Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 443, 444 Z KATALOGU NA ROK 2018

GALAPÁGY A EKVÁDOR

Země s pestrou a nádhernou krajinou ležící přímo na rovníku, po němž je i pojmenována. Zlaté kostely starého Quita, metropole Ekvádoru (UNESCO). Náhorní plošina s pěti i šestitisícovými sopkami, včetně známé Cotopaxi. Plavba na kánoích v nedotčeném Amazonském pralese, indiánské kmeny a exotická fauna i flóra. Galapágy - neopakovatelný svět odlehlých vulkanických ostrovů v Pacifiku s civilizací nedotčenou a nesmírně bohatou endemickou faunou. Želvy sloní, lachtani, leguáni, rejnoci, žraloci či darwinovy pěnkavy. Jediné místo na severní polokouli s výskytem tučňáků! Svět vyhaslých i aktivních sopek, lávových polí a kaktusů. Nebojácná zvířata na souši i pod hladinou. Jedinečná přírodní laboratoř, kterou jinde na světě nenaleznete.

Program

1.-2.den: Praha - Quito. Let do hlavního města Ekvádoru - Quita (2850 m). Prohlídka Quita: koloniální architektura historického centra (UNESCO). Tradiční Calle La Ronda, kostel Compania, vyhlídka z vršku Panecillo (3016 m), muzeum Inti Nan. Mitad del Mundo - opravdový i historický střed světa. Výlet na rovník.

3.den: Mindo, Nambillo. Výlet do Mindo v oblasti mlžného pralesa. Rezervace El Pahuma s 4500 druhů orchidejí, motýlí farma, kolibříci. Možnost návštěvy kakaové farmy s ochutnávkou čokolády. Pěší výlet k působivým kaskádám Nambillo.

4.-5.den: Quito - N.P. Cotopaxi - Banos. Odjezd z Quita na jih. Autentický indiánský trh ve vesnici Zumbahua. Působivá laguna Quilotoa: pěšky dolů k hladině jezera a zpět na okraj kráteru. Jednodenní výlet do N.P. Cotopaxi. Výstup 300 výškových metrů k chatě José Ribas (4850 m) na úbočí jedné z nejvyšších sopek - Cotopaxi (5897 m). Uvidíme divoké koně? Pěšky podél laguny Limpiopungo s nádherným výhledem na zasněženého velikána. Cesta přes andské vesničky „Alejí vulkánů“ do níže položeného městečka Banos.

6.-7.den: Banos - Lago Agrio. Uvidíme soptit Tungurahuu (5023 m)? Horské lesy Amazonie, vodopády Manto de la Novia a Pailon del Diablo. Lanovkou přes divokou řeku Pastaza, ZOO ekvádorských zvířat. Možnost raftingu, canyoningu, sjezdu na kolech či vyjížďky na koních. Termály v lázních Banos. Sjezd „Cestou vodopádů” z Andské náhorní plošiny Altiplana do Amazonie.

8.-11.den: N.P. Cuyabeno - Quito. Tři dny v amazonské džungli. Plavba s indiánským průvodcem na motorových kánoích po řekách a lagunách tropického deštného lesa s opicemi, kajmany, želvami, papoušky, tukany, anakondami, lenochody či sladkovodními delfíny. Místní indiánská komunita kmene Siona a místní šaman. Přelet z Laga Agria do Quita.

12.-16.den: Galapágy. Přelet přes východní Pacifik na Galapágy. Program plavby se mění podle sezóny a dostupnosti lodí, žádný však nemůže zklamat! Přesný itinerář - viz www.nomad.cz. „Ptačí ostrov“ North Seymour s hejny hnízdících terejů, racků a fregatek. Ostrov San Cristobal: impozantní sopečný útvar „Kicker Rock“, pláž Cerro Brujo, lachtaní ostrov. Jeden z nejstarších ostrovů Espaňola: písečná pláž Gardner Bay s lachtany, jedinečný Suarez Point s albatrosy. Ostrov Santa Fe bohatý na endemity, barevný ostrůvek South Plazas se suchozemskými leguány. Ostrov Santa Cruz: největší město souostroví Puerto Ayora, pozorování obřích želv sloních v jejich přirozeném prostředí na vysočině ostrova. Ostrov Baltra. Noclehy přímo na lodi. Každodenní šnorchlování v moři plném ryb, želv či lachtanů (zahlédneme karety, rejnoky i útesové žraloky?), procházky po lávových polích s opunciemi, suchozemskými i mořskými leguány, darwinovými pěnkavami, hnízdícími mořskými ptáky a línými lachtany. To zažijete na každém z ostrovů! Zpáteční let na kontinent do Quita: návštěva řemeslného trhu s tradičními ekvádorskými výrobky.

17.-18.den: Quito - Praha. Návrat domů.

Termín (443): 21.2. - 10.3. 2018
cena v Kč: 121 890,-

Termín (444): 3.10. - 20.10. 2018
cena v Kč: 121 890,-

V ceně je: Doprava. Třídenní výlet do Amazonie v N.P. Cuyabeno. Vstupné do rezervací Quilotoa, Mindo a do N.P. Cotopaxi. Ubytování a strava. Český průvodce a místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Ekvádoru, přelet z Amazonie (Lago Agrio) do Quita, let na Galapágy včetně tax a poplatků, na Galapágách pronájem lodi, na kontinentu nájemní doprava. Ubytování: Turistické hotýlky, 3x v lodži (Amazonie), 2-lůžkové kajuty (loď Galapágy). 1-lůžkový pokoj v Ekvádoru za příplatek 8800 Kč, na Galapágách na vyžádání. Strava: Plná penze během 3-denního výletu v N.P. Cuyabeno, v hotýlcích snídaně, na lodi (Galapágy) plná penze. V ceně není vstup do indiánských komunit v Amazonii (10 USD) a vstupné do N.P. Galapágy (cca 120 USD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ekvádor má pro občany ČR, při pobytu do 30 dní, zaveden bezvízový styk. K účasti na zájezdu budete potřebovat cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, s minimálně 2 volnými stránkami. Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 1 – 2 pasové fotografie (pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na www.nomad.cz nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. V tabulce níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem. V oblasti Amazonie se budete nacházet v malarické oblasti, zkonzultujte proto s lékařem užívání antimalarik.
Hepatitida A+B- doporučené
Břišní tyfus - doporučené
Žlutá zimnice - doporučené
Pokud máte, vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.). Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: Během pobytu na pevnině budeme ubytováni v turistických hotýlcích a penzionech, dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Během výletu na Galapágy na lodi ve 2 lůžkových kajutách. V Amazonii je ubytování zajištěno v jednoduchých příbytcích. 1-lůžkový pokoj možný za příplatek 8 800 Kč, na Galapágách na vyžádání.

Strava: V ceně zájezdu není zahrnuta strava s výjimkou výletu na Galapágy a třídenního výletu na motorových kanoích na řece Cuyabeno, kdy je zajištěna plná penze. Na ostatních místech se většinou stravujeme společně v restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem. Vzhledem k tomu, že jídlo v Ekvádoru je přibližně na naší cenové úrovni, je zbytečné vozit s sebou potraviny (snad s výjimkou různých "kalorických bomb"). Na útratu za jídlo a nápoje, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 20 USD/den, tzn. cca 250-300 USD na dobu pobytu. Ekvádor má výbornou kuchyni. Nedílnou součástí každého jídla je kukuřice. Základ jídla tvoří maso (často kuře), pečené ryby s brambory a rýží a vynikající a hutné polévky. Vzhledem k přímořské poloze jsou součástí jídelníčku i mořské plody a ryby. Mezi speciality místní kuchyně patří například llapingachos (palačinky s bramborovou kaší a sýrem). Po celý rok je zde velký výběr tropického ovoce, mezi nejčastější nápoje proto patří kromě vody také čerstvé ovocné šťávy a džusy. Jeden z nejoblíbenějších nápojů je pivo (místní ekvádorské pivo) značky Pilsen v obchodě i restauraci v pevninské části Ekvádoru je za cca 1 USD (ceny na Galapágách jsou dvojnásobné i vyšší). K dostání zde jsou kromě místního piva i známé mezinárodní značky. Typickým místním tvrdým nápojem je rum z třtinového cukru. Národní nealkoholický nápoj se jmenuje naranjilla a je to výtečný čerstvý džus s chutí mezi citrusem a broskví. Běžně dostupné jsou také Coca Cola, Fanta a ostatní nealkoholické nápoje tohoto typu, 1,5 až 2 litrové plastové lahve koupíte za cca 1,5 – 3 USD. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje ke konzumaci. V obchodech i restauracích dostanete balenou vodu v umělohmotných láhvích a doporučujeme, abyste balenou vodu používali i na čištění zubů.

Doprava: Cena zájezdu zahrnuje zpáteční leteckou dopravu na Galapágy, včetně čtyřdenní plavby lodí. V kontinentálním Ekvádoru se budeme pohybovat mikrobuse, zpestřením bude výjezd do 4500 m.n.m. k horské chatě na úbočí Cotopaxi. Hlavním dopravním prostředkem v Amazonii bude motorová kánoe. Zpět z Amazonie využijeme leteckou dopravu.

Klimatické podmínky: Na Galapágách a na pobřeží Ekvádoru je od května až do prosince "zimní" období, kdy průměrná denní maxima dosahují "jen" cca 25-30 °C a srážky jsou vzácné. Moře na ekvádorském pobřeží a Galapágách je ovlivněno výrazně studeným Humboldtovým proudem, takže teplota moře je zde o 5-7 °C nižší než jinde na Zemi ve stejných zeměpisných šířkách. Teplota moře bude kolem 20 °C. Na náhorní plošině Altiplano se denní maxima pohybují v rozmezích 18-22 °C, a v noci počítejte s teplotami 6-8 °C. Klima je výrazně ovlivněno výškovou stupňovitostí (teplota v průměru klesá o 0,6 °C na 100 m nadmořské výšky). Období sucha zde trvá od června do září. V Amazonii na východě země prší jen s malými výkyvy téměř rovnoměrně celý rok, a proto je třeba se připravit na pravidelné prudké, ale krátké deště, zejména v časných odpoledních hodinách. Vzhledem k teplotám kolem 25°C a obrovskému dusnu způsobenému velmi vysokou vlhkostí vzduchu je déšť spíše osvěžením než překážkou.

Jak se zabalit: Jako hlavní zavazadlo doporučujeme sportovní tašku nebo kufr, případně batoh vzhledem k charakteru akce. Dále doporučujeme menší lehký batoh jako příruční zavazadlo, hodit se bude i do měst a na jednodenní výlety. Letní oblečení (krátké kalhoty, trička, plavky), vzhledem k výraznému poklesu teplot navečer v některých oblastech a k výletům do vysokých nadmořských výšek je potřeba přibalit i teplejší oblečení (triko s dlouhým rukávem, mikina, dlouhé kalhoty, teplejší bunda - typu Polartec či Windstopper, nepromokavá bunda). V hotelu v Quitu i na jiných místech je možnost využít služeb prádelny, která prádlo vypere, za 1 kg prádla zaplatíte 1-2 USD. Pohodlná turistická obuv (na kratší trek) a sandály či hybridní boty do vody vhodné hlavně na Galapágách. Z dalšího vybavení na cestu doporučujeme pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krémy s vyšším UV filtrem, čepici a rukavice (pro výlet do výšek nad 4 000 m), čelovku, repelent. Doporučujeme si vzít také nepromokavý vak na fotoaparát. Do Amazonie se také hodí vzít si dalekohled. Kdo máte, vezměte si vlastní masku a šnorchl. Pro ostatní jsou tyto za malý poplatek k půjčení, stejně jako neopren.

Valutové vybavení: Od zavedení dolarizace ekonomiky země v dubnu 2000 byla vyřazena z oběhu národní měna Sucre a veškeré platby jsou realizovány v amerických dolarech. Doporučenou měnou jsou tedy americké dolary. V bance si vyměňte pokud možno NOVÉ (ideálně vydané v a po roce 2003) nepoškozené dolarové bankovky. Je třeba mít k dispozici bankovky nízkých nominálních hodnot (5-20 USD). Vezená suma záleží také na tom, zda vás pohltí nepřeberná nabídka suvenýrů - pletené zboží z vlny alpaky, svetry, čepice, klobouky, kůže s různými motivy, keramika, šperky, kuriozity. Ve větších městech lze koupit skoro všechno, co bývá k dostání i v Evropě. Ceny jsou o něco vyšší než v ČR. Na nezbytné výdaje (vstupy cca 200 USD, spropitné pro místní průvodce a řidiče, strava nad rámec programu, nápoje) doporučujeme částku max. cca 750 USD. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelích, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5% hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Quito, Baňos). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti. Cestovní šeky je možné směnit v bankách, nejvhodnější jsou šeky American express.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: V Ekvádoru je potřeba síťový adaptér z napětí 110 V a redukci na americké zásuvky (nejčastěji dva svislé ploché kolíky blízko u sebe). Typy zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon a internet: Mobilní operátoři v jižní Americe fungují standardně na 850 MHz, což je jiná frekvence, než na které fungují GSM sítě v Evropě (900/1800 MHz). Musíte si tedy před cestou ověřit, na které frekvenci Váš telefon funguje. Pokrytí signálem v navštívených zemích má ale daleko k hustotě, na kterou jsme zvyklí v Evropě. Signál budete mít pouze ve větších městech. Bližší informace o možnostech telefonování z mobilních telefonů žádejte u svého operátora, při naší poslední návštěvě fungovalo z našich operátorů jen spojení v síti O2. Upozorněte své blízké, že i pár dnů, např, na Galapágách můžete být zcela mimo signál. V Ekvádoru fungují veřejné internetové kavárny. Za hodinu na internetu zaplatíte obvykle 1,30 – 5 USD.

Pošta: Známky jsou k dostání na poštách a v některých obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě. Doba doručení je cca dva týdny.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2018, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.