Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 421, 422 a 423 Z KATALOGU NA ROK 2019

JAMAJKA - AUTENTICKÁ A ZÁŽITKOVÁ

Vhodná i pro rodinnou dovolenou. Dva týdny na nejkrásnějším karibském ostrově (To není laciná reklama, ale hodnocení „prvního experta“ - samotného Kryštofa Kolumba). Podmanivá a pohodová karibská atmosféra „soon come“ a „cool runnings“, ackee and saltfish s pivem Red Stripe, všudypřítomná vůně kayi, zklidňující reggae, „jamajština“ patois, lákavé písečné pláže, krásná příroda, exotická fauna i flóra, ochutnávky místních dobrot či panák Appletonu či Cpt. Morgana v unikátních barech na souši i na moři… Vychutnejte si lahodný koktejl poznávání, užívání i lenošení!

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Montego Bay. Let na severozápad Jamajky. Ubytování ve vile s výhledem na celé Montego Bay, návštěva centra a ovocných trhů, relax na jedné z nejslavnějších pláží Jamajky - Doctor´s Cave Beach.

3.den: Martha Brae. Celodenní výlet na Martha Brae River Rafting: romantická plavba na bambusových vorech, které si můžete zkusit sami kormidlovat. Krmení kolibříků, kteří k vám budou létat a sedat vám na ruku s lahvičkou se sirupem. Swamp Safari Village - místo známé z bondovky Žít a nechat zemřít, kde si můžete pochovat mládě krokodýla.

4.den: Montego Bay - Kingston. Přejezd na jihovýchod do hlavního města Jamajky Kingstonu: Devon House - nejznámější stavba Jamajky, I Scream - vyhlášená nejlepší zmrzlinárna na ostrově, muzeum Boba Marleyho. Port Royal - metropole všech pirátů Karibiku v čele s kapitánem Morganem.

5.-6.den: Blue Mountain Peak - Black River. Možnost výstupu na Blue Mountain Peak (2256 m), nejvyšší horu Jamajky. Na západ do Black River: ubytování ve Waterloo Guesthouse, v prvním domě, kde byla na Jamajce zavedena elektřina. Den na Treasure Beach s vyhlášenou restaurací Jack Sprat a na krokodýlí řece, zastávka v palmovém háji a v zátoce na vykoupání.

7.-9.den: Black River - Bluefields. YS Falls - jedny z nejkrásnějších vodopádů Jamajky: koupání. Appleton: exkurze v nejslavnější karibské palírně rumu spojená s ochutnávkou a možností nákupu produktů. Pelican bar - projížďka na člunu s rastamanem do pozoruhodného baru přímo na otevřeném moři, kde budete moci i šnorchlovat. Odjezd do vesničky Community Cave, poznávání typického jamajského života. Celodenní výlet s výstupem na Bluefields Hill: dechberoucí výhled na celé jižní pobřeží Jamajky. Osvěžení v řece a v moři na Bluefields Beach. Možnost návštěvy marihuanového pole.

10.-13.den: Negril. Čtyřdenní pohoda na závěr v Negrilu na západním pobřeží ostrova. Ubytování na vyhlášené písečné Seven Miles Beach v apartmánech s kuchyňkou. Možnost šnorchlování s Vincentem a návštěvou nedalekého ostrůvku, kde vám připravíme grilované humry. Společná návštěva známého Rick´s Cafe - jednoho z top 10 barů na světě.

14.-15.den: Negril - Montego Bay - Praha. Návrat do Montego Bay a odlet domů.

Mapka k zájezdu je u trasy 41 Jamajka - ostrov slunce, rumu a reggae.

Délka tras: letadlem 19 000 km, minibusem 900 km, pěšky 2x 8-12 km (volitelně)
Počasí: vzduch 29-32 °C, voda 26-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (421): 23.3. - 6.4. 2019
cena v Kč: 63 890,-

Termín (422): 29.6. - 13.7. 2019
cena v Kč: 59 590,-

Termín (423): 21.3. - 4.4. 2020
cena v Kč: 64 690,-

V ceně je: Doprava. Permit pro pobyt v N.P. a pro výstup na Blue Mountain Peak. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, po Jamajce pronajatým minibusem s místním řidičem. Ubytování: 12x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x horská chata - 2-lůžkový pokoj se společným příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 421,423: 12 700 Kč, 422: 9400 Kč (12x), 1x na horské chatě není možný. Strava: 11x snídaně, 1x polopenze (Community Cave).


Všeobecné informace:

Pasy a víza:
Jamajka: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Od 7.3.2013 byla zrušena vízová povinnost pro Českou Republiku.
Poznámka (v případě letu přes USA): Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do/přes USA využít ESTA (Visa Waiver Program), ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum.

Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví:
Kuba: Není třeba žádné speciální očkování. Doporučuje se ochrana repelenty v některých oblastech, dále nezapomeňte opalovací krémy s vyššími faktory (min.25-30). Voda z místních vodovodů není pitná. Balená voda k dostání všude.
Jamajka: Jamajka není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečná země. Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A), popř. i břišnímu tyfu či vzteklině (konzultujte s odborníky na hygienických stanicích). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Doporučujeme pít jen balenou vodu a vyvarovat se pít tu z vodovodních kohoutků.
Vřele doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Je to dobrá a užitečná věc nejen pro cesty do zahraničí, ale i pro každodenní život. Proto byste neměli litovat oběti asi 3000-4500 Kč (jde o 2-3 dávky přibližně po 1500 Kč), protože poskytuje ochranu na dalších 10 let.
Vhodnost další vakcinace (břišní tyfus, přeočkování na záškrt aj.) je diskutabilní, protože mnohdy méně bývá více i u očkování. Raději se poraďte s odborníky na hygienicko-epidemiologických stanicích, popř. v nemocnicích na odděleních cizokrajných nemocí nebo péče o naše pracovníky v zahraničí. Všechna absolvovaná očkování si nechte vepsat do mezinárodního očkovacího průkazu (vystaví Vám ho na stejném místě, kde Vás budou očkovat) a ten si vezměte s sebou na cestu.

Ubytování:
Jamajka: Budete spávat především v penzionech a hotelích střední úrovně (na úrovni našich cca **/***) ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím na pokojích. Jednolůžkový pokoj si případně (bude-li volno) můžete dokoupit za příplatek. Výjimkou bude jedna noc v Blue Mountains, kde budete spát ve skromných podmínkách na typické horské chatě - ubytovně s cca 4-6 postelemi v místnosti.

Strava:
Jamajka: V ceně jsou snídaně a 1x polopenze v Community Cave, jinak není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Jamajka patří v rámci Karibiku a celé Střední Ameriky mezi velmi drahé země (cenová hladina je srovnatelná s USA či Západní Evropou), proto doporučujeme vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli, tyčinky apod.), nápoje v prášku a instantní polévky. Užitečný může být hrníček či malý kastrůlek a ponorný vařič na přípravu polévek, kávy nebo čaje.
Nákupy v supermarketech či ovoce na tržištích jsou za sympatické ceny - např. kilogram banánů vyjde na necelý dolar. Na stejné peníze vyjde i kokosový ořech, resp. mléko z něj. Je velmi výživné a osvěžující a v jednom ořechu ho bývá kolem půl litru, takže jde o jeden z nejrozumnějších způsobů jak doplnit tekutiny po stránce zdravotní i cenové. Nezapomeňte ochutnat jamajské národní jídlo - ackee & salt fish, což jsou kousky nasolené tresky s dužinou plodů stromu ackee, chutnající jak smažená vajíčka. V levnějších jídelníčcích přijde na cca 5 USD.
Na útratu za jídlo, budete-li skromnější, počítejte tedy v průměru s částkou kolem 10-15 USD na den, a přibližně s 10 USD na pití. Ve vlhkém tropickém klimatu je spotřeba tekutin daleko vyšší než v mírném pásu u nás doma a podceňování pitného režimu může přivodit závažné zdravotní následky.
Celkem tedy na jídlo a pití počítejte s cca 400 USD - tato částka je pouze přibližná.
Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů – voda z vodovodů není pitná. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem - všude k dostání.

Jídlo: Na ulici si jídlo vybírejte pečlivě. Jezte dostatečně tepelně upravená a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Mléko nemusí být vždy pasterizováno, ale jogurty bývají hygienicky nezávadné. Ovoce a zeleninu si před požitím raději důkladně omyjte nebo oloupejte.

Orientační ceny jídel:
snídaně - toasty, čaj, káva, džus, vejce, sýr: cca 4-5 Eura
večeře - kuřata, ryby s přílohami, plody moře cca 10-12 Euro

Doprava: Jamajka: Po trase zájezdu na ostrově se budete pohybovat pronajatým mikrobusem, který bude řídit místní řidič. V ceně zájezdu máte přepravu po trase zájezdu, z/na letiště, na místo ubytování při příjezdu do nového místa nebo při organizovaných prohlídkách. Při prohlídkách měst, půjde-li o kratší vzdálenosti, budete chodit pěšky.
Dopravu na vorech nebo na lodi po moři a po řece (viz program zájezdu), stejně jako pozemní dopravu ve volném čase nebo při individuálním programu si hradí každý sám.

Klimatické poměry:
Nejlepší doba k návštěvě Jamajky je v lednu, únoru, březnu, listopadu či prosinci. Průměrná prosincová teplota na Jamajce je tropická, stejně jako ve zbytku roku. Nicméně jde o jeden ze dvou teplejších měsíců v roce, kdy denní maxima se pohybují kolem 30 °C a noční minima neklesají pod 25 °C. S narůstající nadmořskou výškou teplota klesá a nad 2000 m bývá chladno nejen v noci, ale někdy i přes den (teploty noc-den cca 10-20 °C). Tak vysoko však strávíte jen cca jeden den.

Jak se zabalit: Spacák sice většinou nepoužijete, ale přesto doporučujeme nějaký (lehký a skladný!) s sebou vzít, zvlášť jste-li citlivější na hygienu a raději spíte ve svém. Dále pláštěnku nebo větrovku, neklouzavé lehčí sportovní boty (pohorky se kvůli jedné túře nevyplatí brát). Vše do 20 kg váhy. Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více, protože i když se budeme snažit vždy co nejdříve ubytovat, přesto někdy budete muset překonat určitý úsek pěšky se všemi zavazadly. Protože budete cestovat mikrobusy, vhodná zavazadla pro tento zájezd jsou batohy bez kovové konstrukce (ne krosny!), které se přehledně a snadno ukládají v autě a zabírají v něm co nejméně místa. Kromě velkých zavazadel si vezměte menší batoh na výlet v Modrých horách a na další kratší výlety a do letadla. Na Jamajce je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.) OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz. Je vhodné sebou vzít drobné dárečky do rodin (při ubytování v casas particulares) - oblečení, malá mýdla, polštářky šamponu, propisky, jehly, bonbony, malá bižuterie, sponky do vlasů ap.

Valutové vybavení:
Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Nejvhodnější valutou na Jamajce jsou americké dolary, popř. i britské libry. Cca 400 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely se základní částkou celkem asi 500-600 dolarů. Na Jamajce se často platí i za přístup k přírodním zajímavostem - vodopády, pláže apod. Obecně platí, že vstupné je drahé - např. na slavnou kaskádu Dunn´s River Falls musíte zaplatit 14 USD. Za pronájem brýlí a ploutví na šnorchlování můžete zaplatit několik dolarů, ale také třeba 30 USD za výlet lodí k nejkrásnějším místům pro tyto účely. Každá zajímavější atrakce stojí obvykle alespoň 20 USD, ale mnohdy i výrazně více (koupání s delfíny apod.), zvlášť v turisticky exponovaných oblastech. Do odlehlých a zajímavých míst obývaných původními Maroony se lze dostat jen taxíky (nebude-li zmiňovaný pronajatý minibus). Je možné tam podniknout extra výlety, schováte-li si pár desítek dolarů stranou i pro tyto účely. Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodcem zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Jamajka:

Elektřina: Napětí a frekvence: 110V, 50Hz, zásuvky se dvěma plochými kolíky, je nutný adaptér.

Telefon: Po celém ostrově Jamajka jsou k dispozici telefonní budky, ovšem ty přijímají pouze karty, které jsou k dostání v hotelích, na poštách a v prodejnách suvenýrů v hodnotách od 20 do 500 jamajských dolarů. Budky najdete především ve větších městech pod logem Telecommunications of Jamaica - TOJ. České mobily na Jamajce běžně fungují. Chcete-li ušetřit, doporučujeme zakoupení místní SIM karty a kreditu, díky nimž Vás komunikace s domovem přijde daleko levněji.

Internet: V každém větším městě najdete minimálně jednu veřejnou internetovou kavárnu. Např. v Kingstonu je to Innovative Superstore na Hope Rd. 30 minut surfování stojí asi 3 USD.

Pošta: Pošta je velmi pomalá, jak místní, tak i mezinárodní. Na trase Jamajka - Evropa jde dopis nejméně čtrnáct dnů. Ve většině měst a vesnic pošta je, otvírací doba je od pondělí do pátku: 9,00 - 17,00 hod. na venkově je pracovní doba kratší.Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.