (nebo kokosové mléko), dvě rajčata, sladkou papriku, zelené cibulky, vinný ocet (z červeného vína), tabasko.
Nakrájejete rybu na malé kostky, operte ve slané vodě a nechte půl hodiny uležet ve slané vodě s rozetřeným česnekem. Nakrájejte mrkev, rajčata, sladkou papriku a zelené cibulky. Osušte rybu a položte ji do mísy. Vymačkejte na ni limetky (citrón) a nechte stát alespoň 5 minut. Vytvořte zálivku z kokosového mléka (nejlépe vymačkaného z nastrouhaného čerstvého kokosu), dochuťte ji vinným octem, solí, pepřem, tabaskem. Promíchejte rybu se zálivkou, přidejte zeleninu a posypte cibulkou. Můžete přidat rozmačkaná vejce na tvrdo a ozdobit petrželkou.RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ
Tento e-mail vám byl doručen na základě vaší registrace na stránce www.nomad.cz, žádosti o katalog či poskytnutí osobních údajů na cestovní smlouvě v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Jestliže si nepřejete dostávat další e-mailem zasílaný newsletter, napište prosím e-mail na adresu nomad@nomad.cz.