Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 341 Z KATALOGU NA ROK 2019

OKRUH MEXIKEM NA YUCATÁN - PO STOPÁCH AZTÉKŮ A MAYŮ

Pyramidy, paláce a chrámy starých Mayů, Olméků, Toltéků, Zapotéků, Aztéků a dalších předkolumbovských kultur. Koloniální města Taxco a Puebla. Yucatán - atraktivní pláže Karibského moře s korálovými útesy, houpacími sítěmi a rytmy marimby. Horská džungle Chiapasu s původními indiánskými vesničkami. Pláže a laguny Pacifiku, letovisko Acapulco. Pětitisícové aktivní vulkány, hluboké kaňony, jezera, vodopády, přírodní bazénky ve skalních rozsedlinách a nad propastmi, nejobjemnější strom světa, kaktusy, palírny mezcalu. Největší město na světě Ciudad de México, temperamentní obyvatelé, mariachi, tequila…

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Mexico City - Puebla - Orizaba. Přílet do hlavního města Mexika. Španělská koloniální Puebla se 70 kostely a kláštery, talaverská keramika. Cholula: největší pyramida světa. Orizaba: pěší výlet pod nejvyšší horou Mexika - Citlaltépetlem (5700 m).

3.-4.den: Veracruz - Catemaco - Villahermosa. Přejezd k Mexickému zálivu. Město nezapomenutelné písně „La Bamba“ - Veracruz, pyšnící se po Riu nejbouřlivějším karnevalem Ameriky. Sopečné jezero Catemaco: výlet lodí na Opičí ostrov, džungle s místními šamany. La Venta - muzeum Olméků v přírodě, park s kakaovníky, obří kamenné hlavy Olméků. Archeologické naleziště a mayské pyramidy Comalcalco. Paraíso (Ráj): pláže Mexického zálivu.

5.-6.den: Mérida - Uxmal - Chichén Itzá. Přejezd na poloostrov Yucatán. Tradiční metropole Mayů - „Bílá“ Mérida. Ruiny legendárních mayských měst - Uxmal: Kouzelníkova a Velká pyramida. Jeden z divů světa - Chichén Itzá: kalendářová pyramida El Castillo, Hlavní míčový dvůr, Chrám lebek, Posvátná skalní studna - děsivé obětiště Mayů, krápníková jeskyně Balankanché s podzemním bazénkem, kaktusová zahrada.

7.-8.den: Tulúm - Cancún. Zapomenuté mayské město Coba. Turistův sen - Tulúm: město Mayů přímo na pobřeží. Koupání a šnorchlování na bělostných plážích Karibiku, kokosové palmy, korálové útesy, hamaky. Možnost návštěvy proslulého karibského letoviska Cancún nebo návštěvy Xel-ha a plavání s delfíny.

9.-10.den: Bacalar - Palenque. Laguna Bacalar - tyrkysové jezero v džungli. Koupání ve skalní štěrbině Cenote Azul hluboké 90 m. Přejezd do Chiapasu. Tajemné mayské město v tropickém deštném lese - Palenque: chrámy Nápisů, Jaguára, Slunce aj.

11.-12.den: San Cristóbal - Sumidero. Agua Azul - možnost koupání v nádherných kaskádách v džungli. Osady indiánů Cholu a Tzeltalu. Tonina: obří pyramida s labyrintem. Návštěva indiánské vesnice v okolí San Cristóbal obývané potomky Mayů s tradičními oděvy. N.P. Kanon del Sumidero s úchvatnými, až 1000 m vysokými útesy.

13.-14.den: Oaxaca a okolí. El Tule: nejmohutnější strom světa - cypřiš s obvodem kmene 58 m. Monte Albán - metropole říše Zapotéků, indiánský Teotitlán del Valle: mercado, tkalcovské dílničky. Přírodní div Hierve el Agua: koupání v minerálce pod zkamenělými vodopády. Mitla: zapotécké paláce s mozaikami, mixtécká keramika, kraj nejlepšího mexického mezcalu. Oaxaca - město smažených kobylek a velké pohody.

15.-16.den: Puerto Escondido - Acapulco. Přejezd na pobřeží Tichého oceánu, koupání v Puerto Escondido. Ostrůvky s mangrove v N.P. Lagunas de Chacahua: krokodýli, želvy, ráj ptactva, laguny, pláže… Nejvyhlášenější letovisko Pacifiku - Acapulco: skoky z útesu La Quebrada, tropický park Papagayo, mořské akvárium s krmením piraň a žraloků, ostrov Roqueta, koupání.

17.-18.den: Acapulco - Mexico City. Horské „stříbrné“ Taxco: impozantní katedrála, krámky se stříbrem a zlatem, malovaná keramika, pestré trhy. Přes Kordillery zpět do mexické metropole Ciudad de México: náměstí Zócalo s katedrálou a indiánskou kulturou, ruiny aztécké metropole Tenochtitlánu, poutní bazilika Guadalupe, Torre Latinoamericana: vyhlídka ze 44. patra, noční mariachi.

19.-20.den: Teotihuacán, Popocatépetl. Areál v Tule: slavné sochy toltéckých válečníků. Nejvýznamnější město prekolumbovských civilizací - kultovní Teotihuacán: pyramida Slunce a Měsíce, reliéfy Opeřeného hada aj. Výjezd do Cortésova průsmyku (3650 m): pěší výlet.

21.-23.den: Mexico City - Praha. Národní antropologické muzeum, „Benátky“ Mexika - Xochimilco: v gondolách po kanálech. Zahrady, květiny, mariachi… Odlet domů.

Délka tras: letadlem 21 000 km, minivanem 5200 km, pěšky 3x 4-8 km (volitelně)
Počasí: vzduch 25-33 °C, voda 26-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (341): 2.11. - 24.11. 2019
cena v Kč: 75 890,-

V ceně je: Doprava. Výlet lodí po jezeře Catemaco, člun po laguně Chacahua. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po trase pronajatý minivan (popř. minibus), metro v Mexico City. Ubytování: 20x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím (popř. 1-2x chatky v laguně Chacahua nebo v Tulumu). 1-lůžkový pokoj za příplatek - 341: 8500 Kč (19x), v chatkách není možný. Strava: 20x snídaně.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Občan ČR může navštívit Mexiko bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu. Při vstupu na území státu Mexiko je nutno předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu. Druhý díl průvodky se odevzdává při opuštění země, kdy také migrační orgány kontrolují zda nebyla od data vstupu do data odjezdu překročena doba pobytu vízem určená.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Mexiko není z hlediska zdraví nijak nebezpečnou zemí. Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A), popř. i proti břišnímu tyfu a vzteklině (konzultujte s odborníky na hygienických stanicích). Poraďte se i o tom, zda je vhodné brát antimalarika (Delagil) - názory na jejich vhodnost a potřebnost se mohou různit a rozhodnutí nakonec bude stejně na každém individuálně. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech).

Ubytování: Spát budete v hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím a popř. 2x chatky v laguně Chacahua a v Tulumu. 1-lůžkový pokoj za příplatek 8500 Kč (2x v chatkách není možný).

Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám.Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu. Jídlo v Mexiku je na podobné cenové úrovni jako u nás a naopak - při nákupech ovoce či rychlého občerstvení na tržištích můžete i ušetřit. Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca 15-20 USD na den, tj. 350-450 USD na celou dobu zájezdu. Vhodný může být ponorný vařič na uvaření kávy, čaje, polévky... Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. Skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem.

Doprava: Po trase zájezdu v Mexiku se budete pohybovat pronajatým minivanem / minibusem řízený průvodcem a v Mexico City využijete metro.

Klimatické poměry: Ve středním Mexiku je subtropické klima. Převažuje suché počasí s příznivými denními teplotami kolem 20-30°C. V době nastupující zimy (doba konání zájezdu) mohou ale teploty v průběhu noci klesat i k teplotám nepříliš vzdáleným od nuly v San Cristobal Chiapas a Ciudad de Mexico.

Jak se zabalit: S sebou běžné věci a oděvy (sportovní obuv, sandály, větrovku, pro jistotu i pláštěnku nebo deštník...). Vše do určené váhy zavazadla (zpravidla bývá do 23 kg). Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více. Vhodným zavazadlem je kufr pravidelných tvarů (kvůli ekonomičtějšímu ukládání do auta), nejlépe na kolečkách kvůli případným kratším přesunům se zavazadlem. Batoh nebo krosna na záda může být, ale z důvodu ukládání do auta ne s kovovou konstrukcí. Kromě toho si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na kratší výlety mimo auto).
V Mexiku je jiný typ zásuvek (americký na 110 V – viz www.zasuvky.hw.cz), proto nezapomeňte na příslušnou redukci – případně se dá koupit na místě, stojí okolo 20 pesos (majitelé foťáků, kamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Mobilní telefony by měly fungovat bez problémů, raději si to ale ověřte u Vašich operátorů.
Pro případ kontaktů s místními lidmi a navázání přátelství (resp. poděkování za prokázané služby) nezaškodí vzít si s sebou pár drobných suvenýrů (propisky, kalendáříky, reklamní otvíráky, zapalovače, pohlednice z Čech apod.).
Vše výše uvedené jsou jen návrhy a doporučení. Konečné rozhodnutí co s sebou bude na vás. Dobře zvažujte a řiďte se zásadou, že méně bývá více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat resp. odložit si velká zavazadla v úschovně, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst (kromě výletu lodí po jezeře Catemaco, člunu po laguně Chacahua) není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Jednoznačně nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary. Kromě částky na jídlo cca 350 - 450 USD počítejte pro tyto účely s částkou celkem asi 250 - 350 USD. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.
Mexickou měnou je mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavos.
Středový kurz mexického pesa: 1 mexické peso = cca 1,15 Kč (leden 2019). Cenová hladina v Mexiku je celkově o něco vyšší než u nás, ačkoli ne ve všem a ne o mnoho. Je znatelně nižší než v západní Evropě i než v sousedních USA a českým turistům nemusí nahánět obavy.
Slušný oběd v restauraci se dá pořídit za 70-140 MXN na osobu, ale najíst se dá i formou rychlého občerstvení. Hot dogy stojí 10-30 MXN, hamburgery a mexické "sendviče" tacos a tortas stojí od 6 do 40 MXN, záleží kde a jak jsou vydatné. Polévky koupíte obvykle za 30-60 MXN. Třetinka (obvykle) piva v restauraci stojí 25-45 MXN, káva 15-30 MXN a přibližně stejně stojí i nealko limonády. V obchodech je výrazně levněji: voda 1,5 l - 15 MXN, americké cigarety - 40 MXN, 1l piva - 24 MXN, 0,5 l limo - 8 MXN, o ovoci a zelenině nemluvě. Levný je i tvrdý alkohol (různé druhy mexického národního nápoje tequily, mezcalu, mezcality apod.): bez újmy se dají pít i ty vyloženě nejlevnější druhy (od 20 MXN), ale již cca od 80-600 MXN koupíte láhev kvalitní tequily.
Vyloženě lidová je v Mexiku městská doprava. Metrem v Mexico City můžete jezdit, jak chcete dlouho (než vystoupíte) za 5 MXN a levné jsou i taxíky. Výše uvedené ceny a ceny vstupného jsou orientační a mohou se v průběhu sezóny změnit, takže je určitě neberte závazně, vždy počítejte s vyššími cenami.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Místní síť by měla být stejná jako v USA tj. 110 V při 60 Hz. Frekvence však nebývá garantovaná, proto se doporučuje spotřebiče pouštět na nižší výkon. Většina hotelů má zásuvky na dva ploché kolíky (budete potřebovat adaptér). Lepší hotely mají zásuvky se třemi otvory.

Telefon: Nejvýhodnější je používat předplacenou telefonní kartu (minuta hovoru cca 4 USD), protože jinak jsou mezinárodní hovory velice drahé. Místní hovory naopak vychází velmi levně a v některých hotelech se dá telefonovat zadarmo.

Internet: Připojení k internetu je možné ve většině hotelů nebo je možné využít internetové kavárny. Ceny začínají asi na 1 USD na hodinu.

Pošta: Pošta funguje celkem spolehlivě a dopis pošlete za 27 pesos. Dopis do ČR zpravidla dorazí do 2-4 týdnů.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.