Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 732 Z KATALOGU NA ROK 2018

MÉGHÁLAJ, NÁGSKO, ÁSÁM A BENGÁLSKO

Návštěva čtyř svazových států nejvýchodnější části Indie. Západní Bengálsko - bývalé hlavní město Indie Kalkata. Malý stát Méghálaj, v překladu trefně Příbytek mraků, s nejdeštivějším místem na světě. Ásám s nekonečnými čajovými plantážemi, veletokem Brahmaputrou (říční delfíni) či nár. parkem Kaziranga (největší koncentrace nosorožců na planetě, sloni, šance vidět tygry). Výprava za bývalými lovci lebek do tajemného Nágska a účast na výpravném festivalu Hornbill tradičních zvyků domorodých kmenů. Zájezd si vychutnají profesionální i amatérští fotografové (ti se zde mohou něco přiučit), ale samozřejmě nejen oni. Možnost společného fotografování a hodnocení snímků s průvodcem zájezdu (a zkušeným amatérským fotografem - vítězem národního kola fotosoutěže National Geographic na téma reportáž).

Program

1.-3.den: Praha - Dháka - Šrímangal. Let do Dháky. Prohlídka města - mj. mughalská pevnost Lalbagh, říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček. Fotografování mumraje na řece, v docích a dílnách u řeky. Přejezd na severovýchod země.

4.-7.den: Šrímangal - Méghálaj. Šrímangal - čajové centrum Bangladéše v nejmalebnější části země. Vesnice Džaflong na hranici s Indií: primitivní těžba stavebních kamenů v hraniční řece. Přechod hranice do indického státu Méghálaj. Odjezd do „Skotska Východu“ - Šilaungu: muzeum Don Bosco, tržnice Iew Duh. Výlet do Čérápundží na nejdeštivější místo světa, jeskyně Mawsmai a vodopád Noh Kalikai.

8.-10.den: Assam. Přejezd do Ásámu. Hlavní město Guváhátí: posvátné hinduistické chrámy Kamachya a Uma Nanda, plavba po Brahmaputře s možností pozorovat říčními delfíny, chrám Devíti planet - Naba Graha. Safari na slonech v národním parku Kaziranga (nosorožci, tygři, panteři, sloni, sambarové). Kdo udělá nejlepší fotku jednorohého nosorožce?

11.-15.den: Nagaland. Cesta krajem orchidejí do Kohimy - metropole Nágska, izolovaného indického státu - oblasti bývalých lovců lebek. Zastávka u jezera Barapáni. Účast na setkání příslušníků různých kmenů Nágska - jedinečném festivalu Hornbill: válečné tance lovců lebek, tradiční písně, hry, tetování i místní speciality k jídlu. Atmosféru festivalu se pokusíme zachytit našimi fotoaparáty. Chonoma - místo posledních britsko- nágských bojů. Kulturní centrum kmene Konyak - Mon a nedaleké vesnice původních lovců lebek Longwa nebo Singha Chingnyu. Tetované obličeje i těla.

16.-19.den: Nagaland - Kalkata - Praha. Přejezd do „Tea City of India“ Dibrugarhu, města obklopeného čajovými plantážemi na široké Brahmaputře s novým nejdelším silničním a železničním mostem Indie (4940 m, zprovozněný od r. 2018). Odlet do metropole Bengálska a nejdrsnějšího indického města - Kalkaty: památník královny Viktorie, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, Howrah - nejrušnější most světa, běhající rikšové. Odlet domů.

Termín (732): 27.11. - 15.12. 2018
cena v Kč: 59 590,-

V ceně je: Doprava. Sloní safari v N.P. Kaziranga - vstupní permit, jízda na slonu. Indická víza včetně jejich vyřízení. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet z Ásámu do Kalkaty - vše včetně tax a poplatků, veřejná (komfortnější dálkové a místní busy, lodě, popř. vlaky) a nájemní (minivany s místním řidičem, taxi, rikšové). Ubytování: Hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x vícelůžkové pokoje, noční autobus (1x). 1-lůžkový pokoj za příplatek - 5500 Kč (14x). Strava: Součástí ubytování jsou snídaně. V ceně nejsou víza do Bangladéše - při příletu v Dháce (51 USD), popř. v Berlíně (35 EUR - pro Čechy).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ke vstupu do Indie a do Bangladéše je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým a bangladéšským vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců po skončení platnosti víz. Indická víza vyřizujeme za Vás (o všem Vás včas informujeme). V ceně nejsou víza do Bangladéše. Lze je vyřídit při příletu v Dháce (51 USD), popř. v Berlíně za 20 EUR (pro Čechy).
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Indie i Bangladéš, vzhledem ke své geografické poloze, civilizační úrovni i vysoké hustotě zalidnění náleží mezi zdravotně rizikovější oblasti. Proto doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10 letech). Neopomeňte antimalarika (Lariam). Otázky ohledně očkování a způsob aplikace antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.

Ubytování: Spát budete v hotelech a penzionech, ve dvoulůžkových pokojích s příslušentsvím, všechny jsou vesměs stejně vybaveny - jednoduché, ale čisté a příjemné pokoje. 2x budete spát ve vícelůžkových pokojích. Teplá voda není zdaleka pravidlem a ani sprchy nejsou úplně všude a nefungují s železnou pravidelností. Jednu noc strávíte v nočním autobusu. 1-lůžkový pokoj možný za příplatek - 5 500 Kč (lze 14 nocí).

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. V Indii i v Bangladéši existuje přímá úměra mezi cenou jídla a prostředím, v němž se nabízí. Rychlé občerstvení "na ulici" je velmi levné, může však být rizikové ze zdravotního hlediska. Jídlo ve slušnějších restauracích je přibližně na naší cenové úrovni nebo o něco málo vyšší. Proto je zbytečné vozit si potraviny s sebou, kromě některých dobrot v omezeném množství - tatranky, müsli tyčinky, čokoláda, suchý salám (navíc všude budete mít možnost nákupů čerstvého a levného exotického tropického ovoce). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca do 10-15 US dolarů na den, tzn. cca 200 - 300 USD na dobu pobytu. Indie patří mezi země s nejznečištěnějším životním prostředím na světě. Kontaminovány jsou potraviny i voda. V Bangladéši je strava převážně vegetariánská, často silně kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové, dále maso z ryb a mořských živočichů. Ve městech bývají chutné čínské restaurace. Z ovoce je velký výběr banánů, manga, papáji, melounů, ananasů, liči, mandarinek (pomeranče v Bangladéši nejsou). Turisté by měli pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat především veřejnými dopravními prostředky (autobusy, minibusy, vlaky), nájemní dopravou - od rikšů popř. až po mikrobusy - záleží na počtu účastníků a na okolnostech, lodičkami i historickou úzkokolejkou.

Klimatické poměry: V listopadu se denní teploty v Indii a Bangladéši ještě drží kolem 25 stupňů, noční ale už začínají klesat k 10 stupňům. Obloha bývá čistá, s dobrou viditelností. Zima vrcholí v prosinci a lednu, kdy v severnějších částech, např. v hlavním městě Dillí, se noční průměrné teploty pohybují okolo 7 stupňů a denní mírně přes 20 stupňů Celsia. Dále na sever, pod úpatím Himalájí, si dokonce můžete zalyžovat.

Jak se zabalit: S sebou lehký a skladný spacák, zároveň však i teplejší prádlo (pro noci v Himalájích), pláštěnku či nepromokavou větrovku, rychle schnoucí a nemačkavé oblečení (je vhodná i bunda, čepice, tenké rukavice, pláštěnka a další věci - v Himalájích bude mrznout), na převlečení, neklouzavé turistické boty nebo bytelnější botasky, baterku, dobré jsou kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy proti slunci…. Vše do 20 kg váhy. Zavazadel s sebou berte co nejméně, budeme vše celé 3 týdny tahat s sebou. Nejvhodnější je lehký batoh na denní cestování + další, prostorný batoh odkládací, ve kterém necháme uloženy věci, které nebudeme potřebovat. Osvědčila se ledvinka na drobné potřeby a skládací taška. Nezapomeňte fotopotřeby, včetně náhradní baterie a nabíječky, dostatečný počet filmů či paměťových karet, hygienické a mycí potřeby, ručník mycí ubrousky, toaletní papír, cyklistický (nebo visací) zámek. Nejlepší ochranou peněz je bederní pás či nátělní sáček na peníze - zavěšený na krku, nebo upevněný kolem pasu tak, aby nebyl vidět a menší, pohotovostní množství peněz mít v kapse u košile, peněžence apod.

Valutové vybavení: Kromě zmiňovaných cca 200 - 300 USD na jídlo počítejte pro tyto účely včetně některých dalších atrakcí s částkou celkem do 100 USD (dolar je pro tuto oblast nejvhodnější valutou). Výše vstupného i do těch nejvýznamnějších lokalit je poměrně nízká. V některých objektech požadují zvláštní vstupné za fotoaparát, popř. za kameru. Kromě všeho uvedeného počítejte s určitou částkou na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží. Počítejte také s určitou částkou na nosiče a spropitné (do 20 USD). Doporučujeme si s sebou vzít celkově asi 400 – 550 USD (včetně rezervy a kvůli vízům).

Personál: Průvodce zájezdu bývá Jan Košťál.


Praktické informace na cestu:

Indie:

Elektřina: Napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220-240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Telefon: Místní telefon - v Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD. Mobilní telefon - T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.

Internet: Internetové připojení je dostupné v každém městě. Ceny jsou mezi 15-60 Kč/hod. Ačkoli místní připojení opravdu nejsou příliš rychlá, internetových kaváren je zde celkem dostatek a jsou levné. Není špatné sledovat stránky www.iway.com a www.relianceinfo.com a zjistit si, kde mají svá internetová centra, poskytují totiž rychlejší připojení, než bývá v Indii zvykem. Některá dokonce nabízejí volání po internetu za asi Rs 3 za minutu. Můžete-li, vyhněte se business centrům v luxusních hotelech, ceny bývají přemrštěné a za rohem často sežente až desetkrát levnější připojení.

Pošta: Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.

Bangladéš:

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.

Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM-kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv prosím konzultujte se svým mobilním operátorem.

Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 15-20Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující.

Pošta: V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2018, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.