Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 691, 692, 693, 694, 695, 696, 697 Z KATALOGU NA ROK 2019

SRÍ LANKA - OSTROV ČAJE, SLONŮ A ÚSMĚVŮ

Srí Lanka, dříve známá především jako Ceylon, je idylickým tropickým ostrovem s přívětivým obyvatelstvem, tuk tuky na ulicích, prastarými chrámy, překrásnými skalními kresbami, buddhistickými dágobami a sochami Buddhy. Kolorit dokreslují vyhlášené čajové plantáže a volně žijící sloni v džungli. Díky písčitému pobřeží s modrým mořem je jedním z nejkrásnějších ostrovů na světě.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-3.den: Praha - Anuradhapura. Odlet do největšího města Srí Lanky Colomba. Pevnost Yapahuwa ztracená v džungli. Starověké Mhintale: poutníky navštěvovaná kolébka ostrovního buddhismu, přírodní park, nádherné kamenické práce. Starobylé centrum země Anuradhapura (UNESCO): buddhistické svatyně, největší dágoby na světě, chrámy a nádrže.

4.-5.den: Anuradhapura - Polonnaruwa - Kandy. Socha Buddhy v Aukaně. Středověké hlavní město Polonnaruwa (UNESCO): paláce, chrámy, skvělé historické muzeum, možnost ranní projížďky na slonech. Sigiriya (UNESCO): vodní zahrady, schodiště na Lví skálu, fresky žen z 5. století. Malbami zdobené jeskynní chrámy v Dambulle (UNESCO) - největší komplex maleb na světě. Zahrada koření, příjezd do Kandy.

6.-7.den: Kandy - Dalhousia. Návštěva unikátního sloního sirotčince v Pinnawelle a koupání slonů v řece Ma Oya. Botanická zahrada Peradeniya s orchidejemi a palmami. Večerní taneční představení. Kandy (UNESCO) - město opředené tradicemi a legendami: chrám „Buddhova zubu“, vyhlídka Upper Kandy, pestrobarevná tržnice. Odjezd do hor.

8.-9.den: Dalhousia - Haputale. Možnost výstupu na poutní horu Adam’s Peak (2243 m), údajné první Adamovo útočiště po vyhnání z ráje. Jízda vláčkem svěží krajinou čajovníkových plantáží z Hattonu do Nuwara Eliya, exkurze do čajové továrny. Horské Haputale: výlet Srílanskou vysočinou na náhorní plošinu Horton´s Plains (UNESCO), procházka na vyhlídku „Konec světa“ nebo výlet mezi nejkrásnější čajové plantáže na vyhlídku Lipton´s Seat a horské středisko Ella s vodopádem Rawana.

10.-11.den: Haputale - Unawatuna. Vysoký (170 m) vodopád Divaluma. Prohlídka Buddhových soch v Buduruwagala. Úžasné chrámové obřady v buddhistickém, hinduistickém i muslimském duchovním centru Kataragama. Ranní safari v N.P. Yalla s volně žijícími zvířaty (sloni, opice, levharti, krokodýli, varani, pávi). Cesta podél pobřeží, blowhole (mořský gejzír), maják na nejjižnějším mysu Dondra, rybáři lovící na kůlech.

12.-14.den: Unawatuna. Koupání a odpočinek na bílých plážích Indického oceánu v Unawatuně. Prohlídka koloniální holandské pevnosti Galle. Stanice pro záchranu mořských želv. Možnost plavby mezi mangrovníky po řece Madu Ganga, fakultativně návštěva deštného pralesa Sinharája.

15.-16.den: Colombo - Praha. Vyhlídková jízda hlavním městem Šrí Džajavardanapura Kotte. Krátká zastávka v největším městě Colombo. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 16 000 km, busem 1900 km, pěšky 2x15 km (volitelně)
Počasí: vzduch 26-34 °C (v horách o cca 10-15 °C chladněji), voda 27-29 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (691): 16.2. - 3.3. 2019
cena v Kč: 49 990,-

Termín (692): 23.3. - 7.4. 2019
cena v Kč: 48 990,-

Termín (693): 30.6. - 15.7. 2019
cena v Kč: 49 990,-

Termín (694): 23.11. - 8.12. 2019
cena v Kč: 48 990,-

Termín (695): 21.12. - 5.1. 2020
cena v Kč: 58 990,-

Termín (696): 15.2. - 1.3. 2020
cena v Kč: 49 990,-

Termín (697): 21.3. - 5.4. 2020
cena v Kč: 48 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minibus, vlak. Ubytování: 13x hotely (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím). 1-lůžkový pokoj za příplatek - Srí Lanka: 6200 Kč (13x), Srí Lanka a Maledivy: 20 700 Kč (14x hotel, 6x kajuta). Strava: polopenze (13x). V ceně není vízum na Srí Lanku a jeho vyřízení (900 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Budete potřebovat cestovní pas (s platností minimálně ještě půl roku od návratu do ČR). Dále doporučujeme mít s sebou pro případ ztráty fotokopii datové stránky cestovního pasu a nosit jí na odděleném místě (případně si jí uložte to emailu).
Víza: Pro získání víza je nutné vyplnit formulář na stránkách http://www.eta.gov.lk/slvisa/, uhradit 35 USD platební kartou (American Express, Mastercard, Visa) a vyčkat na potvrzovací e-mail s udělením víza. Tento proces by měl trvat zhruba 1 den. E-mail s uděleným vízem je nutné vytisknout a spolu s pasem (platným minimálně ještě půl roku po návratu do ČR) předložit při pasové kontrole na letišti na Srí Lance. Toto vízum pro vás můžeme na požádání zajistit za cenu 900 Kč. Tato částka vám bude připočtena k celkovému doplatku.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Srí Lanka není ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečná země (alespoň ve srovnání např. s tropickou Afrikou či Indií).
Přesto doporučujeme následující preventivní zdravotní opatření:
· ověřit si platnost očkování proti tetanu, záškrtu a obrně
· očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, B (doporučeno)
· preventivní prohlídka u zubního lékaře
· užívání antimalarik konzultujte se svým lékařem

Podrobné informace o očkování a cenách jednotlivých vakcín se dozvíte na hygienické stanici a v centrech cestovní medicíny.
Povinné očkování proti žluté zimnici platí pro cestovatele, kteří přijíždějí z oblastí zasažených touto nemocí (Afrika, Jižní Amerika).

Ubytování: Během zájezdu je ubytování zajištěno v hotelech, ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoj je dále vybaven větrákem (v horách), nebo klimatizací (v nížinách) a obvykle i moskytiérou.

Strava: Cena zájezdu zahrnuje 13x polopenzi (snídaně, večeře) zajišťovanou v místních restauracích, nápoje si hradí každý individuálně. Mezi zdejší tradiční pokrmy patří zejména na mnoho způsobů připravená rýže podávaná společně s rybím a drůbežím kari a nespočtem různých omáček a zeleninových salátů. Předem považujeme za nutné upozornit, že zdejší jídlo je nejen velmi chutné a zdravé, ale také značně ostré. Na tržištích je možné levně zakoupit různé druhy pečiva, tropického ovoce (ananas, papája, banány), zeleniny a nealkoholických nápojů. Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastových lahvích s neporušeným uzávěrem. Ve speciálních obchodech pak koupíte dobré a levné pivo (láhev 625 ml nebo plechovky 500 ml) a místní kokosovou lihovinu arak. V restauracích je pivo také k dispozici, ale za vyšší ceny.

Klimatické podmínky: Srí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, kde se střídají období sucha s vydatnými dešti. Monzun přichází dvakrát do roka. Od května do srpna je to monzun jihozápadní, který přináší déšť do jižní, západní a centrální oblasti ostrova. Suché období zde trvá od prosince do března. Druhý monzun, severozápadní, trvá od září do ledna, období sucha pak od května do září. Aby toho nebylo málo, existuje ještě mezi-monzunové období – od září do listopadu, kdy se občasné srážky vyskytují celoplošně. V níže položených pobřežních oblastech Srí Lanky, např. v Colombu, dosahuje průměrná teplota 27 °C. Ta klesá s narůstající nadmořskou výškou (Nuvara Elija, 1889 m n.m.: 16 °C). Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde se teploty šplhají k celoročním průměrům 30 °C. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C.
Časový posun oproti ČR je 4,5h, resp. 3,5h v době letního času.

Jak se zabalit: Na lehko. Vhodné zavazadlo pro tuto cestu je nepromokavá cestovní taška Ortlieb s kolečky a popruhy, kterou je možné případně nést i jako baťoh, popř. kufr či batoh, ideálně do 60 l a menší batůžek. Velké zavazadlo bude většinu času na hotelích nebo v zavazadlovém prostoru při přesunech, zatímco s malým batůžkem budete podnikat výlety.
Oblečení: bavlněná trička s krátkým rukávem (nikoliv tílka s odhalenými rameny, zvláště u žen), bavlněná košile nebo lehké triko s dlouhým rukávem, mikina a dlouhé kalhoty (do chrámů), nepromokavá bunda a šortky. Ženy lehké šaty či sukně (pro návštěvu některých památek nutné pod kolena). Po celou dobu zájezdu si vystačíte s lehkými, pevnými sandály. Sportovní tenisky využijete případně během cesty letadlem, pro chození na místě nejsou úplně vhodné, v případě promočení je budete velmi těžko sušit...
Dále: jako ochranu proti slunci si vezměte sluneční brýle s UV filtrem, opalovací krém, pomádu na rty a pokrývku hlavy. Velmi praktický je též deštník, který využijete jak proti dešti, tak proti slunci. Nezapomeňte též na repelent proti obtížnému hmyzu (ze zkušeností je nejlepší Autan) a odpuzovač hmyzu do zásuvky, kapesní nůž, šicí potřeby, prací prášek (mýdlo na praní), šňůru na prádlo s několika kolíčky a baterku / čelovku - zvláště pokud se chystáte vystoupit na Adamovu horu. Na návštěvu některých památek se hodí i ponožky, protože přístup je pouze bez bot a okolní dlažba/chodník může být velmi rozpálený.

Valutové vybavení: Měna: srílanská rupie – LKR (1 USD = cca 172 LKR, 1 EUR = 197 LKR).
Bankomaty jsou dostupné i v menších městech, ne vždy však mají dostatek hotovosti. Platební karty (Visa, MasterCard) jsou akceptovány pouze v dražších hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím.
Kapesné ve výši cca 450 USD (400 EUR) budete potřebovat na nákup jídla nad rámec polopenze a nápojů, na vstupné do navštívených památek a úhradu volitelného programu, dále na nákup suvenýrů. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě hotově finanční rezervu, nebo platební kartu.
Doporučujeme vyměnit většinu peněz (cca 350 USD/300 EUR) hned po příletu na letišti v příletové hale za celní kontrolou. Banky tam mají své pobočky, kurz je tam stejný jako kdekoliv jinde v bance a výměna je efektivní a rychlá. Všude jinde v bance to je byrokratický proces na více než půl hodiny. Směnáren je velmi málo a obvykle nabízejí horší kurz.

Orientační ceny vstupů:
Yapahuwa skalní pevnost 1000 LKR
Anuradhapura 3875 LKR
Mihintale 750 LKR
Buddha v Aukaně 1000 LKR
Polonnaruwa 3875 LKR
Fakultativně vyjížďka na slonech 20 USD
Sigiriya 4650 LKR
Peradeniya botanická zahrada 1500 LKR
Pinewala sloní sirotčinec 2500 LKR
Taneční představení v Kandy 1000 LKR
Kandy chrám Zubu + fotografování 1500 LKR, video + 250 LKR
Čajová továrna 250 - 500 LKR
Hortonovy pláně cca 3000 LKR dle počtu osob
Buddha Buduruwagala 300 LKR
safari Yala cca 5000 LKR dle počtu osob
Želví záchranná stanice 500 LKR
boat safari Madu Ganga 1000 LKR
Fakultativně deštný prales Sinharaja cca 5000 LKR
bakšiš pro řidiče 1500 - 2000 LKR
Celkem na plánované vstupy dle programu a všechny fakultativní akce a bakšiš pro řidiče minibusu je třeba cca 270 USD.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Elektrické napětí: 230V / 50 Hz. Zásuvky jsou nestandardní, typ D, tzn. trojice kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníku - je třeba adaptér. Ve většině případů však lze použít dvoukolíkové zástrčky (je nutné si však pomoci malým „trikem“, tj. zásuvku "otevřít" např. tužkou, kterou zastrčíte místo zemnícího kolíku). Výpadky elektřiny jsou zcela běžné. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz - OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílové zemi.

Telefon: Telekomunikační infrastruktura je na Srí Lance velice rozvinutá a část ostrova je pokryta i 4G signálem. Frekvence 900 / 1800 Hz 2G a 2100 Hz 3G je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor. Celkem jednoduše je možné koupit místní SIM kartu, ideálně rovnou na letišti. Za 1300 LKR můžete mít předplaceno několik GB dat.

Internet: Je běžně dostupný na recepcích v navštívených hotýlcích přes Wi-Fi připojení zdarma.

Pošta: Srílanské pošty jsou otevřené od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami, které stojí na pohled do Evropy pouhých 35 LKR (asi 4,90 Kč). Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.