Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 401, 402, 403 Z KATALOGU NA ROK 2017

KOSTARIKA - ZEMĚ SOPEK A DVOU OCEÁNŮ

„Středoamerické Švýcarsko“, zemička o velikosti Čech s nejpestřejší faunou i flórou na jednotku území na celém světě. Výjezdy ke kráterům sopek Poás a tři a půl tisíce metrů vysoké Irazú, pozorování padajících kamenů i tekoucí lávy ze sopky Arenal. Procházky v tropických suchých, deštných i horských mlžných lesech s odborným výkladem o rostlinách, stromech a zvířatech. Možnosti doplňkových aktivit - raftingu, canopy a dalších. Návštěva kávové i kakaové plantáže s ochutnávkami. Překrásné pláže Pacifiku a Karibiku, koupání a šnorchlování v tropickém moři, vesničky indiánů Bribri a pravá karibská atmosféra neskutečné pohody.

Program

1.-2.den: Praha - San José - Cartago. Let do hlavního města Kostariky. Přejezd do N.P. Volcán Irazú (3432 m): vyhlídka do kráteru nejvyšší kostarické činné sopky, sirné jezírko, lávová poušť. Cartago: poutní bazilika se soškou patronky země La Negrity. Orchideje, tropické květy a bambusová džungle v Jardines Lankester. Horskou částí panamerické dálnice přes hřeben Kordillér kolem Hory smrti (3491 m). Od jednoho z nejvyšších vrcholů Kostariky strmě dolů k pobřeží Pacifiku.

3.den: Palmar Norte, M.P. Marino Ballena. Palmar Norte: tajemné kamenné koule předkolumbovských indiánů. Mořský park Marino Ballena: dlouhé pláže, možnost výletu lodí k ostrovu Velryba s ptačími koloniemi a leguány, šnorchlování.

4.den: Uvita - Quepos. Podél pobřeží s palmovými háji do N.P. Manuel Antonio: pláže, ostrovy, flóra a fauna tropického suchého lesa (leguáni, krabi, hadi, krokodýli, opice, nosáli…).

5.-6.den: Quepos - Santa Elena. Přes řeku Tárcoles s vyhřívajícími se obřími krokodýly a dále do Santa Eleny v hornatém vnitrozemí: Monteverde - biorezervace mlžného lesa: 400 druhů ptactva včetně quetzalů, tukanů, papoušků a kolibříků, obří stromy, liány, orchideje, motýlí a hmyzí farmy. Procházka po zavěšených chodnících v horních patrech pralesa.

7.den: Santa Elena - Fortuna. Tilaránskými Kordillerami a kolem jezera Arenal do Fortuny. Nejaktivnější z kostarických sopek - Volcán Arenal (1633 m): za příznivé situace pozorování nočních erupcí s tekoucí žhavou lávou, pěší výlet k vodopádu v tropické džungli - skvělé koupání! Termální komplex Baldi - večerní koupání s občasnými otřesy - „dechem“ sopky. Možnost denních i nočních procházek v přírodních rezervacích.

8.den: P.R. Cano Negro. Přejezd na sever k hranicím Nikaragui do Los Chiles. Možnost výletu na člunech k jezeru Cano Negro. Jedinečná přírodní rezervace s vegetací a zvířenou krajinného typu bažin a jezer tropických vnitrozemských nížin - Llanura de Los Guatusos: exotičtí ptáci, bazilišci, kajmani, želvy, opice, lenochodi. Alternativně celodenní rafting na řece Rio Toro.

9.den: Fortuna - Cahuita. Přejezd k pobřeží Karibiku pod N.P. Braulio Carillo. Hadí zahrada v La Virgen s více než 60 druhy plazů (včetně anakondy) a obojživelníků (pralesničky - jedovaté šípové žáby).

10.-11.den: Cahuita - San José. Odpočinek na plážích u městečka Cahuita. Procházka v N.P. Cahuita: opuštěné pláže s bílým pískem, šnorchlování na korálových útesech. Možnost návštěvy vesničky s původními obyvateli Bribri: směs černé a indiánské kultury, rukodělné výrobky, hudba reggae a calypso nebo na kole v přírodní rezervaci Gandoca-Manzanillo. Návštěva kakaové plantáže: pěstování kakaovníků a ukázka zpracování bobů, ochutnávka vlastnoručně vyrobené čokolády. Přejezd pod sopkou Barva (2906 m) zpět do San José.

12.den: N.P. Volcán Poás (2704 m). Pohledy do dýmajícího kráteru, trpasličí horský mlžný les, návštěva kávové plantáže spojená s ochutnávkou a nákupem kávy. Kaskádový vodopád La Paz. Volné odpoledne, nákupy suvenýrů v San José.

13.-14.den: San José - Praha. Návrat domů.

Termín č. 401: 13.3. - 26.3. 2017
cena v Kč: 70 790,-

Termín č. 402: 2.12. - 15.12. 2017
cena v Kč: 70 790,-

Termín č. 403: 12.3. - 25.3. 2018
cena v Kč: 71 590,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodce-řidič (odborník na přírodu, přežití v džungli a horský záchranář), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků s výjimkou odletové taxy ze San José (29 USD). Po trase pronajatým minibusem s místním řidičem. Ubytování: Hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 8800 Kč. Strava: Součástí ubytování jsou snídaně.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: S Kostarikou máme bezvízový styk, proto do této země není nutné vyřizovat víza předem. Při odletu ze země ve většině latinskoamerických zemí (stejně jako v řadě jiných na celém světě) je třeba zaplatit tzv. odletovou taxu (nejedná se o letištní taxy - ty máte v ceně zájezdu). Na letišti v San José každý odlétající platí cca 29 USD. Poplatek je možné uhradit předem v Banco de Crédito Agrícola de Cartago a v Banco de Costa Rica. Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po plánovaném datu opuštění území.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.
Je také možné, že budete na Kostariku tranzitovat přes USA (záleží na dané letence). Pro tento případ bude potřeba vyřídit si registraci ESTA nebo mít biometrický pas s plattným americkým vízem. (veškerá upozornění na tuto skutečnost obdržíte v předstihu). „Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Kostarika není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečná země. Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí (vyjma Argentiny, Panamy a Trinidad a Tobago - dle CDC) nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice (tranzit delší než 12 hodin v rizikové oblasti). Přesto je třeba si uvědomit, že jde o stát ležící ve zcela jiném klimatickém pásmu, se zcela jinými stravovacími i jinými návyky a že často budeme střídat horké oblasti nížin při pobřeží s chladnějším a vlhčím vysokohorským prostředím. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte. Pro vstup do Kostariky oficiálně žádné očkování povinné není. Nicméně byste se měli nechat naočkovat proti žloutence (hepatitida A). Je to dobrá a užitečná věc nejen pro cesty do zahraničí, ale i pro každodenní život. Proto byste neměli litovat oběti asi 3000 Kč (jde o dvě dávky přibližně po 1500 Kč), protože poskytuje ochranu na dalších minimálně 10 let. Doporučuje se též očkování proti břišnímu tyfu. Vhodnost očkování konzultujte s odborníky na hygienicko-epidemiologických stanicích (ve všech krajských městech), popř. v nemocnicích na odděleních cizokrajných nemocí nebo péče o naše pracovníky v zahraničí. Zároveň si nechte předepsat antimalarikum Delagil. Dále si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu (případně i záškrtu a poliomyelitidě - tzn. dětské obrně) neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat.

Ubytování: Spát budete v hotelech a penzionech, ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím (jednolůžkový pokoj je možný za příplatek 8800,- Kč). Teplá sprcha nebývá vždy dostupná (vzhledem k tropickému klimatu, kde studená voda je ve skutečnosti vlažná).

Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně, jinak si stravu každý účastník zajišťuje sám. Jídlo v restauracích je v Kostarice na stejné či jen o málo vyšší cenové úrovni než u nás. Mnohdy je i levnější - zvláště tropické ovoce či rychlé občerstvení na tržištích a v jídelničkách. Proto je zbytečné vozit si potraviny s sebou (snad s výjimkou lehkých a skladných "kalorických bomb"). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca 15-20 USD na den, tzn. cca 200-300 USD na dobu pobytu. Vhodný může být ponorný vařič na uvaření kávy, čaje, polévky... Nejlevněji se dá najíst v jídelnách tzv. sodas. Jedná se o malé hospůdky, kde se dá koupit něco na způsob našeho denního menu tzv. platos del día. Jídlo se pohybuje kolem 5 USD. V klasické restauraci se můžete najíst za 8 - 10 USD, ovšem je třeba počítat s poplatkem za servis 10% a daň 15%. Kostarika má kuchyni chutnou. Často se setkáte s rýží, fazolemi, masem nebo rybou. Co se týká nápojů, v Kostarice je možnost si koupit refrescos, což jsou studené nápoje vyrobené z mléka nebo vody a z čerstvého tropického ovoce. Kostarika sice není pivní velmocí, ale vyrábí se zde několik značek piva. Nejpopulárnější je pivo značky Imperial. Pití alkoholu je v Kostarice povoleno osobám starším 18 let.

Doprava: Po trase zájezdu se budete pohybovat pronajatým minibusem s místním řidičem a zároveň výborným průvodcem a znalcem místní přírody. Během výletů v národních parcích či na kratší vzdálenosti ve městech pěšky.

Klimatické poměry: Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je více deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců. Období sucha trvá od prosince do dubna, zatímco období dešťů má Kostarika od května do listopadu. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3 000 mm. Výše položené oblasti se vyznačují chladnějším podnebím. Hlavní sezóna je prosinec, leden, únor, březen, část dubna.

Jak se zabalit: S sebou pláštěnku, sportovní obuv i sandály, větrovku, plavky a krém na opalování, hodí se i čelovka nebo dalekohled na pozorování zvířat, kapesní nůž, na turistické výlety do pralesa, apod. jsou vhodnější dlouhé kalhoty... Vše do 20 kg váhy. Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly. Kromě batohu (krosny) na záda nebo kufru na kolečkách (rozhodně ne kufr či tašku do ruky!) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na denní výlety mimo hotely). Ve Střední Americe je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz. < /P>

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Jednoznačně nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary. Kromě zmiňovaných cca 200-300 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely se základní částkou celkem asi 200-250 dolarů (Vstup do každého národního parku v Kostarice je 15 USD a výše, nepočítaje v to další - a daleko vyšší - částky za extra služby). Chcete-li např. zblízka poznat skrytý a nesmírně bohatý svět horních pater deštných lesů, na tzv. Sky Walk či při adrenalinových Canopy Tour, podniknout výlety do mořského parku na pobřeží Pacifiku u Uvity či Karibiku u Cahuity, budete muset přidat ještě alespoň 100 USD, dle Vašich zájmů. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory („americký typ“)

Telefon: Pokrytí signálem má Kostarika dobré. Nejsnadnější způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je nákup telefonní karty (tarjeta telefónica). Karty jsou k dostání ve většině potravinových obchodů, v pouličních stáncích a v lékárnách. Je třeba si koupit kartu s číslem 199 (197 je pouze pro místní volání). Použití karty je velmi snadné, vložíte kartu do telefonního automatu, vyťukáte tel 199 a následně zvolíte klávesu 2 a tím se dostanete k instrukcím v angličtině.

Internet: Internet je v zemi rozšířený a z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Občas mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení. Některé hotely poskytují wifi připojení zdarma.

Pošta: V Kostarice funguje pošta velmi spolehlivě. Je privatizovaná. V odlehlých oblastech Kostariky samozřejmě můžete narazit na problémy. Pokud je možnost, je nejlépe poslat poštu z hlavního města San José, z hlavní pošty, Correo Central. V ostatních případech může trasu Kostarika - Evropa zdolat zásilka až za dva týdny. Otevírací doba je pondělí až pátek 7:30-17:00 někdy do 17:30. Někdy mají pošty krátce otevřeno i o sobotách a to v San José a Liberii.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2017, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.