Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 384, 386 Z KATALOGU NA ROK 2019

KOSTARIKA A JAMAJKA - AUTENTICKÁ A ZÁŽITKOVÁ

„Středoamerické Švýcarsko“, zemička o velikosti samotných Čech s nejpestřejší faunou i flórou na jednotku území na celém světě. Výjezdy ke kráterům sopek Poás* a tři a půl tisíce metrů vysoké Irazú, magický kužel aktivního vulkánu Arenal. Procházky v tropických suchých, deštných i horských mlžných lesích s výkladem o rostlinách, stromech a zvířatech. Možnosti doplňkových aktivit - raftingu, canopy a dalších. Návštěva kávové i kakaové plantáže s ochutnávkami. Překrásné pláže Pacifiku a Karibiku, koupání a šnorchlování v tropickém moři, vesničky indiánů Bribri a pravá karibská atmosféra neskutečné pohody. Dva týdny na nejkrásnějším karibském ostrově Jamajka. Podmanivá a pohodová karibská atmosféra „soon come“ a „cool runnings“, ackee and saltfish s pivem Red Stripe, všudypřítomná vůně kayi, zklidňující reggae, „jamajština“ patois, lákavé písečné pláže, krásná příroda, ochutnávky místních dobrot či panák Appletonu či Cpt. Morgana v unikátních barech na souši i na moři… Vychutnejte si lahodný koktejl poznávání, užívání i lenošení!

PROGRAM ZÁJEZDU 384, 386 (SPOJENÍ ZÁJEZDŮ 38 A 42):

1.-2.den: Praha - San José - Cartago. Let do hlavního města Kostariky. Přejezd do N.P. Volcán Irazú (3432 m): vyhlídka do kráteru nejvyšší kostarické činné sopky, sirné jezírko, lávová poušť. Cartago: poutní bazilika se soškou patronky země La Negrity. Orchideje, tropické květy a bambusová džungle v Jardines Lankester. Horskou částí panamerické dálnice přes hřeben Kordillér kolem Hory smrti (3491 m). Od jednoho z nejvyšších vrcholů Kostariky strmě dolů k pobřeží Pacifiku.

3.den: Palmar Norte, M.P. Marino Ballena. Palmar Norte: tajemné kamenné koule předkolumbovských indiánů. Mořský park Marino Ballena: dlouhé pláže, možnost výletu lodí k ostrovu Velryba s ptačími koloniemi a leguány.

4.den: Uvita - Quepos. Podél pobřeží s palmovými háji do N.P. Manuel Antonio: pláže, ostrovy, flóra a fauna tropického suchého lesa (leguáni, krabi, hadi, krokodýli, opice, nosáli…).

5.-6.den: Quepos - Santa Elena. Přes řeku Tárcoles s vyhřívajícími se obřími krokodýly a dále do Santa Eleny v hornatém vnitrozemí: Monteverde - biorezervace mlžného lesa: 400 druhů ptactva včetně quetzalů, tukanů, papoušků a kolibříků, obří stromy, liány, orchideje, motýlí a hmyzí farmy. Procházka po zavěšených chodnících v horních patrech pralesa. Možnost Jungle Night Walk, večerní procházky džunglí.

7.den: Santa Elena - Fortuna. Tilaránskými Kordillerami a kolem jezera Arenal do Fortuny pod nejaktivnější z kostarických sopek - Volcán Arenal (1633 m): pěší výlet k vodopádu v tropické džungli - skvělé koupání! Večerní koupání v termálech s občasnými otřesy - „dechem“ sopky.

8.den: P.R. Cano Negro. Přejezd na sever k hranicím Nikaragui do Los Chiles. Možnost výletu na člunech po řece Rio Frío směrem k jezeru Cano Negro. Jedinečná přírodní rezervace s vegetací a zvířenou krajinného typu bažin a jezer tropických vnitrozemských nížin - Llanura de Los Guatusos: exotičtí ptáci, bazilišci, kajmani, želvy, opice, lenochodi. Alternativně celodenní rafting na řece Rio Toro.

9.den: Fortuna - Cahuita. Přejezd k pobřeží Karibiku pod N.P. Braulio Carillo. Hadí zahrada v La Virgen s více než 60 druhy plazů (včetně anakondy) a obojživelníků (pralesničky - jedovaté šípové žáby).

10.-11.den: Cahuita - San José. Odpočinek na plážích u městečka Cahuita. Procházka v N.P. Cahuita: opuštěné pláže s bílým pískem, šnorchlování na korálových útesech. Možnost návštěvy záchranné stanice divokých zvířat Jaguar Rescue Center nebo vesničky s původními obyvateli Bribri: směs černé a indiánské kultury, rukodělné výrobky, hudba reggae a calypso nebo na kole v přírodní rezervaci Gandoca-Manzanillo. Návštěva kakaové plantáže: pěstování kakaovníků a ukázka zpracování bobů, ochutnávka vlastnoručně vyrobené čokolády. Přejezd pod sopkou Barva (2906 m) zpět do San José.

12.den: *N.P. Volcán Poás (2704 m). Fantastické výhledy do dýmajícího kráteru (nebude-li v mracích), trpasličí horský mlžný les, návštěva kávové plantáže spojená s ochutnávkou a nákupem kávy. Volný program a nákupy suvenýrů v San José. *Návštěva Volcánu Poás je podmíněna přijatelnou vulkanickou aktivitou. Případný alternativní program dle dané situace.

13.-14.den: San José - Montego Bay. Let na severozápad Jamajky. Ubytování ve vile s výhledem na celé Montego Bay, návštěva centra a ovocných trhů, relax na jedné z nejslavnějších pláží Jamajky - Doctor´s Cave Beach.

15.den: Martha Brae. Celodenní výlet na Martha Brae River Rafting: romantická plavba na bambusových vorech, které si můžete zkusit sami kormidlovat. Krmení kolibříků, kteří k vám budou létat a sedat vám na ruku s lahvičkou se sirupem. Swamp Safari Village - místo známé z bondovky Žít a nechat zemřít, kde si můžete pochovat mládě krokodýla.

16.den: Montego Bay - Kingston. Přejezd na jihovýchod do hlavního města Jamajky Kingstonu: Devon House - nejznámější stavba Jamajky, I Scream - vyhlášená nejlepší zmrzlinárna na ostrově, muzeum Boba Marleyho. Port Royal - metropole všech pirátů Karibiku v čele s kapitánem Morganem.

17.-18.den: Blue Mountain Peak - Black River. Možnost výstupu na Blue Mountain Peak (2256 m), nejvyšší horu Jamajky. Na západ do Black River: ubytování ve Waterloo Guesthouse, v prvním domě, kde byla na Jamajce zavedena elektřina. Den na Treasure Beach s vyhlášenou restaurací Jack Sprat a na krokodýlí řece, zastávka v palmovém háji a v zátoce na vykoupání.

19.-21.den: Black River - Bluefields. YS Falls - jedny z nejkrásnějších vodopádů Jamajky: koupání. Appleton: exkurze v nejslavnější karibské palírně rumu spojená s ochutnávkou a možností nákupu produktů. Pelican bar - projížďka na člunu s rastamanem do pozoruhodného baru přímo na otevřeném moři, kde budete moci i šnorchlovat. Odjezd do vesničky Community Cave, poznávání typického jamajského života. Celodenní výlet s výstupem na Bluefields Hill: dechberoucí výhled na celé jižní pobřeží Jamajky. Osvěžení v řece a v moři na Bluefields Beach. Možnost návštěvy marihuanového pole.

22.-25.den: Negril. Čtyřdenní pohoda na závěr v Negrilu na západním pobřeží ostrova. Ubytování na vyhlášené písečné Seven Miles Beach v apartmánech s kuchyňkou. Možnost šnorchlování s Vincentem a návštěvou nedalekého ostrůvku, kde vám připravíme grilované humry. Společná návštěva známého Rick´s Cafe - jednoho z top 10 barů na světě.

26.-27.den: Negril - Montego Bay - Praha. Návrat do Montego Bay a odlet domů.

Délka tras: letadlem 23 500 km, mikrobusem 2500 km, pěšky 7x 3-12 km (volitelně)
Počasí: vzduch 23-32 °C (nad 2500 m 10-15 °C), voda 26-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (384): 11.3. - 6.4. 2019
cena v Kč: 122 890,-

Termín (386): 9.3. - 4.4. 2020
cena v Kč: 123 990,-

V ceně je: Doprava. Permit pro pobyt v N.P. a pro výstup na Blue Mountain Peak. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodce-řidič, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků. Po trase pronajatým minibusem (vanem) s místním řidičem. Ubytování: 24x hotely, penziony a apartmány - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x horská chata - 2-lůžkový pokoj se společným příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek: 21 200 Kč (24x), 1x na horské chatě není možný. Strava: 24x snídaně, 1x polopenze (Community Cave).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: S Jamajkou i Kostarikou máme bezvízový styk, proto do této země není nutné vyřizovat víza. Při vstupu na území Jamajky a Kostariky a transit přes USA je nutno předložit cestovní pas, s doporučenou platností nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu.
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Jamajka ani Kostarika není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečnou zemí. Přesto je třeba si uvědomit, že leží ve zcela jiném klimatickém pásu, se zcela jinými stravovacími i jinými návyky. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte.
Pro vstup na Jamajku a Kostariku sice žádné očkování povinné není, přesto Vám doporučujeme následující. Nejprve si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat. Vřele doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Je to dobrá a užitečná věc nejen pro cesty do zahraničí, ale i pro každodenní život. Proto byste neměli litovat oběti asi 3000-4500 Kč (jde o 2-3 dávky přibližně po 1500 Kč), protože poskytuje ochranu na dalších 10 let.

Ubytování: Na Jamajce budete spávat především v penzionech a hotelích střední úrovně (na úrovni našich cca **/***) ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím na pokojích. Jednolůžkový pokoj si případně (bude-li volno) můžete dokoupit za příplatek. Výjimkou bude jedna noc v Blue Mountains, kde budete spát ve skromných podmínkách na typické horské chatě - ubytovně s cca 4-6 postelemi v místnosti.
Na Kostarice budete spát v penzionech, případně v samostatných bungalovech, ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstvím. Výjimečně se může jednat o apartmán s dvěma samostatnými pokoji a jedním příslušenstvím ve společné části apartmánu. Většina hotelů již dnes běžně nabízí Wi-Fi zdarma nebo počítač, který mohou využít i hosté.

Doprava: Po trase zájezdu na Jamajce i na Kostarice se budete pohybovat pronajatým mikrobusem, který bude řídit místní řidič. V ceně zájezdu máte přepravu po trase zájezdu, z/na letiště, na místo ubytování při příjezdu do nového místa nebo při organizovaných prohlídkách. Při prohlídkách měst, půjde-li o kratší vzdálenosti, budete chodit pěšky.
Dopravu na vorech nebo na lodi po moři a po řece (viz program zájezdu), stejně jako pozemní dopravu ve volném čase nebo při individuálním programu si hradí každý sám.

Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně a 1x polopenze v Community Cave. Ostatní stravu si každý účastník zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Jamajka: Všeobecně jídlo na Jamajce je dražší než u nás. Velmi však záleží na tom, kde a jak se stravujete. Hodláte-li navštěvovat hotelové restaurace, jiné stravovací či jiné podniky určené pro turisty, oběd či večeře na takových místech Vás bude stát v lepším případě cca 10-20 USD, v horším 30 USD, ale třeba i mnohem více. Naopak stravování v podnicích, kde se stravují místní, je cenově úplně někde jinde - oběd u stánku přijde cca na 5 USD a dokonce i místní delikatesa - grilovaný humr na másle se tam dá pořídit pod 15-20 USD.
Nákupy v supermarketech či ovoce na tržištích jsou také za sympatické ceny - např. kilogram banánů vyjde na necelý dolar. Na stejné peníze vyjde i kokosový ořech, resp. mléko z něj. Je velmi výživné a osvěžující a v jednom ořechu ho bývá kolem půl litru, takže jde o jeden z nejrozumnějších způsobů, jak doplnit tekutiny po stránce zdravotní i cenové. Nezapomeňte ochutnat jamajské národní jídlo - ackee & salt fish, což jsou kousky nasolené tresky s dužinou plodů stromu ackee, chutnající jak smažená vajíčka. V levnějších jídelníčcích přijde na cca 5 USD. Na útratu za jídlo, budete-li skromnější, počítejte tedy v průměru s částkou kolem 10-15 USD na den, a přibližně s 10 USD na pití. Ve vlhkém tropickém klimatu je spotřeba tekutin daleko vyšší než v mírném pásu u nás doma a podceňování pitného režimu může přivodit závažné zdravotní následky.
Celkem tedy na jídlo a pití počítejte s cca 400 USD - tato částka je pouze přibližná.

Kostarika:Ceny potravin i jídel v restauracích jsou v Kostarice o něco vyšší než, v ČR, ale je zbytečné vozit potraviny s sebou (snad s výjimkou lehkých a skladných "kalorických bomb" - sušené ovoce, müsli tyčinky apod.).
Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 20 USD na den. Možná stejné množství peněz jako za jídlo totiž utratíte za nápoje. Zatímco na tržištích nakoupíte levné a osvěžující tropické ovoce a v tropech chuť k jídlu nebývá tak silná jako u nás doma, spotřeba tekutin v horkém a vlhkém klimatu bude enormní. Pitný režim je přitom zapotřebí dodržovat, jeho podcenění může vyvolat značné zdravotní potíže. Vodu v kohoutcích ke konzumaci nedoporučujeme, ve vlastním zájmu používejte vodu balenou, popř. převařenou. Vhodná může být malá varná konvice nebo ponorná spirála na přípravu čaje či kávy.
Ve většině míst, kde budeme ubytováni, se nachází supermarket nebo alespoň malá prodejna potravin, kde je možné si nakoupit jídlo na následující den. Nabídka je srovnatelná s tím, na co jsme zvyklí u nás, snad s výjimkou pečiva, které bývá z velké většiny jen sladké. Naopak není problém levně nakoupit výborné ovoce jako mango, ananasy, papáju a samozřejmě banány. Pokud se na tom shodne většina skupiny, při delších přejezdech se také obvykle stavujeme na jídlo v nějakém motorestu nebo bufetu po cestě. Typickou kostarickou snídaní jsou fazole s rýží, doplněné porcí čerstvého ovoce a hrnkem místní kávy, a k obědu si nejčastěji budeme užívat nespočetné variace na „casado“ skládající se z hovězího, kuřecího nebo rybího masa a doplněné tím, „co dům dal“ od rýže, těstovin, salátů, až po pečené banány nebo sladké brambory.

Klimatické poměry: Průměrná teplota na Jamajce je tropická. Na pobřeží a v nížinách se denní teploty vzduchu pohybují okolo 30°C, noční kolem 25°C a moře na hladině kolem 26-28°C.
S narůstající nadmořskou výškou teplota klesá a nad 2000 m bývá chladno nejen v noci, ale i přes den. Pokud se nám podaří vystoupit až k vrcholu Blue Mountain Peak, připravte se tedy na mlhu, mrholení a teplotu jen asi 10-15°C (v noci může být ještě o několik stupňů méně). Ve výškách nad 1000 m však strávíme celkově jen pár dní.
Termín zájezdu náleží do období sucha (listopad-duben), které je na Jamajce hlavní turistickou sezónou a vyznačuje se o něco nižšími teplotami a sušším klimatem. V obecně velmi vlhkém Karibiku je však i slovo „sušší“ relativní a my, Středoevropané, máme o jeho významu trochu jiné představy. Určitě se s deštěm během zájezdu několikrát setkáte, neobjeví-li se však anomálie typu El Niňa, mělo by jít o sice intenzivní, ale jen příležitostné a krátkodobé odpolední či noční deštíky.
Průměrná teplota v Kostarice je tropická. Na pobřeží a v nížinách se denní teploty pohybují mezi 23-30°C, noční je kolem 20°C. S narůstající nadmořskou výškou teplota klesá (např. denní maxima v San José, 1150 m nad mořem, se pohybují kolem 20°C) a nad 2000 m bývá chladno nejen v noci, ale i přes den.
V obou zemích počítejte i s občasným deštěm, zvláště u celoročně vlhčího Karibiku a především v horských mlžných lesích, v nichž je vlhko a prší tam téměř neustále.

Jak se zabalit: S sebou pláštěnku, sportovní obuv i sandály, větrovku, plavky a krém na opalování... Vše do 20 kg váhy. Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly. Kromě batohu (krosny) na záda nebo kufru na kolečkách (rozhodně ne kufr či tašku do ruky!) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na denní výlety mimo hotely). Ve Střední Americe je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků.
Kostarika: V poslední době došlo ke zvýšení vstupného do NP i na některé „atrakce“. Kromě zmiňovaných peněz na jídlo proto počítejte pro tyto účely s částkou celkem asi 250-300 dolarů (některé z nejvýznamnějších položek máte upřesněny v popisu programu zájezdu). Bohužel v Kostarice si za své přírodní krásy nechávají od turistů řádně zaplatit. Budete-li si chtít dopřát aktivity nad rámec základního programu (canopy tour – cca 40-50 USD, výlet loďkou za šnorchlováním – cca od 20 USD, rafting – cca od 80 USD) ap. počítejte s výrazně vyšší částkou.
Oběd v levnější restauraci se dá pořídit již od cca 7 USD (např. čtvrtka kuřete s rýží). Třetinka piva v restauraci stojí cca 35 Kč, drahý není ani tvrdý alkohol - alespoň vzhledem ke kvalitě místního rumu. Pohlednice stojí 10-15 Kč, známka do ČR 15 Kč. Na jídlo a pití tedy doporučujeme cca 250 - 300 USD (dle výběru restaurace).
Již jsme zmiňovali odletový poplatek na letišti v San José (cca 29 USD). Kromě výše uvedeného uvažujte o určité částce na suvenýry a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Jamajka: Nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary, popř. i britské libry. Kromě zmiňovaných cca 400 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely se základní částkou celkem asi 500-600 dolarů. Na Jamajce se často platí i za přístup k přírodním zajímavostem - vodopády, pláže apod. Obecně platí, že vstupné je drahé - např. na slavnou kaskádu Dunn´s River Falls musíte zaplatit 15-20 USD (částka se může aktuálně měnit). Za pronájem brýlí a ploutví na šnorchlování můžete zaplatit několik dolarů, ale také třeba 30 USD za výlet lodí k nejkrásnějším místům pro tyto účely. Každá zajímavější atrakce stojí obvykle alespoň 20 USD, ale mnohdy i výrazně více (koupání s delfíny apod.), zvlášť v turisticky exponovaných oblastech. Do odlehlých a zajímavých míst obývaných původními Maroony se lze dostat jen taxíky (nebude-li zmiňovaný pronajatý minibus). Je možné tam podniknout extra výlety, schováte-li si pár desítek dolarů stranou i pro tyto účely. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - KOSTARIKA:

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory („americký typ“)

Telefon: Pokrytí signálem má Kostarika dobré. Nejsnadnější způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je nákup telefonní karty (tarjeta telefónica). Karty jsou k dostání ve většině potravinových obchodů, v pouličních stáncích a v lékárnách. Je třeba si koupit kartu s číslem 199 (197 je pouze pro místní volání). Použití karty je velmi snadné, vložíte kartu do telefonního automatu, vyťukáte tel 199 a následně zvolíte klávesu 2 a tím se dostanete k instrukcím v angličtině.

Internet: Internet je v zemi rozšířený a z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Občas mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení. Některé hotely poskytují wifi připojení zdarma.

Pošta: V Kostarice funguje pošta velmi spolehlivě. Je privatizovaná. V odlehlých oblastech Kostariky samozřejmě můžete narazit na problémy. Pokud je možnost, je nejlépe poslat poštu z hlavního města San José, z hlavní pošty, Correo Central. V ostatních případech může trasu Kostarika - Evropa zdolat zásilka až za dva týdny. Otevírací doba je pondělí až pátek 7:30-17:00 někdy do 17:30. Někdy mají pošty krátce otevřeno i o sobotách a to v San José a Liberii.


Praktické informace na cestu - JAMAJKA:

Elektřina: Napětí a frekvence: 110V, 50Hz, zásuvky se dvěma plochými kolíky, je nutný adaptér.

Telefon: Po celém ostrově Jamajka jsou k dispozici telefonní budky, ovšem ty přijímají pouze karty, které jsou k dostání v hotelích, na poštách a v prodejnách suvenýrů v hodnotách od 20 do 500 jamajských dolarů. Budky najdete především ve větších městech pod logem Telecommunications of Jamaica - TOJ. České mobily na Jamajce běžně fungují. Chcete-li ušetřit, doporučujeme zakoupení místní SIM karty a kreditu, díky nimž Vás komunikace s domovem přijde daleko levněji.

Internet: V každém větším městě najdete minimálně jednu veřejnou internetovou kavárnu. Např. v Kingstonu je to Innovative Superstore na Hope Rd. 30 minut surfování stojí asi 3 USD.

Pošta: Pošta je velmi pomalá, jak místní, tak i mezinárodní. Na trase Jamajka - Evropa jde dopis nejméně čtrnáct dnů. Ve většině měst a vesnic pošta je, otvírací doba je od pondělí do pátku: 9,00 - 17,00 hod. na venkově je pracovní doba kratší.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.