Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1151, 1152, 1153 Z KATALOGU NA ROK 2019

VELIKONOČNÍ OSTROV, TAHITI, MOOREA

aneb ve znamení Tiki a Moai… Velikonoční ostrov - Rapa Nui, nejizolovanější obývaný kout světa proslavený tajemnými obřími kamennými sochami. Místo, kde se energie oceánu i vesmíru soustředí v téměř až hmatatelné podobě. Ohromující krása přírody - sopečné krátery, útesy s divokým příbojem, jeskyně, lávové tunely i exkluzivní pláže Ovahe a Anakena… Program vhodně a lákavě doplňuje několikadenní pobyt na legendárních polynéských tropických ostrovech Tahiti, Moorea a případně i výlet k nádhernému atolu Tetiaroa.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den: Praha - Papeete. Oblet poloviny zeměkoule z Evropy na Tahiti uprostřed Pacifiku.

2.-3.den: Tahiti, *Tetiaroa. Metropole ostrova i celé Francouzské Polynésie - Papeete: barevné polynéské trhy, přístav, radnice, večerní korzo po nábřeží, typické jídelničky les roulottes, ochutnávka polynéské speciality - poisson cru (syrové ryby v kokosovém mléce). *Za příznivé situace alternativně celodenní výlet katamaránem na plochý atol Tetiaroa, soukromý ostrov hollywoodské star Marlona Branda, který bezvýhradně splňuje představu o pravém polynéském ráji (cca 3500 Kč/os., v ceně je návštěva ptačího ostrova, polynéský oběd a občerstvení, možnost koupání a šnorchlování na soukromých plážích). Případně možnost jiných organizovaných výletů s místními CK nebo návštěvy centra města, trhů a nákupů suvenýrů, koupání a slunění na plážích za městem.

4.-10.den: Velikonoční ostrov. Noční let z Papeete na ostrov Rapa Nui, ve světě známější jako Velikonoční. Ubytování v jediné osadě ostrova - Hanga Roa. Prohlídka ostrova, který kromě 887 moai nabízí turistům i spoustu přírodních krás - krátery, útesy, lávové jeskyně a neopakovatelnou atmosféru izolovaného starosvětského místa, kde po ulicích jezdí gaučové na koních. Kráter Rano Kau, Orongo - vesnice kultu ptačího muže. „Továrna na výrobu soch“ - lom v Rano Raraku. Ahu Tongariki, Akivi, Vinapu. Pupek světa aj. Koupání pod moai na bělostné pláži Anakena s palmovým hájem. Prohlídky pěšky a autem, možnost pronájmu kol, motorek či koní. Možnost návštěvy show s tanci původních obyvatel. Přelet zpět na Tahiti.

11.den: Tahiti. Okružní jízda po pobřeží Tahiti Nui: tropická vegetace, vodopády, gejzíry mořského příboje v lávových útesech, botanická zahrada s galapážskými želvami, Gauguinovo muzeum, jeskyně Maraa ukrytá v kapradinách, restaurované pyramidové marae Arahurahu.

12.-14.den: Moorea. Lodí přes Měsíční moře na romantický „Ostrov srdce“ a dějiště filmu Bounty - Mooreu. Bílé písčité pláže, laguny, korálové útesy, koupání a šnorchlování. Krmení žraloků a mazlení s rejnoky (životní zážitek!). „Zahrady ráje“ s ananasovými a vanilkovými plantážemi, papája, avokáda, manga, banány… Návštěva destilérie netradičních likérů a pálenek z exotického ovoce spojená s ochutnávkou. Úchvatné horské scenérie s jedinečnými rozhledy, poklidné zátoky kapitána Cooka a Opunohu, údolí se starými polynéskými chrámy. Možnost návštěvy tradiční vesničky Tiki s nejvyhlášenějším představením polynéských tanců v Pacifiku. Původní zvyky, tradiční pokrmy připravené v zemní peci.

15.den: Tahiti. Pěší výlet údolím Fautaua v tropické džungli pod dvoutisícovými vulkány a rozeklaným Diadémem k obřímu vodopádu: možnost koupání. Alternativně možnost výletů do okolí. Punaauia: přírodovědné a etnografické muzeum Tahiti a ostrovů, koupání na černých lávových plážích v okolí Papeete.

16.-17.den: Papeete - Praha. Návrat z Papeete domů.

Pozn. Posloupnost dnů programu se může měnit dle aktuální situace v letových řádech, dostupnosti letů apod.

Délka tras: letadlem 45 000 km, auty, busy a trucky (Moorea, Tahiti) 300 km, auty (Rapa Nui) 50-100 km, na kole (Moorea, Rapa Nui) 0-60 km (volitelně), pěšky 3x 5-12 km (volitelně)
Počasí: Tahiti, Moorea - vzduch 28-32 °C, voda 27-29 °C, Rapa Nui - vzduch 20-26 °C, voda 22-25 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (1151): 16.3. - 1.4. 2019
cena v Kč: 148 990,-

Termín (1152): 2.11. - 18.11. 2019
cena v Kč: 149 890,-

Termín (1153): 21.3. - 6.4. 2020
cena v Kč: 150 790,-

6000 Kč sleva pro přihlášené do 2.5. 2019 (1152)
6000 Kč sleva pro přihlášené do 21.9. 2019 (1153)

V ceně je: Doprava. Vstup do národního parku Rapa Nui umožňující přístup na hlavní atrakce Velikonočního ostrova - Rano Raraku a Orongo. Okružní prohlídka Velikonočního ostrova, Tahiti Nui a Moorea. Pronájem kol (Velikonoční ostrov - 1 den). „Shark Tour“ na Moorea (člunem po laguně, krmení žraloků, koupání s rejnoky, šnorchlování, občerstvení). Permit do údolí Fautaua. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci a řidiči dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká včetně letištních tax a poplatků. Zpáteční loď Tahiti - Moorea. Transfery letiště-hotely. Tahiti a Moorea - nájemní a veřejná doprava (auta, busy, trucky, taxi, popř. kola). Ubytování: 13x hotely, pokoje vždy 2-lůžkové s příslušenstvím, na Moorea i tradiční obydlí fare - chatky a bungalovy. Na Velikonočním ostrově s polynéským přivítáním - lei. 1-lůžkový pokoj na vlastní přání nebo při nemožnosti doobsadit 2-lůžkový pokoj jiným účastníkem za příplatek 1151,1152,1153: 26 200 Kč (13x). Strava: 13x snídaně, 1x lehký tropický oběd na Moorea při Shark Tour.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Pro vstup do Francouzské Polynésie je vyžadován cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z cesty a povolení ke vstupu do USA udělené elektronickým systémem ESTA. Povolení udělené tímto systémem je platné dva roky nebo do doby platnosti pasu, je-li nižší než dva roky. Za elektronickou žádost o povolení ESTA či za žádost o vízum na ambasádě se platí v současné době poplatek, který není zahrnutý v ceně zájezdu. O vyřízení registrace ESTA Vás včas informujeme. Registrace ESTA je zapotřebí pouze pokud bude letecký řád obsahovat přestup v USA - o všem Vás informujeme.
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.
Jinak vízové povinnosti pro Francouzskou Polynésii jsou shodné jako pro Francii, po občanech ČR tedy nejsou vyžadovaná víza. Zároveň doporučujeme, abyste si nechali okopírovat titulní stránku pasu (s fotkou) pro případ ztráty.
Pro cestu na Velikonoční ostrov budete potřebovat platný cestovní pas ČR - doporučuje se platnost pasu minimálně 90 dnů od předpokládaného data vstupu na území Chile (dohoda mezi ČR a Chile o bezvízovém styku umožňuje totiž pobyt v Chile bez víza v délce až 90 dní, Váš pas by měl tedy mít platnost delší). Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není zapotřebí, a to na základě dohody o oboustranném zrušení vízové povinnosti, která vstoupila v platnost již v roce 1996.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Polynésie (Společenské ostrovy ani Velikonoční ostrov) není ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečnou oblastí. Vzhledem k její poloze v tropickém a subtropickém pásu je přesto třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost, především kvůli přechodu z chladné, téměř zimní Evropy do horkého léta. Obecně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Malárie se v Polynésii nevyskytuje, nepříjemní komáři však bohužel občas ano.

Ubytování: Spát budete především v hotelech. Ve všech případech půjde o dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím. Na Moorei i v tradičních obydlích fare – chatky a bungalovy. Jednolůžkový pokoj je možný za příplatek. Pokoje jsou tedy se sociálním zařízení (WC, sprcha - nemusí být vždy teplá voda), někde klimatizací nebo větrákem a úložnými prostory, někde i kuchyňka s ledničkou.

Strava: V ceně jsou snídaně a oběd na Moorea při Shark Tour, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Francouzská Polynésie patří mezi nejdražší oblasti světa (cenová hladina je z části srovnatelná, obvykle však bývá vyšší - a někdy i výrazně - než v mateřské Francii), proto není od věci vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli tyčinky apod.), nápoje v prášku a instantní polévky. Na druhou stranu se dá za vcelku rozumné peníze nakoupit v místních supermarketech, proto množství jídla s sebou nepřehánějte. V nejlevnějších restauracích (venkovních jídelničkách zvaných roulottes) nepořídíte jednoduchý oběd nebo večeři (např. velmi chutná ryba s hranolky či rýží) pod 300 Kč, zatímco v dražších turistických bývá cena i několikrát vyšší. Ceny jídel na Velikonočním ostrově byly ještě před několika lety výrazně nižší, nicméně v poslední době už je cenová úroveň přibližně shodná s tou na Tahiti a Moorei. Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca 500-700 Kč na den, tj. 8 500-12 000 Kč na celou dobu pobytu. Několik příkladů místních cen (pro snadnější přepočet na koruny dělte ceny čtyřmi): Polynéská specialita poisson cru (syrová ryba) v levnější restauraci vyjde na cca 1500 CFP, naopak oběd v lepším hotelu s tanečním představením 5000-7000 CFP.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat veřejnými i najatými dopravními prostředky. Mezi ostrovy loděmi a letadly, po nich autobusy a minibusy (le truck), které jsou nejčastějším a velmi příhodným způsobem přepravy po Tahiti a částečně i po Moorei. Jindy je nahradí najemní doprava (auta, taxi, busy), ale i kola. Na menších ostrovech je cyklistika ideálním způsobem poznávání a prožitku z krajiny. Cyklovýlety po Moorei i Velikonočním ostrově jsou každý cca 25-30 km dlouhé (možné jsou i kratší verze). Při pomalém tempu jízdy s řadou zastávek jsou vhodné pro každého (obavy jsou zbytečné). Pro ty kdo budou chtít využít pronájmu aut, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz (i když na mnoha místech postačí český).

Klimatické poměry: V průběhu března končí vlhké a teplé "léto" a začíná suché a trochu chladnější "zimní" období, zatímco v průběhu listopadu je tomu naopak. Ve skutečnosti je však rozdíl v teplotách zanedbatelný, větší roli hraje množství srážek. Je třeba počítat s pravidelnými odpoledními tropickými bouřkami z tepla. Denní maxima se pohybují kolem 30 °C, noční minima kolem 22-25 °C. Odpolední horka navečer ochlazuje větřík hupe, který padá z hor dolů na pobřeží. Průměrný březnový (resp. listopadový) úhrn srážek v Papeete je 160 mm (resp. 170 mm). Vysoká vlhkost vzduchu a tropické teploty způsobují, že polynéské klima chvílemi může připomínat prádelnu. Na Velikonočním ostrově je podnebí na ostrově teplé, subtropické. Roční období jsou jen málo výrazná. Na ostrově vanou silné pasátové větry. Velikonoční ostrov má průměrnou roční teplotu okolo 21 °C. Nejstudenější měsíce jsou červenec a srpen s průměrnou teplotou 19 °C, nejteplejší jsou leden až březen s průměrnými teplotami 23 °C. Roční dešťové srážky jsou v průměru 1150 mm. Duben a květen jsou měsíce nejbohatší na srážky s průměrnými měsíčními hodnotami okolo 130 mm.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nelze zapomenout doma, je cestovní pas. Jak už jsme uvedli, vezměte si s sebou kopii titulní strany pasu (s fotkou a údaji). Je asi zbytečné brát si s sebou spacák (maximálně snad co nejlehčí a nejskladnější), ale lehkou deku (prostěradlo, přehoz…) můžete během zájezdu využít a proto ji doporučujeme vzít - kromě přikrývání, pobytu na pláži třeba i jako ochranu před sluncem. S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály a plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut. Vše do 20 kg váhy. Kromě kufru (na kolečkách, ne na přenášení v ruce!) či batohu na záda si vezměte menší batůžek (můžete ho mít při sobě v letadle, na cyklistické výlety a na kratší túry). Užitečný může být hrníček či malý kastrůlek a ponorný vařič (napětí a zásuvky jsou stejné jako u nás). Vezměte si s sebou dostatečnou zásobu opalovacích krémů a repelent. Vzhledem k barevné nádheře korálů i pestrému životu pod hladinou tropického Pacifiku se určitě budou hodit potápěčské brýle a šnorchl (popř. i ploutve, najdete-li na ně v batohu místo). Vybavení na šnorchlování se dá zapůjčit i na místě, ale samozřejmě za poplatek. Během volitelných výletů ho budete mít v ceně, ne vždy ale ideálně padne. Vhodné jsou i boty do vody. Poranění od korálů se totiž špatně hojí.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Výjimku tvoří okružní jízda okolo Tahiti Nui, půldenní výlet člunem po laguně ostrova Moorea, povolení ke vstupu do údolí Fautaua, půjčovné za kola při společné projížďce po ostrovech Moorea a po Velikonočním ostrově, vstup do národního parku Rapa Nui (umožňující přístup na Rano Raraku a Orongo) a celodenní okružní prohlídka Velikonočního ostrova. Těm z účastníků, kteří by neměli zájem o výlet na kolech na Velikonočním ostrově, můžeme částku za půjčovné kola převést na zapůjčení auta (muselo by však být plné, jinak je nutné doplácet). Počítejte cca zmiňovaných 7500 - 11 000 Kč na jídlo a pití. Do většiny míst (polynéské chrámy, jeskyně, vodopády…, veškerá ahu a další atraktivní místa na Velikonočním ostrově) je vstup zdarma. Naopak velmi drahé jsou jakékoli volitelné aktivity (např. celodenní výlet terénními vozy vnitrozemím Tahiti stojí cca 2000 Kč, kulturní představení s polynéskými tanci za cca 2500 Kč, výlet katamaránem na atol Tetiaroa cca 3500 Kč apod.) Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží. Nejvhodnější valutou pro tuto cestu je ve Francouzské Polynésii euro. S dolary také uspějete, mají však o něco nevýhodnější směnný kurs. Naopak, na Velikonočním ostrově vládne dolar, který je téměř všude akceptován jako alternativní platidlo k oficiálnímu chilskému pesu.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif Francouzská Polynésie - ČR. Hovor do Evropy přijde na více než 400 CFP za minutu, z hotelového pokoje, počítejte s cenou kolem 8 - 12 USD za minutu

Internet: Internetové kavárny naleznete na Papeete a Moorei. Cena za minutu je cca 50 CFP/min, ale často lze dohodnout ještě lepší sazbu.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů. Pohlednice do České republiky je třeba ofrankovat známkou 100 CFP


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.